autorka Magdalena Olejnik

Jakie są Twoje wrażenia odnośnie roku 2020 do tej pory?

Umówmy się, ten rok nie był najlepszy. Dla mnie osobiście był od początku związany z prawie samymi stratami.

Utraciłam bliską osobę w rodzinie, następnie utraciłam możliwość podróżowania, utraciłam ulubieńca na YouTube, utraciłam na chwilę możliwość normalnego kontaktu z ludźmi, prawie utraciłam ukochanego zwierzaka, utraciłam dochody finansowe a w rocznicę związku utraciłam związek.

Miałam więc sporo powodów, aby się załamać. Jednak cała ta sytuacja w tym roku tylko pokazała mi na czym tak naprawdę mi zależy, co cenię, co potrzebuję, czego chcę.

Zaczęłam robić to, co lubię. Odkryłam na nowo stare pasje, o których zapomniałam. Zaczęłam pracować nad sobą, nad swoimi myślami, zaczęłam dbać o zdrowie bardziej niż kiedykolwiek. Ludzie, których znałam, zaczęli mnie inspirować. I tak z pomocą przyszła mi kreatywność.

Czym właściwie jest kreatywność?

Kreatywność to nic innego jak pomysłowość. Każdy z nas może być bardziej kreatywny, czyli bardziej twórczy. Nie ma magicznego przepisu na kreatywność. Dla każdego będzie to co innego. Jeden odnajdzie mnóstwo pomysłów pod prysznicem, inny na spacerze w otoczeniu natury a jeszcze inny podczas medytacji. Mój sposób? Zdecydowanie kontakt z naturą, podróże, a także rozmowa z ludźmi.

Co robią ludzie kreatywni?

Michael Michalko autor książki „Podręcznik Technik Twórczego Myślenia” stworzył kilka zasad, którymi kierują się osoby bardziej kreatywne:

  • mają pełną świadomość, że są twórcze i pomysłowe,
  • są aktywne, próbują, poszukują, a także uczą się na błędach, w końcu trening czyni mistrza
  • rozwijają się nieustannie, uczą się nowych rzeczy,
  • wierzą w to, co robią,
  • otaczają się ludźmi, którzy ich inspirują, są w miejscach, które ich inspirują,
  • mają pozytywne nastawienie do świata,
  • mają odpowiednią perspektywę, niepowodzenia zamieniają w lekcje,
  • nie przejmują się negatywnymi opiniami innych,
  • słuchają swojej intuicji,
  • kierują się przy tym odwagą, nie boją się myśleć inaczej niż inni.

Właściwie autor podaje zasady, z którymi się zgadzam. Sama od siebie dodam, że wyrażanie siebie za pomocą kreatywności powinno być zabawą, radością i przyjemnością.

Rozwijanie kreatywności…

Kreatywność zaczynamy rozwijać już jako dzieci. Niesamowite, ile pomysłów i jak bardzo twórcze są dzieci. Ich wyobraźnia nie zna granic. Sama byłam takim dzieckiem. Bardzo długo lubiłam się bawić. Jednak już w pierwszej klasie podstawowej koleżanka oznajmiła mi, że jest już za duża, aby się ze mną bawić. Nie przestawałam się bawić. Wymyślałam, jak się nie nudzić i pomysłowo spędzać czas. Dostosowałam to tylko do wieku.

Moje dzieciństwo i cała szkoła podstawowa było niesamowite. Byłam odważnym i pomysłowym łobuziakiem. Na pewno wiele pomysłów nie podobało się moim rodzicom.

i co właściwie może ją zabić?

Obawiam się, że szkoła zabija w dzieciach kreatywność. Dzieci zaczynają myśleć tylko szablonowo. Przestaje się oceniać dziecka twórczość. A lekcje plastyki, czy muzyki nie rozbudzają w nich pomysłowości, tylko zanudzają.

Podejmij kreatywne wyzwanie – #PositiveChallenge!

Chcę przemówić do każdego z Was fotografią i słowem. Dlatego, rozpoczęłam wyzwanie #PositiveChallenge, które ma na celu skupienie się na pozytywnych aspektach w życiu.

Mam dla Ciebie ćwiczenie. Dołącz do akcji na Facebooku, Pinterest, czy Twitterze i wyraź siebie kreatywnie w pozytywnym wyzwaniu #PositiveChallenge. Wystarczy wpisać tylko fozytyw.me.

Widnieje już kilka prac. Pierwszym tematem jest oddech.

Czym dla Ciebie jest oddech?

Podejmij Kreatywne Wyzwanie #PositiveChallenge fozytyw.me
Photo by: M.Olejnik

Pamiętaj, że dla każdego będzie to, co innego. Każdy pomysł jest dobry. Nie ogranicza Cię nic poza Twoją wyobraźnią!

Bądź odważny i pozytywny! Baw się niczym dziecko! Działaj! Udowodnij, że jesteś twórczy i pomysłowy. Zaskocz mnie! Nominuj znajomych, udostępniaj!

Wyraź siebie kreatywnie!

Autorka: Magdalena Olejnik W poprzednim wcieleniu archeolog i specjalista sprzedaży, obecnie fotograf, podróżnik i pisarz. Twórca fozytyw.site i fozytyw.me. Miłośniczka natury, kotów, herbaty, książek, filmów, seriali, jogi i ekologicznej żywności. Ceni prawdę, wolność i naturalność. Motto: „Napełniam życie szczęściem (…) co będzie dalej, nie dbam i oto jest moja najnowsza filozofia” H.Sienkiewicz „Nie bierz życia zbyt poważnie i tak nie wyjdziesz z niego z życiem” Kin Hubbard