„Jestem najlepszy!” Muhammad Ali wciąż powtarzał te słowa, aż stały się prawdą. Co to są afirmacje? Afirmacje to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki którym będziesz mógł szybko stać się osobą, jaką musisz być, aby osiągnąć to wszystko, czego w życiu pragniesz. Afirmacje pozwolą ci zaplanować i rozwinąć odpowiednią postawę (podejście, przekonania, koncentrację), której będziesz potrzebował, aby przenieść dowolną sferę swojego życia na wyższy poziom. Oto kilka wskazówek jak stworzyć afirmacje, które działają. Zaczynamy!

„Twój umysł zawsze będzie dążył w takim kierunku, jaki wyznaczają twoje myśli”.

Co to są afirmacje?

Afirmacje są prostym w użyciu i potężnym narzędziem. Afirmacje to pozytywna myśl, którą sobie powtarzasz, najlepiej na głos. Celem afirmacji jest zaprogramowanie własnego umysłu na takie poglądy i sposoby działania, które będą miały decydujące znaczenie dla twojego sukcesu. Używając afirmacji, masz możliwość wybrania wartościowych myśli i „wszczepienia” ich do swojej podświadomości, tak abyś mógł się czuć lepiej i osiągać lepsze wyniki.

Jeżeli wysyłasz do siebie silne, pozytywne komunikaty i formułujesz pozytywne afirmacje na temat osoby, którą chciałbyś być, twoje polecenia są akceptowane przez podświadomość i automatyczne wpływają na Twoje myśli, uczucia i zachowanie.

Poprzez powtarzanie pozytywnych afirmacji przekonujesz swoją podświadomość, że powinna w nie uwierzyć. A kiedy Twoja podświadoma część umysłu zostanie już przekonana, zaczniesz się zachowywać odpowiednio do zmiany i w ten sposób będziesz „przyciągać” to, co pozytywne, do swojego życia.

„Powtarzanie afirmacji prowadzi do pewnego nastawienia. Gdy zaś to nastawienie staje się głębokim przekonaniem, coś się zaczyna dziać”. – Muhammad Ali

Jak stworzyć własną skuteczną afirmację? 

Najlepsze efekty dają afirmacje, które tworzysz samodzielnie. Bo wtedy w większym stopniu się z nimi identyfikujesz. Afirmacje powinny mieć charakter osobisty, przybierać formę pozytywnych stwierdzeń, konkretów oraz być dodatnio naładowane emocjonalnie.

Tworząc afirmację odpowiedz sobie na 3 pytania:

#01 Czego na prawdę chcę?

Zacznij od określenia swojej idealnej wizji siebie i swojego życia, czyli tego, na czym ci najbardziej zależy.

#02 Dlaczego tego chcę?

Dobrze się zastanów, dlaczego to wszystko, na czym ci zależy, jest dla ciebie tak ważne. Absolutna pewność co do swoich najgłębszych motywacji, tych „dlaczego”, da ci cel, z którego tak łatwo nie zrezygnujesz.

#03 Co muszę zrobić, aby osiągnąć swój cel?

Jakie działania powinieneś podjąć, jeśli chcesz wcielić w życie swoje idealne wizje? Same słowa nie wystarczą, od słów trzeba przejść do czynów. Im bardziej doprecyzujesz swoje działania, tym lepiej. Nie zapomnij o częstotliwości (jak często), ilości (ile) i określeniu ram czasowych (kiedy będziesz zaczynał i kiedy kończył swoje działania).

„Dostajesz to na czym się koncertujesz”.

Jak formułować afrimacje? Oto 8 wskazówek by afirmacje były skuteczne

By twoje afirmacje były skuteczne, skonstruuj je uwzględniając następujące wskazówki.

#01 Mów o sobie

Niech twoja afirmacja dotyczy ciebie, nie innych. Gdy tworzysz swoją afirmację, upewnij się, że opisuje ona twoje działanie, a nie działanie kogoś innego.

#02 Zacznij od czasownika

Zacznij od czasownika w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np. jestem, mam). Taka forma jest interpretowana przez podświadomość jako żądanie – polecenie do wykonania.

#03 Użyj czasu teraźniejszego.

Opisz, czego chcesz, jakbyś już to miał, jakbyś już ten cel osiągnął.

#04 Wyraź myśl w formie pozytywnej.

Sformułuj afirmację pozytywnie. Określ, czego chcesz, a nie, czego nie chcesz.

#05 Wyraź się zwięźle.

Stwórz zdanie dość krótkie i dość łatwo zapadające w pamięć, by bez trudu je zapamiętać.

#06 Bądź konkretny.

Niejednoznaczne afirmacje dają mgliste wyniki, dlatego konkretnie jasno określ co chcesz uzyskać.

#087 Dodaj słowa wskazujące na coś lepszego.

Afirmacja powinna wyrażać stan lepszy od obecnego.

#08 Użyj określenia, wyrażającego emocję lub odczucie.

Wskaż na emocje, jakich doświadczysz, gdy osiągniesz swój cel. Oto niektóre z powszechnie używanych słów: z przyjemnością, z radością, szczęśliwie, świętuję, z dumą, cicho, spokojnie, zachwycony, z entuzjazmem, z miłością, bezpiecznie, pogodnie i triumfalnie.

Oto przykładowe afirmacje:

  • Lubię siebie i to kim jestem.
  • Jestem zdrowy i sprawny fizycznie.
  • Jestem pewnym siebie człowiekiem.
  • Czuję wdzięczność za to co mam.
  • Mam więcej pieniędzy niż potrzebuję, by robić wszystko to, co chcę robić.
  • Mam siłę by zmienić moje życie na lepsze.

Uwagi końcowe

Możesz posłużyć się afirmacjami i pozytywnym myśleniem, by umocnić wyobrażenie o posiadaniu i robieniu tego, czego pragniesz, oraz byciu tym, kim chcesz być. Oczywiście afirmację nie zwolnią cię z podejmowania konkretnych wysiłków i działań, ale dodadzą ci siły i pewności siebie w drodze do twojego celu.

Stwórz własne, pozytywne afirmacje, które będziesz wypowiadał każdego dnia. Pamiętaj, możesz zaszczepić w swojej podświadomości dowolną wizję, powtarzając słowa, którym towarzyszy pozytywne oczekiwanie i uczucia związane z posiadaniem już tego, czego dana wizja dotyczy.

Nieustannie napełniaj swój umysł wyobrażeniami tego, co chcesz mieć i wizjami samego siebie, gdy już to masz. Wykorzystaj siłę afirmację, żeby przyciągnąć do siebie to, czego pragniesz i zdobądź to!

„Afirmacje zmienią twój sposób myślenia i odczuwania, będziesz więc mógł przezwyciężyć ograniczające cię poglądy i podejście do wielu spraw oraz zastąpić je tymi, jakich potrzebujesz, aby odnieść sukces”.

Sprawdź też: Motywacyjne sentencje i mantry, które dają siłę do działania

A Ty co myślisz o afirmacjach? Może masz swoje ulubione afirmacje?