Depresja to poważna choroba powoli pochłaniająca coraz więcej osób, bez względu na ich wiek, pochodzenie i obecność innych chorób. Depresja zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Nasza wiedza na ten temat cały czas się powiększa, ale wciąż nie zawsze wiemy, jak wspomóc osobę, która mierzy się z tym problemem. Często zdarza nam się powiedzieć przy okazji rzeczy, które nigdy nie powinny zostać skierowane do osoby depresją, zwłaszcza w ciężkim stanie. Czego nie mówić osobie w depresji? Oto pięć stwierdzeń, których lepiej unikać.

“Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu, nie dostrzega możliwości pomocy. ‘Weź się w garść’, mówią bliscy. To tak, jakby człowiekowi bez nóg powiedzieć ‘pobiegaj sobie.” – Barbara Pietkiewicz

Oto 5 zdań, których nie chce usłyszeć osoba w depresji

#01 “Inni mają gorzej”

To hasło, które pojawia się bardzo często w poradnikach dotyczących tego, jak nie rozmawiać z osobami w depresji, a mimo to wciąż zdarza nam się je powtarzać. W naszych ustach ma ono dodać otuchy i przypomnieć drugiej osobie, że nie jest najgorzej, ale w rzeczywistości osoba z depresją może tylko poczuć się po takich słowach jeszcze bardziej zdołowana. Nie tylko przypominamy jej, że świat jest pełen niesprawiedliwości i cierpienia, ale do tego pokazujemy jej, że nie bierzemy jej problemów na poważnie. W ten sposób nie okazujemy wsparcia, tylko zauważamy, że danej osobie w zasadzie nie dzieje się krzywda i nie powinna narzekać.

#02 “Za bardzo wszystko wyolbrzymiasz”

Zwrócenie komuś uwagi na to, że wyolbrzymia swoją sytuację, jest dla danej osoby szkodliwe. Osoba z depresją świetnie zdaje sobie sprawę, że inni mają poważniejsze powody do zmartwień albo że jej epizod kiedyś się skończy. Mówiąc jej, że przesadza, pokazujesz tylko, że nie może ona liczyć na twoje wsparcie i że nie traktujesz jej poważnie. Nawet jeśli uważasz, że to prawda, to nie mów tego danej osobie, szczególnie jeśli obecnie przeżywa mocny epizod depresji. Teraz należy się jej wsparcie i odrobina zrozumienia, nawet jeśli osobiście uważasz, że dany problem można łatwo rozwiązać albo jest niepoważny.

#03 “Wiem, przez co musisz przechodzić”

Osoba z depresją wbrew pozorom nie oczekuje od Ciebie pełnego zrozumienia, bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie masz pojęcia, jak to jest mieć depresję, o ile sam jej nie przechodzisz. Mimo to wiele osób uważa, że wyrażamy w ten sposób zrozumienie dla danej osoby, a tylko ją w ten sposób dobijamy. Nigdy nie zapewniaj danej osoby, że wiesz, jak się czuje, jeśli nie masz pojęcia, przez co obecnie przechodzi. Takie kłamstwo jest bardzo nieprzyjemne, szczególnie jeśli druga osoba doskonale wie, że nie jesteś chory i mówisz to tylko po to, żeby zyskać w jej oczach parę punktów za próbę udzielenia pomocy.

#04 “Przestań się nad sobą użalać”

Depresja naszej bliskiej osoby może być dla nas ciężkim wyzwaniem, ale nie jest to wymówka usprawiedliwiająca powiedzenie komuś z tą chorobą w twarz, że ma się przestać nad sobą użalać. Zwracanie uwagi na beznadzieję swojej sytuacji to element depresji i sprowadzanie go do powodu, przez który dana osoba jest smutna, jest zwyczajnie nie na miejscu. Osoba cierpiąca na depresję zdaje sobie często sprawę z tego, że jej sytuacja wcale nie jest tak zła, jak wydaje jej się podczas mocniejszych ataków choroby, ale nie zmienia to faktu, że przeżywa ją. Uchylenie ważności tym emocjom jest po prostu krzywdzące.

#05 “Pewnie i tak zaraz Ci przejdzie”

Depresja może przebiegać bardzo różnie, ale nie jest to coś, co z czasem zanika. W zasadzie jest wręcz przeciwnie. Nieleczona depresja często nabiera siły i jest dla nas prawdziwym utrapieniem w życiu. Powiedzenie komuś, kto się z nią zmaga, że zapewne zaraz jej przejdzie i powinna wyjść pobiegać, pokazuje wyraźnie, że nie mamy pojęcia, czym tak naprawdę jest ta choroba i jak przebiega. Do tego bagatelizujemy problem drugiej osoby, nawet jeśli chcieliśmy ją pocieszyć i zachęcić do wytrwałości. W takim wypadku te słowa mogą tylko sprawić, że stan naszego bliskiego się pogorszy.

Uwagi końcowe

„Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji.

Brak empatii i zrozumienia może prowadzić do pogłębienia choroby. Naucz się mówić do ludzi chorych na depresję. Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Równocześnie nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać – „tak, wyzdrowiejesz; tak, to ci przejdzie” i nie tracić przy tym cierpliwości.

Jeśli podejrzewasz depresję u siebie lub kogoś bliskiego udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który rozpozna sytuację i skieruje Cię do psychologa bądź psychiatry. Depresja to nie powód do wstydu. Depresję trzeba i można wyleczyć.

Sprawdź też: 7 objawów które mogą wskazywać na depresję.