Jak mieć lepsze samopoczucie? Cieszenie się dobrym samopoczuciem przynosi wiele korzyści. Niestety nie zawsze jest możliwe utrzymanie czy osiągnięcie tego stanu. Szczególnie przykre sytuacje potrafią całkowicie popsuć humor. Jeśli ma się zamiar to zmienić, to warto poznać kilka metod na poprawę nastroju. Zaczynamy!

“Kiedy poczujesz się lepiej, świat też będzie inaczej wyglądał…” – Marjaleena Lembcke

Lepsze samopoczucie – kilka sposobów na jego poprawę

Czy tak naprawdę można czuć się dobrze cały czas?

Nie. Należy to na samym początku jasno sobie uświadomić. Każdego dnia doświadczane są różne emocje, a związane z nimi są konkretne wydarzenia. Jeśli są one nieprzyjemne i wiążą się z tragicznymi okolicznościami, to nie ma co spodziewać się szybkiego powrotu do odczuwania radości. Sporo jest za to dla odmiany sytuacji, które mogą wpłynąć negatywnie na samopoczucie, lecz istnieją możliwości zmiany tego stanu. Mawia się, że człowiek sam odpowiada za swój stan emocjonalny. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ od danej osoby zależy czy chce coś z tym zrobić. Tylko ona ma możliwości, żeby tego dokonać i nikt inny. Przyda się za to pomoc i można dzięki temu szybciej zmienić swoje emocje.

Samopoczucie – jak można je poprawić?

O ile od kogoś zależy czy chce coś zmienić pod tym względem, to dobrze jest przy okazji zadbać o wsparcie. Można w tym celu zastosować poniższe pomysły w praktyce.

Otaczanie się odpowiednimi ludźmi

Jest to niezwykle ważne. Jeśli wokół siebie ma się wyrozumiałe i empatyczne osoby, to nawet gorsze chwile są lżejsze do przebrnięcia. Nie ma też poczucia osamotnienia i dzięki nim każdy problem jest łatwiejszy do rozwiązania. Właśnie dlatego jest to jeden z najważniejszych aspektów w poprawie samopoczucia.

Zadbanie o relaks

Wyciszenie się i odcięcie na chwilę od świata zewnętrznego może przynieść wiele korzyści. Dobrze jest przy tym włączyć relaksująca muzykę. Sprzyja to zmniejszeniu gonitwy myśli i natłoku informacji. Umysł jest jaśniejszy i można przemyśleć różne kwestie na spokojnie i racjonalnie. Emocje również się uspokajają, co może prowadzić do znacznej poprawy nastroju.

Wskazane jest spacerowanie na świeżym powietrzu

Wizyta w parku, w lesie czy w miejscu, gdzie można się przejść i usiąść ma znaczenie. Widok zieleni i przyrody wpływa kojąco i łatwiej jest zebrać myśli. Przekłada się to na lepszy stan emocjonalny. Ma to przy tym bezpośredni związek ze zmianą samopoczucia.

Przeczytanie czegoś inspirującego

Wartościowe publikacje czy dobre powieści także odgrywają ważne role. Inspirujące historie niosą ważny przekaz i można w nich odnaleźć podobieństwa do własnych doświadczeń. Podczas czytania jest okazja do odnalezienia cennych odpowiedzi na ważne pytania i motywacji do dokonania zmian.

Przyjrzyj się dokładnie nieprzyjemnej sytuacji

Często jest tak, że wyobrażenia znacznie przewyższają rzeczywisty stan rzeczy. Wiele wydarzeń wzbudza silne emocje, chociaż tak naprawdę nie mają one aż takiego znaczenia. To człowiek nadaje im „dużą wagę”. Zastanowić zatem należy się nad tym, czy faktycznie sytuacje te są aż tak szkodliwe i warte tracenia na nie nerwów.

Samopoczucie – nastawić się na pozytywne myślenie

Wszystko zależy od indywidualnych intencji. Jeśli wybiera się popadanie w spiralę negatywnych myśli i emocji, jest to osobistym wyborem. Tak samo pozytywne nastawienie jest również kwestią decyzji. Wybierać należy świadomie i chcąc zmienić samopoczucie, wiadomo, co można zrobić. Pomóc mogą w tym zamieszczone tutaj propozycje. Idealnym pomysłem jest dodać do tej listy także własne pomysły.

“Czasami wystarczy dać się trochę rozpieścić i od razu czujemy się lepiej”. – Charles M. Schulz

Sprawdź też: 7 skutecznych i tanich sposobów na relaks i odstresowanie

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!