Obecnie żyjemy w bardzo dynamicznym świecie. To świat, w którym rządzi zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność. To również świat pełen możliwości, niesamowitego rozwoju i szans na osiągnięcie sukcesu. Jak osiągnąć sukces w XXI wieku?

Brian Tracy, słynny trener samodoskonalenia, mówca motywacyjny, przedsiębiorca, autor licznych bestsellerów, w swojej książce  „Doga do sukcesu” zwraca uwagę na siedem czynników sukcesu, które musisz brać pod uwagę, jeśli chcesz osiągać ponadprzeciętne rezultaty w dzisiejszych czasach. Są to kluczowe wnioski, do których doszedł prowadząc przez lata badania na temat karier, dobrych nawyków i postaw ludzi sukcesu.

„Każdy z nas jest pewnym etapem pracy, pewną fazą rozwoju. Wszyscy mamy przed sobą długą drogę. Wszyscy mamy też wielki potencjał do rozwoju, poprawy, doskonalenia”. – Brian Tracy

Oto 7 rad od Briana Tracy, których nie możesz zignorować, jeśli chcesz osiągnąć sukces w XXI wieku

#01 Twoje życie stanie się lepsze dopiero gdy, ty zmienisz się na lepsze

Twój świat zewnętrzny stanowi odzwierciedlenie Twojego świata wewnętrznego. Jeśli chcesz zmienić na lepsze świat wokół ciebie, musisz zacząć zmiany od siebie. To jak bardzo możesz zmienić siebie, nie ma praktycznie ograniczeń. Twój rozwój jest w Twoich rękach. To Ty decydujesz co zrobisz i jak bardzo udoskonalisz samego siebie i swoje życie.

#02 Nie ma znaczenia, skąd przychodzisz ważne, dokąd zmierzasz

Przeszłość pozwala się uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Nie można jednak wciąż wracać do przeszłości. Pozostaw przeszłość za sobą. Co było minęło, trzeba skoncentrować się na teraźniejszości i budowaniu lepszej przyszłości. Skup się na tym, dokąd zmierzasz i gdzie chcesz dojść. Użyj swojej wyobraźni i określ jak chcesz, aby wyglądała Twoja przyszłość. Podejmij zdecydowane działanie, aby tą wizję urzeczywistnić.

#03 Wszystko, co warto robić dobrze, warto też na początku robić w sposób niedoskonały

Początki bywają trudne. Gdy uczyłeś się kiedyś czegoś nowego np. jazdy na rowerze prawdopodobnie na początku nie szło Ci najlepiej. Z czasem jednak nabierałeś coraz większej wprawy i opanowałeś w końcu tę umiejętność. Tak to już jest, że wszystko jest trudne, zanim stanie się proste.

Ludzie często nie realizują tkwiącego w nich potencjału. Dzieje się tak dlatego, że gdy próbują czegoś nowego i napotykają na trudności, a rezultaty nie są zadowalające, pojawia się zniechęcenie. Zbyt szybko rezygnują i porzucają nowe zajęcia. Wracają do dawnego sposobu działania, sprawności czy efektywności. Jednak zdecydowanie niektóre zadania warte są tego, aby wykonać je źle nawet kilka razy, zanim, po wielu próbach, opanujemy je do perfekcji.

Aby być w czymś dobrym i osiągnąć sukces nie poddawaj się zbyt szybko. To, że na początku Ci coś nie wychodzi, to tylko etap, który trzeba przejść. Trening i wytrwałość czynią mistrza.

#04 Masz tylko tyle wolności, ile dają ci twoje dobrze określone opcje

Jedną z największych wartości człowieka jest wolność. Masz wolną wolę i możliwość decydowania. Im więcej dostrzegasz przed sobą opcji, czyli możliwych rozwiązań, tym więcej zyskujesz wolności i pewności siebie. Musisz wciąż poszukiwać nowych wariatów i alternatywnych dróg działania, z których możesz skorzystać. Jedna opcja to za mało. Stawianie wszystkiego na jedną kartę nie zawsze się opłaca. Nie uzależniaj swoich nadziei na sukces tylko od jednej możliwości.

#05 W każdym problemie kryje się ziarno równej lub jeszcze większej korzyści

W każdym problemie i trudności szukaj pozytywnej strony. Przeszkody, przeciwności i różnego rodzaju kłopoty, które doświadczasz i przezwyciężasz, traktuj jak cenną nauką. Mimo, że czasem nie będzie to łatwe, z każdej ciężkiej sytuacji staraj się wydobyć jakąś korzyść, a z dużym prawdopodobieństwem dostrzeżesz jasną stronę problemu.

#06 Możesz zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia każdego celu

Żyjemy w czasach gdzie dostęp do wiedzy nigdy nie był tak prosty. Wystarczy tylko po nią sięgnąć. W przenośni i dosłownie. Wyciągasz z kieszeni telefon, otwierasz Google czy YouTube i masz dostęp do niezliczonych informacji w temacie, który Cię interesuje. Oczywiście każdy na pewne wrodzone zdolności i talenty. Jednak w granicach rozsądku, wszystko, czego nauczył się ktoś inny Ty też możesz opanować. Jeśli potrzebujesz jakieś umiejętności, aby urzeczywistnić swój cel, jesteś w stanie się jej nauczyć. Jeśli samodzielnie nie nie możesz czegoś wykonać, skorzystaj z umiejętności i wiedzy innych. Ciągły rozwój i nauka przez całe życie to podstawa sukcesu w dzisiejszym świecie.

#07 Jedyne granice są w twoim umyśle

Obraz nas samych określa do czego jesteśmy zdolni. Jedyne granice tego, czego możesz dokonać albo kim zostać, to granice wyznaczone w Twoim umyśle. Nie ma czegoś takiego jak granice rozwoju, ponieważ nie istnieją granice ludzkiej inteligencji, wyobraźni i ciekawości. Jak powiedział Henry Ford: „Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz że czegoś nie potrafisz, to także masz rację„. Wszystko zaczyna się w umyśle. Jeśli brak Ci wiary i pewności, że Ci się powiedzie prawdopodobnie poniesiesz porażkę. Jednak, jeśli masz przekonanie i ogromne pragnienie urzeczywistnienia swoich planów sukces jest tylko kwestią konsekwentnego działania i czasu.

Sprawdź: Najlepsze książki, które zwiększą Twoją siłę umysłu i zmienią myślenie

Uwagi końcowe

Być może żyjemy dziś w najlepszej epoce dziejów cywilizacji. Mamy ogromny wybór i mnóstwo ciekawych możliwości, z których możemy korzystać, a o których nasi przodkowie mogli tylko marzyć. W szalonym tempie postępuje cyfrowa transformacja, która odmienia nasze życie. Jednak nasze czasy mają też swoje mroczne strony. Żyjemy coraz szybciej i szybciej, konkurencja jest coraz większa. Wymagania są coraz wyższe. Mamy całą masę obowiązków, a doba nadal ma tylko 24h. Wciąż brakuje nam czasu. Na naszych oczach znikają stare zawody i całe branże, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Umiejętności i kompetencje z wczoraj nie wystarczają. Stare strategie, w życiu osobistym i zawodowym, które kiedyś działały i gwarantowały sukces przestają się sprawdzać. Trzeba więc sięgnąć po nowe lepsze rozwiązania. Wciąż się rozwijać i tworzyć na nowo najlepszą wersję siebie.

Dzisiaj wynagradza się za konkretne osiągnięcia, a nie za wykonywane czynności. Wynagradza się za wyniki i wartość, a nie za wkład pracy. Aby odnieść sukces musisz przejąć odpowiedzialność za swoje życie i swoje działania. Jeśli przejmiesz odpowiedzialność za siebie, zyskasz poczucie osobistej siły. Wraz z przekonaniem, że wszystko jest w Twoich rękach, poczujesz, że panujesz nad sobą samym i swoim losem. Im więcej odpowiedzialności jesteś gotów przyjąć, tym więcej nabierzesz siły i pewności w działaniu. Tym bardziej poczujesz się kompetentny, skuteczny i zdolny do odnoszenia sukcesów. Sukces jest Twoich rękach, pytanie tylko czy zdecydujesz się po niego sięgnąć?

„Jeśli pragniesz czegoś dostatecznie mocno i jesteś gotów dostatecznie długo wytrwać w swoim dążeniu, nic na świecie nie może ci przeszkodzić w osiągnięciu celu”. – Brian Tracy

Sprawdź też: 7 kluczowych umiejętności XXI wieku by odnieść sukces oraz 5 trendów, które kształtują przyszłość pracy