Podobno pieniądze szczęścia nie dają. Ale czy nie chciałbyś się sam o tym przekonać, zanim w to uwierzysz? Sukces finansowy z dużym prawdopodobieństwem sprawi, że będziesz szczęśliwy. A Twoje szanse na wolność finansową są znacznie większe, niż może ci się wydawać. Jak osiągnąć niezależność finansową? 

Dróg do wolności finansowej jest wiele. Wykluczając jednak zdarzenia losowe, takie jak wygrana na loterii czy ogromny spadek, do wolności finansowej mogą doprowadzić cię trzy drogi, na które wskazuje Michał Walendowicz autor książki Finansowa Podróż, który od lat z sukcesem buduje wolność finansową dla siebie i swojej rodziny, inwestując na rynku akcji, nieruchomości, obligacji i metali szlachetnych.

“Mój biedny ojciec często mówił: „Wolę być szczęśliwy niż bogaty”. Mój bogaty ojciec mówił: „A nie lepiej być i szczęśliwym, i bogatym?”” – Robert Kiyosaki

Finansowa podróż. Trzy drogi do wolności finansowej

Czym jest wolność finansowa? Wolność finansowa to stan, w którym przychody wygenerowane przez aktywa mogą pokryć wszystkie wydatki. Trzema elementami, które mają wpływ na to, czy i kiedy osiągniesz wolność finansową, są:

#01 PRZYCHODY

Przychody to twoje wynagrodzenie, które otrzymujesz, pracując dla kogoś lub we własnej firmie. Możesz szybciej osiągnąć wolność finansową, jeżeli się rozwijasz, negocjujesz wynagrodzenie, awansujesz (lub rozwijasz swoją firmę), a twoje zarobki znacznie przekraczają średnie wynagrodzenie. Nie jest to jednak najważniejszy element w liczeniu czasu potrzebnego do osiągnięcia wolności finansowej.

#02 OSZCZĘDNOŚCI

Najważniejszym elementem są twoje wydatki. To one determinują, ile kapitału musisz uzbierać  i ile jesteś w stanie oszczędzić (oszczędności = przychody – wydatki). Umiejętność utrzymania poziomu życia przynajmniej na tym samym, satysfakcjonującym poziomie, wydając mniej, jest co najmniej tak samo ważną umiejętnością jak umiejętność zarabiania. Dobrym sposobem na zmniejszanie proporcji wydatków w stosunku do zarobków jest nieprzeznaczanie całości podwyżek bezpośrednio na wzrost wydatków, a na oszczędności. Na przykład, jeżeli dostajesz podwyżkę, to połowę przeznacz na poprawę jakości życia, a połowę na dodatkowe oszczędności.

#03 INWESTYCJE

Inwestycje są ostatnią zmienną, od której zależy to, czy i kiedy uda nam się osiągnąć wolność finansową. W tym elemencie chodzi o to, jak skutecznie umiesz inwestować swoje oszczędności, czyli jaką stopę zwrotu osiągasz. Przeciętny inwestor jest w stanie w długim terminie zarabiać na swoich oszczędnościach tyle, co szeroki rynek, czyli około 6% powyżej inflacji (choć przy dwucyfrowej inflacji może się to wydawać niemożliwe). Jeżeli jesteś w stanie osiągać wyniki na poziomie 12 – 18% stopy zwrotu, to nawet mimo niższego poziomu przychodów i oszczędności droga do wolności finansowej może być znacznie krótsza (ale niestety przy większym ryzyku).

“Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”. – Albert Einstein

Jak osiągnąć wolność finansową?

Jak radzi Michał Walendowicz, aby osiągnąć wolność finansową,  powinieneś być DOBRY w co najmniej dwóch z trzech elementów finansowych (przychody, wydatki, inwestycje) albo BARDZO DOBRY w jednym z dwóch elementów (wydatki, inwestycje). W pozostałych możesz być ŚREDNI.

Możesz na przykład szybko osiągnąć wolność finansową, jeżeli twoje zarobki i wyniki inwestycyjne są na poziomie przeciętnym (ŚREDNIE), ale potrafisz przeżyć i cieszyć się życiem za bardzo małą część swojego wynagrodzenia (czyli jesteś BARDZO DOBRY w ograniczaniu wydatków). Możesz też zarabiać znacznie powyżej średniej (DOBRZE), utrzymać swój poziom wydatków na rozsądnym poziomie, nie wydając całości podwyżek na konsumpcję (DOBRZE), i mimo tego, że inwestujesz pasywnie (osiągasz ŚREDNIĄ rynkową), uda ci się dość szybko osiągnąć wolność finansową.

“Jeżeli rozumiesz pieniądze, życie jest niesamowicie łatwe. Jeżeli nie rozumiesz pieniędzy, tak jak większość ludzi, życie jest niesamowicie ciężkie”. – Kristy Shin

Przepis na wolność finansową – reguła 4%

Osiągnięcie pełnej wolności finansowej nie oznacza, że w tym momencie przestaniemy pracować, ale czy wiesz, o ile przyjemniej się pracuje, gdy tak naprawdę… nie musisz tego robić?

Przyjmuje się, że aby osiągnąć wolność finansową, potrzebujesz zgromadzić 25 razy tyle kapitału, ile rocznie wydajesz. Nazywa się to regułą 4%. Mówi ona, że jeżeli pozwolisz swojemu kapitałowi pracować (np. na szerokim rynku akcji), wypłacając z niego 4% kapitału rocznie, to powinno ci wystarczyć kapitału na całą emeryturę (z założenia około 30 lat). Oznacza to, że gdy twoje wydatki to przykładowo 10 tysięcy złotych miesięcznie, to aby móc myśleć o wolności finansowej, twój kapitał powinien wynieść 3 000 000 złotych (10 tysięcy ∙ 12 miesięcy ∙ 25).

Zasada 4% jest szeroko stosowana wśród wielu zwolenników ruchu FIRE (ang. financial independence retire early — niezależność finansowa i wcześniejsza emerytura), który promuje maksymalizację swoich oszczędności, aby móc wcześniej przejść na emeryturę, np. wieku 40 – 50 lat.

Z ciekawostek, o których pisze Michał Walendowicz, FIRE, czyli wolność finansowa ma różne wersje:

  • FIRE — zwykła wersja, czyli taka, w której pokryjesz swoje zwykłe wydatki z przychodów z aktywów (roczne wydatki razy 25).
  • LEAN FIRE — jest to alternatywna, skromniejsza wersja FIRE dla ludzi, którzy są wypaleni zawodowo, chcą szybko skończyć pracę i najczęściej nie mają rodziny. Wiąże się ona z wolnością finansową, ale w połączeniu ze znacznym ograniczeniem wydatków. Można ją osiągnąć znacznie szybciej (10 – 15 lat) ze względu na to, że potrzebna kwota kapitału jest znacznie mniejsza. Opcja nadaje się dla osób, które chcą rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady.
  • FAT FIRE — jest to wersja dla osób, które na emeryturze chcą wydawać bardzo dużo (podróże w egzotyczne miejsca, ogromny dom i luksusowy samochód). Na FAT FIRE trzeba jednak pracować znacznie ciężej i dłużej, bo kapitał potrzebny do jego osiągnięcia może być nawet dwa razy większy niż do zwykłego FIRE.
  • BARISTA FIRE — to połowiczna wolność finansowa. BARISTA FIRE nie zakłada, że nie będziesz pracował, ale zakłada, że nie będziesz musiał już tak ciężko pracować, bo ze względu na twoje pasywne przychody połowa pensji w zupełności ci wystarczy. To może być opcja dla osób, które chcą kiedyś rzucić stresującą pracę w korpo i zacząć robić to, co lubią, ale za mniejsze pieniądze — na przykład zostać barmanem.

Twoja Finansowa Podróż

Czy wiesz, że masz wszelkie predyspozycje do tego, żeby zostać bogatym i szczęśliwym człowiekiem?

Rozpoczynając podróż do wolności finansowej, nie możesz przegrać. Nawet jeżeli nie osiągniesz w 100% celu swojej finansowej podróży, wciąż będziesz w dużo lepszej sytuacji, niż gdybyś jej nie zaczął!

Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej. - Michał Walendowicz
Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej. – Michał Walendowicz

Każdy z nas jest inny, jest w innej sytuacji życiowej i ma inne cele. Każda droga do osiągnięcia wolności finansowej jest dobra i każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, która jest dla niego najlepsza, najprostsza i najprzyjemniejsza.

Jeżeli myślisz na poważnie o rozpoczęciu podróży do wolności finansowej i chcesz zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na sukces, musisz wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę. Tu z pomocą przyjdzie ci książka Finansowa Podróż.

Dowiedz się, co wkłada pieniądze do twojej kieszeni, a co je stamtąd wyjmuje; jaką rolę w Twojej Finansowej Podróży mogą odgrywać obligację, akcje, ETF-y, nieruchomości i złoto; jak zbudować portfel inwestycyjny, aby osiągnąć swoje cele finansowe.

Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej!

“Osiągnięcie wolności finansowej oznacza, że nasz poziom pasywnych przepływów
z nawiązką przekroczy wydatki, które zapewniają nam szczęśliwe życie”. – Michał Walendowicz

Źródło: Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej. – Michał Walendowicz, wydawnictwo Onepress 2023

Sprawdź też: Błędy psychologiczne w zarządzaniu pieniędzmi

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!