W naszym codziennym życiu możemy zagubić wiele – klucze, potrfel, telefon, dowód osobisty, kartę do konta bankowego, pierścionek, zegarek, i tak dalej. Niekiedy możemy nawet nie zorientować się w ogóle lub od razu, że coś nam zniknęło. Pośród całej listy akcesoriów, wydawać by się mogło, niezbędnych nam do życia, jest coś, co współczesny człowiek gubi coraz częściej i nie często odzyskuje. To droga do samego siebie….jak ją odnaleźć?

„Prawdziwe powołanie każdego polega na odnalezieniu siebie”.

Jak odnaleźć drogę do siebie?

Porady na życie

To, jak powinno wyglądać nasze życie wiedzą wszyscy dookoła, z wyjątkiem nas samych. Kiedy rozmawiamy z innymi osobami, większość z nich chce nam doradzać. Wszystkie te porady są poradami na życie, na to jak ono powinno wyglądać. Oczywiście mowa tutaj o naszym życiu, bo ktoś inny wie lepiej. Koronny argument brzmi – doświadczenie! Życiowa wiedza, ku zaskoczeniu niektórych z nas, nie jest tak do końca czymś uniwersalnym. To, co się sprawdzi w historii jednej osoby, u drugiej może przynieść odwrotny skutek. Jesteśmy mistrzami w układaniu życia naszych rodziców, dzieci, rodzeństwa, sąsiadów, współpracowników, znajomych oraz przyjaciół. Słysząc dobre rady z serii „Jak to w życiu należy sobie radzić” sami się denerwujemy ale w stosunku do innych postępujemy… dokładnie tak samo!

Nawyki z przeszłości

To, jak powinno wyglądać nasze życie wiedzą wszyscy dookoła, z wyjątkiem nas samych. Kiedy rozmawiamy z innymi osobami, większość z nich chce nam doradzać. Wszystkie te porady są poradami na życie, na to jak ono powinno wyglądać. Oczywiście mowa tutaj o naszym życiu, bo ktoś inny wie lepiej. Koronny argument brzmi – doświadczenie! Życiowa wiedza, ku zaskoczeniu niektórych z nas, nie jest tak do końca czymś uniwersalnym. To, co się sprawdzi w historii jednej osoby, u drugiej może przynieść odwrotny skutek. Jesteśmy mistrzami w układaniu życia naszych rodziców, dzieci, rodzeństwa, sąsiadów, współpracowników, znajomych oraz przyjaciół. Słysząc dobre rady z serii „Jak to w życiu należy sobie radzić” sami się denerwujemy ale w stosunku do innych postępujemy… dokładnie tak samo!

Odnajdywanie drogi do samego siebie warto zacząć od przyjrzenia się naszym nawykom. Porzucenie ich, szczególnie tych niekorzystnych, pomoże nam zostawić przeszłość tam, gdzie jej miejsce, czyli w przeszłości. Każdy z nas chce podejmować dobre decyzje. Każdy z nas chce również dokonywać wyborów, które cechuje przede wszystkim świadomość. Życie daje najcenniejsze lekcje. Odnalezienie drogi do samego siebie powinno być bardziej refleksją niż narzucaniem sobie czegokolwiek. Wystarczy, że już inni z naszego otoczenia ludzie, narzucili nam wszystko to, czego sami nie doświadczają albo z czym się nie zgadzają.

Różne podejścia, jedno życie

Dla każdego coś innego. Znamy to powiedzenie, ale do kilku konkretnych kwestii, niechętnie je odnosimy. Mamy jedno życie ale cechuje nas do niego różne podejście. Nawet rozmawiając ze specjalistami w tej dziedzinie, możemy natrafić na rozbieżności, co nie zmienia faktu, że warto wiedzieć, co o życiu myślą inni ludzie. Jednakże chodzi tutaj o życie ogółem a nie konkretną historię danej osoby. Gdy przyjrzymy się swoim nawykom i je zweryfikujemy, pamiętajmy, by nie pozwalać innym na zaglądanie w nasze wnętrze ale spróbować zajrzeć w nie samemu. Chodzi o to, by zaglądając w swoje własne wnętrze, tworzyć własną wersję samego czy też samej siebie. Super, jeżeli chcemy być dobrzy i życzliwi względem innych osób ale nie zapominajmy, że na drodze odnajdywania drogi do siebie, tym dobrem i tą życzliwością, powinniśmy najpierw obdarzyć siebie!

Poznanie siebie

Bywa, że mocno intryguje nas poznawanie tego, co nowe – nowi ludzie, nowe miejsca, smaki, zapachy i tak dalej. A co z poznaniem samego czy też samej siebie. To bardzo proste a przepis na to jest dokładnie taki sam, czyli czytamy, słuchamy, patrzymy. Doświadczamy własnej osoby. Doświadczamy własnych wyborów, czynów, własnej codzienności i z tych doświadczeń wyciągamy wnioski. Nie boimy się! Jeżeli masz kogoś, kto Cię inspiruje to czerp z zasobów jego wiedzy, bo zapewne ten ktoś nie inspiruje Cię bez powodu.

Rozmowa przed lustrem

Kiedy troszczymy się o kogoś, pytamy tej osoby o to, czego potrzebuje, co możemy dla niej zrobić. To bardzo szlachetne i naprawdę piękne, ale rozmawiając z innymi ludźmi o ich potrzebach, nie zapominajmy rozmawiać z samym lub samą sobą, pytając siebie dokładnie o to samo. Kontakt wzrokowy to ułatwia, dlatego dobrze jest robić to, czyli rozmawiać z sobą, przed lustrem. Można też robić to intuicyjnie, kładąc dłonie na klatce piersiowej, w okolicy serca, zamykając oczy i zadając sobie konkretne pytanie: Czego potrzebuję w tej chwili? Jest to również element poznawania samych siebie.

„Droga do siebie ma najwięcej ścieżek”

Kwestia zaufania

By odnaleźć drogę do samego siebie, musisz sobie zaufać. Musisz zaufać temu, co płynie z Twojego wnętrza. Zaufaj więc swojej intuicji. Pomyśl co się działo w sytuacjach, kiedy do głosu został dopuszczony tylko i wyłącznie rozsądek. Umiejętność korzystania ze zdrowego rozsądku jest bardzo ważna, ale rozsądek nie zawsze idzie w parze z głosem intuicji a to właśnie głos intuicji, często zagłuszany, zazwyczaj ma więcej racji…

Celebracja teraźniejszości

Tu i teraz to jedyne miejsce oraz jedyny czas w którym żyjący człowiek się znajduje. W swoim życiu celebrujemy różne wzniosłe wydarzenia ale tak rzadko celebrujemy tu i teraz. To czas, kiedy wszystko jest możliwe. To czas, w którym możemy odnaleźć samych siebie. Uczyń z tego co jest tu i teraz swoje niekończące się święto!

Odżywcza budowla

Częściej robimy to, co musimy i to tylko dlatego, że ktoś nam to narzucił a my nie potrafiliśmy powiedzieć „nie”. Rzadziej poświęcamy czas na to, co nas buduje, co odżywia nasze wnętrze i przez to gubimy drogę do samych siebie. Częściej więc staraj się tworzyć odżywcze budowle twojego życia, nie zapominając jednak o swoich obowiązkach.

Czas na odpoczynek – zawsze!

Odpoczynek to nic innego jak ładowanie baterii. Jeżeli jesteśmy zmęczeni, bo odpoczywać będziemy dopiero po śmierci, gubimy się na ścieżkach codzienności. Zawsze i to bezwzględnie należy znajdować czas na to żeby odpocząć, zregenerować siły zarówno witalne jak również umysłowe.

Siła doceniania

Jeżeli już decydujemy się na docenienie nie obdarowujmy nim wyłącznie innych ludzi. Siła doceniania samego lub samej siebie jest przeogromna. Doceniaj się za każdy swój trening, przyrządzony smaczny posiłek, za wszystko to, co robisz dla siebie i bliskich Tobie osób. Doceniaj się nawet wówczas, gdy nikt inny tego nie zrobi!

Tworzenie zamiast braków

Wielu z nas ma problem z okazywaniem, wyrażaniem wdzięczności za to, co już jest i za to, że jest to dobre, bo nam służy. Zamiast tego wolimy skupić się na tym, czego nie mamy, czego nam brakuje. Mając naprawdę wiele, możesz stworzyć jeszcze więcej. Wdzięczność jest bardzo kreatywnym odczuciem…

Znaczące sprawy

Dużo osób lubi się angażować w różne rzeczy. Warto jednak zaangażować się w coś, co ma dla nas jakieś mniejsze lub większe, ale znaczenie. To mogą być bardzo różnorodne sprawy dzięki którym będzie nam łatwiej odnaleźć drogę do samych siebie.

Zdrowy pakiet

Zdrowie to nie tylko kwestie sprawności fizycznej, choć jest ona bardzo ważna a jej brak może dotkliwie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdrowie to także zbilansowana dieta, czas regeneracji i podtrzymywanie więzi z drugim człowiekiem. Warto więc zadbać o każdy aspekt swojego własnego zdrowia.

Prośba o wsparcie

Odnajdywanie drogi do samego lub samej siebie, jeżeli będziemy to robić w pojedynkę, może być dla nas trudne. W tym procesie nie wstydźmy się poprosić kogoś o wsparcie. Kogoś bliskiego, z kim czujemy szeroko rozumianą chemię, kto się o nas troszczy, komu na nas zależy. Razem naprawdę jest raźniej!

Przytul się

Przytulanie się ma wiele zalet. Przytul się czasem do najbliższej Ci osoby. Pamiętaj, że możesz też przytulać się… samodzielnie. Zamknij się od czasu do czasu w swoich własnych ramionach. Obejmij troską kogoś, z kim będziesz do końca życia.

Ostatnia rada

Jeżeli czegoś nie chcesz, nie musisz z tego korzystać, możesz to stworzyć samodzielnie! Każdą dobrą radę z otoczenia zamień na afirmację, na swego rodzaju pozytywny wpływ. Ktoś ci daje złote rady? Nie musisz ich wdrażać w życie, jeżeli czujesz, że Ci nie odpowiadają. Możesz za to stworzyć swoją autorską radę do zastosowania następnym razem…

„Znaleźć właściwą drogę jest trudno… Codziennie błądzimy na nowo odkrywając siebie samych i chociaż czasami pójdziemy złą ścieżką, pamiętajmy o jednym. Nie można się poddawać… Musimy iść pewnym krokiem przez świat i chociaż czasami coś nie wyjdzie próbować nadal. Nie tracić sił, ale z uporem dążyć do celu.”

Sprawdź: Sposób na rozwój – 5 kultowych e-booków o samorozwoju

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!