Czy umiesz stawiać granice? Wyznaczenie i pokazanie innym własnych granic pozwala nam zadbać o nasze potrzeby – fizyczne, emocjonalne, energetyczne, umysłowe i materialne. Granice mówią, kim jesteśmy i czego sami potrzebujemy i chcemy. Jeśli chcesz żyć tak, jak chcesz, jeśli chcesz, by twoje potrzeby były zaspokajane, jeżeli pragniesz wolności pozwalającej być sobą i chcesz nawiązywać lepsze relacje, musisz się nauczyć wyznaczania granic. Od ciebie zależy ustalenie, co będziesz tolerować, a czego – nie, a następnie dokonywać wyborów, gdy twoje oczekiwania nie są zaspokojone. Jak wyznaczać i stawiać granice w życiu? Levin Nancy coach i autorka bestsellerów w tym Silna i Wrażliwa. Przewodnik po wyznaczaniu granic wskazuje dziesięć kroków pozwalających nauczyć się wyznaczania granic.  Przyjrzyjmy się im bliżej. Zaczynamy!

“Czym jest granica? Granica to w gruncie rzeczy przestrzeń, gdzie kończysz się ty, a zaczyna – drugi człowiek. Określam ją jako linię, którą nakreślasz, by powiedzieć, co zrobisz, a czego – nie, co akceptujesz, a czego nie będziesz tolerować”. – Levin Nancy

Jak wyznaczać granice w życiu? 10 kroków wyznaczania granic

#01: Przyznaj, że przekraczasz własne granice.

Tak, to prawda. Sami naruszamy własne granice. Na tym etapie trzeba zmierzyć z bolesną prawdą: wciąż przekraczasz własne granice. Ty, nikt inny. Na tobie spoczywa odpowiedzialność, by ich pilnować, kiedy to potrzebne, lub wyjść, jeśli ktoś je przekracza.

#02 Spisz swoje granice.

Myślisz, że nie ma granic, które powinieneś ustanowić? Zastanów się raz jeszcze. Najpierw zestaw granice, których przestrzegasz, i napisz, jak to robisz. Później dodaj granice zaległe. Obie listy otworzą ci oczy. Na końcu sporządź „Piramidę granic” – czyli uszereguj granice, jakie musisz ustanowić, zależnie od ich znaczenia i stopnia trudności.

#03 Pokonaj współuzależnienie.

Wielu z nas zmagających się z granicami, to osoby współuzależnione. Co oznacza, że posuwamy się do skrajności, biorąc odpowiedzialność za innych, wypierając własne pragnienia i potrzeby, mając nadzieję, że wystarczy spełniać cudze oczekiwania. Na tym etapie uczysz się, że samolubność i poczucie winy wcale nie są takie złe.

#04 Odkryj swój podświadomy umysł

Nie wystarczy zdecydować, że wytyczysz granice. Gdyby było tak łatwo, już miałabyś to za sobą. Musisz podrążyć głębiej. Przyczyny tego, że nie wyznaczasz granic, są złożone, a odpowiedź znajdziesz w podświadomym umyśle. Na tym etapie wydobywasz z własnej podświadomości to, co ci przeszkadza.

#05 Pogódź się z przejściowym dyskomfortem

Staramy się unikać przejściowych niedogodności i dlatego nie wyznaczamy granic, za co płacimy długotrwałymi niewygodami. Bez sensu, lecz każdy to zna. Na tym etapie zastanawiasz się nad dolegliwościami, z którymi możesz się zmierzyć lub dalej ich unikać. Odkrywasz strach przed wyznaczaniem granic i tworzysz własną “Listę Najgorszych Konsekwencji”, strasznych rzeczy, które na pewno się wydarzą, jeśli niektórym osobom się postawisz.

#06 Wyobraź sobie przyszłość pełną mocy

Zanim zaczniesz wytyczać rozliczne granice, wyobraź sobie, jak będzie wyglądać twoje życie, kiedy nauczysz się twardo je określać. Przypomnij sobie wizję życia przy mistrzowskim określaniu granic oraz wizję życia bez wytyczenia żadnych granic.

“Wyznaczanie granic zaowocuje określonymi następstwami, jednak brak granic też ma swoje konsekwencje”. – Levin Nancy

#07 Przygotuj własne formułki

To chyba najbardziej praktyczny etap. Spisz to, co powiesz, kiedy będziesz wyznaczać wybrane granice. Później poćwiczysz przed lustrem, następnie z kimś zaprzyjaźnionym, a dopiero potem zacznij je praktykować w otaczającej cię rzeczywistości.

#08 Wybierz własne granice dla początkujących

W kroku ósmym wyznaczasz “limity dla nowicjuszy”, tak na rozgrzewkę, jeszcze nie za ostro. Takie granice to dobra wprawka dla początkujących: wybierz taką, która twoim zdaniem nie doprowadzi do konfliktu, nie bardzo się nią denerwujesz, ale dotychczas obawiałeś się ją wytyczyć. Prosta granica dla początkujących może sprawiać wrażenie nieistotnej, ale tak naprawdę jej wytyczenie może być punktem zwrotnym.

#09 Określ nieprzekraczalne granice

Na tym etapie jesteś gotowy do wytyczenia granic najważniejszych i niosących największe wyzwanie. Zaczynasz od wizualizacji i określenia własnych zamiarów, co ci da niezbędną energię. Planujesz formułki, przeglądasz “Listę Najgorszych Konsekwencji” i przygotujesz “Listę Radosnych Rezultatów”, by sobie przypomnieć, co zyskasz na określeniu granic. A później zaczynasz działać i je wyznaczasz.

#10 Powtarzaj, aż poczujesz wolność!

To ostatni krok. Chodzi o to aby praktykować i pilnować własne granice. Rzecz w tym, że jeśli będziesz stale dbał o utrzymanie wyraźnych granic, nie będziesz musiał ich wytyczać zbyt często.  Ważne, jednak by pamiętać, że granice – jak wszystko – mogą się zmieniać.

Uwagi końcowe

Silna i wrażliwa. Przewodnik po wyznaczaniu granic - Levin Nancy
Silna i wrażliwa. Przewodnik po wyznaczaniu granic – Levin Nancy

Granice pomagają nam czuć się najlepiej i pozwalają żyć tak, jak pragniemy. Jeśli chcesz wnieść do swego życia więcej radości i entuzjazmu, zacznij od wytyczenia własnych granic. Oto poznałeś 10 kroków według na drodze do wyznaczania własnych granic. Aby dowiedzieć się o nich więcej koniecznie sięgnij po książkę Nancy Levin Silna i Wrażliwa. Przewodnik po wyznaczaniu granic.

Masz siłę, by kształtować życie, i to znacznie większą, niż sądzisz. W każdej chwili decydujesz, jak ma wyglądać twój los i jak chcesz się czuć. Gdy postanawiasz pilnować granic, wybierasz życie bliższe własnym pragnieniom. Gdy dla świętego spokoju zaniedbujesz granice, opowiadasz się za życiem zgodnym z oczekiwaniami i dążeniami innych. Od ciebie zależy dokonywanie wyborów, które nie naruszają twoich granic, a nie takich, które je niszczą.

Kiedy nauczysz się pilnować własnych granic, odkryjesz świat wolności i nowych możliwości.  Zgoda na krótkotrwały dyskomfort wynikający z określenia granic otwiera drogę do wypełnienia życia tym, czego potrzebujesz. Szczerość, związki z innymi, wolność – wszystko masz w zasięgu ręki, kiedy postanowisz, że na pierwszym miejscu są twoje potrzeby i będziesz je realizować odważnie i z wdziękiem.

“Kiedy wyznaczasz zdrową granicę, mówisz sobie TAK!” – Levin Nancy

Źródło: Silna i wrażliwa. Przewodnik po wyznaczaniu granic autorka Levin Nancy, Wydawnictwo Kompania Mediowa 2022, tłumaczenie Małgorzata Maruszkin

Sprawdź: Sztuka Odmawiania. 11 powodów dlaczego tak trudno powiedzieć „Nie”