Brakuje ci czasu? Tak naprawdę masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać właściwe działania. Zarządzanie czasem oraz większa wydajność i skuteczność to przede wszystkim wyznaczanie sobie celów w oparciu o priorytety. Jak nie marnować czasu? Zastosuj strategię P.I.E.

Strategia P.I.E to opracowana przez Dr Jan Yager psycholożkę, autorkę książek, trenerkę i coacha, metoda która pomaga lepiej zarządzać sobą w czasie. Dzięki P.I.E. zyskasz kontrolę nad własnym czasem i osiągniesz więcej. P.I.E pomoże ci lepiej zrozumieć na co przeznaczasz lub chcesz przeznaczyć każdą godzinę i dzień. Zdając sobie sprawę, jak naprawdę spędzasz – lub marnujesz – swój czas, masz realną możliwość na zmianę. Rezerwując konkretny czas na określone aktywności masz też większą szansę, że je wykonasz. 

“Zarządzanie czasem = Zarządzanie sobą”

Czy wiesz gdzie idzie Twój czas? Strategia  P.I.E. czyli jak nie marnować czasu

Większość z nas na co dzień musi godzić ze sobą wiele ról i wiele różnych zajęć. Praca, dom, nauka, spotkania ze znajomymi, ćwiczenia na siłowni, działalność społeczna i wiele innych.  Jeśli dobrze nie zaplanujesz swojego dnia czas będzie przepływał ci przez palce, a to na czym najbardziej ci zależy może zostać niezrobione.

Metoda P.I.E polega na zwizualizowaniu własnych całodzienych zajęć jako część diagramu kołowego. Możesz podzielić swój diagram na godziny, zadania lub też pełnione role. Dzięki temu będziesz wiedział czym i kiedy się zajmować oraz ile czasu chcesz na to poświęcić. Korzystając z P.I.E możesz planować albo monitorować każdą godzinę, dzień, tydzień a nawet rok.

Oprócz graficznej prezentacji w formie diagramu, P.I.E. to również skrót od trzech kluczowych słów. Trzeba o nich pamiętać, aby mieć większą kontrolę nad swoim czasem. Są to:

P = Priorytetyzuj

Pilnuj, aby każde zadanie, jakim się zajmujesz, było dla ciebie priorytetowe.

I = Inicjuj

Inicjuj w porę działania nad pracą, którą masz do wykonania danego dnia, w określonym przedziale czasowym. Unikaj odwlekania i przeciągania działań. Jeśli odkładasz ich realizację na później, postaraj się znaleźć przyczyny tej prokrastynacji. Wyeliminuj je i wróć na właściwe tory. Jak najszybciej zajmij się tym, czym trzeba.

E = Ewaluuj

Nieustannie oceniaj swoje priorytety i cele oraz sposób wykorzystania czasu. Jeśli zmieniasz pracę, kończysz projekt i zamierzasz zająć się następnym, zdecyduj, jak na nowo podzielić swój diagram dnia i co powinno się w nim znaleźć.

4 rodzaje diagramów P.I.E.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania techniki P.I.E. 

P.I.E. #01 Podział dnia na zadania

Pierwszy sposób to podział dnia na zadania, które masz do zrobienia w danych dniu. W tej wersji nie dzielisz dnia na godziny, ale na zadania. Oprócz takiej wizualnej formy ujęcia wszystkich działań, które musi wykonać warto wpisać je również w kalendarzu, aby upewnić się, że zrobisz każde z zadań.

PIE 01 podział na zadania
PIE 01 podział na zadania

P.I.E. #02 Podział dnia na godziny

W tej wersji każda z części diagramu przedstawia godzinę dnia. W każdą z godzin wpisujesz to, czym będziesz się wtedy zajmował. Jeśli używasz diagramu P.I.E. dla retrospekcji, by lepiej zrozumieć własne gospodarowanie czasem – wpisujesz tam to, co robiłeś w danej godzinie. Na tej podstawie wyciągasz wnioski, aby lepiej dysponować swoim czasem.

PIE 02 podział dnia na godziny
PIE 02 podział dnia na godziny

P.I.E. #03 Podział na przedpołudnia i popołudnia

Trzeci wariant polega na podziale dnia na dwie części. Jedna dotyczy przedpołudnia, a druga popołudnia.

PIE 03 podział na przedpołudnia i popołudnia
PIE 03 podział na przedpołudnia i popołudnia

P.I.E. #04 Podział na dni tygodnia

Kolejnym sposobem wykorzystywania podejścia P.I.E. jest potraktowanie każdej części diagramu kołowego jako jednego z dni tygodnia. Możesz poświęcić cały dzień konkretnemu zadaniu czy zajęciu, kolejny dzień innemu, i tak dalej. W tym wypadku każdy diagram P.I.E. będzie obejmował tydzień, wskazując ci, na czym trzeba się skupić danego dnia, a drugi diagram P.I.E. (jak w wariantach nr #1, #2 czy #3) będzie pokazywał, jak podzielić każdy z tych dni na poszczególne godziny.

PIE 04 podział dnia na dni tygodnia
PIE 04 podział dnia na dni tygodnia

Uwagi końcowe

System P.I.E. pomoże ci zrozumieć, na co poświęcasz czas oraz dlaczego i gdzie ci umyka. Kiedy już rozpoznasz cały mechanizm i jego krytyczne punkty, system P.I.E. podpowie, jak zoptymalizować działania w dostępnym ci czasie.

Wyznaczanie sobie jednego lub kilku celów na dany dzień jest jedną z umiejętności zarządzania czasem, która zdecydowanie pomoże ci osiągnąć więcej, zarówno w pracy, jak i w życiu.

Kluczową rzeczą jest wiedzieć nie tylko to, co musisz zrobić i co chcesz zrobić, ale też ile jesteś w stanie dokonać danego dnia, co w konsekwencji zwiększy twoją wydajność. 

Ważne, aby poświęcać czas licznym projektom czy nawet zajęciom w taki sposób, by kończyć wszystkie zadania, których się od ciebie oczekuje lub które masz w swoich planach. Jeśli zastosujesz strategię P.I.E zdecydowanie łatwiej będzie Ci to osiągnąć. 

Musisz zastąpić myśl: „Nie wystarczy mi czasu” inną:
„Mam wystarczająco dużo czasu, aby wykonać właściwe działania”. – Dr Jan Yager

Czy wiesz co musisz dzisiaj zrobić? Jak wygląda Twój diagram P.I.E. na dziś?

Zdążyć z czasem na czas!

Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym zyciem w erze cyfrowej - Jan Yager
Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym zyciem w erze cyfrowej – Jan Yager

Jedynie poprzez zarządzanie samym sobą możesz nauczyć się zarządzania czasem. A zarządzanie czasem to tak na prawdę zarządzanie własnym życiem.

Jeśli chcesz lepiej panować na swoim czasem sięgnij po książkę Dr Jan Yager Zdążyć z czasem na czas. To praktyczny poradnik o przejmowaniu kontroli nad własnym czasem, abyś mógł zrealizować swoje cele zawodowe i osobiste, ponieważ masz taki potencjał! To prawda, że nie da się kontrolować wszystkiego i wszystkich. Jednak da się doskonalić w zarządzaniu samym sobą.

Zdążyć z czasem na czas daje ci okazję do zastanowienia się, kim jesteś, i znalezienia sposobu na pracę adekwatnie do własnych predyspozycji lub dokonywanie zmian w celu podnoszenia swojej wydajności. Prezentuje ci również nowe koncepcje, szczególnie istotne w erze cyfrowej, które możesz uznać za przydatne do umiejętnego zarządzania czasem.

Twoja rzeczywistość. Twoje cele. Twoja wydajność. Twój czas!

Bądź panem swojego czasu i życia!

Sprawdź też: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem