PROKRASTYNACJA: PUŁAPKA MYŚLENIA „ZAMIERZAM TO ZROBIĆ”

Wszyscy ci, którzy wpadli w tę negatywną pułapkę, są zarażeni obsesją jutra. Ich hasłem jest „zamierzam to zrobić”, „będę to miał”, „pewnego dnia…”. Przyszłość stoi nad nimi niczym wszechwładny władca, a oni czczą ją, ślepi i głusi na istniejące dookoła teraźniejsze możliwości.

Z każdej strony otwierają się przed nimi wspaniałe perspektywy osiągnięć, ale coś w ich słabym umyśle szepcze „poczekaj”, „nie teraz – innym razem”. „Zamierzam to zrobić” to typowy objaw prokrastynacji. Prokrastynacja to nasienie, a „zamierzam to zrobić” to drzewo, które z tej obsesji wyrasta.

Nic na tym świecie nigdy nie rodzi się od początku doskonałe. Tworzenie, emanacja i ewolucja to prawa kosmiczne, ale również i ludzkie. Niezależnie od tego, czego pragniemy, co posiadamy, robimy i czym jesteśmy, musimy to zacząć, zanim będziemy mogli skończyć i cieszyć się rezultatami. Ci, którzy zakopują w swoich sercach nadzieję, marzenia i pragnienia i wloką się przez kolejne dni, miesiące i lata swojego życia nie mając odwagi wcielić ich życie, są nieudacznikami o wiecznie niespełnionej osobowości. Od wieków wiadomo, że: „Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają” i każdego, kto wie czego chce i bez lęku poświęca się dążeniu do swojego celu, otacza tysiące niewidzialnych sił, w każdej chwili gotowych mu pomóc.

„Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają”

Marnowanie iskry Bożego natchnienia

Znałam kiedyś pewną wspaniałą kobietę obdarzoną prawdziwym geniuszem, wielką osobowością i wielką siłą ekspresji. Kształciła się na lektora i nauczycielkę, a później być może i aktorkę. W poprzednich swoich wcieleniach musiała zrealizować wszystkie te pragnienia, ponieważ przyszła na ten świat już ze wszystkimi potrzebnymi umiejętnościami. Bardzo ją lubiłam i pragnęłam, aby świat mógł rozkoszować się jej talentem. Ona jednak zawsze mówiła „Jeszcze nie teraz, ale zamierzam to zrobić”. Długo studiowała, zawsze pełna sprzecznych uczuć – w głębi duszy pragnęła już przerwać studia i zająć się tym, do czego była już w rzeczywistości gotowa. Ilekroć mnie odwiedzała, pytałam: „Dlaczego już nie zaczniesz, przygotuj się, zaprezentuj, znajdź sobie menedżera, albo stanowisko w firmie. Czy nie możesz dać sobie szansy?” Owszem, „zamierzała to zrobić”. Minęło 10 lat i dalej tego nie zrobiła, a dziś, po tych 10 latach głupiego oporu i cielesnego wycieńczenia, które jest zawsze efektem tłumienia geniuszu, stała się ruiną dawnej, wspaniałej siebie i straciła tę bożą iskrę, którą nosiła w duszy. Wszystko zmarnowała i będzie musiała przeznaczyć to wcielenie na rozwój świadomości, która poprowadzi ją we właściwym kierunku.

“Świat jest pełen porażek, bo pełen jest tych, którzy tylko „zamierzają” coś zrobić”.

Hasło ludzi sukcesu: „Zrób to teraz”

„Zrób to teraz” to hasło ludzi sukcesu. Zdrowy rozsądek oczywiście podpowiada, aby w każdym przypadku dać sobie trochę czasu na przygotowanie się. Im większe czeka nas przedsięwzięcie, tym więcej wymaga czasu i zastanowienia. Prawdziwe jest w tym kontekście powiedzenie Alexandra Poe, że „głupcy pchają się tam, gdzie boją się wejść aniołowie”. Z drugiej strony prawdą jest też, że bez tej szczególnej cechy ludzkiej duszy, która popycha głupców do czynu, wielu z nich nigdy nie wzniosłoby się na wyższy poziom rozwoju. Ten sam impuls, który pcha ich do przodu, deifikuje I gloryfikuję nasze ludzkie poczynania. Podczas gdy głupcy poddają mu się w niekontrolowanych i nieukierunkowanych zrywach entuzjazmu, ludzie mądrzy potrafią nim pokierować, pielęgnują go niczym największy skarb, uczą się pozwalać, aby Ich motywował u prowadził przez najbardziej niemożliwe do zrealizowania przedsięwzięcia.

„Zamierzam to zrobić” nigdy nikogo nigdzie nie doprowadzi, natomiast ci, którzy wzrastając w siłę zdobyli własne szczyty sukcesu, dokonali tego najpierw sprawdzając, jak dotrzeć na górę, a następnie biorąc swój los we własne ręce spięli się do działania.

Ich otoczenie widząc, jak angażują się w to, zdawałoby się, szaleństwo zastanawia się „O co chodzi?” Z tego pytania rodzi się zainteresowanie, zainteresowanie wywołuje pochwałę lub drwinę, z nich rodzi się współpraca – i sukces gwarantowany. Zrozumienie samych siebie i tego, co chcemy osiągnąć, wyznaczenie sobie rozsądnego czasu na udoskonalenie potrzebnych umiejętności i następnie dokonanie tego – oto prawo sukcesu.

Zrób to teraz!

Zrób to teraz! Rozpoczynając cokolwiek, dysponujemy zaledwie ułamkiem procenta potrzebnej perfekcji, ale szlifujemy ją dzięki praktyce i tak oto z surowej skały wyłania się diament, doprowadzony dzięki naszemu działaniu do stanu jaśniejącej urody. Lepiej działać, ponieść porażkę i wyciągnąć z niej naukę na przyszłość, niż tłumiąc swój geniusz tkwić w stanie niemożności.

„Przeszłość minęła, przyszłość należy do Boga, masz tylko dzień dzisiejszy, twój bezcenny skarb”. – Julia Seton

Źródło: 11 przykazanie masz prawo być bogaty – Patricia G. Horan. fragment Jak odnieść sukces (The Science of Success) dr Julia Seton, 1914