Twój mózg jest niezwykłym narzędziem. Poprzez właściwe skupienie mocy umysłu na celu lub pragnieniu możesz dokonać rzeczy niezwykłych. Thomas Edison powiedział kiedyś: „Myślenie jest najcięższą pracą, dlatego większość ludzi unika go za wszelką cenę”. Dobre myślenie to ciężka praca. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć sukces odpowiadający Twoim możliwościom, myślenia powinieneś się tego nauczyć i ćwiczyć non stop. Na szczęście powtarzalne czynności szybko przemieniają się w nawyk, który staje się łatwym i automatycznym przyzwyczajeniem. A z pomocą Briana Tracy i jego książki Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy staje się to jeszcze prostsze.

„Poprzez właściwe skupienie mocy umysłu na celu lub pragnieniu możesz dokonać rzeczy niezwykłych”. – Brian Tracy

Jak myślisz? Myślenie „szybkie” i „wolne”. Dwa przeciwstawne procesy myślowe 

Książka Daniela Kahnemana, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, wnosi duży wkład w proces badania schematów myślenia. Istnieją dwa sprzeczne systemy myślenia, które zakładają wyraźne rozróżnienie między tzw. myśleniem „szybkim” i „wolnym”.

Dzięki szybkiej analizie („myślenie szybkie”) przetwarzamy informacje błyskawicznie, intuicyjnie, automatycznie i instynktownie. W tym przypadku chodzi o podejmowanie decyzji na przykład podczas prowadzenia samochodu w ruch ulicznym. Reagujemy i odpowiadamy bez specjalnego namysłu i długiego zastanawiania się.

W wielu innych dziedzinach życia bardziej przemyślane decyzje („myślenie wolne”) stają się jednak o wiele istotniejsze, a czasami wręcz niezbędne, jeśli w dłuższej perspektywie mają one przynieść nam wymierne korzyści.

„Większość ludzi na ogół działa w trybie reaktywno- -responsywnym. Wyrobili w sobie nawyk reagowania na to, co dzieje się wokół nich (i w ich umyśle), chociaż oznacza to bardzo niewielką liczbę dobrze przemyślanych, rozsądnych myśli. – Brian Tracy

Największym błędem, jaki popełnia większość ludzi, jest stosowanie trybu „szybkiego” myślenia przy podejmowaniu ważnych decyzji istotnych dla długoterminowych konsekwencji, w przypadku gdy o wiele bardziej odpowiednie byłyby decyzje przemyślane, poddane rozsądnej analizie.

Jednym z najlepszych nawyków, które możesz rozwinąć, jest ćwiczenie „wolnego” myślenia w tych obszarach życia, w których wymagane jest lepsze zastanowienie się nad rozpatrywaną kwestią.

Chwila refleksji, by pomyśleć, zanim coś powiesz lub zrobisz, prawie zawsze poprawia jakość Twojej reakcji. To niezbędny warunek sukcesu. Ale to także cecha ludzi bogatych i osiągających sukcesy.

Get Smart! Metoda GOSPA – myślenie nastawione na sukces

Jednym z najprostszych ćwiczeń dotyczących nawyku „myślenia wolnego” jest nieustanne zadawanie sobie pytania: „Skąd mam wiedzieć, że to prawda?” przed przyjęciem jako pewnik jakiejś przesłanki będącej podstawą decyzji.

Aby pomóc sobie i innym zwolnić i myśleć z większą precyzją, Brian Tracy w swojej książce Get Smart! zaleca, jeszcze jedną skuteczną metodę. Jaką? Korzystaj regularnie z modelu GOSPA. Skrót GOSPA pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów: goals, objectives, strategies, priorities & action.

Goals, czyli cele.

Twoje cele są konkretne i mierzalne. To definiowane w perspektywie czasowej wyniki, które chcesz osiągnąć czy to w swoim życiu czy biznesie, w określonej przyszłości. Odnoszą się one do różnych dziedzin, na których ci zależy i chcesz w nich poprawić swoje wyniki.

Objectives, czyli warunki sukcesu lub kamienie milowe.

Mowa o punktach kluczowych, które będzie trzeba osiągnąć, aby osiągnąć główne cele. Wyobraź sobie, że Twoje cele znajdują się na szczycie, natomiast kamienie milowe to szczeble drabiny, po których musisz się wspiąć, aby dotrzeć na sam szczyt.

Strategies, czyli strategie.

Twoje strategie to po prostu różne metody osiągania poszczególnych celów. Na przykład w biznesie jednym z Twoich celów będzie osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży. Istnieje wiele różnych strategii, których możesz użyć, aby osiągnąć cele sprzedażowe.

Priorities, czyli priorytety.

Twoje priorytety to te działania, które są ważniejsze niż inne w osiąganiu Twoich celów i kamieni milowych. Zastosuj przy tym zasadę 80/20. Jakie 20% działań, które odpowiadają w 80% za Twoje wyniki, możesz wykonać?

Actions, czyli działania.

Bez działania nie ma rezultatów i dobrych efektów. Jakie konkretne, mierzalne, ograniczone czasowo działania musisz podjąć, aby zastosować strategie, osiągnąć swoje cele i kamienie milowe?

Słowo końcowe

Im ważniejsza może się okazać dla Ciebie na dłuższą metę jakaś decyzja, tym bardziej powinno zależeć Ci na tym, aby zwolnić tempo, zrobić sobie przerwę i dobrze zastanowić się nad przesłankami oraz możliwościami.

Od teraz regularnie korzystaj z metody GOSPA. Zadawaj sobie też pytanie: „Czy ta sytuacja wymaga szybkiej czy bardziej przemyślanej decyzji?”. Kupuj sobie czas, gdy to tylko możliwe. Zrób jak najdłuższą przerwę między bodźcem a reakcją, myślą a decyzją. Zobacz, jak sprawdza się tzw. „zasada 72  godzin”. Daj sobie lub „kup sobie” 72 godziny lub po prostu całe trzy dni na rozważenie ważnej decyzji, zanim ją podejmiesz.

Metoda GOSPA w połączeniu ze staranną analizą każdego działania, które musisz podjąć, radykalnie poprawia umiejętności podejmowania decyzji. Zmusza też do jednoczesnego myślenia długoterminowego i myślenia „wolnego”.

Im więcej czasu zajmie Ci podjęcie ważnej decyzji, tym lepsza pod każdym względem będzie każda z nich, niezależnie od obszaru, jakiego dotyczy.

Ćwicząc myślenie „wolne” przy każdej nadarzającej się okazji, odkryjesz, że na swojej drodze do sukcesu robisz coraz więcej rzeczy właściwych, a mniej złych. Sukces nie jest dziełem przypadku. Im skrupulatniej analizujesz okoliczności i im lepiej planujesz przed podjęciem przemyślanych działań, tym szybciej przejmiesz kontrolę nad swoim sukcesem w przyszłości.

„Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”. – Brian Tracy

Get Smart! Wykorzystaj potencjał swojego umysłu!

Ty, i Twój umysł jesteście wyjątkowi. Jeśli zechcesz potrafisz wyznaczać sobie cele i możesz osiągnąć wszystko, czego kiedykolwiek zapragniesz w życiu. Używając swojego mózgu, umiejętności myślenia, planowania i tworzenia z większą precyzją i dokładnością, możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć dowolny cel, jaki tylko sobie wyznaczysz.

Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy. - Brian Tracy
Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy. – Brian Tracy

Aby lepiej wykorzystać potencjał swój i swojego umysłu sięgnij po kolejną bestsellerową książkę Briana Tracy Get Smart! Zawiera ona jedne z najlepszych kombinacji narzędzi pozwalających jak najlepiej wykorzystać możliwości Twojego mózgu, umożliwiające też dokonanie niewyobrażalnego skoku poziomu życia.

Dzięki książce Get Smart! nauczysz się:

  • ćwiczyć mózg w znajdowaniu najlepszych rozwiązań
  • wykorzystywać wszystkie okazje do rozwoju w każdych okolicznościach
  • identyfikować i eliminować negatywne wzorce
  • planować, działać i osiągać cele z większą precyzją i szybkością
  • korzystać z pełni swojego potencjału intelektualnego.

Rozwiń swój potencjał, poszerz swoje horyzonty i zacznij myśleć tak, jak myślą szczęśliwi ludzie odnoszący największe sukcesy.

„Nie musisz stawać się kimś innym, niż jesteś. Wystarczy, że będziesz, kim jesteś, ale uwolnisz wszystkie drzemiące w Tobie moce”.  – Brian Tracy

Źródło: Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy. – Brian Tracy, wydawnictwo Onepress 2022, tłumaczenie Arkadiusz Romanek

Sprawdź też: Nawyki milionerów. 10 nawyków szczęśliwości droga do bogactwa i sukcesu

Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesyBrian Tracy, Onepress 2022
Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy Brian Tracy, Onepress 2022