Ostatni dzień w roku to czas podsumowania minionych 12 miesięcy i tworzenia postanowień noworocznych. Niektórzy z nas chcą wrócić na siłownię, inni postanawiają rzucić palenie lub zdrowiej się odżywiać i odstawić fast foody, a jeszcze inni – zaoszczędzić nieco gotówki. Wszystkie te cele są szlachetne, jednak wiele osób przeważnie poddaje się w ciągu pierwszych trzech miesięcy nowego roku. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Jak osiągnąć upragniony cel? Oto kilka sprawdzonych porad, których wprowadzenie w życie znacznie przybliży Cię do sukcesu.

“Jeśli chcesz osiągnąć coś czego nigdy nie miałaś, musisz zrobić coś czego nigdy nie robiłeś”.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

#01 Określ konkretny i realny cel, który jest w zasięgu Twoich możliwości.

rosnijwsile.pl Określ konkretny i mierzalny cel

Najczęstszym postanowieniem noworocznym jest to z kategorii fitnessu i zdrowego trybu życia: zacznę chodzić na siłownię. Jaki cel Ci przyświeca i co rozumiesz przez “chodzenie na siłownię”? Biegi na bieżni w celu poprawy wydolności? Ćwiczenia siłowe by uwydatnić mięśnie? Czy może pozowanie przed lustrem, by zrobić sobie kolejne selfie na Instagrama lub Facebooka?
Postaw sobie konkretny i mierzalny cel – do sierpnia br. chcę stracić 18 kilogramów; w tym roku podniosę sztangę o wadze 100 kilogramów; będę tak rozciągnięta, że dotknę głową wyprostowanych kolan. Nie porywaj się na niemożliwe osiągnięcia, takie jak np. wygranie Mistrzostw Polski w crossficie (chyba, że jesteś profesjonalnym zawodnikiem crossfit), czy utratę 38 kilogramów w 3 miesiące. Nierealne postanowienia nie tylko szybko przeradzają się w porażki, ale i skutecznie zniechęcają do walki o swoje cele.
Po osiągnięciu zaplanowanego celu nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić sobie następny cel. Tak aby z każdym kolejnym dniem udowadniać sobie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Stawać się coraz lepszym człowiekiem i osiągać więcej.

#02 Systematycznie monitoruj swoje postępy i wyznacz kamienie milowe

rosnijwsile.pl Mierz i oceniaj postępy

Jeśli już wyznaczysz sobie cel, bardzo ważne jest, by osadzić go w zadanych ramach czasowych i regularnie ich pilnować. Pomogą Ci w tym tzw. kamienie milowe, które bardzo dobrze sprawdzą się w roli wskaźnika postępu.
Weźmy za przykład kolejne popularne postanowienie, jakim jest rzucenie palenia. Bardzo ciężko jest od razu zupełnie zrezygnować z nałogu, szczególnie gdy obecnie wypalamy całą paczkę papierosów w ciągu dnia. Jeżeli chcemy kompletnie wykasować palenie z naszego życia w ciągu 6 miesięcy, zaplanujmy sobie trzy kamienie milowe: w 1, 3 i 5 miesiącu postanowienia.
Pierwszy kamień może być ograniczeniem papierosów z 1 paczki dziennie na 1 paczkę na 2 dni. Gdy osiągniemy ten cel, przez cały 1 i 2 miesiąc budujemy w naszym organizmie zredukowane zapotrzebowanie na nikotynę.
Drugi kamień milowy powinien być kolejną redukcją do 1 paczki na 4 dni. Będzie to kolejny widoczny sukces. W połowie postanowienia zamiast spalać 20 papierosów dziennie, w zupełności wystarczy 5.
Ostatni kamień milowy będzie sprintem do mety: całkowita rezygnacja z nałogu. Przez ostatni miesiąc dbamy o to, by ugruntować w sobie nowe nawyki i nie powrócić do sytuacji sprzed postanowienia.

#03 Bądź w kontakcie z osobami o podobnych postanowieniach do Twojego

rosnijwsile.pl Miej grupę wsparcia w osiąganiu celu

Nie od dziś wiadomo, że trudności łatwiej przezwyciężać w grupie niż samemu. Warto zatem znaleźć sąsiadów, znajomych czy kolegów z pracy, którzy chcą osiągnąć podobny cel. Wzajemne wsparcie w dążeniu do upragnionego finiszu, pilnowanie swoich postępów lub dzielenie się poradami sprawi, że o wiele trudniej przyjdzie nam porzucić powzięte postanowienie.
Dobrym pomysłem będzie wzajemne chodzenie na siłownię i wspólna praca nad zamierzonymi celami lub znalezienie bistro ze zdrową żywnością, które w porze lunchu zastąpi fast foody. W ten sposób szybko zawiąże się poczucie wspólnoty, które dodatkowo będzie nas motywowało, a w chwilach słabości nie zostaniemy sami ze swoimi wątpliwościami.
Jednocześnie warto dbać o to, by atmosfera w grupie była zdrowa, pełna wzajemnego wsparcia i szacunku. Nie dopuśćmy do uszczypliwości, złośliwych komentarzy lub wyniszczającego „wyścigu szczurów”, które finalnie mogą przerodzić się nie tylko w niepowodzenie celu, ale i popsucie relacji.

#04 Przygotuj się na kryzysy i miej w pogotowiu plan naprawczy

rosnijwsile.pl Bądź gotowy na kryzysy i miej w pogotowiu plan awaryjny

Droga do celu absolutnie nie będzie usłana różami – wręcz przeciwnie. Już na samym początku pojawią się trudności i dni, w których będziemy musieli przezwyciężyć samych siebie i dotychczasowe złe nawyki. Oczywiście, o ile jeden dzień wolnego od siłowni czy szybki hot-dog na stacji nie zrujnuje naszego postanowienia, o tyle regularne i częste występowanie tego typu „zaburzeń” może mieć katastrofalny rezultat.
Zadbaj więc o program naprawczy lub plan B, który pomoże Ci wytrwać w dążeniu do celu. Jeżeli nie chce nam się iść na dzisiejszy trening, to możemy go przeplanować, a w zamian za to wybrać się na basen czy rekreacyjnie pojeździć rowerem. Analogicznie z oszczędzaniem – jeśli postanowimy odłożyć 5 złotych dziennie, a dziś akurat nie mamy takiej chęci, to przez najbliższy tydzień wrzucajmy do skarbonki 6 złotych.
Najgorsze, co możesz zrobić, to porzucić swoje postanowienie lub zignorować coraz częściej pojawiające się „dni dziecka”, w których nie realizujesz założeń.

#05 Poproś bliską i zaufaną osobę o “nadzór” nad Twoimi postanowieniami

rosnijwsile.pl Miej zaufaną osobę, która pomoże Ci osiągnąć cel

Choć dla wielu osób wydaje się to bezsensowne lub nawet krępujące, warto wprowadzić w nasze cele swoistego “nadzorcę”. Taka osoba powinna dobrze nas znać, a jednocześnie mieć na tyle silny charakter, by bez skrupułów wytknąć nasze uchybienia.
Dobra znajomość konieczna jest w przewidywaniu naszych najsłabszych punktów, czyli potencjalnych pokus i chwil słabości. Odpowiednie działanie z wyprzedzeniem pozwoli z powodzeniem zdiagnozować kryzysy i szybko je unieszkodliwić. Silna osobowość z kolei konieczna jest, by móc powiedzieć kilka gorzkich słów w sytuacji, gdy wystąpi taka potrzeba. Nieznajomość naszego charakteru i przyzwyczajeń może skutkować błędnym odczytywaniem sygnałów, a w konsekwencji pogorszeniem naszego postępu. Zbyt miękki charakter zaś może natomiast spowodować wewnętrzne wyrzuty sumienia i chęć wycofania się z roli “nadzorcy”.
Unikajmy wybierania do takiej roli osób, z którymi jesteśmy związani silną więzią emocjonalną – w przeciwnym wypadku możemy odebrać jej uwagi zbyt boleśnie lub wręcz przeciwnie: nie potraktować ich poważnie.

Uwagi końcowe

Nadchodzący czas z pewnością będzie sprzyjał rozliczeniu się z własnych planów za zeszły rok i tworzeniu nowych postanowień. Zadbajmy o to, by nie pozostały one jedynie górnolotnymi pragnieniami, ale by regularnie i systematycznie przekuwać słowa w czyny. Dzięki tym kilku prostym poradom upragniony efekt przyjdzie nam łatwiej i szybciej, a konkretny plan działania okaże się naszym nieocenionym sojusznikiem.

“To jest mój rok. Rok spełnionych marzeń!”.

Sprawdź:80 propozycji noworocznych postanowień na nowy rok

A Ty jakie masz plany i cele na nowy rok? Napisz w komentarzu.