Są sytuacje na świecie, które potrafią wywołać zbiorową panikę. Jeszcze nie do końca udało nam się uspokoić po wybuchu pandemii i nieustannym straszeniu wirusem, a już opanował nas lęk związany z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jak sprawić, żeby strach nas nie paraliżował, żeby w naszych głowach nie pojawiały się czarne wizje? Oto sposoby na lęk czyli jak przestać się martwić i zacząć żyć.

“Przeżyłem wiele lat i miałem wiele problemów, z których większość nigdy się nie wydarzyła”. – Mark Twain

Sposoby na lęk czyli jak przestać się martwić i zacząć żyć

Najpierw trzeba zacząć kontrolować własne zachowanie i sprawdzić czy samodzielnie podbijamy negatywne emocje czy wybieramy spokój. Wiele osób ogląda wiadomości kilka razy dziennie, nawykowo przegląda media społecznościowe, żeby być na bieżąco z tragicznymi wiadomościami ze świata. W ten sposób nie osiągają nic dobrego dla siebie, a powoli doprowadzają swój organizm do granic wytrzymałości. W wyniku czego doświadczają problemów ze snem, braku apetytu, zaczynają mieć pretensje do innych ludzi i zachowują się agresywnie.

Nic dobrego nie przyjdzie z kumulowania w sobie złej energii, lepiej skupić się na tym co wartościowego możemy zrobić. Wiadomo, że energia podąża za uwagą, dlatego nie warto zasilać nienawiści i agresji, a pokój i miłość. Doskonale rozumiała to Matka Teresa, która zawsze walczyła o pokój, a nie przeciwko wojnie, ponieważ wiedziała, w którą stronę chce dawać swoją energię, wysyłać swoje intencje. Tylko od Ciebie zależy gdzie podążą Twoja uwaga.

“Nigdy nie wezmę udziału w manifestacji antywojennej. Jeśli zorganizujecie manifestację pokojową, to mnie zaproście”. – Matka Teresa z Kalkuty.

Poniżej umieszczam listę sprawdzonych sposobów na opanowanie lęku w obecnej sytuacji (i w innych sytuacjach stresowych):

  • pomóż tym, którzy potrzebują pomocy na ile możesz, ale nie rób tego kosztem własnego zdrowia,
  • nie oceniaj innych, którzy pomagają (kto dał więcej, kto dał mniej),
  • zadbaj o swój komfort i spokój,
  • zadbaj o sen (przynajmniej 8 h),
  • medytuj,
  • wybierz najlepszą dla siebie formę relaksu (joga, aromaterapia, długi spacer po lesie),
  • gdy poczujesz, że ogarnia cię lęk porozmawiaj z kimś bliskim lub udaj się do specjalisty,
  • oddychaj głęboko i równomiernie,
  • jedz dużo owoców i warzyw,
  • pij ziołowe napary (np. melisę, pokrzywę).

Może masz inne sprawdzone sposoby? Daj znać w komentarzu.

Autorka: Magdalena Juda – interesuję się rozwojem osobistym i duchowym, kocham naturę, podróże. W wolnym czasie robię łapacze snów i maluję plecaki. Lubię słuchać historii innych ludzi, być w drodze.

Sprawdź też: Obraz siebie – jak postrzegasz samego siebie?

“Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu”. – Mark Twain

Sprawdź też: Lustra. Co widzisz gdy patrzysz na siebie i innych ludzi?