Pomoc psychologa przez Internet zyskuje na popularności na całym świecie, szczególnie w tym okresie, gdy dostęp do specjalisty jest utrudniony przez ograniczenia pandemiczne. Internet umożliwia znalezienie terapeuty w dowolnym miejscu na świecie, dlatego nietrudno zrozumieć, dlaczego ta forma terapii odnotowuje wzrost liczby użytkowników. Rozważasz pomoc psychologiczną online? Sprawdź, na czym polega i czy warto z niej skorzystać.

Czym jest terapia online?

Terapia u psychologa online polega na świadczeniu usług w zakresie zdrowia psychicznego przez Internet. Taka pomoc może być oferowana za pośrednictwem wideoterapii, e-maili czy czatu online – możliwych sposobów łączenia się z terapeutą wirtualnie jest wiele. Terapia online umożliwia łączenie się z terapeutą za pomocą komputera, laptopa, smartfona czy tabletu, dzięki czemu uczestnictwo w spotkaniu jest zdecydowanie łatwiejsze. Najczęstszą formę terapii online są jednak sesje wideo, ponieważ są one najbardziej zbliżone do osobistych spotkań. Czy sesje online różnią się od bezpośrednich wizyt u psychologa? Poza wybraną formą spotkania, terapia z założenia nie różni się niczym od terapii stacjonarnej, dlatego będzie to dobre rozwiązanie dla znacznej części osób poszukujących wsparcia.

Dla kogo psycholog online?

Terapia online będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy prowadzą nieregularny tryb życia np. ze względu na grafik w pracy czy częste wyjazdy. Pomoc przez Internet to także ratunek dla osób, które zmieniają miejsce zamieszkania, co może doprowadzić do zaprzestania korzystania z pomocy lub niechętnej zmiany specjalisty. Warto też wspomnieć, że spotkania online są sporym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych czy tych, które nie mają dostępu do profesjonalnej pomocy, a taka forma zmniejsza problem przed czynnikiem powstrzymującym od podjęcia się terapii.

Jakie są korzyści psychologa online?

Psycholog online daje wiele korzyści, które mogą odegrać ważną rolę w życiu pacjenta. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Większa wygoda

Terapia online umożliwia uczestnictwo w sesjach terapeutycznych w zaciszu własnego domu czy jakiegokolwiek innego miejsca, w którym pacjent czuje się bezpiecznie, dlatego spotkania można zaplanować w najbardziej dogodnym dla siebie miejscu.

Elastyczność

Spotkanie odbywa się przez Internet, dlatego możesz zaplanować terapię tak, by dopasować je do stylu życia. Nie trzeba wliczać w to dojazdów, a to często największe utrudnienie, dlatego właściwe zaplanowanie terapii sprawi, że nie będzie ona częścią grafiku kosztem innej aktywności.

Poufność i anonimowość

Podobnie jak terapia tradycyjna, terapia online jest zgodna z zasadami poufności każdej usługi. Oznacza to, że wszystkie informacje i cała rozmowa zostaje między pacjentem a specjalistą. Co więcej, warto szukać bezpiecznych serwisów, w których wideoterapia odbywa się poprzez szyfrowane łącze, dzięki czemu można mieć gwarancję poufności. Korzystanie z porad online może być również opcją na zmniejszenie stresu, towarzyszącemu często podczas odwiedzania gabinetu specjalisty, ale też zwiększa poczucie anonimowości – nikt nie musi wiedzieć o tym, że korzysta się z pomocy terapeuty.

Dostęp dla osób z ograniczeniami 

Mobilność może być dużym problemem, jeśli chodzi o dostęp do opieki psychologicznej, a terapia internetowa zapewnia ją osobom niepełnosprawnym. Osoby, które nie mogą opuścić domu z różnych powodów mogą uznać pomoc psychologiczną online za przydatną alternatywę dla tradycyjnych sesji.

Wiele opcji komunikacji

Niektórzy niechętnie udają się do psychologa, ponieważ wstydzą się tego, co mają mu do powiedzenia. Terapia online pozwala pacjentowi na wybór najlepszego sposobu komunikacji – chat, wideoterapia czy rozmowa audio. Zwiększa to zaufanie do specjalisty, ale też komfort i intymność pacjenta.

Wybierając platformę do terapii online dokładnie przeanalizuj ofertę na stronie oraz kwalifikacje specjalistów, by określić, która z nich jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Psycholog on line Avigon to jedna z możliwości, która zapewnia wszystko to, o czym wspominamy powyżej, o czym warto się przekonać sprawdzając platformę.