Kto lekceważy potęgę małych rzeczy, ten nie dogoni tych wielkich. Każdy wielki budynek składa się z mniejszych elementów, np. cegieł. Twój organizm to wielka maszyna, która składa się z miliardów mniejszych „maszyn”- komórek. Wszechświat składa się z gwiazd, a każda gwiazda z atomu.

Zatem, jeśli chcesz osiągnąć cokolwiek, np. jeden wielki cel, spróbuj go rozbić na małe elementy. Wiesz jak zarobić milion złotych? Pewnie nie. A wiesz jak zarobić 10 złotych? Raczej tak. Więc jak zarobić milion? Zarób 10 zł 100 000 razy. Może się to wydawać tak proste, że aż głupie, ale pomyśl trochę- jak KAŻDY sprzedawca, który zrobił pierwszy milion, doszedł do niego? No musiał mieć sto tysięcy klientów, z których każdy dał mu zarobić 10 złotych, albo 10 000 osób, z których każda dała mu zysk 100 PLN- i tak dalej. To serio prosta zasada, tylko trudna do stosowania w praktyce, bo wymaga czegoś, czego nie ma większość z nas- uporu, wytrwałości, no i pomyślunku.

„Każda praca jest możliwa do wykonania, jeśli podzielić ją na małe odcinki”. – Abraham Lincoln

Potęga małych rzeczy- w rozwoju osobistym, sukcesie finansowym czy życiu po prostu

Ćwiczenie myślowe na dziś:

Początkiem każdej wielkiej zmiany jest mały krok. Znajdź 3 potencjalne rzeczy, które są wielkie, ale możesz je całkowicie zmienić, zmieniając tylko ich mały element. To udowodni Ci, że nawet ten jeden mały element decyduje o wszystkim. Jako przykład dam Ci ludzkie DNA– choćby jedna malutka zmiana może całkowicie odmienić budowę komórki, a zatem to, czy jest przydatna, czy nie. A taka komórka, jeśli powstanie X razy, zmienia cały organizm. Przykrym, ale sensownym przykładem jest tutaj nowotwór.

Znajdź inne dowody na to, że małe elementy są kluczowe. Nie po to, żeby się do tego przekonywać, a raczej żeby poszerzyć swoje horyzonty myślowe, bo życie jest tak zabawne, że wiele dziedzin przekłada się na inne, pozornie niezwiązane. Więc na przykład jeśli mechanizm małych zmian działa w budowie organizmu, to może w biznesie też? Ano, pewnie tak, bo nawet mała zmiana w kadrach firmy, tekście reklamowym albo produkcie, który oferujesz, często przesądza o być albo nie być.

„Małe kroki, które robisz do przodu są lepsze niż duże, które tylko planujesz”.

Użyj tego w praktyce.

Często chcemy być indywidualistami w rozwoju osobistym czy duchowym, ale pamiętaj, że masz większe szanse, jeśli będziesz częścią czegoś większego. Absolutnie nie mówię o dołączeniu do sekty! Unikaj ich. Chodzi mi o bycie częścią wspólnego celu, np. w organizacji charytatywnej albo w tworzeniu dzieł, które mają jeden wspólny cel. Na przykład ja jestem częścią sadzenia drzew, co pomaga temu światu. Wystarczy, że wspieram organizację, która sadzi drzewa. Jestem częścią promowania altruizmu, bo wspieram jako patron YouTubera, który się tym zajmuje.

Ty też bądź częścią czegoś. Twórz filmy, posty na instagramie, wiersze, artykuły, obrazy. Niech promują szczytną ideę. Np- ratowanie zwierząt, rozwój duchowy, pokój na świecie, zdrowe odżywianie, ekologię, etc.

Gdy pomożesz innym dokonać rzeczy wielkich, sam prędzej czy później ich dokonasz- karma.

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. – Mahatma Gandhi

Sprawdź też: Siła małych celów. Zasada 1% procenta – małe zmiany – wielki sukces!