Szukasz pracy? Ten artykuł opowie Ci, jakie działania uniemożliwią Ci znalezienie dobrej pracy. Te błędy przy szukaniu pracy sprawią, że staniesz się outsiderem w pogoni za zatrudnieniem i pogrążysz się w otchłani rozpaczy. Nigdy tego nie rób.

“Nie lubię pracy, żaden człowiek jej nie lubi. Lubię jednak to, co daje praca – szanse odnalezienia siebie, własnej rzeczywistości”. – Joseph Conrad

5 fatalnych błędów przy szukaniu pracy

Błąd nr 1. Nie tworzysz i nie odświeżasz CV

CV to główny sposób na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Oczywiście możesz odpowiedzieć na wakat, wpisując po prostu swoje imię i nazwisko oraz kontakty, ale będzie to znacznie mniej skuteczne — od razu przegrywasz z konkurentami, którzy nie są leniwi i wciąż tworzą taki dokument. Bardzo prawdopodobne, że rekruter w ogóle nie oddzwoni.

Nawet jeśli masz CV, nie zapomnij go uzupełnić i zaktualizować. Zwykle ludzie zmieniają pracę co 1-2 lata, a jeśli stworzyłeś swoje CV w 2019 roku, to teraz zawarte w nim informacje są nieaktualne: masz nowe umiejętności, może nawet zmieniłeś zakres i wielkość pożądanej pensji.

Jeśli umieścisz CV na stronie z poszukiwaniem pracy, musisz je również zaktualizować, aby rosło w wynikach wyszukiwania w bazie kandydatów. W końcu pracodawcy mogą nie tylko przeglądać recenzje, ale także szukać kandydatów na wolne stanowiska i oferować im pracę.

Błąd nr 2. Nie dbasz o swoją komunikację w mediach społecznościowych

Wielu rekruterów przegląda teraz nie tylko życiorysy kandydatów do pracy, ale także ich strony w sieciach społecznościowych. Pamiętaj o tym i koniecznie przejrzyj swoje posty, zdjęcia, komentarze przed rozpoczęciem poszukiwania pracy.

Oczywiście każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów w Internecie, nikt Ci tego nie zabroni. Ale jeśli na przykład twój profil społecznościowy jest zaśmiecony głupimi postami czy wulgarnymi komentarzami to zbuduje Twój obraz w oczach rekruter.

Rozważ też założenie i zadbanie o swój profil na LinkedIn. W tym miejscu znajdziesz oferty pracy, headhunterów i potencjalnych pracodawców. To świetne narzędzie networkingowe.

Sprawdź: Jak stworzyć i mieć idealny profil na LinkedIn?

Błąd nr 3. Jesteś niegrzeczny na rozmowie kwalifikacyjnej

Oczywiście nikt nie zatrudni niegrzecznych i skandalicznych kandydatów do pracy.

Czasami rekruterzy mogą wielokrotnie zadawać to samo pytanie, prosząc o wyjaśnienie, jakby próbowali złapać kłamstwo. A na niektórych stanowiskach w ogóle odbywają się tzw. „rozmowy stresujące” – podczas takiego spotkania poszukiwacza pracy próbują zdenerwować, aby sprawdzić odporność na stres.

Musisz zachować spokój i nigdy nie być niegrzecznym wobec rozmówcy. Jeśli pytanie wydaje ci się niestosowne, zbyt osobiste, możesz bronić swoich granic z godnością, bez wdawania się w ostry ton.

Sprawdź: 6 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi poradzić?

Błąd nr 4. Obmawiasz starych kolegów i przełożonych

Tak, twój były szef mógł zrobić ci coś złego. Gdyby wszystko było w porządku, nie szukałbyś teraz nowej pracy. Jednocześnie nie trzeba koncentrować się na negatywach w opowieści o tym, dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniego stanowiska.

Nawet jeśli musiałeś wyjechać ze skandalem i bez odprawy, nie radzimy dzwonić do byłego szefa z ostatnimi słowami. Jeśli podczas wywiadu przeklniesz i zezłościsz się na życie, opisze to Cię jako osobę upartą i złośliwą, być może plotkarę. Nikt nie chce widzieć takich ludzi w zespole.

Zapytają o zwolnienie z poprzedniego miejsca — powiedz jak jest, ale bez ocen i oczerniania poprzedniego czy obecnego pracodawcy. Rekruterzy to profesjonaliści zrozumieją, czy były szef lub koledzy byli wobec ciebie niesprawiedliwi.

Błąd nr 5. Godzisz się na dobrowolne niewolnictwo

Zgadzając się na wątpliwe oferty od pracodawców, na pewno nie znajdziesz dobrej pracy. Podczas rozmowy telefonicznej lub rozmowy kwalifikacyjnej proponują abyś zapłacił za zatrudnienia, jednoczesne wykonywanie obowiązków 3 specjalistów za płacę minimalną, wysłanie zdjęcia w kostiumie kąpielowym do szefa, aby uzyskać posadę księgowego, a ty odpowiadasz ” tak oczywiście”? To przygotuj się na to, że za 2 miesiące, jeśli nie wcześniej, zaczniesz szukać od nowa, bo  jest bardzo prawdopodobne, że nie jest to najbardziej uczciwa firma.

W istocie błąd nr 5 polega na dewaluacji siebie w pracy. Nie rób tego, jeśli chcesz znaleźć udaną pracę, zbudować dobrą karierę i być szczęśliwym w pracy.

Spawdź: Jak znaleźć wymarzoną pracę? 5 ważnych kroków do rozwoju kariery

“Wykonuj nie tylko swoją pracę, ale też trochę ekstra. Nie wahaj się dać z siebie nieco więcej, bo ta drobna różnica jest warta całej reszty”. – Dean Briggs