Jak osiągnąć sukces i spełnienie w życiu? Znasz powiedzenie „wytrwałością i pracą ludzie się bogacą”? Słyszałeś historię o żółwiu i zającu?  Bez względu na to, czego się uczysz i jaką taktykę stosujesz, sukces jest owocem efektu kumulacji.

Jako producent telewizyjny i wydawca magazynu „SUCCESS”, Darren Hardy poznał branżę rozwoju osobistego od podszewki. Blisko współpracował z setkami znakomitych pisarzy, mówców i innowatorów. Przeszkolił dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, doradzał dużym firmom i był osobistym mentorem wielu świetnych menedżerów oraz innych wybitnych jednostek, pokazując, co naprawdę się liczy – i co działa – a co nie.

W książce Efekt kumulacji Darren Hardy przekazuje podstawowe zasady, które leżą u źródła sukcesu, i zdradza, jakie czynniki decydują o wyjątkowych osiągnięciach. Okazuje się, że sukces jest głównie wynikiem efektu kumulacji. Efekt kumulacji to prawdopodobnie najważniejszy warunek, by wspiąć się na szczyt.

“Efekt kumulacji może pomóc ci wzbić się na jeszcze wyższe poziomy sukcesu – i to szybciej, niż sądziłeś”.

Efekt kumulacji – droga do sukcesu i spełnionego życia

Czym jest efekt kumulacji?

Efekt kumulacji to zasada czerpania ogromnych korzyści z sekwencji drobnych mądrych wyborów. najciekawszym aspektem opisywanego procesu jest fakt, że choć rezultaty są ogromne, poszczególne kroki – w danej chwili – nie wydają się znaczące. Bez względu na to, czy chcesz posłużyć się tą metodą w celu poprawy stanu zdrowia, relacji osobistych, finansów czy na dobrą sprawę czegokolwiek innego, bieżące zmiany są tak subtelne, że prawie niezauważalne.

“Sukces nie polega na właściwym robieniu pięciu tysięcy różnych rzeczy, ale na zrobieniu właściwej rzeczy pięć tysięcy razy”.

Większość ludzi potyka się o prostotę efektu kumulacji. Mogą zre­zygnować, gdy od razu nie widzą efektów. Po kilku treningach czy stosowania diety nadal mają nadwagę. Po paru lekcjach w szkole językowej wciąż nie mówią w obcym języku. Albo przestają odkładać na emeryturę uznając, że środki przydałyby się im od ręki – a nie wydają się szczególnie procentować…

A właśnie w tych drobnych, pozornie nieistotnych, lecz wykonywanych regularnie przez długi czas krokach kryje się sekret radykalnej zmiany.

niewielkie mądre decyzje + konsekwencja + czas = radykalna zmiana

Największe wyzwanie związane z efektem kumulacji polega na tym, że pierwsze jego owoce pojawiają się po dłuższym czasie konsekwentnej i skutecznej pracy.

“Zrozumienie efektu kumulacji uwolni cię od nastawienia na błyska­wiczne rezultaty – przekonania, że sukces powinien pojawiać się niczym posiłki w fast foodzie”. – Darren Hardy

Jak działa efekty kumulacji? Magiczny grosz

“Każdy wybór potęguje efekt kumulacji wpływający na twoje życie”.

Gdybyś mógł wybrać między zainkasowaniem w gotówce 3 milionów złotych od ręki a zgarnięciem za 31 dni puli, która zbierze się dzięki codziennemu podwajaniu jej wartości, począwszy od 1 grosza, na którą opcję byś się zdecydował?

Czy wiesz, że że mądrzej byłoby postawić na drugą wersję – pozwoliłaby ci ona zaro­bić znacznie więcej.

Przypuśćmy, że decydujesz się na twardą gotówkę 3 milionów, a twoja znajoma na wersję z 1 groszem.

Piątego dnia ona ma 16 groszy, a ty 3 miliony!

Dziesiątego dnia wciąż siedzisz na wielkiej forsie, a przyjaciółka dostaje 5,12 zł. Jak myślisz, co sądzi wtedy o swojej decyzji? Ty beztrosko korzystasz z majątku, ciesząc się szaleńczo, i jesteś bardzo zadowolony z dokonanego wyboru.

Po 20 dniach, na 11 dni przed wypłatą, właścicielka groszowego konta dysponuje kwotą zaledwie 5243 zł.

W jej głowie muszą kłębić się różne myśli… pomimo poświęcenia i pozytywnego nastawienia ma niewiele ponad pięć tysięcy, ty zaś wciąż dysponujesz trzema milionami. Lecz niewidzialna magia efektu kumulacji zaczyna pokazywać swą potęgę.

Dokonywana codziennie ta sama, pozornie niewielka matematyczna zmiana sprawia, że trzydziestego pierwszego dnia skumulowane grosze dają aż 10 737 418,24 w a więc ponad trzykrotnie więcej niż wypłacona jednorazowo kwota!

Na tym przykładzie wyraźnie widać, dlaczego konsekwencja jest tak ważna. Dwudziestego dziewiątego dnia, gdy ty od dawna cieszysz się swymi trzema milionami, na groszowym koncie uzbierało się mniej więcej 2,7 miliona. Dopiero nazajutrz, dzień przed końcem wyścigu, twoja znajoma wychodzi na prowadzenie: ma prawie 5,4 miliona!

I wreszcie ostatniego dnia tego miesięcznego ultramaratonu jej zarobek znacząco przebija korzyści płynące z twojej decyzji, wynosząc ostatecznie 10 737 418,24 zł !

Bardzo niewiele rzeczy robi takie wrażenie, jak „magia” kumulujących się groszy. Prawda? Zdumiewające jest także to, że mechanizm ten jest równie potężny w każdej dziedzinie życia!

“Nie zmienisz swojego życia, dopóki nie zmienisz czegoś, co robisz każ­dego dnia. Tajemnica sukcesu tkwi w codziennej rutynie”

Efekt kumulacji działa zawsze!

Jak działa efekt kumulacji?
Jak działa efekt kumulacji?

Możesz sprawić, by efekt kumulacji działał na twoją korzyść, bądź go zignorować i doświadczyć negatywnych skutków tej potężnej zasady. Nieważne, w jakim miejscu znajdujesz się teraz. Począwszy od dziś, możesz podjąć decyzję o wdrożeniu prostych, pozytywnych zmian i pozwolić, by efekt kumulacji zabrał cię tam, dokąd chcesz.

Wszystkie rezultaty jeśli chodzi dochody, zdrowie, relacje, sukces czy szczęście, zależą od twoich wyborów, zachowań i nawyków. Wszystko wynika z powielania prostych wartościowych działań zamiast powtarzania równie nieskomplikowanych błędów. Nie ma w tym żadnej magii. Wystarczy odpowiednia ilość czasu i konsekwencja, by wyniki stały się zauważalne. Co więcej, są one bardzo przewidywalne.

Efekt kumulacji jest mierzalny i możliwy do przewidzenia, a to znakomita wiadomość! Czyż to nie pocieszające, że wystarczy konsekwentnie stawiać małe kroczki, by z biegiem czasu radykalny poprawić swoją życiową?

Ale uważaj efekt kumulacji działa też niestety w drugą stronę. Wielokrotne dokonywanie błędnych wyborów, złe nawyki i zachowania, z czasem zadziałają przeciw tobie.

“Sukces jest prosty. Małe codzienne wybory mogą doprowadzić cię albo do upragnionych celów, albo do katastrofy. W rzeczywistości to właśnie te drobne decyzje kształtują nasze życie”.

Słowo końcowe

Efekt kumulacji w połączeniu z konsekwentnymi pozytywnymi działaniami wywoła najprawdziwszą i trwałą zmianę w twoim życiu.

Gdy zrozumiesz, na czym polega efekt kumulacji, przestaniesz tę­sknić za szybkimi rozwiązaniami i receptami na wszystko. Tajemnica sukcesu opiera się na pracy, dyscyplinie i dobrych nawykach. Droga do sukcesu wiedzie przez przyziemne, nieatrakcyjne, nudne i czasami trudne codzienne zmagania, których skutki gromadzą się z biegiem czasu.

Wiedz też jednak, że jeśli zastosujesz zasady efektu kumulacji, wymarzone rezultaty, życie i styl bycia mogą stać się twoim udziałem. Kierując się opisanymi w książce Efekt Kumulacji regułami, dotrzesz do swojego wymarzonego zakończenia.

Efekt kumulacji. Droga do spełnionego i dostatniego życia. - Darrne Hardy
Efekt kumulacji. Droga do spełnionego i dostatniego życia. – Darren Hardy

Książka Efekt kumulacji jest swoistą instrukcją obsługi, która uczy posługiwania się tym szczególnym systemem – poznawania, kontrolowania i kształtowania go według własnych potrzeb i ambicji. Kiedy już go opanujesz, nie będzie takiej rzeczy, jakiej nie dałbyś rady zdobyć czy osiągnąć.

Z książki Efekt Kumulacji nauczysz się:

  • jak wygrywać i wyzbywać się złych nawyków, z których istnienia możesz nie zdawać sobie sprawy;
  • jak robić rzeczy, na które nie masz ochoty;
  • jak dostrzegać i wykorzystywać ogromną, choć trudną do ujarzmienia potęgę rozpędu;
  • jak podejmować ważne działania prowadzące do przełomowych odkryć;
  • jak dzięki poznaniu tajników właściwego postępowania wyprzedzać innych ambitnych ludzi na drodze do sukcesu.

Niech książka Efekt kumulacji i jej filozofia będą dla ciebie przewodnikami. Przyswój opisane w niej pomysły i strategie osiągania sukcesów, a potem pozwól, by przyniosły ci namacalne i wymierne rezultaty.

Zaprzęgnij efekt kumulacji na swoją korzyść!

“Pamiętaj, że odniesienie sukcesu jest proste. Wystarczy robić właściwe rzeczy – dzień po dniu – by doświadczyć najlepszego, co życie ma do zaoferowania”.

Źródło: Efekt kumulacji. Droga do spełnionego i dostatniego życia. – Darrne Hardy, wydawnictwo Galaktyka 2022, tłumaczenie Piotr Cieślak

Sprawdź też: Minimalizm – Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa.