Dzisiejszy świat, który nas otacza, rozwija się w zastraszająco szybkim tempie. Jeszcze trzydzieści lat temu nikt nie pomyślałby, że w kieszeni będziemy nosili mały komputer, kontakt z osobą na drugim końcu świata nie będzie dla nas problemem, a samochody będą posiadały napęd elektryczny. Tak samo świat, jak i my, ciągle się zmieniamy. Dostosowujemy się do nowych okoliczności i staramy się dopasować do tego, co oferuje nam otoczenie. To jest właśnie element ewolucji człowieka. Natomiast jak każdy zmienny proces- w tym momencie również jest wiele rzeczy, których nam brakuje i tych, które warto byłoby sobie uświadomić. Jakich cech najbardziej brakuje ludziom w dzisiejszym świecie? Jakie cechy są wartościowe i które z nich warto w sobie rozwinąć?

Oto 5 cech, których najbardziej brakuje ludziom w dzisiejszym świecie i powody, dla których warto te cechy mieć

#01 Empatia i umiejętność przebywania z ludźmi.

Każdy chyba dziś potrafi zauważyć, że na przestrzeni ostatnich lat, empatia jest czymś, czego nam jako społeczeństwu bardzo brakuje. Niegdyś dobro naszego przyjaciela czy sąsiada było dla nas bardzo istotne. Dzięki temu mogliśmy się socjalizować, utrzymywać znajomości, korzystać z rozrywki, czy rozwijać się. Dziś jednak te cechy charakteru mocno zanikły. Człowiek jest dużo częściej człowiekowi wilkiem, aniżeli przyjacielem. Przyczynił się do tego w głównej mierze Internet, gdzie każdy z nas czuje się anonimowy, dlatego też dużo częściej dajemy upust swoim frustracjom i nerwom. Niestety, cała energia, którą przekazujemy, kiedyś do nas wróci. W związku z czym powinniśmy dbać o to, aby nasze relacje z innymi ludźmi były przynajmniej prawidłowe. Patrzymy na innych przez pryzmat siebie i swoich problemów, nie potrafiąc dostrzec ich wyjątkowości i tego, że ich życie może wyglądać zupełnie inaczej niż nasze.

“Bycie empatycznym to widzenie świata oczami drugiego, a nie widzenie własnego odbitego w jego oczach”. – Carl Rogers

Sprawdź: Empatia fanaberia czy konieczność?

#02 Honor

Honor jest to cnota, którą niegdyś charakteryzowali się przede wszystkim rycerze i wszystkie osoby płci męskiej. Uznawany był za ogromny przejaw pewności siebie, brania odpowiedzialności za swoje czyny, czy poczucie godności. Również ta cecha w dzisiejszym świecie nieco przygasła. Idzie ona w parze z umiejętnością dotrzymywania słowa i bycia sprawiedliwym również w momencie, kiedy nikt na nas nie patrzy. Dziś słowa coraz bardziej rzucane są na wiatr i nie wiąże się z nimi żadnej głębszej wartości. W efekcie jest naprawdę niewiele osób, którym decydujemy się zaufać i poświęcać swój czas. Człowiek, który wyznaje w życiu pewne zasady i według nich żyje, jest osobą dużo bardziej wartościową i wartą poznania. To właśnie przy takiej osobie inni chcą trwać i to właśnie z nią dzielić różne momenty swojej codzienności.

“Człowiek, który dla interesu poświęca swój honor, traci i swój honor, i swój interes”. – Michel Montaigne

#03 Spokój

W tym punkcie na pewno nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć. W ciągłym pędzie i gonitwie za tym co lepsze, większe i droższe zapominamy, że nie jesteśmy robotami. My również zasługujemy na przerwę, oderwanie się od codzienności, zaznanie spokoju. Jego brak może skutecznie przyczynić się do zrujnowania naszego zdrowia psychicznego, jak również fizycznego. Każdy z nas wie bowiem, że problemy natury psychicznej odbijają się szerokim echem na naszym fizycznym samopoczuciu. A nawet mogą powodować szereg chorób narządów wewnętrznych. Nie cieszymy się już z małych rzeczy i z otaczającego nas świata. Umiejętność zatrzymania się w tym wyścigu szczurów jest niezwykle istotna jeśli chcemy, aby nasze życie było pełne i wartościowe.

“Nie znajdziesz spokoju w życiu jeśli nie odnajdziesz go w samym sobie”.

#04 Wdzięczność

Jest to wyłącznie na pozór bardzo łatwy do zrozumienia punkt. Wdzięczni możemy być każdemu, za wszystko. W praktyce jest to dość złożona sprawa. Dopiero będąc szczerze wdzięczni za wszystko, co nas w życiu spotyka, możemy wynieść ogrom lekcji zarówno z pozytywnych sytuacji, jak i z tych przykrych. Każda z nich daje nam wskazówki, dzięki którym nie popełnimy w przyszłości takich samych błędów i doświadczymy zupełnie nowych dróg i wyborów. Wdzięczność kierowana do konkretnych osób zdecydowanie wzmacnia naszą relację z nimi i pokazuje, jak ważne są te osoby w naszym życiu. Doceniając każdą małą chwilę w życiu i będąc wdzięcznym za to, co mamy, możemy dużo bardziej dostrzec pozytywy naszej codzienności i czerpać z życia garściami.

“Wdzięczność jest najzdrowszą, ze wszystkich ludzkich emocji. Im częściej wyrażasz wdzięczność za to, co masz, tym bardzo prawdopodobnie dostaniesz jeszcze więcej, żeby ją wyrażać”. – Zig Ziglar

Sprawdź: Dlaczego warto być wdzięcznym? 8 mega korzyści z wdzięczności

#05 Ciekawość

Ciekawość nie jest skierowana wyłącznie na naukę, ale poznawanie świata, który nas otacza. Bardzo często na swojej drodze spotykamy osoby, które nie wykazują żadnych oznak zainteresowania światem, poznawania nowych rzeczy, uczenia się, odkrywania. W ten sposób skutecznie zamykamy sobie drogę do poszerzania horyzontów, zwiększania życiowej mądrości i wyciągania wniosków, które naprawdę mogą nam pomóc w życiu. Człowiek urodził się po to, by eksplorować, odkrywać świat. W związku z czym zaniedbując tę naturalną dla nas cechę, w pewnym sensie upośledzamy samych siebie. Zaburzamy podstawowe funkcje każdego z nas. Blokujemy ciało i umysł w drodze po lepszą wersję siebie. Pamiętajmy, że stagnacja zupełnie nie sprzyja szczęściu.

“Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć”.  – Albert Einstein

Uwagi końcowe

Choć wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie mamy już naprawdę wszystko, są rzeczy, które zamiast przybywać- zanikają. Oprócz pojawiania się całkowicie nowych cech są również takie, które przydały się społeczeństwu, wyszły nam na dobre i na pewno zyskamy wiele, pielęgnując je i dbając, aby towarzyszyły nam każdego dnia.

Jeśli naprawdę chcesz coś zmienić w swoim życiu, powinieneś podnieść własne standardy. Zdecydować nie tylko o tym, do jakich będziesz dążył rezultatów, ale również i jakim człowiekiem chcesz się stać. Co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie. Jakimi wartościami chcesz się kierować. Miej własne standardy myślenia i postępowania, bardziej wymagające i rygorystyczne niż te, które funkcjonują powszechnie. Postanów, że będziesz żyć na najwyższym możliwym poziomie. Bądź wzorem, źródłem siły i dobrym przykładem dla innych.⁣

“Słabi ludzie sprzedają swoje wartości, gdy jest to wygodne lub korzystne. Ludzie silni trzymają się swoich wartości, nawet gdy jest to trudne lub niepopularne”.
– Chris Lowney

Jakie są Twoje standardy? Jakimi wartościami kierujesz się w życiu?⁣