autorka Katarzyna Antonik-Heller

Kiedy poznałam Ewę nic nie wskazywało na to, jaka tajemnica kryje się pod tą niepozorną dziewczyną. Szybko jednak zrozumiałam, że mamy więcej wspólnego niż ktokowiek się spodziewał… 

Jak znaleźć swój pomysł na życie (kiedy masz ich zbyt wiele)

Pewnie znasz ten moment kiedy przedstawiasz się nowo poznanym znajomym i musisz odpowiedzieć na pytanie: “czym zajmujesz się w życiu?” I ja i Ewa nie mamy na to prostej riposty. Biotechnolog, który pasjonuje się odkrywaniem pełni ludzkiego potencjału, a do tego nagrywa własny podcast? Albo prawniczka, która programuje, tworzy grafiki i planuje własny biznes?

Tak, to my. Współczesne multipasjonatki.

Bądźmy szczere, nie pasujemy do współczesnego świata. Każdy wolałby widzieć jasną ścieżkę – od wyboru studiów, po dwie (maksymalnie!) trzy prace w zawodzie. To właśnie jest to, co społecznie uznajemy za “sukces“. Co jeśli nie mieścisz się w tym schemacie?

Dlaczego nie warto zamykać się w schematy

Przez długi czas myślałam, że to ze mną jest coś nie tak. Że sama nie wiem czego chcę. Że powinnam zdecydować się na jedno. Od czasu kiedy opublikowałam podcast o swoich dylematach, co kilka dni dostaję wiadomość: “mam tak samo”. A im więcej historii poznaje, tym bardziej widzę jak wiele mają wspólnego.

Widzisz, w naszej zachodniej cywilizacji jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego określonego sposobu patrzenia na siebie. Już w szkole dzielimy uczniów według dwóch podstawowych kategorii: humanista i umysł ścisły – zapominając, że to maleńki skwarek ludzkich umiejętności. Gdyby przeanalizować historie sukcesów z całego świata okazuje się, że można czuć się spełnionym w bardzo wielu, bardzo różnych dziedzinach (nie mówiąc o tworzeniu nowych, własnych) dlaczego więc, tak łatwo zamykamy się w ten schemat?

Teoria inteligencji wielorakich

Howar Gardner napisał książkę, która zupełnie zmieniła mój sposób patrzenia na ludzkie talenty. Przedstawia przykłady i opisuje aż siedem rodzajów inteligencji. Wśród nich znajdują się: inteligencja językowa, logiczno-matematyczna, muzyczna, cielesno-kinestetyczna, przestrzenna, interpersonalna i intrapersonalna – przy czym każda jest tak samo ważna jak reszta.

No i teraz zobacz.

“Tradycyjne” testy skupiają się na dwóch pierwszych (językowa i logiczno-matermatyczna) nie dostrzegając jak wielki potencjał tkwi w pozostałej piątce. Nie trzeba wcale nikomu tłumaczyć, że matematyczny geniusz może skończyć na podrzędnym stanowisku jeśli nie będzie potrafił komunikować się i współpracować z innymi (czyli nie będzie miał rozwiniętej inteligencji interpersonalnej). Świetne posługiwanie się językiem na niewiele się zda jeśli chce się wydać bestsellerową książkę nie mając dość wrażliwości i zrozumienia dla swoich uczuć (inteligencja intrapersonalna). Nie zostanie się złotym medalistą olimpijskim nie mając wysoko rozwiniętej koordynacji ruchowej (inteligencja cielesno-kinestetyczna), orientacji przestrzennej i umiejętności szybciej analizy (inteligencja matematyczno-logiczna). Światowej sławy śpiewaczki dotykają serc milionów nie tylko dzięki swojemu talentowi, ale także empatii i umiejętności wczucia w rolę (inteligencja inter- i intrapersonalna) oraz pracy przepony (inteligencja cielesno-kinestetyczna), która wydobywa dźwięk najpiękniejszej jakości.

Można nazywać to darami, inteligencjami, talentami czy czymkolwiek innym, ale jedno jest pewne: dopiero ich kombinacja prowadzi do geniuszu. To dopiero jest pula rzeczy, na których powinniśmy się skupiać, które składają się na potencjał każdego człowieka.

Jak znaleźć swoją drogę?

Pamiętasz jak na początku wspominałam o Ewie? Kiedy się poznałyśmy przyznała, że czuje się zagubiona, niepewna i, że ciągle szuka. Jest wiele rzeczy, w których jest dobra, ale nie potrafi znaleźć tej jednej, jedynej. Widzisz, nie musi.

Ewa (i każda multipasjonatka, którą znam) to osoba wielorako uzdolniona. Ma wiele z tych rodzajów inteligencji, o których wspomniałam na bardzo wysokim poziomie. Nic dziwnego, że jest kilka rzeczy, których chce spróbować.

Dobrze wiem jak to jest patrzeć w swoje CV i myśleć, że jest po prostu od czapy. Albo słyszeć od bliskich, że ma się słomiany zapał i zbyt wiele rzeczy zaczyna, a niewiele kończy – ale chcesz znać prawdę? Każdy ma swoją drogę. To, że Twoja wygląda inaczej niż reszty wcale nie znaczy, że jest zła. Dobrze jest czasem nie pasować i iść za tym, co uważa się za słuszne.

Nawet jeśli to oznacza pójście pod prąd.

Autorka:  Katarzyna Antonik-Heller – podcasterka, autorka i inspiratorka. Na swoim blogu Skrzydła Rozwoju pokazuje innym jak bardziej wierzyć w siebie i zrealizować każdy swój pomysł (nawet, gdy inni mówią, że to niemożliwe).