Czy kochasz to, co robisz? To bardzo ważne pytanie. I chyba jedno z najważniejszych. Odpowiedź na nie ma bardzo duże znaczenie. Uwierz, że wiele osób w ogóle go sobie nie zadaje. Nawet nie przychodzi im do głowy, żeby pomyśleć chociaż przez chwilę o tym, co tak naprawdę robią i dlaczego. A Ty się nad tym zastanawiałeś?

Czy miłość do pracy i to tego co robisz ma znacznie?

Być może pomyślisz teraz: czemu to pytanie jest aż tak istotne? Żeby uzyskać odpowiedź, wystarczy, jeśli przyjrzysz się innym ludziom i temu co robią. A przede wszystkim warto poobserwować samego siebie i przemyśleć jaki ja mam stosunek do mojej pracy. Bo to czy naprawdę kochasz to, co robisz, ma to bezpośredni wpływ a jakość, wydajność i efektywność na efekty jakie uzyskujesz. Nie wspominając już o radości i satysfakcji, jaką przynosi wykonywanie tego, co naprawdę kocha się robić.

“Rób tylko to co kochasz, bo tylko to możesz robić najlepiej”.

Człowiek szczęśliwy w swojej pracy to człowiek efektywny. I w zasadzie to wystarczyłoby jako streszczenie tego wpisu. Bo to zdanie zawiera cały sens na temat człowieka i pracy, jaką wykonuje – a przynajmniej powinien. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu co i jak robią ludzie i dlaczego nie osiągają większych sukcesów.

Dlaczego ludzie bez pasji nie osiągają sukcesów?

#01 Bo nie nawiedzą tego co robią

Nie będzie raczej niespodzianką, że większość ludzi działa jak automaty. Co należy też dodać, nie lubią tego, co robią. Wręcz nienawidzą. Ich życie kręci się wokół pracy, której nie cierpią i narzekaniu na nią, jak i na sam los – i tak dzieje się dzień po dniu. Ich działania i praca mają tylko jeden cel: uzyskać dochód. Reszta jest nieważna. Czyli nieważne jest to, co się robi i czy się to kocha się

Oczywiście z jednej strony jest to zrozumiałe, ponieważ rachunki same się nie zapłacą ani zakupy same się nie zrobią. Dlatego też, ludzie łapią, co popadnie, żeby tylko zarobić pieniądze. Niestety jest też druga strona, a mianowicie to, że z takim podejściem świata nie zawojują.

Mimo wszystko dobrze jest zrozumieć, że każde działanie, które nie jest nacechowane miłością, nie przyniesie wybitnych rezultatów. Co najwyżej przeciętne. Nie przybliży też nikogo do żadnego większego sukcesu. To w zasadzie balansowanie pomiędzy „górą” i „dołem”. Z tym, że w „górę” ciężko jest się wybić z takim nastawieniem, natomiast można łatwo zlecieć w „dół”. Co smutne ludzie tego nie rozumieją i dziwią się, czemu jest tak, a nie inaczej?

“Ilu ludzi przez całe swe życie we wszystkim płynie w przeciętności, ich praca jest jedynie pracą, to znaczy sposobem zarabiania na utrzymanie, ani ją wybrali wedle własnego upodobania, ani wedle własnych umiejętności, ani wedle zadowolenia, jakie im daje, jeno dlatego, że lepiej im płaci od innych, albo wręcz że ona jedna w ogóle jest im opłacalną”. – Jacek Dukaj

#02 Bo mają opór przed zmian

W tym miejscu ciśnie się na usta kolejne pytanie: dlaczego nie zmieniają tego stanu rzeczy? No właśnie, o to wszystko się rozbija. Ludzie mają opory przed zmianami. Wolą trzymać się tego, co już znają – chociaż może to doprowadzać ich do frustracji i stagnacji – niż wykazać się minimalną odwagą i coś zmienić. Będą zatem dalej wykonywać pracę, której nie lubią, zamiast poszukać czegoś, co jest bardziej im bliskie. Będą iść w zaparte tak długo, aż w końcu coś w nich pęknie. Gdy dojdą na skraj swojej frustracji, wtedy być może zaczną się zastanawiać się nad tym, dlaczego wcześniej nic z tym nie zrobili. Dlaczego, czegoś nie zmienili, tylko szargali sobie nerwy i zdrowie. Tak może być w ekstremalnych przypadkach, kiedy faktycznie ktoś ma dość swojej pracy i nie może już wytrzymać w niej ani psychicznie, ani fizycznie.

“Zmiana może być przerażająca, ale wiesz co jest jeszcze straszniejsze? Pozwolić, żeby strach powstrzymał Cię przed Wzrostem, Rozwojem i Postępem”. – Mandy Hale.

Jak zacząć robić to co się kocha?

Łatwo powiedzieć zmień pracę, rób to co kochasz, ale jak to zrobić? Jak rzucić to, co się robi i zmienić na coś lepszego? Jak zacząć robić coś co jest bliskie naszemu sercu i da nam poczucie sensu?

Nie musisz od razu porzucać dotychczasowej pracy, której nie lubisz. Możesz skorzystać z bezpieczniejszego wariantu. Po godzinach, w wolnym czasie możesz zacząć zajmować się tym, co przynosi ci satysfakcję, a także korzyści – czyli czymś, co jest bliższe Twojemu sercu. Dzięki temu wciąż zarabiasz w obecnej pracy, a oprócz tego masz możliwość „wybadania” czy ma to sens i czy jest szansa zrobić z tego coś więcej. Jeśli tak faktycznie jest, to należy (a wręcz powinno) się to rozwijać po to, aby stało się to pewnego dnia pełnoetatową pracą.

Wtedy możesz pożegnać się z dotychczasową pracą i w pełni poświęcić się swojej własnej pasji. Pamiętaj, że właśnie to w istocie doprowadzi cię do prawdziwego sukcesu. A nie tkwienie w miejscu pracy, w którym od lat nie masz szans na rozwój, bądź większą podwyżkę.

Przyjrzyj się więc temu, co lubisz robić. Swojemu hobby, jeśli takowe masz albo temu, co myślisz, że dobrze byłoby, żebyś robił. Nie porzucaj tych pragnień i myśli, gdyż mogą Cię one doprowadzić do takiego miejsca w Twoim życiu, które Ci się nawet nie śniło.

“Zrób ze swoje pasji swoją pracę”.

Uwagi końcowe

Na koniec weź pod uwagę to, że prawdziwe zamiłowanie do wykonywanej pracy ma przełożenie na sukces, jakość i efektywność twojego działania. Co jednak najważniejsze, daje niesamowitą radość. Większość ludzi nie lubi tego, co robi, za to Ty nie musisz należeć do tego grona. Możesz to zmienić, o ile będziesz osobą na tyle odważną, żeby to zrobić. Znajdź to co kochasz i zacznij to robić!

“Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi”. – Steve Jobs

Sprawdź też: Co zrobić aby praca była frajdą? Korporacyjni Rebelianci mają na to sposób

A jak jest u Ciebie? Czy Twoja praca daje Ci satysfakcję i poczucie spełnienia? Czy kochasz to co robisz?