Relacje i kontakty z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie jest bogatsze i pełniejsze. Jak polepszyć swoje życie dzięki tworzeniu i budowaniu silniejszych relacji  — czy to w domu, czy w pracy, osobiście czy wirtualnie? Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie? Sztuka budowania relacji opiera się na pewnych ponadczasowych zasadach, które warto znać i stosować. 

Nawiązujemy ciekawe znajomości w najbardziej zaskakujących miejscach. Kiedy się nad tym zastanowimy, okazja do nawiązania kontaktu nadarza się wszędzie. Dzieje się to nie tylko w sytuacjach formalnych, takich jak spotkania networkingowe czy sprzedażowe. Ma to miejsce codziennie w pracy i w naszym życiu osobistym.

Kiedy skupiamy się na tworzeniu autentycznych relacji, całe nasze życie staje się szczęśliwsze i doświadczamy większego spełnienia. Zaufanie jest niezbędnym składnikiem w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji. Nie możesz bowiem nawiązać z kimś — komu ufasz, ale kto nie ufa Tobie — znaczącego kontaktu. A już na pewno nie z kimś, komu Ty nie ufasz.

Im ważniejsze jest nawiązanie i utrzymanie relacji, tym ważniejsze jest zaufanie. Tak więc pewien poziom zaufania jest wymagany do ustanowienia pozytywnej relacji, a w miarę jak ta relacja rośnie w czasie, stwarza możliwości wzmocnienia zaufania; stają się one współzależne.

“zaufanie + relacje = lojalność”

Sztuka budowania relacji. Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie?

Czym jest zaufanie? Kiedy pytasz ludzi “Czym jest zaufanie”, odpowiedź — z którą większość z nas może się zgodzić — brzmi: “To się po prostu czuje!”.

Kiedy ufamy sobie, innej osobie lub przedmiotowi, mamy pewność, że polegamy na charakterze, zdolności, sile lub prawdzie tej osoby lub rzeczy.

Słusznie czy nie, czy nam się to podoba czy nie, inni ludzie oceniają nas w oparciu o to jak wyglądamy, jak działamy, co mówimy w jaki sposób mówimy. Te cztery kryteria razem wzięte tworzą korzystne lub niekorzystne wrażenie, a wszystkie one wpływają na powiązanie i stopień, w jakim my lub inni odczuwamy poczucie przynależności. Zbyt małe lub zbyt duże zaufanie może być niebezpieczne. Osiągamy jego zdrowy stopień, gdy korzystamy z równowagi faktów i instynktu, aby podejmować dobre decyzje i dobrze oceniać sytuację.

Jak zabrać się za budowanie zaufania, wiarygodności i szacunku? Te trzy obszary są bowiem krytyczne dla tworzenia silnej więzi. Jakie konkretne działania, możemy podjąć, aby zdobyć i utrzymać zaufanie?

Słynny Dale Carnegie pozostawił po sobie kilka ważnych książek i programów, dzięki którym miliony ludzi zmieniło swoje życie na lepsze. W swoich pracach stworzył serię „Zasad Relacji Międzyludzkich”. Zdumiewające, jak bardzo te idee są aktualne we współczesnym świecie. Teraz działo Carnegiego kontynuują jego następny z Dale Carnegie & Associates.

W książce Sztuka budowania relacji. Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie, która powstała na podstawie prac słynnego Dalea Carnegie można znaleźć Dwadzieścia zasad budowania zaufania,
wiarygodności i szacunku, o których warto pamiętać.

20 zasad budowania zaufania, wiarygodności i szacunku

#01 Zadbaj o dobre stosunki poprzez wzięcie sobie do serca interesów innych osób. Zadawaj pytania, dowiedz się, co ich motywuje, i stwórz środowisko przyjazne dla rozwoju i uczenia się.
#02 Słuchaj szczerze — swoimi uszami, oczami i sercem — będąc świadomym uprzedzeń i osądów.
#03 Szanuj i znajduj wartość w różnicach poglądów, skłonnościach i różnorodności.
#04 Pytaj, nie mów. Współpracuj z innymi przy podejmowaniu decyzji, wykazuj się otwartą i akceptującą postawą, a także bądź otwarty na nowe pomysły i konstruktywne informacje zwrotne.
#05 Bądź skłonny do negocjacji i kompromisu, bądź mediatorem wśród innych, którzy mają odmienne punkty widzenia.
#06 Pomyśl, zanim coś powiesz. Przy wyborze słów i działań weź pod uwagę publiczność, relacje i środowisko.
#07 Myśl i mów w kategoriach „my”. Używaj integracyjnego języka i odpowiednich emocji. Komunikuj się z dyplomacją, taktem i wrażliwością.
#08 Niezwłocznie załatwiaj sprawy. Wypowiadaj się pewnie, zdecydowanie i z autorytetem; przedstawiaj dowody, gdy wyrażasz opinie. Wykorzystaj instynkt i fakty, aby podejmować rozsądne i racjonalne decyzje.
#09 Wykazuj się prawością. Stań w obronie swoich przekonań i ważnych, nienegocjowanych wartości.
#10 Pozostań pokorny. Bądź widoczny i pokaż swojemu zespołowi, że razem “jedziecie na tym samym wózku”. Bądź skromnym ekspertem i skłonny do odnoszenia się do wiedzy innych osób.
#11 Przestrzegaj wysokich standardów zachowania zawodowego i etycznego. Bądź uczciwy i rzetelny, dotrzymuj tajemnic, spełniaj obietnice i wywiązuj się z zobowiązań.
#12 Bądź cierpliwy i niezawodny, działaj konsekwentnie, racjonalnie i sprawiedliwie. Bądź odporny i szybko otrząsaj się z niepowodzeń.
#13 Bądź doskonałym wzorem do naśladowania — zachowuj się profesjonalnie i zawsze postępuj zgodnie z zasadami. Okazuj dobrą wolę i dobre intencje. Rozstrzygaj swoje wątpliwości względem ludzi na ich korzyść, uwierz w niezamierzone pomyłki i pozwól na nie, gdy jest to właściwe.
#14 Okazuj szacunek, zaufanie i wiarę w innych. Deleguj, nadawaj uprawnienia i odpuszczaj. Zachęcaj do podejmowania ryzyka i zapewnij wsparcie.
#15 Bądź autentyczny — zademonstruj zgodność między swoimi słowami i działaniami. Szczerze i otwarcie ujawniaj własne myśli i uczucia, a w razie potrzeby udzielaj konstruktywnych informacji zwrotnych.
#16 Bądź hojny, uprzejmy, przystępny i osiągalny jako źródło informacji. Traktuj ludzi z empatią i godnością.
#17 Bądź realistą, komunikując wizję, cele i rezultaty. Oferuj możliwości rozwoju, szkoleń i mentoringu.
#18 Bądź człowiekiem. Weź odpowiedzialność i przyznaj się do błędów, porażek i wad.
#19 Wchodź w bezpośrednie interakcje z innymi. Nie plotkuj, nie obgaduj nikogo za jego plecami.
#20 Bądź sprzymierzeńcem. Skup się na mocnych stronach, zachęcaj i wzmacniaj pewność siebie innych ludzi.  Okazuj wdzięczność, wyrażaj uznanie i chwal innych za ich osiągnięcia.

“Nie będziemy kochać wszystkich i nie wszyscy będą kochać nas. Ale wszyscy potrafimy docenić siebie nawzajem i uszanować swoją godność”.

Chcesz poprawić swoją umiejętność nawiązywania relacji z innymi ludźmi?

Aby nawiązać kontakt z innymi ludźmi, musimy wiedzieć, co robić. W końcu relacje nie są sportem indywidualnym. One nie zaistnieją, gdy jesteśmy sami. Jak możemy nauczyć się inicjowania i pielęgnowania relacji? Jaką rolę w relacji pełni zaufanie i jak je odbudować, gdy zostanie nadużyte? Czy konflikt musi oznaczać koniec relacji? Czym różni się słuchanie empatyczne od zwykłego „słuchania”? Jak możemy tworzyć znaczące relacje w przestrzeni wirtualnej? Z książki Sztuka budowania relacji uzyskasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, jak również sugestie i wskazówki dotyczące budowania relacji, które dodają wartości do naszego życia.

Sztuka budowania relacji. Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie- Dale Carnegie & Associates
Sztuka budowania relacji. Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie
– Dale Carnegie & Associates

Oto 5 rzeczy, które książka Sztuka budowania relacji pomoże ci osiągnąć i które sprawią, że staniesz się lepszym człowiekiem.
1. Staniesz się lepszym słuchaczem.
2. Będziesz łatwiej radził sobie z konfliktami.
3. Odkryjesz tajemnice relacji opartych na zaufaniu.
4. Zaangażujesz się we współpracę z innymi w wirtualnym świecie.
5. Zbudujesz silniejsze relacje.

Niezależnie od tego, czy chcesz nawiązać nowe znajomości, poszerzyć sieć kontaktów zawodowych, czy nawiązać kontakt z klientami, inicjowanie i pielęgnowanie relacji nie dzieje się tak po prostu. Wymaga to wiedzy, umiejętności i świadomego wysiłku.

Zastosowanie zawsze aktualnej mądrości Carnegiego pozwoli Ci doświadczyć wyjątkowej siły zaufania i prawdziwych relacji. W dzisiejszych czasach ludzie pragną autentycznego kontaktu i interakcji opartych na wspólnocie, a nie tylko na korzyściach osobistych. Dowiesz się, że możliwość nawiązania więzi jest zawsze i wszędzie dostępna, jednak jak ją wykorzystasz zależy od Twojego podejścia i świadomości. Dodatkowo, by skutecznie nawiązać relacje z innymi, potrzebne są konkretne umiejętności. W książce znajdziesz nie tylko solidną wiedzę, ale także mnóstwo praktycznych wskazówek, porad i zasad. Warto wziąć je sobie do serca i zastosować w praktyce, by zdobyć skuteczne narzędzia do doskonalenia relacji z innymi ludźmi.

Jak powiedział Dale Carnegie: „Wiedza nie jest siłą, dopóki nie zostanie zastosowana”. Wykorzystaj zatem to, czego dowiesz się!

“Trzy czwarte ludzi, których spotkasz, łaknie zrozumienia. Daj im je, a Cię pokochają”. – Dale Carnegie

Źródło: Sztuka budowania relacji. Jak nawiązywać kontakty i zdobywać zaufanie – Dale Carnegie & Associates, wydawnictwo Onepress 2023, tłumaczenie Anna Zawiła, Tadeusz Zawiła

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!