Jakie są najlepsze książki dla kobiet? To te napisane przez silne kobiety. Kobiety każdego dnia udowadniają, że mają w sobie wielką siłę i są w stanie osiągać niesamowite sukcesy. Nie boją się podejmować wyzwań i łączyć ze sobą wielu obowiązków. Pracują zawodowo, wspaniale dbają o dom i wychowują dzieci, spełniają swoje marzenia, realizują pasje, angażują się społecznie i mają całą masę różnorodnych zajęć. Coraz więcej kobiet ma świadomość swoich talentów, mocnych stron i skutecznie z nich korzysta.

Jeśli szukasz inspiracji, wskazówek dotyczących sukcesu, rozwoju swojej kariery zawodowej, lekarstwa na złamane serce, czy po prostu chcesz wieść bardziej spełnione i szczęśliwe życie, książki napisane przez silne kobiety mogą Ci w tym pomóc. Są one pełne inspirujących, wspaniałych historii, praktycznych wskazówek i mądrości. Bogaty i szeroki zakres porad zawartych w tych książkach, napisanych przez silne kobiety sukcesu jak Sheryl Sandberg, Michelle Obama, Melinda Gates, Oprah Winfrey, Brené Brown i wiele innych wspaniałych kobiet, pomoże Ci dokonać pozytywnych zmian w Twoim życiu – a ich przesłanie pozostanie z Tobą na długo po przeczytaniu ostatniej strony. 

Te inspirujące książki dadzą Ci motywację i siłę, której potrzebujesz, aby sięgnąć po to czego pragniesz, stać się tym kim chcesz i mieć życie takie o jakim marzysz. Zaczynamy!

„Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. – Coco Chanel

Najlepsze książki dla kobiet o sukcesie, marzeniach i życiu w pełni

Dziewczyno, ogarnij się!

Dziewczyno, ogarnij się! - Hollis Rachel

Autorka: Hollis Rachel
Tłumaczenie: Pamela Rudnik

Rachel Hollis, założycielka witryny TheChicSite.com zajmującej się tematyką lifestyle oraz prezes własnej firmy medialnej w swojej inspirującej książce Dziewczyno, ogarnij się!  obnaża 12 kłamstw i błędnych wyobrażeń, które zdecydowanie zbyt często powstrzymują nas przed radosnym, produktywnym życiem. 

Kłamstwa te były nam powtarzane tak często, że wiele z nich przyjęłyśmy jako oczywistość! Z właściwym sobie, do bólu szczerym podejściem i z łobuzerskim poczuciem humoru Rachel rozkłada na części pierwsze mity, które kiedyś ją przytłaczały i zaniżały jej poczucie wartości. 

Rachel dzieli się konkretnymi strategiami, które pomogły jej przezwyciężyć kłamliwe schematy. Jej książka dodaje otuchy, bawi, daje nawet kopa w tyłek – wszystko po to, aby otworzyć Ci oczy i pomóc stać się radosną, pewną siebie kobietą, którą tak naprawdę w głębi duszy jesteś.

Przestań wierzyć w kłamstwa na swój temat i bądź taka jaka jesteś naprawdę!

Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć…

Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć... - Jen Sincero

Autorka: Jen Sincero
Tłumaczenie: Olga Kwiecień

Jen Sincero jest autorką bestsellerów i trenerką, która pomogła całej rzeszy ludzi odnieść sukces. Dzięki jej newsletterom, warsztatom, prywatnym sesjom, publicznym wystąpieniom i artykułom wiele osób zmieniło swoje życie prywatne i zawodowe. 

W swojej książce Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć… pokazuje praktyczne sposoby jak możesz stać się najlepszą wersją siebie, przestać wreszcie myśleć o sobie w kategoriach nieudacznika i zdobyć to, na czym najbardziej Ci zależy. 

Ten momentami zabawny, inspirujący przewodnik podpowie Ci, jak uwolnić Twoją energię i zacząć słuchać wewnętrznego głosu. Zobaczysz, jak zacząć świadomie używać własnego umysłu i ciała, pielęgnować w sobie poczucie miłości własnej i przestać się wstydzić. Odkryjesz, że wprawdzie nie jesteś ideałem, ale to nie jest powód do rozpaczy, pieniądze nie śmierdzą, a każdy lęk można pokonać. Wejdź na drogę poszukiwaczy szczęścia, uwierz w siebie i zacznij żyć tak jak pragniesz!

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat - Melinda Gates

Autorka: Melinda Gates
Tłumaczenie: Janusz Ochab

Melinda Gates jest amerykańską bizneswoman oraz filantropką, a zarazem żoną Billa Gatesa. Razem z mężem w 2000 roku założyli fundację charytatywną mającą na celu rozwiązywać różnego rodzaju globalne problemy.

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat, to książka która zwraca uwagę na rolę kobiet we współczesnym społeczeństwie. Według Melindy Gates: „Kiedy pomagamy osiągnąć moment zwrotny kobietom, pomagamy całej ludzkości„.

Aby społeczeństwo mogło się rozwijać, kobiety nie mogą być wykluczane ani traktowane gorzej od mężczyzn. Melinda Gates przedstawia wiele wspomnień ze spotkań z ciekawymi ludźmi, jakich napotykała na swojej drodze. W książce nakłania do tego, by wspomagać kobiety w rozwoju, niezależnie od tego, w jakim miejscu się mieszka. W publikacji nie brakuje również tematów trudnych, które wiążą się ze zmieniającym się światem. Dowiesz się z niej więcej o małżeństwach dzieci, a także o środowiskach, w których środki antykoncepcyjne nie są dostępne. Będziesz miał również okazję poczytać o nierównym traktowaniu w pracy ze względu na płeć.

Moment zwrotny to nie tylko opis działań fundacji założonej przez Gatesów, ale też manifest kobiecej siły. Bardzo ciekawa, intrygująca, ale także zapadającą w pamięć lekturą.

Becoming. Moja historia

Becoming. Moja historia - Michelle Obama

Autorka: Michelle Obama
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Becoming. Moja historia to autobiograficzna książka Pierwszej Damy USA, prywatnie żony byłego prezydenta Baraka Obamy. Michelle Obama opowiada tu o własnych przeżyciach, nadziejach i lękach, jakie towarzyszyły jej życiowej drodze i zawodowej oraz politycznej karierze. 

W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikonicznych i ujmujących kobiet naszych czasów. Jest pierwszą afroamerykanką, której przypadł w udziale zaszczyt pełnienia funkcji Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. Za jej sprawą Biały Dom stał się miejscem o wiele bardziej otwartym, liberalnym, w którym nie było miejsca na uprzedzenia czy animozje. Michelle Obama jest wielką orędowniczką kobiet i to zarówno w USA, jak i na całym świecie. To właśnie jej konsekwentnie udaje się zmieniać przyzwyczajenia ludzi w zakresie zdrowego żywienia i bardziej aktywnego trybu życia. 

Pełna inspiracji, pięknie napisana książka, która nie tylko opisuje historię życia Michelle Obamy, ale też pokazuje że kobiety powinny walczyć o swoje i się nie poddawać. Ciepła, mądra i odkrywcza – książka Becoming to zaskakująco intymny rozrachunek w wykonaniu kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie przerastała cudze oczekiwania. Jej opowieść potrafi natchnąć do tego samego.

Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni

Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni - J.K. Rowling

Autor: Joanne Kathleen Rowling
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzinska, Piotr Budkiewicz

J.K. Rowling znana autorka bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze w 2008 roku wygłosiła wzruszającą przemowę dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Jej słynne przemówienie zostało wydane w formie książki pt. Życie jest sztuką, zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Rowling zadaje trudne pytania o to, jak przyjmować porażki i jak skorzystać z siły wyobraźni dla własnego i wspólnego dobra. Czerpiąc przykłady z własnego życia, przenikliwie i poruszająco rozważa najważniejsze wartości w życiu. Mimo że od czasu jej wystąpienia minęły lata temat porażki, problemów życiowych, potęgi wyobraźni jest równie aktualny dziś.

Rektor Uniwersytetu Harvarda, Drew Gilpin Faust, powiedziała: J.K. Rowling stanowi wspaniały wzór do naśladowania, a jej przemówienie było i jest niezapomnianym darem dla nas wszystkich, którzy mieliśmy wówczas zaszczyt jej posłuchać – a teraz także przeczytać. Wpływy ze sprzedaży książki Życie jest sztuką J.K. Rowling przekazuje na działania charytatywne.

Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne

Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne - Alexandra Reinwarth

Autorka: Alexandra Reinwarth
Tłumaczenie: Łukasz Kuć

Dziennikarka Alexandra Reinwarth pokazuje w swojej książce Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne, że można odzyskać kontrolę nad własnym życiem i zacząć zupełnie nowy rozdział – według własnych, a nie cudzych, planów i zamierzeń.

To Twoje życie, Ty sama o nim decydujesz… Jak często słyszysz takie słowa? A jak często faktycznie udaje Ci się je zastosować? Nie jesteś jedyną osobą z takim problemem. Spełnianie oczekiwań innych, uleganie presji oraz uciekanie od problemów – to wszystko towarzyszy nam niemal codziennie i skrycie prowadzi nas do moralnego upadku.

Strach przed niepowodzeniem, lęk przed wybraniem nieznanej drogi i nieudane próby podjęcia ryzyka – wszystko to sprawia, że z dnia na dzień poddajemy się i ulegamy presji społeczeństwa, bliskich, mediów czy utartej opinii społecznej. Do czego to prowadzi? Od lat stopniowo budujemy w sobie świadomość, że nasze plany są mniej ważne, że na pewno nie dojdą do skutku, że nigdy i tak nie uda nam się osiągnąć sukcesu… Czas wreszcie przerwać to błędne koło. Alexandra Reinwarth udowadnia, że można zwyczajnie powiedzieć Pieprzyć to i postawić pierwszy krok w kierunku własnych marzeń.

Twoje życie nie musi polegać na ciągłym spełnianiu cudzych oczekiwań. To Twoje marzenia są najważniejsze, więc to na nich powinnaś się skupić. To wcale nie oznacza, że staniesz się bezwzględną i pozbawioną skrupułów osobą. To oznacza, że nareszcie będziesz naprawdę szczęśliwa i spełniona. I właśnie to szczęście będziesz mogła przekazywać innym.

Upór. Potęga pasji i wytrwałości

Grit - Upór. Potęga pasji i wytrwałości Angela DuckworthAutorka: Angela Duckworth
Tłumaczenie: Piotr Cieślak

Amerykańska psycholog Angela Duckworth pokazuje rodzicom, studentom, pedagogom, sportowcom i ludziom biznesu – zarówno doświadczonym, jak i tym świeżo upieczonym – że tajemnicą wyjątkowych osiągnięć nie jest wyłącznie talent oraz łut szczęścia, ale szczególne połączenie pasji i wytrwałości, które autorka nazywa „uporem” (ang. grit).

Dzięki tej książce poznasz odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego wszelkie wysiłki wkładane w realizację celu liczą się dwukrotnie? Jak można nauczyć się uporu, bez względu na iloraz inteligencji lub okoliczności? Co rozbudza życiowe pasje? Jak dużą część skutecznego postępowania stanowi cierpienie, a jak dużą euforia? Co jest lepsze dla dziecka: pobłażliwość czy wysokie standardy? Na czym polega magia Reguły Trudnych Spraw?

Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom.

Wstań! Amy Cuddy

Autorka: Amy Cuddy
Tłumaczenie: Anna Gralak

Czy wiesz, że język naszego ciała zdradza nie tylko nasze intencje, lecz kształtuje także naszą osobowość? Czy wiesz, że dzięki niemu często nieświadomie przesyłamy komunikaty do swoich odbiorców? Chciałabyś być bardziej zdecydowana, konsekwentna i pewna siebie? Wystarczą jedynie dwie minuty, aby dzięki przybranej postawie zmienić swoje nastawienie!

Wznieś ręce do góry lub stań w pozie Wonder Woman – poczujesz odwagę i siłę, a Twoje nastawienie do czekającego cię zadania zmieni się na bardziej pozytywne. To biologia działa na twoją korzyść! Amy Cuddy pokazuje, jak dzięki tak prostym trickom możesz zbudować w sobie poczucie pewności siebie.

Amy Cuddy to ceniony psycholog, profesor Harvardu. W 2012 roku „Time” zaliczył ją do grona Game Changers – wpływowych postaci, które „zmieniają zasady”.

Wstań! to jedna z najlepszych książek według magazynu „Forbes”. Bestseller „New York Timesa”, który zmienił życie tysięcy ludzi. Wystąpienie Amy Cuddy na TED stało się hitem, który obejrzało miliony ludzi.

W przeciwieństwie do wielu książek o samodoskonaleniu Wstań! jest zarazem konkretna i inspirująca, prosta i ambitna – a przede wszystkim naprawdę mocna!

Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą. 99 sposobów na zasłużony szacunek, wypracowany sukces i wymarzone życie

Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą - Lois P. Frankel, Carol Frohlinger

Autorka: Lois Frankel Carol Frohlinger
Tłumaczenie: Olga Kwiecień

Kobieta sukcesu czy grzeczna dziewczynka? Czym różnią się grzeczni chłopcy od grzecznych dziewczynek? Grzeczni chłopcy dobrze się uczą, uprawiają sporty i są dżentelmenami. Natomiast grzeczne dziewczynki siedzą cicho, zajmują się młodszym rodzeństwem i są raczej słodkie niż mądre. I tak jak różne są oczekiwania w stosunku do obu płci, tak różne są drogi do osiągnięcia spełnienia w dorosłym życiu.

Kobiety, by odnieść sukces, muszą nie tylko wspiąć się po szczeblach kariery. Muszą także pokonać czyhające tam na nie pułapki – stereotypy, przekonania, wyuczone zachowania. Dlatego pierwszym krokiem, który powinnaś uczynić (i to już!), jest porzucenie raz na zawsze Klubu Grzecznych Dziewczynek, od lat podcinającego Ci skrzydła! Do roboty, dziewczyno! Trzaśnij drzwiami do Klubu Grzecznych Dziewczynek!

Odczaruj swoje dzieciństwo i ciesz się świadomą dorosłością. Polub asertywne mówienie NIE i TAK. Zaspokajaj swoje potrzeby. Oswój rodzinę z wykonywaniem obowiązków (i to w taki sposób, byś nie czuła się zrzędą). Poczuj się równym partnerem kolegów z pracy. Negocjuj ceny i wyrażaj swoje opinie na temat produktów. Kwestionuj zdanie rzekomych autorytetów. I wiele, wiele więcej…

Dr Lois P. Frankel pomaga kobietom odnieść sukces w pracy i życiu prywatnym. Jako prezes Corporate Coaching International dr Frankel każdego roku pomaga dziesiątkom tysięcy kobiet na całym świecie osiągnąć ich osobiste i zawodowe cele. Dr Carol Frohlinger jest współzałożycielką Negotiating Women Inc., firmy, która pomaga kobietom prowadzić negocjacje w sposób bardziej kompetentny, pewny i skuteczny. Dr Frohlinger wykorzystuje swoje doświadczenie w pracy adwokata, by pomóc kobietom słyszeć „tak” we wszystkich aspektach życia.

Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę.

Grzeczne dziewczynki nie awansują. 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę. - Frankel Lois P.

Autorka: Lois Frankel
Tłumaczenie: Piotr Cieślak

Kolejna książka od Dr Lois P. Frankel ekspertki w dziedzinie wzmacniania zawodowej pozycji kobiet. Opisuje 133 błędy popełniane przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę

Pracujesz ciężej i więcej niż koledzy. Jesteś rzetelną, odpowiedzialną pracownicą. Jeśli trzeba, chętnie wykonujesz dodatkową pracę po godzinach. Masz świetne wykształcenie, jesteś fachowcem i wciąż się dokształcasz. Nie szczędzisz czasu ani wysiłku, aby perfekcyjnie wykonać wszystkie swoje zadania, nawet jeśli są trudne czy mało interesujące. Chętnie służysz pomocą. Jesteś doskonale zorganizowana i masz wizję, jak powinna rozwijać się firma, w której pracujesz. A jednak awans dostał Twój kolega, choć wiesz, że miał dużo mniejsze kompetencje.

Brzmi znajomo? Większość kobiet z własnej woli wciela się w rolę grzecznych dziewczynek. Jednak spełniając wszystkie oczekiwania otoczenia, rzadko dochodzi się do szczytów kariery. Sprawdź, czy i Ty popełniasz któryś ze 133 błędów grzecznych dziewczynek, i zmień to już teraz! Dzięki tej książce dowiesz się, jak wyeliminować szkodliwe zachowania, i wyrobisz nowe nawyki, które pomogą Ci osiągnąć prawdziwy i zasłużony sukces.

Dowiedz się jak działają grzeczne dziewczynki i czemu nie warto powielać schematu ich zachowania, jak zwalczyć 133 typowe błędy grzecznej dziewczynki i jak już teraz zaplanować swoją ścieżkę rozwoju osobistego i treningu biznesowego.

Przestań być dziewczynką! Odważ się być kobietą!

Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą. - Ehrhardt Ute

Autorka: Ehrhardt Ute
Tłumaczenie: Krystyna Bratkowska, Natalia Szymańska 

Kobiety są grzeczne. Miłe, uległe, skromne i wyrozumiałe. Tego się od nich oczekuje i tak myślą same o sobie. Grzeczność – ich zdaniem – stanowi klucz do życiowego sukcesu. Spełniają oczekiwania innych i dziwią się, że ich ofiarność nie zostaje nagrodzona.

Ute Ehrhardt demaskuje przestarzałe stereotypy, które blokują kobietom drogę do niezależności i sukcesu. Radzi, by odrzucić postawę podporządkowania i śmiało sięgać po zakazane owoce. Tylko niezależne, pewne siebie kobiety mogą odnosić sukcesy, realizować marzenia i nawiązywać partnerskie relacje z innymi. Rzadko te grzeczne!

Książka Ute Ehrhardt sprzedała się w milionach egzemplarzy, została przetłumaczona na 25 języków i zdaniem wielu psychologów na całym świecie jest „lekturą obowiązkową” współczesnej kobiety. Autorka jest psycholożką, uczy retoryki, specjalizuje się w treningu komunikacji, szkoli menadżerów i – przede wszystkim – wspiera kobiety.

Przeczytaj koniecznie ten najbardziej wywrotowy poradnik dla kobiet!

Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu

Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu - Kate White

Autorka: Kate White
Tłumaczenie: Justyna Trojnar

Nie spotkałyśmy się, ale wiem coś o tobie. Sam fakt, że sięgasz po książkę o sekretach sukcesu, świadczy o tym, że praca jest twoją pasją, że zależy ci na własnej karierze i chcesz ją rozwijać, aby potem rozkoszować się owocami swojego sukcesu. W tej książce podpowiadam, jak to wszystko osiągnąć. Znajdziesz tu błyskotliwe porady, sprawdzone strategie i mnóstwo inspiracji do samorozwoju. Mam nadzieję, że moja książka okaże się dla ciebie cennym źródłem informacji. Wierzę, że pomoże ci nie tylko osiągnąć sukces, którego pragniesz, ale także cieszyć się z niesamowitych profitów, które przychodzą wraz z nim.  – Kate White

Kate White w swojej książce Tajemnice kariery zdradza czytelniczkom swoje sekrety w kompleksowym, a jednocześnie dowcipnym i błyskotliwym przewodniku. Ta książka przyda Ci się niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, wracasz na rynek pracy, czy też chcesz dokonać rewolucji w swoim życiu zawodowym. Nauczysz się planować, organizować oraz pracować nad sobą i nad rozwijaniem pewności siebie, a także obudzisz w sobie liderkę!

Rób swoje

Rób swoje - Sarah Knight

Autorka: Sarah Knight
Tłumaczenie: Anna Czajkowska

Sarah Knight pomaga czytelnikom już od wielu lat. Jej pierwszy bestseller –  Magia olewania – tłumaczy jak porzucenie rzeczy niepotrzebnych oraz wszystkich tych, na które nie mamy wpływu, może sprawić, że będziemy szczęśliwsi. Wszak nie ma sensu tracić czasu, energii ani pieniędzy na coś, co nas nie uszczęśliwia.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wspaniale byłoby być najlepszą wersją siebie? Czy myślałaś o dokładnym poznaniu i określeniu swoich mocnych i słabych stron? Poświęcasz zbyt wiele uwagi na to, co uważają lub pomyślą inni? Może chciałabyś dokonać w swoim życiu ważnej zmiany, ale nie wiesz zbytnio, od czego zacząć? Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z tych pytań była pozytywna, to książka Sarah Knight Rób swoje jest w sam raz dla Ciebie!

Każdy z nas ma swoje potrzeby, pragnienia i marzenia. Niestety na drodze do ich realizacji stają nam nieraz przeszkody, które sami stwarzamy i których później nie umiemy pokonać. Marnowanie czasu, niedbałość o zdrowie fizyczne lub psychiczne, brak samodyscypliny i asertywności – to tylko niektóre z nich.

Książka Sarah Knight pokazuje, jak uwolnić się od złych nawyków i negatywnego myślenia, aby w pełni sił móc przystąpić do działania. W bardzo przystępnej formie autorka wskazuje, jak powinna wyglądać nasza długa i trudna, ale również wspaniała droga do szczęścia i spełnienia. Dzięki Rób swoje łatwiej jest zrozumieć siebie i zdobyć wszystko to, czego się pragnie!

Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy

Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy - Jessica Bennett

Autorka: Jessica Bennett
Tłumaczenie: Agata Teperek

Co zrobić kiedy kolega na każdym spotkaniu prosi cię o podanie mu kawy? Jak odpowiedzieć szefowi, który mówi do twojego dekoltu? Jaka jest granica między głupim żartem a molestowaniem?

Był sobie fight club, ale nikt w nim nie walczył i nie było w nim mężczyzn. Raz w miesiącu grupka kobiet spotykała się, żeby dzielić się frustracjami wywołanymi seksizmem w ich pracy. Przez lata utrzymywały spotkania w tajemnicy. Nadszedł jednak czas, żeby o klubie powiedzieć głośno.

W Feminist Fight Club ceniona dziennikarka Jessica Bennett przeplata osobiste historie członkiń fight clubu z potwierdzonymi naukowo danymi o nierównościach między kobietami i mężczyznami, które wciąż stanowią bolączkę rynku pracy. Nie tylko wymienia konkretne typy seksistowskich zachowań, lecz także udziela porad, jak z nimi walczyć. W błyskotliwy i zabawny sposób rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi kobiet i daje poczucie koleżeńskiego wsparcia. Oto strategie postępowania, których potrzebuje każda kobieta, żeby stawić opór w trudnych dla siebie sytuacjach, a także narzędzia dla mężczyzn popierających ich starania.

Jedna z tych książek, którą każdy człowiek, nie tylko każda kobieta, powinien przeczytać.

Mężczyźni objaśniają mi świat

Mężczyźni objaśniają mi świat - Rebecca Solnit

Autorka: Rebecca Solnit
Tłumaczenie: Anna Dzierzgowska

Mężczyźni objaśniają mi świat to zbiór rewelacyjnych esejów, których autorką jest Rebecca Solnit – amerykańska feministka i pisarka. Teksty skupiają się na przemocy wobec kobiet i kwestii równych praw.

Rebecca Solnit opowiada o najrozmaitszych przejawach zarówno psychicznej, jak i fizycznej przemocy, której doświadczają kobiety. Wielu mężczyzn nie jest w stanie zaakceptować faktu, że kobieta może równa im być intelektem, zdolnościami, możliwościami. Molestowanie gwałty, przemoc fizyczna, poniżanie. To niestety codzienność. Prawdopodobnie każda kobieta zetknęła się w trakcie swojego życia z pogardą czy seksizmem, wiele czuło się traktowanymi przedmiotowo.

Książka otwiera oczy na problemy niezwykle istotne, a wręcz kluczowe w naszym społeczeństwie. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.

Girl Code

Girl Code - Cara Leyba Alwill

Autorka: Cara Leyba Alwill

Girl Code jest jak mapa drogowa dla przedsiębiorczych kobiet. Zawiera osobiste historie, inspirujące cytaty i wiele praktycznych porad. Girl Code nauczy Cię, jak budować pewność siebie i ponownie połączyć się ze swoim „Dlaczego?”, pomoże wyeliminować zazdrość i wykorzystać siłę relacji. Cara Alwill Leyba życiowy coach i mówczyni motywacyjna wskazuje kluczowe zasady budowania wspaniałej kariery i niezwykłego życia. Podkreśla znaczenie uczciwości, wrażliwości i pozytywnego nastawienia. Podpowiada i ilustruje, jak kobiety mogą pracować razem, aby zapewnić sukces. 

Girl Code to świetna książka dla każdej kobiety, która jest gotowa na nowo odkryć siebie, wzmocnić swoje myślenie i zmienić życie na lepsze. Cara Alwill Leyva zachęca kobiety aby celebrowały siebie i traktowały swoje szczęście jako priorytet. 

Ponadto Cara Leyba Alwill prowadzi popularny blog o nazwie The Champagne Diet i podcast o nazwie Style Your Mind. 

Lean In

Lean In. Women, Work, and the Will to Lead - Sheryl Sandberg

Autorka: Sheryl Sandberg

W Lean In, Sheryl Sandberg ożywiła dyskusję wokół kobiet w miejscu pracy. Sandberg jest dyrektorem operacyjnym Facebooka i współautorką książki Opcja B, którą napisała wspólnie z Adamem Grantem. W 2010 r. wygłosiła elektryzującą przemowę TED, w której opowiadała o tym, jak kobiety niezamierzenie powstrzymują się od kariery zawodowej. Jej wystąpienie, które zostało obejrzane miliony razy, zachęciło kobiety do „wzięcia sprawy w swoje ręce”, szukania wyzwań, podejmowania większego ryzyka i realizowania swoich celów z wielkim rozmachem.

Lean In kontynuuje tę dyskusję, łącząc w sobie osobiste anegdoty, twarde dane i przekonujące badania, aby odwrócić bieg dyskusji z tego, czego kobiety nie mogą zrobić na to, co potrafią. Sandberg udziela praktycznych porad na temat negocjacji, mentoringu i budowania satysfakcjonującej kariery. Opisuje konkretne kroki, które kobiety mogą podjąć, aby połączyć osiągnięcia zawodowe z osobistym spełnieniem. Pokazuje też, jak mężczyźni mogą odnieść korzyści, wspierając kobiety zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

Napisana z humorem i mądrością, Lean In jest rewelacyjnym, inspirującym wezwaniem do działania i wskazówką do stworzenia planu rozwoju, który umożliwi kobietom na całym świecie osiągnięcie ich pełnego potencjału.

#GIRLBOSS

#Girlboss - Sophia Amoruso

Autorka: Sophia Amoruso

W tym bestsellerze New York Timesa, założycielka i do niedawna prezes wykonawczy Nasty Gal Sophia Amoruso dzieli się swoją historią i inspiruje kobiety na całym świecie do przyłączenia się do ruchu #GIRLBOSS.

Historia Sophii Amoruso to spełnienie „amerykańskiego snu”. Dziewczyna, która kradła i pracowała w najniżej kwalifikowanych zawodach, założyła własną firmę i zarobiła miliony. Zaczynała od kilku dolarów w kieszeni, a stworzyła modowego giganta, który w szybkim tempie zawojował rynek. Świat zainspirował się jej życiorysem, a książka #GIRLSBOSS stała się hitem czytanym i cytowanym na całym świecie.

#GIRLBOSS udowadnia, że sukces nie zawsze zależy od tego z jakiego poziomu zaczynasz, gdzie się uczyłeś i jak bardzo byłeś popularny w szkole. Sukces polega na zaufaniu swoim przeczuciom, podążaniu za instynktem, determinacji i walce o swoje marzenia. Wymaga też wiedzy o tym, jakich zasad należy przestrzegać, a jakie łamać.

Co prawda po okresie rozkwitu i serii spektakularnych sukcesów w grudniu 2016 spółka Nasty Gal założona przez Amoruso ogłosiła bankructwo. W lutym 2017 brytyjska grupa BooHoo, kupiła Nasty Gal i włączyła ja do swojej grupy kapitałowej. Mimo, że jak pokazało życie historia nie do końca ma szczęśliwe zakończenie, warto sięgnąć po książkę #GIRLBOSS, aby poznać drogę Amoroso od biednego „kopciuszka” do „księżniczki” wartej miliony dolarów.

Lekcje. Moja droga do dobrego życia

Lekcje. Moja droga do dobrego życia - Bündchen Gisele

Autorka: Bündchen Gisele
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska

W książce Lekcje. Moja droga do dobrego życia, supermodelka i filantropka Gisele Bündchen dzieli się swoją osobistą historią, przemyśleniami i prywatnymi fotografiami, opisując ludzi, wartości i wydarzenia, które ukształtowały jej życie.

Podróż Gisele Bündchen rozpoczęła się w południowej Brazylii, gdzie dorastała z pięcioma siostrami, grając w siatkówkę i ratując psy i koty w rodzinnym mieście. Chciała zostać zawodową siatkarką albo weterynarzem. Los zadecydował jednak inaczej. Miała 13 lat, gdy w centrum handlowym w São Paulo wypatrzył ją scout szukający kandydatek na gwiazdy modelingu. Na przestrzeni lat stała się ikoną w branży modowej.

Jaka naprawdę jest Gisele Bündchen i czemu zawdzięcza swój życiowy sukces? Do tej pory niewiele osób miało szansę poznać prawdziwą Gisele, kobietę, której życie prywatne mocno kontrastuje z wizerunkiem publicznym w blasku flashy i świata mody. W  Lekcjach po raz pierwszy ujawnia, kim naprawdę jest i czego nauczyła się, żeby żyć pełnią życia. Opisuje jak kręta, a zarazem ciekawa okazała się jej droga do miejsca, w którym obecnie się znajduje.

Inspirująca historia, którą zdecydowanie warto poznać.

Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy

Z wielką odwagą Brené Brown

Autorka: Brené Brown
Tłumaczenie: Anna Owsiak
Doświadczana przez nas na co dzień niepewność, podejmowane ryzyko oraz groźba zranienia naszych uczuć definiują, co to znaczy być wrażliwym lub wykazywać się wielką odwagą i śmiałością.
Gdy mowa o wrażliwości, odwaga nie ma nic wspólnego z wygraną czy przegraną. Odwagą wykazuje się ten, kto decyduje się działać, choć czasem nie jest w stanie ani przewidzieć wyniku, ani na niego w żaden sposób wpłynąć. Podejmuje działanie wbrew nasilającym się głosom krytyków i siewców strachu.
W książce „Z wielką odwagą” Brené Brown obala mit, zgodnie z którym wrażliwość jest słabością, oraz dowodzi, że tak naprawdę jest ona naszą najdokładniejszą miarą odwagi.
Wyjaśnia w jaki sposób wrażliwość stanowi sedno trudnych emocji, takich jak lęk, żal i rozczarowanie, a jednocześnie jest miejscem narodzin miłości, uczucia przynależności, radości, empatii, innowacji i kreatywności.

Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja

Rosnąc w siłę Brené Brown

Autorka: Brené Brown
Tłumaczenie: Michał Lipa
Kto wybiera odwagę, ten w pewnym momencie pozna smak porażki, rozczarowania i niepowodzeń. Dlatego właśnie to się nazywa – odwaga.

W książce „Rosnąc w siłę” Brené Brown opisuje proces, dzięki któremu osoby najlepiej radzące sobie z trudnościami sprawnie podnoszą się po różnego rodzaju niepowodzeniach.

Bez względu na wagę i okoliczności zdarzenia, proces powstawania po upadku wygląda zawsze tak samo. Trzeba dokonać rozrachunku z własnymi emocjami i wywołać w sobie zaciekawienie tym, co czujemy. Stoczyć walkę i dotrzeć do miejsca prawdy. A następnie stosować ten proces każdego dnia, dopóki nie wejdzie nam w nawyk i nie wywoła rewolucji w naszym życiu. Powstawanie z siłą po upadku to sposób kultywowania życia pełną piersią.

Jeżeli będziemy często postępowali z wielką odwagą nie unikniemy upadków. To książka o tym, jak się po nich podnosić.

To, co wiem na pewno

To, co wiem na pewno - Oprah Winfrey

Autorka: Oprah Winfrey
Tłumaczenie: Dorota Kulikiewicz

Oprah Winfrey chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To, co wiem na pewno to efekt czternastoletniej pracy nad kolumną pod tym samym tytułem, ukazującą się w O, The Oprah Magazine. Przez te lata Oprah Winfrey co miesiąc robiła przed sobą i czytelnikami rachunek sumienia, zastanawiając się nad tym czego jest w życiu pewna.

Owocem tych refleksji i poszukiwań jest szczera, porywająca książka To co wiem na pewno, która podniesie na duchu każdego czytelnika. Opowieści i wspomnienia podzielone są tematycznie na rozdziały radość, nieustępliwość, więź, wdzięczność, potencjał, zachwyt, jasność i moc. To, co wiem na pewno przybliża postać jednej z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych kobiet na świecie. Poznajemy wartości, którymi kieruje się Oprah Winfrey i świat w jaki wierzy ta niezwykle mądra osoba.

Mam nadzieję, że czytając o życiowych lekcjach, przed którymi się broniłam, przez które płakałam, z którymi się godziłam, które mnie bawiły i z których koniec końców dowiedziałam się czegoś, co wiem na pewno, zaczniesz sobie stawiać pytanie o to, co dla ciebie jest ważne w życiu. Wiem też, że to, co po drodze odkryjesz, będzie fantastyczne, ponieważ odkryjesz siebie. – Oprah Winfrey

Rozmowy o duszy

Rozmowy o duszy - Oprah Winfrey

Autorka: Oprah Winfrey

Książka Rozmowy o duszy jest zbiorem inspiracji pochodzących od wyjątkowych ludzi, z których czerpały miliony widzów programu telewizyjnego Super Soul Sunday – trzykrotnego zwycięzcy nagrody Emmy. Oprah Winfrey zdecydowała się na wydanie ich w postaci książki. To godna uwagi, głęboko inspirująca pozycja.

Książka Rozmowy o duszy zawiera 10 rozdziałów, z których każdy prezentuje wielki krok w podróży duchowej Oprah. Autorka opatrzyła je wszystkie osobistymi komentarzami. Rozmowy o duszy to wybór najbardziej znaczących fragmentów rozmów, które Oprah przeprowadziła z wieloma podziwianymi osobistościami świata współczesnej myśli. Wizjonerzy tacy jak Tony Robbins, Arianna Huffington i Shonda Rhimes dzielą się swoimi doświadczeniami na drodze do odnalezienia poczucia celu. Znani na całym świecie nauczyciele jak Eckhart Tolle, Marianne Williamson i Wayne Dyer objaśniają zawiłości ludzkiego ego i mówią o uzdrawiającej mocy miłości i poczucia łączności. Autorzy bestsellerów, jak Cheryl Strayed, Elizabeth Gilbert i Elizabeth Lesser zgłębiają kwestię przeznaczenia i odpuszczenia.

Książka może Ci pomóc w odkrywaniu wspaniałych możliwości, jakie niesie ze sobą życie.

Obrzydliwa anatomia

Obrzydliwa anatomia - Mara Altman

Autorka: Mara Altman
Tłumaczenie: Ewa Kondrasiuk-Kotarska

Obrzydliwa anatomia Mary Altman to ciekawa opowieść mówiąca o tym, o co właściwie chodzi w niedoskonałościach naszego ciała oraz z jakiego powodu nie powinniśmy się nimi przejmować!

Ta książka nie poprawi Ci fryzury, nie nauczy cię, jak w dziesięć minut wydepilować całe ciało czy schudnąć przed urlopem. Pomoże ci jednak zrozumieć, dlaczego przejmujesz się niedoskonałościami swojej urody i jak bardzo są one nieistotne.

Mara Altman z rozbrajającą szczerością opowiada o swoich zmaganiach z pytaniami o to, dlaczego kobiece ciało bywa skomplikowane. Zabiera cię w ciałopozytywną podróż od stóp do głów, pomaga zaakceptować swoje obrzydliwości i otoczyć je miłością.

Dzięki jej wnikliwości i humorowi przekonasz się, że mankamenty kobiecego ciała są jego zaletami, a obrzydliwości – supermocami. Zrozumiesz, że ciało jest po prostu najlepszym opakowaniem twojej wyjątkowej osobowości.

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą - Claire Shipman Kay Katty

Autorka: Claire Shipman Kay Katty
Tłumaczenie: Hanna Pasierska

Absolutne „must-have” każdej dziewczyny. Dzięki tej książce będziesz sobą!

„Wiara w siebie jest tym czymś, co pomaga Ci dokonywać rzeczy, które wydają się trudne, przerażające albo niemożliwe” – piszą autorki tego niezwykłego poradnika coachingowego dla nastolatek i dodają: „Wyobraź sobie wiarę w siebie jako malutkiego, ale stanowczego trenera w twojej głowie, pomagającego ci zrobić wszystko, co sobie wymarzysz”.

Ten uparty człowieczek jest po to, żeby Ci nie odpuszczać, pozytywnie motywować, rozwiewać wątpliwości i nakłaniać do tego, na co nie zawsze masz ochotę, bo: nie chcesz się „wychylać”, boisz się ośmieszyć, masz mnóstwo obaw, wolisz skulić ogon pod siebie i upodobnić się do innych. Jest niezwykle potrzebny, bo nawet zwyczajne bycie sobą, pokazanie twojego prawdziwego „ja” może wymagać większej wiary w siebie i odwagi, niż dopasowanie się do stereotypu. A będąc sobą, będziesz szczęśliwsza. To sprawdzony naukowo fakt, który potwierdzają entuzjastyczne reakcje całej rzeszy silnych kobiet, które osiągnęły sukces, i ich zachwyty nad książką Katty Kay i Claire Shipman. Zresztą przeczytaj sama…

Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat

Girl Power Caroline Paul

Autorka: Caroline Paul
Tłumaczenie: Tina Oziewicz

Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat to książka pełna ekscytujących i pełnych odwagi historii o kobietach, które inspirują swoją siłą i pewnością!

Czy bycie dziewczynką sprawia, że powinnaś czuć się gorsza, albo wystrzegać się niektórych rzeczy? Oczywiście, że nie! Bycie dziewczyną powinno być dumą i sposobem na to, aby przeżywać jeszcze więcej odważnych przygód w życiu. Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat to książka pełna inspirujących historii właśnie dla kobiet.

Ekscytujące, porywające, pełne odwagi i determinacji. Takie właśnie historie znajdziesz w poniższej pozycji! Być może o wielu z nich nigdy nie słyszałaś, ale czy ma to jakieś znaczenie? Świat jest ogromny i odkrywanie go sprawia ogromną frajdę. Do tego jednak niezbędna okazuje się wiara w siebie i możliwości, jakie mamy. Chociaż trudno jest z dnia na dzień zmienić swój sposób postrzegania rzeczywistości, nic nie jest niemożliwe. Książka zawiera zbiór zadań do wykonania i praktyczne triki do wykorzystania od zaraz.

Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat to pozycja zachęcająca do tego, aby wreszcie zacząć żyć po swojemu. Nie bać się, stawić czoła strachowi i raz na zawsze pożegnać przekonanie, że czegoś nam nie wypada. Uwierzenie w siebie i swoje możliwości to pierwszy krok do otworzenia się na innych i doświadczenia przygód, o jakich nawet nie odważyliśmy się do tej chwili marzyć.

Wielka Magia

Wielka Magia - Elizabeth Gilbert

Autorka: Elizabeth Gilbert
Tłumaczenie: Bożena Jóźwiak

Autorka Jedz, módl się, kochaj i innych bestsellerowych książek od lat inspiruje czytelników. Teraz w książce Wielka Magia wszystkim, którym brakuje pewności siebie, wytrwałości czy cierpliwości, by podążyć za swymi marzeniami i powołaniem, pokazuje, jak z powodzeniem przezwyciężyć te obawy.

Jeśli pragniesz napisać książkę, stworzyć dzieło sztuki, znaleźć nowe sposoby wykonywania pracy lub po prostu nasycić swoje codzienne życie pewną dozą pasji – Wielka Magia otworzy przed tobą cudowny świat twórczej ciekawości, mocy i radości.

Gilbert odziera z tajemnicy proces tworzenia, opisuje praktyki wielkich twórców i pokazuje nam, jak czerpać natchnienie z codzienności.

Książka Wielka Magia powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie czytelników. Wykład o kreatywności podczas TED Conference, który dała Elizabeth Gilbert, obejrzało już miliony osób.

Odważ się żyć kreatywnie! Niech dzieje się Wielka Magia!

Przestań się czuć do d**y! Zmień nawyki, które blokują Twoje szczęście

Przestań się czuć do d**y! - Andrea Owen

Autorka: Andrea Owen
Tłumaczenie: Wojciech Usarzewicz

Andrea Owen jest autorką bardzo popularnych książek, mentorką i coachem. Pomogła tysiącom ambitnych kobiet w osiągnięciu szczytnego, choć trudnego celu: rezygnacji z perfekcjonizmu, kontroli i izolacji na rzecz odwagi i zaufania we własne siły.

Niejedna kobieta bez trudu potrafi wpędzić samą siebie w głęboki dołek. We własnych oczach jest nieatrakcyjna, głupia, nie zasługuje na szacunek i nie przysługują jej podstawowe prawa. Sama dla siebie jest co najmniej niemiła: wytknie każdy swój błąd, łącznie z tymi nieistniejącymi, skutecznie zatruje każdą radość i wreszcie powstrzyma się przed zażądaniem podwyżki lub zakończeniem toksycznego związku. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Ważniejsze od ich roztrząsania są jednak odpowiedzi na pytania: Jak odzyskać swoje życie? Jak wreszcie czuć się wartościową i spełnioną kobietą? Jak się pozbyć tego wewnętrznego głosu, który nie przepuści żadnej okazji, aby wyszydzić, skrytykować czy okazać wzgardę samej sobie?

Z pomocą Przestań się czuć do d**y! uda Ci się odzyskać samą siebie. Jest to świetny, praktyczny i konkretny, a przy tym zrozumiały i bardzo bezpośredni poradnik samorozwoju dla kobiet. Podczas lektury zapoznasz się z najczęściej spotykanymi, destruktywnymi zachowaniami, poprzez które kobiety niszczą same siebie: od syndromu oszusta, przez głos wewnętrznej krytyki, po katastrofizm i dogadzanie innym kosztem swoich potrzeb. Przekonasz się, jak ważne jest samodzielne myślenie i szybko nabierzesz odwagi, aby ukształtować swoje własne, szczęśliwsze, spełnione życie. Książka Przestań się czuć do d**y! jest zwięzła, dobitna, nie zawiera rozległych analiz, jednak dzięki niej przekonasz się, że możesz, a nawet powinnaś walczyć o siebie – dla siebie i dla swojego szczęścia!

Wszystko da się ogarnąć

Wszystko da się ogarnąć - Marie Forleo

Autorka: Marie Forleo
Tłumaczenie: Katarzyna Babicz

Czasem trzeba wziąć się w garść, stanąć z podniesioną głową i głośno powiedzieć: wszystko da się ogarnąć! A potem można: naprawić pralkę, dokończyć rozwód (lub uratować związek), zmobilizować dzieci do sprzątania i zacząć być szczęśliwą! Marie Forelo inspiruje i pomaga w trudnych sytuacjach życiowych milionom ludzi w wielu krajach. Uczy, jak radzić sobie z problemami, które w pierwszym momencie zdają się nas przerastać; jak dzielić je na mniejsze i ogarniać. Pokazuje, jak uwierzyć w siebie i swoje możliwości; jak odróżnić strach przed działaniem od ostrzeżeń intuicji (poprzez obserwowanie reakcji własnego ciała).

Forleo mówi: nie czekaj, aż będziesz gotowy, nie odkładaj niczego na później, działaj! Bo twoje życie jest tylko w twoich rękach, nikogo innego.

Dla wszystkich, którzy właśnie stanęli na rozdrożu, czują się bezradni i zagubieni, książka Wszystko da się ogarnąć jest jak wyciągnięcie przyjacielskiej ręki.

„Siła Kobiet !”

A Ty jakie książki polecasz? Napisz w komentarzu.