Czy twój związek się sypie? Zwykle instynkt będzie pierwszą oznaką, że sprawy w twoim związku nie układają się zbyt dobrze. Poczujesz, że coś jest nie tak, że coś się zmieniło- i bynajmniej nie na lepsze.

Być może te uczucia zaczną przejawiać się jako złość i chłód, gdzie wcześniej czułeś życzliwość i ciepło w kontaktach ze swoim partnerem/partnerką. Mogą to być pierwsze oznaki, że coś jest nie tak i związek zaczyna się rozpadać. Albo może to być tylko etap w twoim związku, przez który przejdziesz, ale musisz (musicie oboje!) nad czymś popracować.

Jak więc możesz stwierdzić, czy to „tylko” problem dający się rozwiązać, czy jednak coś bardzo poważnego?  Istnieją inne znaki, które mogą dać ci wskazówkę, czy związek jest skazany na zagładę lub czy przeżyje.

Nie chcę Ci mówić, co masz robić, ani jak dobry jest Twój związek, więc nawet jeśli zauważysz kilka ze znaków, które zaraz wymienię, nie pakuj od razu walizek, bo każda sytuacja jest inna i to, co u jednych jest przejawem zdrady albo zaniku miłości, u drugich wynika z czegoś zupełnie innego. Jak np. choroby partnera/ partnerki, którą przed Tobą ukrywa, a która mocno wpływa na jej/ jego nastrój, albo nałogu, problemów finansowych czy innych zmartwień. Zatem poniższe wskazówki nie zawsze oznaczają rychły koniec związku, ale z pewnością powinny dać Ci do myślenia.

„W chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze”. – Carlos Ruiz Zafón

Czy mój związek się sypie? 10 oznak, że niestety tak.

#01 Wzrost liczby kłótni

Jeśli wcześniej zgadzaliście się prawie we wszystkim, ale teraz ciągle się nie zgadzacie i kłócicie, może to oznaczać, że sprawy przybierają gorszy obrót w twoim związku. Może tak być, jeśli twój partner/ partnerka teraz wiecznie wypomina Ci błędy, znajduje powody, by się czepiać i kłóci się o najmniejsze rzeczy i nie zgadza się z nim bez uzasadnionego powodu.

#02 Spadek częstotliwości stosunków

Jeśli poprzednio cieszyłeś się dobrym życiem seksualnym ze swoim partnerem lub swoją partnerką i nagle ono zanika bez wyraźnego powodu, może to oznaczać, że coś jest nie w porządku.

Podczas gdy pewne zanikanie pożądania jest naturalne w okresie, gdy okoliczności wam przeszkadzają (np. dziecko, dodatkowy stres, zmęczenie nadgodzinami), tak stopniowe i systematyczne obniżanie się libido drugiej połówki przez pewien czas bez widocznej przyczyn to może być znak ostrzegawczy. Tym bardziej, gdy twoja luba/ twój luby ciągle ma inne wymówki, albo w ogóle nie chce powiedzieć, co jest na rzeczy.

#03 Unikanie siebie nawzajem

Oczywiście nie zawsze możecie być razem, ale jeśli wcześniej byliście blisko i spędzaliście dużo czasu w swoim towarzystwie, rozmawiając, trzymając się za ręce lub przytulając, a dziś poziom kontaktów zaczyna spadać do tego stopnia, że ​​teraz unikacie siebie nawzajem, to duży znak  że nie cieszycie się już swoim towarzystwem.

#04 Zazdrość

Jeśli twój partner/ partnerka nagle zacznie flirtować z wyraźnym zamiarem wywołania u ciebie zazdrości, należy to traktować jako znak ostrzegawczy. Z drugiej strony nie popadaj w panikę, bo czasem coś, co nie jest flirtem, będzie ci się nim wydawać, gdy się tego doszukujesz na siłę.

Twój partner/ twoja partnerka może czuć się niepewnie i szuka więcej uwagi lub może to być znak, że naprawdę próbuje przyciągnąć kogoś nowego i traci do ciebie sympatię. Więc uważaj na takie manewry.

#05 Ingerencja ze strony członków rodziny

Jeśli twój partner/ twoja luba zacznie wykorzystywać członków rodziny, takich jak dzieci, przeciwko tobie, może to oznaczać niebezpieczeństwo w związku, a przyciągnięcie do niego członków rodziny może spowodować tylko dysharmonię i wbić klin między wszelkie relacje.

#06 Rosnąca zależność

Jeśli druga strona nagle wykazuje rosnącą zależność od ciebie, może to stanowić problem. Może to oznaczać, że zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak między wami, bo coś zepsuł/a, więc usilnie próbuje to maskować, zwiększając na przykład drastycznie ilość spędzanego z tobą czasu, próbując cię kontrolować lub zakazując ci czegoś.

#07 Lęk lub depresja

Jeśli twoja miłość nagle zacznie się czymś zamartwiać lub popadnie w depresję, może to oznaczać kłopoty. Być może to znak, że ma nierozwiązane problemy i istnieje wyraźny powód, dla którego pogarsza się jej/ jego stan psychiczny.

NIGDY nie lekceważ czyjejś depresji! Staraj się pomóc. Nawet jeśli ty jesteś przyczyną tej depresji i pomoc równa się = rozstanie, bo ta osoba dusi się w związku, zaakceptuj to.

„Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu”. – Vincent van Gogh

#08 Oczekiwanie zmian

Jeśli twój partner nagle chce, abyś się zmienił, może to być znak, że coś jest nie tak. Taki stan rzeczy może wskazywać, że nie jest zadowolony/a z tego, jaką osobą jesteś.

I znowu- oczekiwanie, że poprawisz swoje wady to coś ZUPEŁNIE NORMALNEGO, więc nie popadaj w paranoję. Wręcz powinieneś się doskonalić, bo tylko tak będziesz najlepszą wersją siebie dla swojej drugiej połówki. To, że ktoś chce zmian, jest znakiem ostrzegawczym tylko wtedy, gdy nigdy wcześniej ich nie chciał, a ty się nie pogorszyłeś (np. nie pijesz więcej, nie sprzątasz mniej itp.), tylko jej/ jego krytyka i wymagania nagle rosną, pomimo twoich starań.

#09 Spędzanie większej ilości czasu w pracy

Jeśli twój partner nagle zacznie spędzać więcej czasu w pracy lub na zewnątrz z przyjaciółmi niż z tobą, jest to duży znak, że coś jest nie tak.

#10 Bycie skrytym

Jeśli twój partner zaczyna być skryty, jest to znak ostrzegawczy. Jeśli ma tendencję do ukrywania przed tobą rzeczy, takich jak telefony komórkowe, albo zmienia hasła do maila czy FB lub zaczyna spędzać dużo czasu w Internecie, może to znak że chce naleźć nową miłość w swoim życiu.

I na koniec mała, acz piekielnie ważna uwaga- te wszystkie punkty są oparte o błędy partnera/ partnerki, ale pamiętaj, że w 90% nie zauważamy swoich własnych. Zanim więc wydasz osąd, zastanów się 5, a potem 10 razy, czy sam/ sama czegoś nie robisz źle.

Sprawdź też: Miłość unf*cked – rusz dupę i bądź miłością!

„Kochać to znaczy wziąć w objęcia i przetrwać wiele końców i wiele początków”. – Clarissa Pinkola Estés