Żyjemy w świecie VUCA (Volatility – zmienność, ulotność, Uncertainty – niepewność, Complexity – złożoność,  Ambiguity – niejednoznaczność). Dlatego ważne jest, aby umieć się dostosować do okoliczności i w razie potrzeby być w stanie ponownie zdefiniować swoją strategię i sposób działania. Musimy być zwinni, elastyczni i umieć odpowiednio reagować w obliczu licznych zmian i często nieprzewidywalnych skutków różnych zakłóceń. Jak osiągnąć sukces w zmieniającym się otoczeniu? Z pomocą może nam przyjść pętla OODA, którą opracował pułkownik John Boyd.

“Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym,to zmiana”. – Trudi Canavan

Kim był płk John Boyd?

Pułkownik John Boyd był pilotem myśliwców w amerykańskiej armii podczas wojny koreańskiej. Wśród kolegów miał przydomek “Boyd 40 sekund” ze względu na jego umiejętność szybkiego przedostawania się na tyły wrogiego samolotu. Ta sztuka dawała mu przewagę i umożliwiała mu wygrywanie powietrznych pojedynków.

Po wojnie został powszechnie szanowanym ekspertem i teoretykiem wojskowym. Mimo upływu lat jego pomysły nadal inspirują strategów wojskowych na całym świecie. Najbardziej znany z jego wynalazków to pętla OODA. Z początku był to termin opisujący taktyki i strategie wojskowe stosowane przede wszystkim w powietrzu. Główny argument Boyda był taki, że jeśli przejdziesz swoją pętlę OODA szybciej niż Twój przeciwnik, przedostaniesz się do środka jego cyklu decyzyjnego. Da ci to kontrolę nad sytuacją oraz wrażenie, jakby toczyła się ona w zwolnionym tempie.

Co to jest pęlta OODA?

Pętla OODA to cykl czterech kroków, które pomagają osiągnąć sukces w zmieniającym się otoczeniu. Kiedy przyspieszasz tempo przemierzania pętli, zyskujesz coraz większą kontrolę nad sytuacją.

#Krok 1 Obserwacja

Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły i zasoby, aby pozyskać informacje ze świata zewnętrznego oraz rozpoznać, co się dzieje.

#Krok 2 Orientacja

Zorientuj się, czego dotyczą zdobyte informacje, stosując analizę i korzystając z intuicji.

#Krok 3 Decyzja 

Opracuj plan i zdecyduj, co zrobisz w odpowiedzi na daną sytuację.

#Krok 4 Akcja 

Podejmij zdecydowane działanie.

Następnie obserwuj wyniki swoich działań, rewiduj to, czego się nauczyłeś. Twórz nowe plany i działaj dalej. Jeśli będziesz przechodził ten cykl wystarczająco szybko, będziesz panował nad sytuacją.

Pęlta OODA - John Boyd
Pęlta OODA – John Boyd

Uwagi końcowe

Statyczne podejście w dynamicznym środowisku nie zda egzaminu. Warto planować, ale trzeba być gotowym na zmianę planów. Nieustannie na nowo ustalaj, co jest ważne, w oparciu o czynione postępy, nowe wydarzenia i informacje oraz pojawiające się priorytety. Zachowaj elastyczność w działaniach, kiedy okoliczności się zmieniają dostosuj swoje plany do rzeczywistej sytuacji.

Skorzystaj z efektywności pętli OODA: obserwuj, co się dzieje, orientuj się w tym, co to oznacza, decyduj o kolejnych posunięciach i podejmuj zdecydowaną akcję.

“Jeżeli twój „plan A” nie wypalił, alfabet ma jeszcze wiele innych liter”.