Co jest najpierw sukces czy szczęście? Czy sukces prowadzi do szczęścia czy szczęście do sukcesu? Panuje powszechne przekonanie, że ten jest szczęśliwy kto osiągnął sukces – “jest piękny, bogaty i sławny”. Ale czy faktycznie podstawą szczęścia jest sukces? Co by było, gdybyśmy odwrócili kolej rzeczy? Gdyby szczęśliwość była warunkiem koniecznym zaistnienia wszystkich innych rzeczy? Gdyby to od niej zależały osiągnięcie sukcesu, zdobycie bogactwa, zrzucenie nadwagi, życie z pasją i miłość? Jak przekonuje Dean Graziosi, który wydobył się z biedy i własnymi siłami doszedł do tego, kim jest dzisiaj — poważnym przedsiębiorcą w branży nieruchomości, autorem bestsellerów jakich jak Nawyki milionerów, trenerem osobistym i rozchwytywanym mówcą – prawda jest taka, że jedną z większych przeszkód na drodze do życia w szczęśliwości i poczuciu spełnienia jest przeświadczenie, że szczęście przychodzi wraz z sukcesem. Nawet największy dobrobyt bez poczucia spełnienia jest pusty i nie daje szczęścia. Jak więc osiągnąć jedno i drugie? Oto 10 nawyków szczęśliwości Deana Graziosi, które mogą sprawić, że stanie się ona podstawą sukcesu (a nie sukces podstawą szczęśliwości).

“Sukces bez uczucia spełnienia i szczęśliwości jest wielką porażką”. – Dean Graziosi

Nawyki milionerów. 10 nawyków szczęśliwości droga do bogactwa i sukcesu

#01 Określ czym dla Ciebie jest szczęście

Poszukiwanie szczęścia należy rozpocząć od przemyślenia i zdefiniowania tego pojęcia w odniesieniu do własnego życia w chwili obecnej. Zbyt często porównujemy naszą definicję szczęścia z tym, co inni uważają za szczęście. To co dla jednej osoby oznacza szczęście, dla drugiej może zupełnie nic nie znaczyć. Czy więc czym dla ciebie jest szczęście? Pomyśl, a może nawet zapisz, co sprawia, że serce ci się śmieje, oczy jaśnieją i radość wypełnia twoje życie. Co rzeczywiście czyni Cię szczęśliwym?

#02 Zaprzyjaźnij się z teraźniejszością

Wielu z nas idzie przez życie, patrząc w przód na to, co będzie jutro, za tydzień, za rok, a pomija chwilę obecną. Wielu ludzi czeka z przeżywaniem szczęścia, aż wydarzy się ta jedna konkretna rzecz.

A gdybyś tak odrzucił to nastawienie i po prostu przeprosił się z teraźniejszością? Gdybyś tak potraktował dzień dzisiejszy jako naprawdę wspaniały? Przestał żyć przeszłością lub przyszłością i postanowił być szczęśliwy właśnie teraz, w tej sekundzie? Co by się stało, gdybyś już dziś I zaczął robić to, co daje Ci szczęście, i skupił się na myśleniu o rzeczach radosnych? Już teraz! Możesz to zrobić, to Twoja decyzja.

Uświadom sobie, że każdy dzień zdarza się z jakiegoś powodu i że trzeba każdą chwilę chwytać z nastawieniem na teraźniejszość.

#03 Nie myśl za dużo

Czy słyszałeś kiedyś o „paraliżu działania spowodowanym przesadnym analizowaniem problemu”? Tym, co najczęściej powstrzymuje nas od prowadzenia takiego życia, o jakim marzymy, jest po prostu drobiazgowe przemyśliwanie wszystkiego.  Takie przesadne roztrząsanie i analizowanie wszystkich możliwości zazwyczaj kończy się całkowitą blokadą działania.

Nieważne, jaki cel masz przed sobą, przez zbyt długie analizowanie wszystkiego możesz go zupełnie zaprzepaścić. Nie roztrząsaj wszystkich szczególików bez końca, bo nigdy niczego nie dokonasz. Zamiast nadmiernie rozmyślać i analizować zacznij działać, z wiedzą którą masz.

#04 Skup się na pozytywnym wyniku

Wizualizacja sukcesu to jest świetny sposób na przyciągnięcie szczęścia i cieszenie się z upragnionej rzeczy nawet przed jej zdobyciem. Twoja podświadomość to potężna siła. Twoją energia może pójść w każdym kierunku, który jej wskażesz. To od Ciebie zależy, czy zostanie spożytkowana pozytywnie, czy negatywnie.

Można się skupić na tym, co może pójść źle, albo na tym, co może się udać, dlaczego więc nie skierować całej swojej energii w to, co może pójść dobrze?

#05 Zrób coś konkretnego

Ten nawyk może wiele odmienić. Nie. jest łatwy, ale za to jest piekielnie skuteczny. Często przewidujemy różne skutki naszych działań i mocno przywiązujemy się do tych swoich przewidywań. A jeśli potem wynik okazuje się inny niż zakładaliśmy, czar pryska i o szczęśliwości możesz zapomnieć.  Myślisz wtedy: „Nie tego chciałem! Nie tak miało być! To jest nie w porządku!”.

Jeśli przywiążesz się do myśli o jednym konkretnym rezultacie, stajesz się nieszczęśliwy, gdy Twojego planu nie da się zrealizować. Dlatego, gdy sprawy zaczynają przybierać inny obrót, niż planowałeś, po prostu “płyń z prądem”. Może ta sytuacja zawiedzie cię do sukcesu! Jeśli odpuścisz sobie usilne dążenie do osiągnięcia przewidywanego rezultatu, pozbędziesz się wielkiego obciążenia psychicznego. Od razu staniesz się inną osobą, a Twoje poczucie szczęścia wystrzeli w górę.

#06 Nie bój się porażki

Wielu z nas wychowano w przekonaniu, że porażka jest czymś złym. Prawda jest zaś taka, że porażka jest kamieniem węgielnym sukcesu. Jak powiedział Winston Churchill: „Sukces to kroczenie od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”.

Zazwyczaj brak porażek oznacza, że nie szukasz za mocno sukcesu i nie próbujesz wprowadzić czegoś nowego do swojego życia. Prawdopodobnie popadłeś w rutynę lub zbyt mocno trzymasz się obranego kursu. Musisz jednak wiedzieć, że z włączonym autopilotem nigdy nie osiągniesz swoich celów i nie odniesiesz pełnego sukcesu.

Nie bój się porażek, zmień swoje negatywne nastawienie do nich. Jeśli przestaniesz się bać porażki, nie będziesz się już martwić, że coś poszło niezgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Potraktuj po­rażkę jako nieodłączną część sukcesu i staraj się o tym pamiętać codziennie

#07 Nie chowaj urazy

Nie bierz wszystkiego do siebie. Nie jest to łatwe, ale gdy nosisz w sobie urazę, czynisz to kosztem szczęśliwości, zdrowia i poczucia sukcesu. Żywiłeś kiedyś urazę do rodziców, szefa, kogoś z rodziny lub kogokolwiek, kto zrobił Ci coś strasznego, tak że nie mogłeś się pozbyć związanego z tym uczucia rozżalenia? Jeśli tak, to wiesz, że ta Twoja uraza nie robi krzywdy nikomu poza Tobą. Jeśli nie nakrzyczysz na winowajcę i nie pobijesz go, to włos z głowy mu nie spadnie. Cierpisz tylko Ty. Musisz więc wyzbyć się wszelkich uraz, co oczywiście nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ale gdy pozbędziesz się uraz uwolnisz swoją duszę, twój poziom szczęśliwości się zwiększy. To bardzo oczyszczające i będziesz mógł pokazać światu na co cię stać.

#08 Przyjmuj z wdzięcznością to co cię czeka

Czasami życie może dać nieźle w kość, ale uczucie wdzięczności może uśmierzyć każdy ból, a najlepszym sposobem na wzbudzenie | w sobie tego uczucia jest skupienie się najpierw na drobnych rzeczach zasługujących na Twoją wdzięczność.

Odczuwanie wdzięczności jest nieodzownym składnikiem szczęścia. Powinieneś o tym pamiętać każdego dnia. Może Ci być ciężko, możesz, ale zawsze da się znaleźć coś, za co można być wdzięcznym losowi. Zacznij już dziś szukać powodów do odczuwania wdzięczności.

#09 Nie zadowalaj się rzeczami wystarczająco dobrymi

Nie zadowalaj się tym, co jest po prostu w porządku. Takie podejście szybko zniweczy Twoje uczucie szczęścia. Nie mów takich rzeczy jak: „Mój związek ma się wystarczająco dobrze”. Powiedz raczej: „Mój związek może nie należy do najlepszych, ale mocno się staram, żeby było lepiej”.

Przestań mówić, że wszystko jest w porządku, gdyż podświadomość zniweczy Twoje szanse na szczęście, radość i poczucie spełnienia. Szukaj wspaniałości i doskonałości w każdym obszarze swojego życia. Jeśli zaczniesz się zadowalać przeciętnością, czy to w odniesieniu do przychodów, czy pracy, czy wreszcie relacji rodzinnych, stracisz wiele z tego, co zwykło się nazywać radością życia. Nie zgadzaj się na przeciętność, na to, że coś jest wystarczająco dobre. Istnieje przecież wyższy poziom życia i od Ciebie zależy, czy go osiągniesz.

#10 Bądź częścią czegoś większego

Ten nawyk Deana Graziosi dotyczy relacji z Bogiem lub inną siłą wyższą. Musisz się zgodzić na bycie częścią czegoś większego niż Ty sam, gdyż to pozwoli Ci przejść na wyższy poziom wiary. Zorientuj się, czy dany typ duchowości jest zgodny z Twoimi wierzeniami i tradycjami. Może to być ogólnie metafizyczność, buddyzm zen lub inna religia czy też bezpośrednie relacje z Bogiem. Gdy połączysz się z czymś większym od siebie, Twoje poczucie szczęścia ulegnie wzmocnieniu.

Uwagi końcowe

Uczyń szczęśliwość podstawą swojego życia. Wcielaj je w życie suk­cesywnie przez kilka najbliższych miesięcy. Możesz na przykład skupiać się na jednym nawyku przez tydzień, a potem przechodzić do następnego. Zobaczysz, że w obszarach, w których zastosujesz te 10 nawyków szczęśliwości Deana Graziosi, sukcesy przyjdą szybciej i osiągniesz je z mniejszym wysiłkiem.

“Gdy odnosisz coraz większe sukcesy, osiągasz coraz większe przychody i bierzesz na siebie coraz większą odpowiedzialność, nie możesz zapo­minać o swojej szczęśliwości. Jeśli nie będziesz o nią dbać, w końcu opu­ści Cię na dobre”. – Dean Graziosi

Nawyki milionerów. Droga do bogactwa i sukcesu

Aby dowiedzieć się więcej na temat na­wyków skutkujących szczęściem, bogactwem i dobrobytem sięgnij po książkę Nawyki milionerów. Zaprezentowane wiej wskazówki i reguły sukcesu mają uniwersalny charakter i praktycznie każdy może je z powodzeniem zastosować. Są rezultatem badań nad nawykami i cechami wybitnych ludzi. Dzięki analizie ich strategii życiowych Dean Graziosi wyodrębnił niewielkie, łatwe do wprowadzenia zmiany w nawykach, które mają moc odmieniania życia na lepsze.

Jeśli sprawisz, by nawyki sprzyjające sukcesom były Twoją drugą naturą, droga do życia pełnego bogactwa i satysfakcji stanie przed Tobą otworem. Odkryj drogę do bogactwa, sukcesu i spełnienia. Dowiedz się w jaki sposób, prostymi środkami, dzięki niewielkim zmianom codziennych nawyków osiągać swoje cele.

Nawyki milionerów. Droga do bogactwa i sukcesu - Dean Graziosi
Nawyki milionerów. Droga do bogactwa i sukcesu – Dean Graziosi

Dzięki książce Nawyki milionerów:

  • łatwiej określisz, jaki jest Twój rzeczywisty cel i dlaczego chcesz się rozwijać
  • odblokujesz swoją produktywność
  • zrozumiesz własne możliwości i zaczniesz je w pełni wykorzystać
  • podejmiesz 30-dniowe wyzwanie “Lepsze życie”
  • zaczniesz przemieniać swoje życie na takie, o jakim marzysz

Podejmij wyzwanie i zacznij żyć na własnych warunkach!

 

“Do sukcesu wiedzie milion różnych ścieżek. Stwierdziłem jednak, że jest wśród nich jedna, która jest szybsza niż wszystkie pozostałe. Gdy nawyki sprzyjające odnoszeniu sukcesów staną się twoją drugą naturą, otworzy się przed tobą szansa na diametralną zmianę”. – Dan Graziozi

Źródło: Nawyki milionerów. Droga do bogactwa i sukcesu autor Dean Graziosi, wydawnictwo Onepress 2022, tłumaczenie Zbigniew Waśko

Sprawdź też: Jak zdobyć bogactwo? Nawyki milionerów warte miliony