Czy uważasz, że zasługujesz na sukces? Jeśli jesteś przekonany, że nie jesteś godny sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym, to prawdopodobnie nigdy nic nie osiągniesz ani nic nie uzyskasz. Ludzie bardzo często uważają, że nie należy im się wiele i za to, co mają – a raczej czego nie mają – obwiniają los, że tak ich potraktował. Czy jednak tak musi być? Nie musi. To jest nic innego jak zrzucanie odpowiedzialności za własne życie właśnie na los, okoliczności i siły wyższe oraz usprawiedliwienie dla własnego lenistwa.

„Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces”. – Joyce Brothers

Czy uważasz, że zasługujesz na sukces?

Wiesz, co jest prawdą? Sam określasz, jak bardzo jesteś godny!!! Sukces w biznesie, pracy, związku, relacjach z ludźmi, sporcie, sztuce i w zasadzie we wszystkich sferach życia zależy od tego, jak człowiek postrzega sam siebie. Jeśli uważa, że jest wartościową osobą, to doświadczy pozytywnych rezultatów w swoim życiu. A jeśli nie? Odpowiedź na to pytanie jest chyba oczywista. A jak Ty postrzegasz siebie? Poświęć trochę czasu na pomyślenie o tym. Wracając jednak do dalszej części tego artykułu.

Czymś, co sprawia, że ludziom wydaje się, że taka jest już ich dola nieszczęśników, jest poczucie niskiej wartości własnej. Wszelkie wspaniałe osiągnięcia i rzeczy materialne są według nich poza ich zasięgiem. Potępiają więc i krytykują samych siebie, co jest pierwszym krokiem do prowadzenia niezbyt szczęśliwego życia. Jeśli ktoś stwierdza, że nie jest czegoś godny, to prawda jest taka, że nigdy nie będzie, ponieważ w taki właśnie sposób podchodzi do życia i tak się zachowuje. Odrzuca wszystko nawet wtedy, jeśli jest to coś, co faktycznie może mu przynieść korzyści i odmienić życie. Z samego założenia będzie zawsze na „nie”, ponieważ według niego nic mu tak naprawdę nie pomaga i nic mu się nie należy.

Na szczęście jest to coś, co można zawsze zmienić. Pierwszą sprawą jest uświadomienie sobie własnego potencjału i wartości. Nie ważne jest w tym momencie to – i nie należy brać tego pod uwagę – że było się zazwyczaj krytykowanym przez innych ludzi. Pamiętaj, że czyjaś krytyka nie zawsze dobrze i pozytywnie odzwierciedla to, kim naprawdę jesteś i co robisz, lecz jest raczej próbą wyładowania się, wyrzucenia złości oraz niezadowolenia przez osobę trzecią. Jeśli się temu poddajesz, przegrywasz. Jeśli nie, wygrywasz. Czy to jest jasne?

„Świat nie jest wcale podzielony na zwyczajnych i wyjątkowych. Każdy ma w sobie potencjał i może się taki stać. Jeśli tylko masz duszę i wolną wolę, możesz być wszystkim, robić wszystko, wybierać wszystko”.

Drugą sprawą jest odcięcie się od wszelkich negatywnych wpływów. Co to oznacza? Przede wszystkim należy odseparować się od ludzi, którzy ciągną Cię w dół, a nie w górę. Dobrze jest też odsunąć się od otoczenia, które zamiast wspierać, krytykuje oraz unikać wszelkich negatywnych zdarzeń i sytuacji, ponieważ nie są one potrzebne i niczemu nie służą. Nie ma żadnego sensu dać się prowokować i wciągać w jałowe spory. Często jest tak, że niska samoocena bierze się z tego, że inni próbują uświadomić komuś, że nie jest wiele wart. Warto zrobić w takim przypadku jedną rzecz. Przyjrzeć się takim ludziom i ich życiu oraz zobaczyć czy oni faktycznie wiodą spełnione, pełne sukcesów i radości życie. Najczęściej tak niestety nie jest, więc dlaczego tego typu ludzie mają być czyimiś doradcami? Opierając się na opiniach i poradach takich osób nie dziwota, że np. Twoje życie będzie wyglądać tak samo, jak ich

„Uświadom sobie w końcu, jak bardzo jesteś wartościowym człowiekiem”.

I na pewno okaże się, że jesteś bezcenny. Każdy stanowi niekończące się źródło potencjału i kreatywności, tak więc każdy może znaleźć wiele możliwości na osiągnięcie sukcesu i uczynienia ze swojego życia sztuki. Dosłowne zabijanie przez otoczenie wartościowych cech i poczucia własnej wartości nie musi być przyczyną rezygnacji i apatii. Może być odskocznią i bardzo pomóc. Może tak się stać, kiedy dojrzysz, jak bezsensowne jest wszelkie krytykowanie człowieka tylko za to, że ten chce zrobić coś dobrego ze swoim życiem.

To, co jeszcze trzeba zrobić to przede wszystkim znaleźć takich ludzi, którzy pomogą Ci wydobyć z Ciebie to, co najlepsze. Uwierz, że takich ludzi jest sporo. Zobaczysz wtedy, co tak naprawdę kryjesz w sobie i jakie są to skarby. Uwierz też w to, że jesteś godny osiągnięcia sukcesu i tego, czego pragniesz. Jeśli zaczniesz żywić przekonanie, iż tak jest, to możesz prowadzić życie na własnych warunkach, a wtedy wiele rzeczy zmieni się – na lepsze oczywiście. Odetnij się również od całego zewnętrznego i niepotrzebnego zgiełku. Dzięki temu Twoje myśli o samym sobie i na temat tego, co zamierzasz zrobić, będą czyste i wartościowe.

„Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – dojdziesz tylko do wniosku, że to, co wiesz, jest ważniejsze od tego, w co nauczono Cię wierzyć, zmienisz swe nastawienie w walce o dobrobyt i obfitość. Sukces przychodzi od wewnątrz, nie z zewnątrz”. – Ralph Waldo Emerson

Sprawdź: Obraz siebie – jak postrzegasz samego siebie?