Na pytanie, czego boisz się najbardziej, ludzie najczęściej odpowiadają, że śmierci, a zaraz potem, że wystąpień publicznych. Jak przełamać ten strach? Jak być doskonałym mówcą? Nie chodzi jedynie o to co mówisz, ale jak to mówisz. Wielu mówców dysponuje doskonałym zasobem słów i niesamowitym repertuarem porównań metafor i tajemniczych zwrotów, przy pomocy których wyrażają swe myśli. Ich przemowy, gdy się je czyta, są inspirujące i pouczające. Często jednak, niestety, gdy się ich słucha, całe to piękno znika z powodu kiepskiej dykcji i artykulacji. Bez względu na to, jak świetnie przygotujesz i przemyślisz swój przekaz, nikt go nie zrozumie, jeśli nie będziesz mówić wyraźnie. Słynny Dale Carnegie ekspert od samorozwoju i umiejętności interpersonalnych w swojej książce Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcąwskazuje na 6 najbardziej powszechnych problemów związanych ze sposobem mówienia. Przyjrzyjmy się im po kolei, aby ich uniknąć w swoich wystąpieniach publicznych.

“Rzecz nie w tym co mówisz, lecz w tym co słyszą Twoi słuchacze”.

Jak być doskonałym mówcą? 6 najbardziej powszechnych problemów związanych ze sposobem mówienia

#01 Mamrotanie

Pierwszy problem to mamrotanie i niewyraźne mówienie. Czy połykasz końcówki słów? Czy mówisz z niemal zamkniętymi ustami? Jeśli chcesz to zmienić ćwicz przed lustrem. Otwieraj usta.

#02 Mówienie za szybko

Wyróżnia się trzy tempa wypowiedzi: lento – wolno, moderato – umiarkowanie (właściwie), allegro – szybko. Według badań średnie tempo wypowiadania słów to około 2,5 słowa na sekundę, czyli od 125 do 150 słów na minutę.  Jeśli wyrzucasz z siebie więcej niż 150 słów na minutę, mówisz za szybko. Słuchaj nagrań ze swoich przemówień. Zmierz swoją prędkość mówienia. Daj ludziom szansę przyjęcia tego, co mówisz. 

 #03 Mówienie za wolno

Mów bardzo powoli, a stracisz słuchaczy. Bo gdy mówca z trudem brnie przez kolejne zdania, umysły słuchaczy zaczynają gdzieś błądzić. Najlepiej nie schodzić poniżej 120 słów na minutę, chyba że podkreśla się jakąś kwestię. Wtedy warto nieco zwolnić.

#04 Błędy językowe i nieprawidłowe wypowiadanie słów

Nagminnie popełniając błędy językowe, na pewno nie będziesz dobrze postrzegany. Im częściej zdarzają nam się błędy językowe i im więcej ich jest, tym gorzej wypadamy w oczach innych. Jeśli język polski nie należał do Twoich ulubionych przedmiotów w szkole, to może warto nadrobić zaległości. W razie wątpliwości zajrzyj do słownika i zasad gramatyki.

#05 Przerywniki

Istnieje kilka dodatkowych dźwięków, słów czy zwrotów, jakimi wielu ludzi wypełnia swoją mowę. Takie jak np. “ee”, “yy”, “no wiesz”, “tak więc” itp. Przeszkadzają one w śledzeniu tego, co mówisz. Posłuchaj siebie samego i pozbądź się wszelkich niepotrzebnych wstawek.

#06 Mówienie monotonnie

Różnicuj modulację dźwięku oraz ton głosu. W przeciwnym razie uśpisz swoich słuchaczy.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś sześć najbardziej powszechnych problemów ze sposobem mówienia. Jeśli chcesz być lepszym mówcą, nie tylko skupiaj się na treści merytorycznej, ale również na tym w jaki sposób mówisz do swoich odbiorców. Mów wyraźnie. Nie mamrocz. Nie mów za szybko, ani za wolno. Dbaj o prawidłową wymowę słów i wystrzegaj się błędów językowych. Unikaj niepotrzebnych przerywników i monotonii głosu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wystąpień publicznych i tego jak być doskonałym mówcą, sięgnij po książkę autorstwa Dale Carnegie “Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. Po szczeblach słowa“. Jest ona dostępna po polsku w tłumaczeniu Doroty Piotrowskiej. To świetny przewodnik po wszystkich aspektach przemówień publicznych. Od sposobu mówienia, oddychania, postawy przed audytorium, po budowę mowy, i sposób jej wygłoszenia.

Dale Carnegie - Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą.Po szczeblach słowaTa książka to pozycja obowiązkowa szczególnie dla tych, którym zdarza się występować publicznie i mają do czynienia z przemawianiem do większej gry osób. Pełna jest przykładów i praktycznych wskazówek. Każdy kto chce być lepszym mówcą znajdzie w niej coś wartościowego dla siebie. Z pomocą tej książki będziesz mówcą bardziej zrelaksowanym i pewnym siebie, który przekazuje swoje myśli i idee w sposób zrozumiały i ekscytujący. Publiczne wystąpienia staną się dla Ciebie doświadczeniem satysfakcjonującym i przynoszącym zamierzone efekty.

 

 

 

“Najlepszym sposobem nabrania pewności siebie jest tak świetne przygotowanie tego, co chcesz powiedzieć, by ryzyko porażki było znikome. – Lockwood Thorpe

Sprawdź też: Jak występować publicznie? 9 sekretów najlepszych prezentacji

A czy Tobie zdarza się występować publicznie? Jakie masz sposoby, aby Twoja publiczność z uwagą Cię słuchała? Napisz w komentarzu.