Czym jest dla Ciebie szczęście? Poczucie szczęścia to bardzo indywidualna sprawa. Powinieneś stworzyć swoją własną definicję szczęścia. Jasno określić co szczęście oznacza dla Ciebie i codziennie sukcesywnie dążyć do osiągnięcia tego idealnego stanu. Szczęściem dla każdego może być trochę coś innego. Jednak w wielu przypadkach do szczęścia potrzeba pięciu ważnych składników. Niepowodzenie i brak sukcesu, w którym z tych obszarach, może powodować nadmierny stres, zmartwienia, wywoływać negatywne emocje i odebrać nam radość z życia. Czego potrzebujemy do szczęścia? Oto pięć składników szczęścia, przyjrzyjmy się im po kolei. Zaczynamy!

“Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania”. – Margaret Lee Runbeck

Czego potrzebujemy do szczęścia? 5 najważniejszych składników szczęścia

 #01 Zdrowie i siła

Czego potrzebujemy do szczęścia ? Zdrowie i siła

W życiu najważniejsze jest zdrowie. Wszystko inne jest kwestią ludzkich chęci i siły, a czasami po prostu odrobiny życiowego farta. Jeśli jesteś chory, brak Ci siły i energii do życia, trudno być do końca szczęśliwym. Tylko wtedy kiedy cieszysz się doskonałym zdrowiem, nic Cię nie boli oraz czujesz stały przepływ energii możesz być w pełni szczęśliwy 

Zdrowie jest potrzebą podstawową. Niestety zbyt często nie przejmujemy się swoim zdrowiem dopóki go nie stracimy. Źle się odżywiamy, jesteśmy za mało aktywni fizycznie, niedosypiamy, nie wykonujemy badań kontrolnych, aby zapobiegać, a nie leczyć. Nie myślimy o dbaniu o siebie i swoim zdrowiu dopóki nie zachorujemy, nie zaczniemy odczuwać bólu czy innych dolegliwości.

Bez zdrowia nie ma szczęścia. Dlatego przez całe życie musisz wykazywać dyscyplinę i siłę woli, aby osiągnąć i utrzymać doskonały poziom zdrowia i sprawności. Dbaj o swoje zdrowie, abyś mógł cieszyć się życiem i żyć w szczęściu jak najdłużej.

#02 Szczęśliwe związki

Sposoby na nudę. Poznawaj nowych ludzi

Twoje poczucie szczęścia w dużym stopniu zależy od jakości relacji jakie masz z innymi ludźmi. My ludzie jesteśmy istotami, które dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Lubimy być częścią grupy i zbiorowości. 

Na naszej drodze życia spotykamy różnych ludzi. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania wartościowych relacji jest niezwykle cenna. Stanowi prawdziwą miarę Twojej osobowości i zdrowia psychicznego. Aby mieć dobre relacje z innymi ludźmi wpierw musisz mieć dobrą relację z samym sobą. Ludzie z wysoką samooceną, którzy odnoszą się z szacunkiem do samych siebie, mają lepsze relacje z innymi i są znacznie szczęśliwsze.

Buduj i podtrzymuj wartościowe relacje, które wnoszą wartość do Twojego życia. Unikaj ludzi toksycznych, którzy odbierają Ci siłę i czynią Cię nieszczęśliwym. Nie zaniedbuj relacji międzyludzkich zwłaszcza tych najważniejszych nie traktuj ich jako rzecz oczywistą. Dobre relacje trzeba pielęgnować i o nie dbać, a złe i toksyczne jak najszybciej zakończyć.

Sprawdź: Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Kluczowe zasady silnych relacji.

#03 Satysfakcjonująca praca

Czego potrzebujemy do szczęścia ? Satysfakcjonująca praca

W pracy spędzamy znaczną część czasu w ciągu dnia. Aby być prawdziwie szczęśliwym powinieneś znaleźć sobie pracę, w którą z chęcią będziesz mógł się w pełni zaangażować. Robić rzeczy, które dają Ci poczucie satysfakcji i spełnienie. Znajdź zajęcie, które Cię pasjonuje, które lubisz robić i w którym jesteś dobry. Za swoja pracę powinieneś też otrzymywać adekwatne wynagrodzenie.

Będziesz naprawdę szczęśliwy wtedy, gdy będziesz miał poczucie, że Twoja praca ma jakiś sens. Gdy masz wewnętrzne przekonanie, że to czym się zajmujesz faktycznie wnosi jakąś wartość. Wzbogaca życie Twoje i ludzi wokół Ciebie. 

Wiele osób uważa, że ludzi do pracy motywują jedynie pieniądze i korzyści materialne. Do pewnego stopnia tak jest. Jednak po zaspokojeniu podstawowych potrzeb i osiągnięciu pewnego poziomu zamożności, coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać inne czynniki motywacyjne. Oczekujemy ambitnej ciekawej pracy, możliwości rozwoju i doskonalenia, przyjaznej atmosfery w pracy i czynienia poprzez swoją pracę świata wokół nas choć trochę lepszym miejscem.

Znajdź odpowiednią dla siebie pracę, a następnie zaangażuj się i włóż w nią całą swoją siłę i pasję działania i moce twórcze. Pracuj… i bądź szczęśliwy.

Sprawdź: Jak znaleźć wymarzoną pracę? 5 ważnych kroków do rozwoju kariery

#04 Niezależność finansowa

Czego potrzebujemy do szczęścia ? Niezależność finansowa

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, że pieniądze to zło. Jednak nie da się ukryć, że żyjemy w świecie materialnym, w którym pieniądze nadal odgrywają ważną rolę. Pieniądze ze swojej natury nie są ani dobre, ani złe. Pieniądze to tylko narzędzie, które można wykorzystywać w dobrym lub złym celu. To ludzie są źli albo dobrzy. To jak ktoś korzysta z pieniędzy zależy od wartości życiowych i charakteru. Pieniądze mimo wszystko pozwalają w życiu na więcej wolności i dają duże możliwości. W odpowiednich rękach mogą czynić wiele dobrego. 

W byciu biednym nie nic przyjemnego. Bieda z reguły prowadzi do stresu, smutku i zgryzoty. Jeden z silniejszych lęków, jakich doświadczamy obok strach przed porażką to obawa przed biedą. Boimy się że popadniemy w nędze i nie będziemy mieć środków do życia. 

Powinieneś nauczyć się zarządzać pieniędzmi oraz dążyć do niezależności i wolności finansowej. Wielu spośród najszczęśliwszych osób to ludzie którzy nie muszą już się martwić o pieniądze. W tej dziedzinie życia nie można zdać się na przypadek, lecz należy się wykazać świadomym, celowym działaniem oraz samodyscypliną.

Sprawdź: Jak zostać bogatym? 7 sposobów na brak pieniędzy

#5 Samorealizacja

Czego potrzebujemy do szczęścia ? Samorealizacja

Samorealizacja to najwyższy poziom w hierarchii potrzeb opracowanej przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Najważniejszą ludzką potrzebną według Maslowa jest potrzeba samorealizacji. Chodzi o przekonanie, że osiągamy wszystko, co możemy. Dzieje się tak kiedy kiedy czujemy, że wykorzystujemy coraz więcej swojego potencjału.

Zdaniem Maslowa osobiste spełnienie osiąga mniej niż 2% ludzkości. Większość ludzi jest tak zajęta swoim podstawowymi potrzebami ochroną lub podnoszeniem swojej samooceny i potrzebami osobistymi, że prawie w ogóle się nie zastanawia nad samorealizacją, ani nic w tym kierunku nie robi.

Tymczasem dopiero kiedy zdasz sobie sprawę że masz w sobie potężny potencjał do zrealizowania w jakiej sferze swojego życia i zaczniesz dążyć do robienia więcej na tym polu niż dotychczas, bycia lepszym w tej dziedzinie i osiągania więcej, zaczniesz czuć się w pełni spełniony i szczerze szczęśliwy.

Najszczęśliwsi ludzie czują, że robią w życiu coś wartościowego i ważnego. Mają wrażenie że stają się bardziej elastyczni i sięgają poza to, co zdobyli do tej pory. Osoby zaangażowane w samorealizację mogą na przykład pisać książki albo tworzyć dzieła sztuki, mogą zdobywać szczyty górskie, bądź brać udział w rywalizacji sportowej, zakładać firmy lub osiągać wszystko, co możliwe w swoim zawodzie.

Jednak najwspanialszą rzeczą związaną z samorealizacją jest to że tej potrzeby nigdy nie można do końca zaspokoić. Kiedy tak dążysz w życiu, aby robić i mieć więcej niż dotychczas oraz być lepszym człowiekiem niż do tej pory, zaczynasz doświadczać stopniowego przepływu szczęścia i zadowolenia. Czujesz bowiem, że w coraz większym stopniu stajesz się taką osobą, jaką miałeś być.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 kluczowych składników szczęścia. Jeżeli w każdym z tych pięciu obszarów wykażesz się zaangażowaniem, samodyscyplina i siłą woli, żeby oprzeć się skłonności pójścia na skróty, poczujesz się coraz bardziej zadowolony z siebie. Gdy przełamiesz własny opór i zaczniesz dążyć do spełniania swoich marzeń powinno napotkanych trudności, poczujesz się silny. Wzrośnie Twoja pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. A kiedy krok po kroku przybliżasz się do realizacji swoich pasji i ideałów jesteś prawdziwie szczęśliwy. 

“Znajdź więcej czasu na to co Cię uszczęśliwia i rób to!”

A Tobie co daje szczęście?