Chcesz zapanować nad swoim życiem? Zdobyć władzę? Odnieść sukces? A może pragniesz zawładnąć sercami innych ludzi albo być mistrzem w tym, co robisz? Prawa na każdy dzień to kompendium 366 życiowych zasad obejmujących wszystko co dotyczy naszej ludzkiej natury – od uwodzenia i władzy po odkrycie życiowego powołania i sposobów uwolnienia swojej mocy!

„Współczesne zagrożenie to ludzka natura a nie leopardy”.

Od początku ludzkości nasze przetrwanie i sukces były uzależnione od tego, jak silny był nasz kontakt z rzeczywistością. Nasi przodkowie musieli nauczyć się być czujnymi i wrażliwymi na swoje otoczenie, aby przetrwać. Musieli być świadomi zagrożeń, obserwować zmiany pogody, przewidywać ataki drapieżników i szukać pożywienia. Byli zmuszeni skupiać się na odbieraniu informacji ze środowiska, ponieważ każda chwila nieuwagi mogła skończyć się dla nich śmiercią. W takiej atmosferze nasz mózg wyewoluował, aby pomagać nam radzić sobie z niebezpieczeństwami i kontrolować nasze otoczenie.

Dziś, po wielu tysiącach lat, nasz mózg wciąż działa tak samo, ale teraz zagrożenia są bardziej subtelne i skomplikowane. Ludzie i ich psychologia stanowią teraz większe zagrożenie niż drapieżniki. Nasze umysły stają się coraz mniej wrażliwe na otoczenie, ponieważ skupiamy się na sobie i pozwalamy, aby nasze marzenia i fantazje całkowicie pochłonęły naszą uwagę. Ponadto, kultura wpaja nam fałszywe przekonania o świecie i ludzkiej naturze, a my traktujemy je jak fakty i podejmujemy decyzje na ich podstawie. W ten sposób narażamy naszą karierę i relacje z innymi ludźmi. Problem leży w naszej naiwności i snuciu fantazji, które kierują naszymi działaniami na poziomie podświadomości.

Prawa na każdy dzień roku. O mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej

„Niech świadomość tego, jak krótkie jest życie, kieruje Twoimi codziennymi działaniami”. – Robert Greene

Robert Greene to bestselerowy amerykański pisarz i badacz, znany ze swoich prac z dziedziny psychologii społecznej i zarządzania. W swojej kolejnej książce „Prawa na każdy dzień” Greene analizuje toksyczne wzorce myślenia i przedstawia sposoby na dostrojenie umysłu do rzeczywistości. Książka zawiera zbiór krótkich medytacji na każdy miesiąc i dzień roku.

Opowiada ona o naszych rozmaitych urojeniach i szuka sposobów na dostrojenie umysłu do najgłębiej zakorzenionych cech ludzkiej natury i tego, jak funkcjonuje nasz mózg. Książka ta jest napisana w taki sposób, aby uczynić z ciebie radykalnego realistę, który po zakończeniu tej lektury nadal będzie umiał spojrzeć na ludzi i wydarzenia przez soczewki wyostrzające widzenie i stanie się jeszcze bardziej wyczulony na zagrożenia i okazje w swoim najbliższym otoczeniu.

#01 STYCZEŃ

„Twoje zadanie życiowe: Zasiewanie ziaren biegłości”

W styczniu będziesz odkrywać i rozwijać swoje zadanie życiowe, czyli to, do czego zostałeś stworzony.

Każdy z nas rodzi się jako jedyny w swoim rodzaju. Nasza niepowtarzalność jest zapisana w naszym DNA Nasza indywidualność objawia się już w dzieciństwie poprzez nasze skłonności i upodobania. Te siły wewnątrz nas wpływają na nasze myśli i zachowania oraz kształtują nasz umysł w konkretny sposób. W momencie narodzin każdego z nas zasiane zostaje ziarno, które reprezentuje naszą unikalność i pełny potencjał. Naszym życiowym celem jest pozwolić temu ziarnu rozwijać się i zakwitnąć, abyśmy mogli osiągnąć nasze przeznaczenie. Im bardziej skupimy się na realizacji naszego celu, tym większe szanse na jego osiągnięcie.

#02 LUTY

„Terminowanie w wersji idealnej: Wewnętrzna transformacja”.

W lutym będziesz się uczyć, jak dokonać osobistej transformacji dzięki terminowaniu w wersji idealnej.

W historiach o wielkich mistrzach, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, można znaleźć opisy etapu ich życia, kiedy dopiero rozwijali swoje przyszłe umiejętności, podobnie jak poczwarka, która wkrótce przemienia się w motyla. Ten okres, który zwykle obejmuje samodzielną praktykę zawodową trwającą od pięciu do dziesięciu lat, nie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ nie opowiada o wielkich osiągnięciach czy odkryciach. Na etapie terminowania osoba taka nie różni się za bardzo od reszty. Jednak pod zewnętrzną przykrywką jej umysł przechodzi niewidoczną dla nas transformację, która zasiewa ziarna jej przyszłego sukcesu. Analizując życiorysy tych osób, można dostrzec, że schemat jest podobny niezależnie od dziedziny specjalizacji.

To twoja osobista podróż, podczas której ukształtujesz swoją przyszłość. To czas młodości i przygody, eksplorowania świata z otwartym umysłem i zapałem. Za każdym razem, gdy musisz nauczyć się nowej umiejętności lub zmienić ścieżkę kariery, łączysz się z tą młodą, żądną przygód częścią siebie. Widzisz w trudnościach okazję do rozwoju i nieustannie szukasz nowych wyzwań, by wyjść ze strefy komfortu. Powinieneś traktować swój okres terminowania jako podróż, podczas której dokonasz osobistej transformacji, a nie nudnego stażu poprzedzającego rozpoczęcie nowej pracy.

#03 MARZEC

„Mistrz w akcji: Rozwijanie umiejętności i osiąganie mistrzostwa”.

W marcu będziesz się uczyć, jak aktywować swoje umiejętności i przyswajać wiedzę potrzebną do tego, aby osiągnąć w życiu mistrzostwo.

Podążając drogą do mistrzostwa, pozwalamy umysłowi zbliżyć się do rzeczywistości i życia, ponieważ każde stworzenie jest w ciągłym ruchu i zmianie. W momencie gdy zaczynasz odpoczywać, uznawszy, że osiągnąłeś upragniony poziom, część twojego umysłu wchodzi w fazę rozkładu. Tracisz kreatywność, na którą tak ciężko pracowałeś, a inni zaczynają to wyczuwać. Dlatego ważne jest, aby nieustannie odświeżać swoją mądrość i inteligencję, ponieważ inaczej ryzykujesz utratę wszystkiego, co osiągnąłeś. Życie powinno być traktowane jako praktyka, która pozwala na ciągłe uczenie się nowych rzeczy.

#04 KWIECIEŃ

„Doskonały dworzanin: Zabawa we władzę”.

W kwietniu dowiesz się, jak należy zachowywać się w walce o wpływy i jak zostać doskonałym dworzaninem.

Zabawa we władzę przypomina grę w intrygi i obłudę, która była popularna wśród arystokracji. Arystokracja skupiała się wokół władzy: królów, królowych, cesarzy i przywódców. Dworzanie byli w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ musieli służyć swoim panom, ale jednocześnie nie mogli zbyt otwarcie im schlebiać, ponieważ inni by to zauważyli i zaczęli przeciwko nim spiskować. Życie na dworze było nieustanną grą, w której trzeba było być czujnym i sprytnym.

Dzisiaj mamy podobny paradoks: musimy być cywilizowani i sprawiedliwi na zewnątrz, ale jeśli będziemy trzymać się zbyt sztywno tych zasad, to zostaniemy pokonani przez tych, którzy są sprytniejsi. Niccolò Machiavelli powiedział: „Każdy, kto stara się być dobry przez cały czas, wcześniej czy później zostanie zniszczony przez duże grono tych, którzy nie są dobrzy„. Pod piękną powierzchnią kryją się mroczne emocje, takie jak chciwość, zawiść, pożądanie i nienawiść. Ta gra nigdy się nie zmienia.

#05 MAJ

„Ci, którzy udają, że nie grają o władzę: Rozpoznawanie toksycznych typów i ich ukrytych strategii walki o władzę”.

W maju dowiesz się, jak rozpoznawać toksyczne osoby, od których lepiej trzymać się z daleka.

Władza jest grą towarzyską. Aby opanować ją do perfekcji, musisz się nauczyć rozpoznawać różne typy ludzi i je rozumieć. Wielki XVII-wieczny myśliciel i dworzanin Baltasar Gracián napisał: „Wielu ludzi spędza czas na badaniu właściwości ziół albo zwierząt. O ile ważniejsze jest jednak badanie cech ludzi, z którymi musimy żyć lub umierać!”. Aby zostać mistrzem gry, musisz najpierw stać się mistrzem psychologii — nauczyć się rozpoznawać ludzkie motywacje i przenikać wzrokiem chmury kurzu wzniecane po to, aby zamarkować czyjeś działania.

Niektórzy myślą, że unikając działań, które kojarzą się z walką o władzę, mogą zrezygnować z gry, ale trzeba uważać na takie osoby, ponieważ często właśnie one są najbardziej przebiegłymi graczami o władzę, którzy udają, że nie grają. Używają one strategii, które pomagają im sprytnie ukryć naturę ich manipulacji.

#06 CZERWIEC

„Boskie rzemiosło: Opanowanie sztuki manipulacji i komunikowania się nie wprost”.

W czerwcu dowiesz się, jak sprawić, żeby ludzie robili to, co chcesz, nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ jeżeli nie będą tego świadomi, nie poczują się urażeni ani nie zaczną stawiać oporu.

Oszukiwanie i manipulowanie to przywilej bogów — wiemy o tym z mitologii greckiej, z indyjskiego eposu Mahabharata czy z sumeryjskiego eposu o Gilgameszu. Nasi przodkowie podziwiali bohaterów takich jak Odyseusz, który był podobno równie sprytny i przebiegły jak bogowie, rywalizując z nimi i kradnąc część ich boskich mocy.

W dzisiejszych czasach sztuka manipulacji jest rozwinięta i stanowi najpotężniejszą broń w grze o władzę. Osoby, które umieją oszukiwać i zakładać maski, są uważane za sprytne i przebiegłe. Choć kłamstwo i manipulacja mogą wydawać się nieetyczne, to jednak w rzeczywistości większość naszych interakcji międzyludzkich wymaga zastosowania mniejszych lub większych podstępów. Ludzie różnią się od zwierząt zdolnością do oszukiwania i manipulacji. Władza często jest zdobywana poprzez uwodzenie, oczarowywanie, oszukiwanie i subtelne wymanewrowywanie przeciwników, a więc należy opanować sztukę zwodzenia i aluzji, dzięki czemu wespniesz się na wyżyny władzy.

#07 LIPIEC

„Uwodzicielski charakter: Przenikanie do serc i umysłów”.

W lipcu dowiesz się, jak emanować urokiem osobistym, dzięki czemu osoby z Twojego otoczenia nie będą mogły Ci się oprzeć — i nie będą miały pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Uwodzenie to sztuka wojenna na subtelne czasy.

Większość ludzi odczuwa przyjemne uczucie kontrolowania sytuacji, w której ktoś się w nich zakochuje. W takiej sytuacji każde nasze działanie, gest czy słowo wpływa pozytywnie na tę osobę. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, co takiego zrobiliśmy, ale świadomość naszej kontroli nad tą osobą sprawia, że czujemy się dobrze i zyskujemy na pewności siebie, co z kolei sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej atrakcyjni. Podobne uczucia możemy odczuwać w relacjach społecznych lub zawodowych, np. kiedy emanujemy pozytywnym nastrojem i przyciągamy innych ludzi do siebie. Te momenty, kiedy mamy władzę nad sytuacją, są krótkotrwałe, ale zostają w naszej pamięci na długo.

Nikt nie chce czuć się niezręcznie lub mieć trudności z nawiązaniem kontaktu z innymi ludźmi. Współczesny świat kładzie duży nacisk na zdolność uwodzenia, co daje nam władzę nad innymi ludźmi. Tłumienie pragnienia uwodzenia jest histeryczną reakcją, która ujawnia naszą głęboką fascynację tym procesem, a jej jedynym skutkiem jest jeszcze większe nasilenie tego pragnienia.  Uwodzenie to gra psychologiczna, która nie jest uzależniona od urody, więc każdy może w niej stać się ekspertem, niezależnie od swojego wyglądu lub charakteru.

#08 SIERPIEŃ

„Mistrz perswazji: Osłabianie oporu”.

W sierpniu poznasz manewry i strategie, które pomogą ci rzucać czar na twoje ofiary, łamać ich opór, przekonywać je do swoich racji i energii, a także zachęcać je do złożenia broni.

Jako ludzie, zawsze pragniemy mieć wpływ na innych i nasze słowa oraz działania są stale analizowane i interpretowane przez nasze otoczenie, które chce poznać nasze zamiary. Jako stworzenia społeczne, nie możemy uciec przed tą grą, świadomie lub nie. Większość ludzi nie chce tracić energii na planowanie strategii, które pomogą im osiągnąć swoje cele i przekroczyć linię obrony innych. Często są zbyt leniwi i chcą po prostu być sobą, mówić to, co myślą lub nic nie robić, usprawiedliwiając to swoim moralnymi przekonaniami. Jednakże, zamiast zaprzeczać i ograniczać się, lepiej jest nauczyć się dobrze grać w tę grę i opanować sztukę perswazji. Patrząc na to z perspektywy relacji społecznych, zdolność wpływania na innych przynosi nam więcej korzyści niż posiadanie chwalebnego charakteru. Aby opanować tę sztukę, musimy nauczyć się patrzeć na świat oczami innych ludzi, a to wymaga empatii.

#09 WRZESIEŃ

„Doskonały strateg: Wydostań się z taktycznego piekła”.

We wrześniu dowiesz się, jak zostać wojownikiem, który potrafi myśleć strategicznie w codziennym życiu.

Sztuka strategii wymaga nie tylko zmiany myślenia, ale też całkowicie innego podejścia do życia. Często między naszymi pomysłami i zdobytą wiedzą a rzeczywistym doświadczeniem jest duża przepaść. Często przyswajamy bezwartościowe treści i informacje, które zajmują miejsce w naszym umyśle, ale nie są nam naprawdę potrzebne. Czytamy książki, które zapewniają nam rozrywkę, ale nie mają nic wspólnego z naszym codziennym życiem. Wymyślamy ambitne pomysły, których później nie realizujemy. Posiadamy wiele cennych doświadczeń, których nie analizujemy wystarczająco dokładnie, przez co nie działają one na nas inspirująco, a my nie potrafimy wyciągnąć z nich żadnej nauki.

Strategiczne myślenie wymaga ciągłego kontaktu między tymi dwoma światami. Jest to najwyższa forma praktycznej wiedzy. Wydarzenia z naszego życia nie mają znaczenia, jeśli nie zastanowimy się nad nimi i nie przeanalizujemy, a idee i koncepcje opisane w książkach są nic nie warte, jeśli nie mają zastosowania w życiu codziennym. W strategicznym myśleniu życie jest jak gra. Gra ta jest ekscytująca, ale wymaga dużego skupienia i uwagi, ponieważ stawka jest bardzo wysoka. Twoja wiedza musi prowadzić do działań, a te działania z kolei muszą przynieść ci wiedzę. Dzięki temu tworzenie strategii stanie się Twoim życiowym wyzwaniem i źródłem nieustannej przyjemności, jaką daje pokonywanie trudności i rozwiązywanie problemów.

#10 PAŹDZIERNIK

„Emocjonalna jaźń: Pogodzenie się ze swoją mroczną stroną”.

W październiku dowiesz się, jak zaakceptować swoją naturę, pogodzić się z tym, że niektóre wzorce zachowań są poza twoją kontrolą, i zrozumieć swoje prymitywne korzenie, nie dopuszczając do tego, żeby cię nie zniszczyły.

Przez tysiące lat byliśmy jak dzieci we mgle w kwestii zrozumienia naszej natury i samych siebie. Wyznawaliśmy wiele błędnych przekonań na temat ludzkiego zwierzęcia, wyobrażając sobie, że mamy boskie pochodzenie i jesteśmy potomkami aniołów, a nie ssaków naczelnych.

Odrzucaliśmy wszelkie oznaki naszego zwierzęcego pochodzenia, ponieważ były one sprzeczne z naszą prymitywną naturą, która bardzo nas irytowała. Staliśmy się mistrzami wymówek, aby usprawiedliwić nasze mroczne impulsy i racjonalizować nasze zachowanie. W rezultacie, nawet najokropniejsze czyny były akceptowane i ignorowane. Teraz jednak dotarliśmy do miejsca, w którym możemy pokonać swój opór wobec prawdy na temat tego, kim jesteśmy, ponieważ zdołaliśmy zgromadzić naprawdę dużą wiedzę na temat ludzkiej natury.

#11 LISTOPAD

„Racjonalny człowiek: Odkrycie swojego wyższego „ja””

W listopadzie wydobędziesz z siebie swoje idealne „ja”, uświadamiając sobie potencjalnie pozytywne i aktywne aspekty twojej natury.

Często poddajemy się naszemu „niższemu ja”, które prowadzi nas do reakcji emocjonalnych i defensywnej postawy, a jednocześnie daje poczucie wyższości i mądrości. To niższe ja zachęca nas do wyboru łatwiejszych i przyjemniejszych opcji oraz do podążania za poglądami innych, co powoduje utratę naszej indywidualności. Z kolei impulsy „wyższego ja” odczuwamy, gdy wyjdziemy ze swojej strefy komfortu, budujemy głębsze związki z innymi ludźmi, podejmujemy wyzwania, myślimy racjonalnie i odkrywamy swoje wyjątkowe cechy. Nasze niższe ja jest bardziej zwierzęce i reaktywne, podczas gdy wyższe ja jest ludzkie i pozwala nam osiągnąć większą samoświadomość oraz zwracać uwagę na innych. Osiągnięcie naszego „idealnego ja” wymaga zrozumienia i wysiłku, ale jest to klucz do prawdziwego spełnienia.

#12 GRUDZIEŃ

„Kosmiczny majestat: Sięgnij umysłem jak najdalej”.

W grudniu dowiesz się, co zrobić, żeby sięgnąć umysłem najdalej, jak to możliwe: aż do kosmicznego majestatu.

Twoja jakość umysłu zależy od natury twoich codziennych myśli. Jeśli twoje myśli krążą wokół tych samych obsesji i dramatów, twoja głowa staje się pusta i monotonna, co sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy. Dlatego musisz szukać sposobów, aby otworzyć swój umysł, uwolnić swoją wyobraźnię i zwiększyć intensywność swoich codziennych doznań.

Twoje myśli mogą sięgać kosmicznego majestatu, a także nieskończoności czasu i przestrzeni. Zastanów się nad niezwykłym łańcuchem zdarzeń, które doprowadziły do powstania Wielkiego Wybuchu. Przejdź do samych początków naszej planety i odwiedź prastare miejsca. Rozważ nieskończoną naturę ludzkiego mózgu jako lustra, w którym odbija się nieskończony kosmos. Zastanów się również nad swoją śmiertelnością i cudami, które masz okazję doświadczyć każdego dnia. Możesz pobudzić moc swojego umysłu do granic możliwości, ale to zależy od ciebie i tego, jak bardzo pozwolisz tym cudom wejść do twojej świadomości.

Słowo końcowe

Jeśli pragniesz zapanować na swoim życiem, osiągać sukcesy lub zdobyć wpływy nad innymi, musisz przestać tylko marzyć i zacząć działać. Często przeszkadzają nam w tym negatywne wzorce myślenia i zachowania, które uniemożliwiają nam osiągnięcie celów. Aby odzyskać kontrolę nad życiem, powinieneś stać się realistą i skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne.

Tu z pomocą przychodzi książka Prawa na każdy dzień 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej.

Książka Prawa na każdy dzień zabierze cię w podróż do miejsc pełnych niebezpiecznych i toksycznych ludzi. Pomoże ci pozbyć się złudzeń i wzmocni cię przed walką, dzięki czemu zaczniesz znajdować pociechę i przyjemność w tym, że wreszcie widzisz ludzi (i cały świat) takimi, jacy naprawdę są.

Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej. - Robert Greene
Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej. – Robert Greene

Zebrane w niej treści są rezultatem 25 lat intensywnych badań nad takimi zagadnieniami jak władza, perswazja, strategia, biegłość i natura ludzka. Z ich pomocą nauczysz się, jak wpływać na innych, jak rozpoznawać manipulację i jak zaakceptować swoją prawdziwą naturę, co z czasem przyniesie ci wolność i szczęście.

Tę książkę możesz czytać w dowolny sposób, na przykład wybierać najciekawsze fragmenty i pomijać inne, dopasowując przedstawione w niej koncepcje do swojej aktualnej sytuacji życiowej. Jednak najlepiej jest przeczytać Prawa na każdy dzień od deski do deski, zaczynając od dnia, w którym ta książka znajdzie się w twoich rękach. A jeszcze lepiej zrobisz, jeśli wprowadzisz zawarte w niej pomysły w życie i będziesz obserwować rezultaty tych działań, a następnie wyciągniesz z nich własne wnioski.

Dzięki książce Prawa na każdy dzień:

  • rozpoznasz swoje talenty
  • zrozumiesz sekrety władzy
  • nauczysz się przenikać do serc i umysłów innych ludzi
  • przestudiujesz tajniki budowania doskonałej strategii
  • pogodzisz się ze swoją mroczną stroną
  • odkryjesz swoje wyższe „ja” i doświadczysz ostatecznej wolności.

„Nie dostaje się mądrości w darze, trzeba ją odkryć samemu, po wędrówce, jakiej nikt nie może podjąć za nas (…)”. – Marcel Proust

Źródło: Prawa na każdy dzień. 366 medytacji o mocy, uwodzeniu, biegłości i naturze ludzkiej. – Robert Greene, wydawnictwo Sensus, tłumaczenie Joanna Sugiero

Sprawdź też: Jak obsługiwać człowieka? Prawa ludzkiej natury

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!