Wiele osób dąży do szczęścia, spełnienia rodzinnego oraz zawodowego, a także bogactwa duchowego i materialnego. Na życiowej drodze pojawiają się wzloty, upadki oraz nieustanne poszukiwanie inspiracji i nowych praktyk, które pomagają osiągać cele i nadać życiu sens. Pomocne w tej kwestii okazują się książki na temat rozwoju osobistego. Na rynku wydawniczym każdego roku pojawiają się dziesiątki nowych publikacji. Jedne są bardziej trafione, inne mniej. Warto zawsze mieć pod ręką ponadczasowe, motywujące i uskrzydlające e-booki o samodoskonaleniu. Oto 5 kultowych pozycji, które dobrze jest mieć w swojej biblioteczce.

Sposób na rozwój – 5 kultowych e-booków o samorozwoju

#01 Napoleon Hill. 52 lekcje życia – Napoleon Hill i Judith Williamson

Napoleon Hill to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy i prekursor literatury rozwoju osobistego. Jego teorie i koncepcje powielają w swych książkach współcześni pisarze tego gatunku. Hill zdefiniował tzw. filozofię sukcesu, która w skrócie polega na dojściu od biedy do dostatku poprzez nieustanne koncentrowanie się na celu.

Hill uważał, że sukces jest sprawą nadrzędną, i wydał na ten temat wiele książek. W publikacji Napoleon Hill. 52 lekcje życia można odnaleźć mnóstwo wskazówek, które umożliwią pełne wykorzystanie swojego potencjału. Judith Williamson, znawczyni twórczości Hilla, stworzyła dzieło, w którym na każdy tydzień w roku zebrała cytaty pisarza. Pozycja ta jest doskonałą inspiracją, by regularnie i skutecznie praktykować zasady sukcesu i bez przerwy dążyć do celu.

#02 Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! – Jack Canfield

Jack Canfield jest amerykańskim pisarzem, mówcą motywacyjnym i trenerem korporacyjnym. Jego publikacje sprzedały się w 40 językach na całym świecie i w setkach milionów egzemplarzy. Książka Zasady Canfielda. Rusz się stąd gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! zawiera 67 podstawowych zasad, umożliwiających osiąganie celów i tworzenie udanego życia. Studiując je, czytelnicy dowiadują się, jak zwiększyć pewność siebie, radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i realizować ambitne plany.

Autor zapewnia, że regularne, codzienne praktykowanie podanych przez niego reguł prowadzi do wyjątkowych zmian w życiu. Wielu czytelników podkreśla, że to książka, która przekształciła ich myślenie o 180 stopni. Canfield pomaga usunąć z umysłu ograniczające przekonania. Wspiera czytelników w podejmowaniu kluczowych działań na drodze do sukcesu. Przypomina, że osobą odpowiedzialną za jakość Twojego życia jesteś Ty.

#03 Moc pozytywnego myślenia – Norman Vincent Peale

Norman Vincent Peale był dwudziestowiecznym popularyzatorem koncepcji pozytywnego myślenia. Jego bestsellerowa książka na ten temat została wydana w 1952 roku – jest nią Moc pozytywnego myślenia. Mimo upływu wielu dekad publikacja nadal cieszy się popularnością. Peale przekazał w niej uniwersalne rady i wartości. Chciał pomóc ludziom odnaleźć szczęście i sens życia.

Pozycja ta przypadnie do gustu czytelnikom, którzy szukają odpowiedzi na pytanie: Jak przestać się zamartwiać? Autor daje również praktyczne wskazówki, co robić, by być lubianym i szanowanym. Osoby będące na życiowym zakręcie, podłamane i smutne mogą poprawić sobie tym utworem nastrój. Wdrażając w codzienność rady Peale, można nauczyć się panować nad aspektami życia, które wymknęły się spod kontroli.

#04 Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności – David Allen

Getting Things Done to metoda zarządzania czasem, której autorem jest David Allen. Zyskała ona popularność na całym świecie i dosłownie oznacza – doprowadzanie działań do końca. Teorię tę można rozpatrywać z perspektywy mikro (zadań bieżących) oraz makro (zadań odległych). Tajniki GTD można zgłębić z e-bookiem Davida Allena o samorozwoju – Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności.

Dzięki tej publikacji czytelnicy nauczą się organizacji swoich codziennych zajęć. Autor radzi, jak tworzyć listy zadań i priorytetów. Wskazuje rządzące procesem zarządzania życiem reguły, dzięki którym działamy efektywniej, a wyznaczone cele w końcu zostają osiągnięte. Do podstawowych elementów GTD zalicza się: kolekcjonowanie, analizowanie, porządkowanie, przegląd i realizację. Szczegóły tej taktyki opisane są właśnie we wspomnianej książce Allena. W księgarni online Virtualo znajduje się również wiele innych e-booków o rozwoju osobistym autorstwa Davida Allena i tego typu poradników.

#05 Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Dale Carnegie to kolejny amerykański twórca kultowych książek o rozwoju osobistym. Jedną z jego najpopularniejszych publikacji jest Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Człowiek jest istotą społeczną, a zatem wchodzenie w interakcje to jedna z naszych najważniejszych kompetencji. Jedni z łatwością nawiązują kontakty z innymi, drudzy mają problem ze zjednywaniem sobie ludzi.

To umiejętności, które da się wykształcić. Dale Carnegie uważał, że zachowanie innych ludzi można zmienić poprzez zmianę własnego nastawienia wobec nich. Wbrew pozorom autor nie stworzył poradnika o manipulacji, ale zebrał wszystkie najważniejsze pozytywne praktyki w relacjach międzyludzkich, których często nie stosujemy. Z treści książki wyraźnie można wywnioskować, że czasem warto schować dumę i pozwolić drugiemu człowiekowi na radość.

Pisarze, psychologowie i trenerzy biznesu od lat interesują się literaturą rozwoju osobistego. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe treści, jednak warto pamiętać o tych ponadczasowych, które przyczyniły się do zmiany życia tysięcy osób. W katalogu księgarni online Virtualo można odnaleźć również wiele innych pozycji wspomnianych autorów, m.in. Hilla, Carnegiego czy Canfielda. Niemniej ponadczasowych utworów tego typu jest znacznie więcej, a wśród nich znajdują się także dzieła Anthony’ego Robbinsa, Briana Tracy’ego czy Simona Sineka. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju literatury, warto zapoznać się z artykułem – Popularni autorzy poradników – w czym tkwi ich fenomen i co warto obecnie przeczytać?