Czujesz się rozczarowany? Liczyłeś na coś i się nie udało. Jak sobie radzić z rozczarowaniem? Bez względu na to, jak bardzo się staramy i jak pozytywnie próbujemy się zachować, praktykując optymizm w różnych sytuacjach, wszyscy w pewnym momencie naszego życia będziemy musieli poradzić sobie z rozczarowaniami. Planujemy, wyznaczamy cele, aby odnieść sukces w życiu, ale niezmiennie, nawet jeśli dajemy z siebie wszystko, niekiedy sprawy nie układają się zgodnie z oczekiwaniami i pojawia się rozczarowanie.

Rozczarowanie samo w sobie nie jest szczególnie złą rzeczą; sposób, w jaki sobie z tym radzimy, może mieć znaczenie. Jeśli po prostu zdecydujemy się zaakceptować porażkę i pozwolimy, by rozczarowanie spłynęło po nas szybko i odeszło, nie poniesiemy negatywnych konsekwencji. Tylko wtedy, gdy pozwolimy, aby rozczarowanie trwało i żyjemy, zatracając się w nim, negatywne i złe uczucia mogą pozostać z nami.

Pewna doza rozczarowania w życiu może być dla nas, paradoksalnie, dobra, ponieważ pozwala nam rosnąć i rozwijać się oraz ćwiczyć pozytywne myślenie.

Przechodzenie przez rozczarowanie i wyjście z niego, patrząc na drugą, jasną stronę medalu wciąż z uśmiechem uświadamia nam, że bez względu na to, co rzuci na nas życie, możemy to przezwyciężyć.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z rozczarowaniem i przezwyciężyć go.

„W takim czy innym czasie każdego ten świat zawodzi. Rozczarowanie jest udziałem absolutnie wszystkich ludzi”. – Jodi Picoult

Rozczarowania- jak radzi sobie z nimi silna psychicznie osoba?

#01 Rozczarowania to część życia

  • Uświadom sobie, że smutek, stres, niepokój, strach, ból i cierpienie są po prostu naturalną częścią życia, przez którą musimy przejść. Nie ważne, jakie smutki masz, bo każdy je ma. To, co ważne, to jak sobie z tym radzimy i jak z tych złych uczuć wychodzimy. Nad tym mamy kontrolę.

#02 Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały.

  • Jeśli członkowie rodziny lub bliscy sprawiają Ci rozczarowanie, pamiętaj, że nikt nie jest doskonały. Nie zawsze możesz sprostać swoim własnym oczekiwaniom, więc bez sensu jest oczekiwać, że inni będą doskonali. Każdy ma jakieś wady i nie do końca to jest nasza wina. Gdy ktoś jest leniwy, to nie wybrał sobie tej cechy, tylko najpewniej życie nigdy nie zmusiło go do ciężkiej pracy albo nie pokazało mu, że takowa się opłaca. Gdy ktoś jest niemiły, też sobie tego nie wybrał, a najpewniej ma w życiu dużo stresu, złości, rozczarowań i tak dalej, więc sobie z tym nie radzi. Ty, gdy wiesz, że możesz kontrolować emocje, możesz sobie z tym radzić. Ktoś może tego nie wie i żyje jak ofiara swoich emocji, nie kontrolując ich.

#03 Traktuj rozczarowania jak wyzwanie i szukaj pozytywów

  • Kiedy spotykasz się z rozczarowaniem, zamiast patrzeć na to jak na coś złego, przyjmij to i pomyśl o tym jako o sprawdzianie lub wyzwaniu. Dobrym ćwiczeniem jest też szukanie pozytywów we wszystkim na siłę, nawet jeśli są to tylko śmieszne, nielogiczne rzeczy. Chodzi o sam fakt kreatywnego myślenia. Np. gdy jesteś chory, pomyśl, że przynajmniej masz okazję oglądać Teletubisie ile chcesz. Wiem, że nie będziesz ich oglądać (mam nadzieję), ale sam fakt znalezienia w czymś złym czegoś zabawnego, pociesza.

#04 Wyciągnij naukę z rozczarowania

  • Kiedy coś pójdzie nie tak, przeanalizuj sytuację, zobacz, czego możesz się z niej nauczyć, a następnie odpuść. Warto wiedzieć, że każdą negatywną emocję można zmienić w coś dobrego. Kiedyś byłem bardzo oburzony tym, ile krzywdy ludzie zadają zwierzętom, więc teraz robię wiele, by polepszyć los zwierząt. Kiedyś ludzie śmiali się z tego, że jestem biedniejszy, a teraz zarabiam świetne pieniądze. Takie nastawienie przyjmij- stań się lepszy i silniejszy, niż złe emocje. Zmieniaj je w dobre.

#05 Rozczarowanie to tylko etap na drodze do sukcesu

  • Jeśli ciągle wpadasz na jakieś ściany, gdy próbujesz osiągnąć długoterminowe cele, pamiętaj, że nie może być porażki, dopóki się nie poddasz, więc próbuj dalej, aż tam dotrzesz. Tak naprawdę nie ponosisz porażek, a uczysz się sposobów, które nie działają. Odkryj ich 1000, a sposób nr 1001 może zadziała. Porażki to droga do sukcesu i o tym pamiętaj!

„Przełknij rozczarowanie i staw czoło sytuacji”.

#06 Rozczarowanie to okazja do zmiany kierunku

  • Jeśli wpadniesz w ślepy zaułek, odwróć się i idź inną drogą. Pozostając elastycznym, możesz osiągnąć swój cel w każdy możliwy sposób. Chodzi o to, że czasem ponoszenie porażki za porażką nie daje nam żadnej nauki i wynika z głupiego uporu lub stosowania złych metod. Więc może zmień metody? Myśl, co można zrobić inaczej.

#07 Podziel się swoim rozczarowaniem z kimś bliskim

  • Jeśli przeżywasz szczególnie trudne chwile, pokonując rozczarowanie, możesz o tym z kimś porozmawiać. Mówiąc o tym i wypuszczając to z siebie, zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś sam, jeśli chodzi o cierpienie.

#08 W obliczu rozczarowania bądź cierpliwy

  • Cierpliwość może naprawdę być błogosławieństwem, jeśli chodzi o radzenie sobie z rozczarowaniem, po prostu pozwól uczuciom przejść nad tobą, wycisz się na chwilę, odpręż i wróć na właściwą drogę, jak już będziesz gotowy.

#09 Postęp nie perfekcja

  • Nie daj się zwieść głupim i nierozsądnym oczekiwaniom dotyczącym życia, jeśli ciągle poszukujesz perfekcji, na pewno będziesz zawiedziony. Z drugiej strony masz prawo chcieć więcej, dążyć do tego i spełniać cele. Ale wiedz, że do tego trzeba pracy. Wielki sukces wymaga podjęcia wysiłku i czasu. Nigdy nie oczekuj, że cel spełni się sam!

„Rozczarowanie jest dla duszy tym, czym burza dla powietrza”. – Friedrich von Schiller