Jak zachować zdrowie? Wielu z nas podejmuje postanowienia dotyczące zdrowia, takie jak utrata wagi, rzucenie palenia lub trzymanie się określonej, restrykcyjnej diety. Chociaż powszechne jest wyznaczanie wielkich celów, eksperci twierdzą, że wyznaczanie mniejszych celów może zrobić więcej dla naszego zdrowia. „Małe kroki są osiągalne i łatwiej je dopasować do codziennej rutyny” – mówi dr James O. Hill, dyrektor Centrum Żywienia Człowieka na University of Colorado Health Sciences Center. „Są mniej przytłaczające niż duża, nagła zmiana”. Oto 10 pomysłów do wypróbowania, aby zdrowie nam dopisywało.

„Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?” – Jostein Gaarder

Jak zachować zdrowie? 10 najprostszych kroków do lepszego zdrowia

#01 Przestań przybierać na wadze.

Nawet jeśli co roku przybierasz na wadze tylko pół kilo lub dwa, ilość dodatkowego balastu wciąż się zwiększa.

#02 Rób więcej kroków.

Użyj krokomierza, aby policzyć, ile kroków robisz co dzień. Następnie dodaj około 1500, co odpowiada dodatkowemu kilometrowi. Kontynuuj dodawanie od 1000 do 2000 każdego miesiąca, aż będziesz wykonywać 10.000 kroków przez większość dni.

#03 Zjedz śniadanie.

Osoby jedzące śniadania zwykle ważą mniej i mają ogólnie lepszą dietę. Aby uzyskać sycące i bogate w składniki odżywcze śniadanie, dodaj do niego świeżych owoców lub warzyw. Idealne są koktajle owocowe, tzw. Smoothies.

#04 Zamień produkty zbożowe na pełnoziarniste.

Jeśli jesteś jak przeciętny Amerykanin, jesz mniej niż jedną porcję pełnego ziarna dziennie. Możesz to zmienić spożywając pełnoziarniste pieczywo lub wzbogacając swoją dietę o kaszę czy ryż.

#05 Codziennie jedz przynajmniej jedną zieloną sałatkę.

Jedzenie sałatki (z niskotłuszczowym lub beztłuszczowym dressingiem) jest sycące i może pomóc ci jeść mniej podczas posiłku. Ponadto wlicza się do pięciu porcji warzyw i owoców, które powinieneś zjadać każdego dnia.

„Niech pożywienie będzie lekarstwem a lekarstwo pożywieniem”. – Hipokrates

#06 Zredukuj ilość tłuszczów.

Tłuszcz ma dużo kalorii, a kalorie się liczą. Szczególnie niezdrowe są tłuszcze trans. Używaj więc patelni nieprzywierającej z odrobiną oleju, unikaj też produktów smażonych w głębokim tłuszczu.

#07 Weź pod uwagę magnez.

Czy wiesz, że magnez możesz pozyskać najłatwiej, jedząc orzechy? Ma go także większość zbóż, na czele z kaszą gryczaną, a także zielone warzywa. Magnez jest nieoceniony w redukowaniu stresu.

#08 Polub brokuły, kapustę i kalafiora.

Te warzywa to źródło I3C (indolo-3-karbinolu), który jest mało znaną, ale bardzo ważną substancją, która uczestniczy w detoksykacji organizmu.

#09 Schudnij od 5 do 10 procent swojej obecnej wagi (jeśli potrzebujesz)

Korzyści zdrowotne to znacznie niższe ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, cholesterol i trójglicerydy.

#10 Zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe.

Zapisuj, co zjesz w ciągu najbliższych kilku dni i szukaj miejsc problematycznych. Często samo zapisywanie rzeczy może pomóc ci jeść mniej.

„Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia”.

Sprawdź: Jak być zdrowym i silnym? 5 filarów idealnego zdrowia