Drobne nawyki wręcz atomowe nawyki przyczyniają się do dużych zmian! Obowiązuje zasada 1% lepiej codziennie. Jeśli potrafisz poprawiać się o 1 procent dziennie przez rok, to na koniec roku będziesz 37 razy lepszy!

“Nawyki są procentem składanym od samodoskonalenia. Tak samo jak pieniądze pomnażają się dzięki procentowi składanemu, tak powtarzanie nawyków przynosi zwielokrotnione efekty”. – James Clear

Atomowe nawyki. Dlaczego drobne nawyki przyczyniają się do dużych zmian? Zasada 1 % lepiej każdego dnia

Czy kiedykolwiek czułeś się sparaliżowany albo przytłoczony tym, jak daleko twoje marzenia i ambitne cele są odległe od twojej obecnej rzeczywistości? Marzenie o czymś wielkim i rozmyślanie nad tym, jak chcesz żyć za 5-10 lat, może być inspirującym ćwiczeniem. Jednak aby przekształcić marzenia w rzeczywistość, trzeba przyjrzeć się bliżej temu, jak pozornie małe działania i nawyki wpływają na końcowy sukces.

Często wmawiamy sobie, że wielki sukces wymaga wielkich działań. Łatwo przeceniamy rolę jednego decydującego momentu, a nie dostrzegamy wartości drobnych codziennych zmian. James Clear w swojej fantastycznej książce Atomowe Nawyki o budowaniu dobrych i przełamywaniu złych nawyków opisuje kluczową koncepcją zmiany zachowania, którą nazywa Zasadą 1%.

“Poprawienie czegoś o 1% nie jest szczególnie godne uwagi – bywa wręcz niedostrzegalne – może jednak mieć o wiele donioślejsze znaczenie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie”. – James Clear

Czym są atomowe nawyki?

Nawyk atomowy to mały nawyk wchodzący w skład większego systemu. Tak jak atomy stanowią elementy składowe cząsteczek, atomowe nawyki są składowymi znaczących rezultatów. Chodzi o regularne albo rutynowe działania, które są nie tylko krótkie i łatwe, ale stanowią źródło niewiarygodnej siły oraz składniki systemu pozwalającego na potęgowanie postępów.

“Nawyki są jak atomy życia. Każdy jest pewną fundamentalną jednostką przyczyniającą się do ogólnych postępów. Początkowo te drobne, rutynowe działania jawią się jako mało istotne, ale w niedługim czasie zaczynają się wzajemnie napędzać i stawać paliwem dla większych zwycięstw, dających korzyści wielokrotnie przekraczające początkową inwestycję. Są małe i potężne zarazem”. – James Clear

Nawyki mogą się kumulować z korzyścią dla ciebie albo przeciw tobie.

Często bagatelizujemy małe zmiany, bo w obecnej chwili wydają się bez większego znaczenia. Jeśli dziś zaoszczędzisz parę złotych, to wciąż przecież jutro nie będziesz milionerem. Nie nabierzesz kondycji od jednej czy dwóch wizyt na siłowni. Jeśli pouczyłbyś się wieczorem przez godzinę obcego języka to nie opanowałbyś go. Wprowadzamy jakieś zmiany, ale efekty nie chcą się szybko pojawić, wracamy więc do starych nawyków.

Niestety wolne tempo przemian sprzyja nabywaniu też złych przyzwyczajeń. Jeżeli jednego dnia zjesz niezdrowy posiłek, twoja masa ciała niewiele się zmieni. Jeśli jednego dnia będziesz pracował do późna w nocy i nie poświęcisz uwagi rodzinie, to ci wybaczą. Jeżeli będziesz zwlekał i odłożysz projekt do jutra, to na ogół znajdziesz czas, by go dokończyć. Jedną decyzję łatwo jest zbagatelizować.

1% lepiej dziennie albo 1% gorzej robi różnicę

Drobna zmiana w codziennych nawykach może jednak poprowadzić cię w zupełnie inne miejsce. Dokonanie wyboru o 1% lepszego albo o 1% gorszego w danej chwili wydaje się mało istotne, ale na przestrzeni chwil składających się na życie takie wybory decydują o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, kim mógłbyś być.

Zasada 1% lepiej codziennie. Źródło: Atomowe Nawyki - James Clear, Galaktyka 2019
Zasada 1% lepiej codziennie. Źródło: Atomowe Nawyki – James Clear, Galaktyka 2019

Jeśli potrafisz poprawiać się o 1% dziennie przez rok, to na koniec będziesz 37 razy lepszy względem poziomu, z którego zaczynałeś. Ta zasada działa też niestety w drugą stronę. Jeżeli z dnia na dzień będziesz się pogarszał o 1%, to w ciągu roku zjedziesz praktycznie do zera.

“Nawyki są mieczem obosiecznym. Złe mogą sprowadzać do parteru równie łatwo jak dobre potrafią wznosić na wyżyny i dlatego tak ważne jest ich dogłębne zrozumienie. Powinieneś wiedzieć, na czym polega ich działanie i jak dostosować je do swoich oczekiwań, aby uniknąć niebezpiecznego ostrza”. – James Clear

Plateau ukrytego potencjału.

Przełomowe momenty czasami są rezultatem wielu innych, poprzedzających je działań, które gromadzą potencjał konieczny do poważnej zmiany. Na tej samej zasadzie nawyki często zdają się nie odnosić żadnych skutków, dopóki nie przekroczysz pewnego progu i nie przejdziesz na nowy poziom efektywności.

Często oczekujesz liniowych postępów. A przynajmniej masz nadzieję, że przyjdą szybko. „Biegałem codziennie przez miesiąc, dlaczego więc moja figura się w ogóle nie zmieniła?”

Tymczasem w celu dokonania znaczącej zmiany należy pielęgnować przyzwyczajenia wystarczająco długo, by przebrnąć przez czas zastoju – który James Clear nazywa plateau ukrytego potencjału.

Plateau ukrytego potencjału. Źródło: Atomowe Nawyki - James Clear, Galaktyka 2019
Plateau ukrytego potencjału. Źródło: Atomowe Nawyki – James Clear, Galaktyka 2019

Rezultaty twoich działań zwykle pojawiają się z opóźnieniem. Dopiero po miesiącach albo po latach uświadamiasz sobie prawdziwą wartość wykonanej dotąd pracy. Może to skutkować doliną rozczarowań – okresem zniechęcenia po włożeniu w coś tygodni albo miesięcy ciężkiej pracy bez jakichkolwiek efektów. Ta praca nie poszła jednak na marne. Została po prostu zmagazynowana. Z roli wcześniejszych starań zdajesz sobie sprawę znacznie później

Początki wszystkich wielkich rzeczy są skromne. Ziarnem każdego nawyku jest jedna, mała decyzja. Ale powtarzanie tej decyzji sprawia, że nawyk kiełkuje i się rozrasta. Zapuszcza korzenie i rozkwita.

“Czas pogłębia rozdźwięk między sukcesem a porażką. Pomnoży wszystko, w co go zainwestujesz. Dobre nawyki czynią czas twoim sprzymierzeńcem. Złe przyzwyczajenia sprawiają, że staje się twoim wrogiem”. – James Clear

Słowa końcowe

Każdy nowy dzień to nowa szansa na zbudowanie lepszego jutra. Nie możesz zmienić przeszłości i nie znasz przyszłości, ale możesz przewidzieć wyniki i spróbować zrobić odpowiedni plan. W pełni kontrolujesz tworzenie możliwości w teraźniejszości poprzez świadome dokonywanie małych wyborów dzisiaj, które nieuchronnie wpływają na jutro.

Rezultaty są opóźnionymi wskaźnikami nawyków…

Stan majątkowy jest opóźnionym wskaźnikiem nawyków finansowych.
Waga ciała jest opóźnionym wskaźnikiem nawyków żywieniowych.
Wiedza jest opóźnionym wskaźnikiem nawyków związanych z nauką.
Bałagan jest opóźnionym wskaźnikiem nawyków sprzątania. itd.

Dostajesz to, co cyklicznie powtarzasz….

Nieważne, jakie masz teraz osiągnięcia a jakich nie masz. Liczy się to, czy twoje nawyki naprowadzają cię na sukces. Powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim aktualny kurs, a nie bieżące rezultaty. Jeśli jesteś milionerem, ale co miesiąc więcej wydajesz, niż zarabiasz, to obrałeś niewłaściwy kurs. Jeżeli nie zmienisz nawyków, nie skończy się to dobrze. Dla odmiany – jeśli jesteś bankrutem, ale co miesiąc odkładasz parę groszy, to znajdujesz na dobrej drodze do niezależności finansowej – nawet gdy podążasz nią wolniej, niż byś chciał.

Małe zmiany często wydają się nieefektywne, dopóki nie przekroczysz pewnego progu. Najbardziej znaczące efekty dowolnych procesów bazujących na kumulacji są odłożone w czasie. Trzeba być cierpliwym.

Codzienna poprawa o 1% w dłuższej perspektywie ma ogromne znaczenie.

“Sukces jest pokłosiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych, doniosłych życiowych przemian”. – James Clear

Źródło: Atomowe nawyki – autor James Clear, wydawnictwo Galaktyka 2019, tłumaczenie Piotr Cieślak

Sprawdź też: 10 dobrych nawyków które podkręcą twoją produktywność

Atomowe nawyki - James Clear
Atomowe nawyki – James Clear