W 2010 r. światowej sławy ekspert zajmujący się innowacyjnością Clayton M. Christensen wygłosił inspirujące przemówienie dla studentów ostatniego roku Harvard Business School. Opierając się na prowadzonych analizach sytuacji przedsiębiorstw, zaoferował szereg wskazówek, które mogą pomóc w odnalezieniu znaczenia i szczęścia w życiu. Posłużył się przykładami z własnego doświadczenia, aby wyjaśnić, dlaczego ludzie sukcesu aż nazbyt często wpadają w pułapki prowadzące do nieszczęścia.

Przemówienie zapadło słuchaczom w pamięć nie tylko dlatego, że było bardzo treściwe, lecz również dlatego, że Christensen wygłaszał je wkrótce po tym, jak życie zmusiło go do poważnej, osobistej refleksji – właśnie przezwyciężył takiego samego raka, jaki odebrał życie jego ojcu. Gdy zmagał się z chorobą, pytanie „Co będzie miarą twojego życia?” stawało się coraz bardziej naglące i dokuczliwe – w pewnym momencie zaczął dzielić się przemyśleniami z rodziną, przyjaciółmi i studentami.

W tej przełomowej książce Christensen stawia szereg pytań:
– Jak mogę się upewnić, że moja droga zawodowa przyniesie mi satysfakcję?
– Skąd będę wiedzieć, że moje osobiste relacje staną się trwałymi źródłami szczęścia?
– Jak mogę uniknąć nieuczciwego postępowania i nie dać się wtrącić do więzienia?

Posługując się badaniami przeprowadzonymi w Harvard Business School, a także w niektórych innych wiodących światowych szkołach biznesu oraz przykładami z najwspanialszych firm świata, Christensen przedstawia niezwykle trafne odpowiedzi na te trudne pytania.

Co będzie miarą twojego życia?” to pełna inspiracji i mądrości książka, która pomaga w znalezieniu własnych ścieżek do życiowego spełnienia. Oto wybrane cytaty i myśli Clayton M. Christensen z książki “Co będzie miarą Twojego życia?”. Niech skłonią Cię do zastanowienia się, przemyśleń i określenia, co jest ważne w Twoim życiu i pomogą Ci to wyrazić w działaniu. Zaczynamy!

Co będzie miarą twojego życia? Najlepsze cytaty Clayton M. Christensen

Istnieje pewna niewielka grupa ludzi, którzy nawet na chwilę nie rezygnują z dążenia do robienia czegoś, co ma dla nich prawdziwe znaczenie. Jednak wielu z nas w miarę upływu lat pozwala, aby marzenia z dzieciństwa odchodziły w przeszłość. Wybieramy swoje zawody z niewłaściwych powodów, a potem zadowalamy się nimi. Zaczynamy godzić się z tym, że zarabianie na czymś, co się naprawdę kocha, jest nierealistyczne. Zbyt wielu tych, którzy przy wyborze zawodu wkroczy na ścieżkę kompromisów, nigdy z niej nie zawróci. Biorąc pod uwagę to, że pracy poświęcisz więcej godzin życia niż jakiemukolwiek innemu zajęciu (nie licząc snu), można stwierdzić, że ten kompromis będzie Ci zawsze doskwierać. Nie musisz jednak rezygnować z siebie i wybierać takiego losu. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jedynym sposobem na wdrożenie strategii jest poświęcenie jej niezbędnych zasobów. Dobre intencje nie wystarczą – nie wdrażasz zaplanowanej strategii, jeżeli nie poświęcasz czasu, pieniędzy i talentów w sposób zgodny ze swoimi zamiarami. W życiu będziesz mieć do czynienia ze zróżnicowanymi potrzebami, których zaspokojenie będzie wymagać poświęcenia czasu i uwagi. W jaki sposób zdecydujesz, którym z tych potrzeb poświęcisz zasoby? Pułapką, w którą wpada wiele osób, jest poświęcanie czasu tym, którzy krzyczą najgłośniej, a talentu tym, którzy najszybciej zapewniają wynagrodzenie. To niebezpieczny sposób budowania strategii. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Rozwiązywanie problemów życiowych wymaga głębokiego zrozumienia związków przyczynowych między zdarzeniami. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Nie jest możliwe przeprowadzenie ważnej rozmowy o szczęściu bez zrozumienia, co motywuje każdego z nas. Gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że utknęliśmy w niedającej nam szczęścia pracy, której często towarzyszy też nieszczęście w życiu osobistym, dociera do nas, że w rzeczywistości nie zrozumieliśmy, co jest dla nas źródłem motywacji. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Przeciwieństwem niezadowolenia z pracy nie jest satysfakcja z jej wykonywania, ale brak niezadowolenia. Zwracanie uwagi na czynniki higieniczne, takie jak bezpieczne i komfortowe środowisko pracy, relacje z przełożonymi i współpracownikami czy wynagrodzenie wystarczające na utrzymanie rodziny jest istotne – ich brak spowoduje niezadowolenie z pracy. Nie wystarczą one jednak, aby w jakikolwiek sposób nakłonić pracowników do pokochania wykonywanych zadań – sprawią jedynie, że przestaną ich nienawidzić. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Co zatem zapewnia nam prawdziwą, głęboką satysfakcję, Jakie czynniki sprawiają, że kochamy swoją pracę? Hertzberg nazywa je motywatorami. Do czynników motywacyjnych należą: pełna wyzwań praca, uznanie, odpowiedzialność i rozwój osobisty. Poczucie istotnego wkładu w wykonywaną pracę wynika ze składających się na nią uwarunkowań. Motywacja jest w znacznie mniejszym stopniu pochodną zewnętrznych stymulacji niż wynikową cech osobowości pracowników i treści wykonywanej pracy. Mam nadzieję, że w swoim życiu miałeś do czynienia z doświadczeniami, które spełniały definicję herzbergowskich motywatorów. Jeśli tak to rozpoznasz różnicę między nimi a doświadczeniami spełniającymi wyłącznie kryteria higieniczne. Być może była to praca, która okazała się dla ciebie naprawdę ważna, interesująca i pełna wyzwań, która umożliwiła ci rozwój zawodowy lub zapewniała okazję do zwiększania odpowiedzialności. Są to czynniki, które motywują – sprawiają, że kocha się to co się robi. Zgodnie z teorią Hertzbergera w przypadku istnienia na stanowisku motywatorów pracownik będzie jej uwielbiać nawet wtedy gdy nie będzie zarabiać kolosalnych pieniędzy – będzie zmotywowany. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Uważaj – jeśli decyzje dotyczące tego, w co zainwestujesz krew, pot i łzy, nie będą wspólne z twoją wizją osoby, którą chciałbyś się stać, faktycznie nigdy nie zostaniesz takim człowiekiem. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Motywacja jest w znacznie mniejszym stopniu pochodną zewnętrznej stymulacji niż wynikową cech osobowości pracowników i treści wykonywanej pracy. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Problem nie polega na tym, że pieniądze są główną przyczyną zawodowego nieszczęścia. Nie są. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy stają się one najważniejszym priorytetem – gdy czynniki higieniczne są satysfakcjonujące, ale nadal występuje pokusa zarabiania coraz większych kwot. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jeżeli zada się właściwe pytania, uzyskanie odpowiedzi zasadniczo nie powinno być trudne. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Teoria motywacji sugeruje, że musimy zadać sobie pytania z zupełnie innego zestawu niż ten, który dotychczas wykorzystywaliśmy najczęściej. Czy ta praca ma dla mnie znaczenie? Czy da mi szansę rozwoju? Czy zdobędę nowe umiejętności? Czy będę mieć okazję do zdobycia uznania i osiągnięć? Czy dostanę odpowiedzialne zadania? To są czynniki, które naprawdę będą Cię motywować. Gdy zdobędziesz pracę, w której odpowiedzi na te pytania będą twierdzące, jej bardziej mierzalne aspekty stracą na istotności. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Sposoby alokacji zasobów to papierek lakmusowy rzetelności przyjętej strategii. Rzeczywista strategia i w firmach i w życiu tworzona jest przez setki codziennych decyzji dotyczących poświęcania zasobów. Czy na co dzień jesteś pewien, że zmierzasz we właściwym kierunku? Przyglądaj się, dokąd płyną twoje zasoby. Jeżeli nie wspierają strategii, którą wybrałeś, w ogóle jej nie wdrażasz. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Ludzie, którzy dużo osiągają, skupiają się przede wszystkim na tym, jaką osobą chcą być w pracy – ze zdecydowaną szkodą dla dbałości o to, kim chcą być w domu. Inwestowanie czasu i energii w wychowanie wspaniałych dzieci lub pogłębianie miłości do małżonka często nie zapewnia przez wiele lat wyraźnych dowodów sukcesu.W rezultacie inwestujemy zbyt dużo w karierę, zaniedbując rodziny – odbieramy niezbędne do rozwoju zasoby jednemu z najważniejszych obszarów swojego życia. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Praca może zapewni ci poczucie spełnienia – blednie ono jednak w porównaniu z trwałym szczęściem, jakie można odnaleźć w bliskich relacjach z rodziną i przyjaciółmi. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Zarówno w pracy, jak i w domu znajdujesz się pod nieustanną presją ludzi i projektów, którym możesz poświęcić swój czas. Jak zdecydujesz, kto dostanie poszczególne zasoby? Ten, kto zrobi najwięcej hałasu? Ten, kto dotrze do ciebie pierwszy? Musisz mieć pewność, że będziesz alokować swoje zasoby w sposób spójny z własnymi priorytetami. Musisz upewnić się, że Twoje osobiste miary sukcesu będą dopasowane do tego, co jest dla ciebie najważniejsze. Musisz też zawsze pamiętać o właściwych ramach czasowych i przezwyciężyć naturalną skłonność do skupiania się na krótkim terminie kosztem dłuższego horyzontu czasowego. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Niezrozumienie czegoś nie oznacza potknięcia. Po prostu nauczyłeś się, że to się nie sprawdza. Teraz wiesz, że masz spróbować czegoś innego. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Wszystkie, przepełnione pozytywnymi uczuciami i trwałe relacje z rodziną i przyjaciółmi należą do najgłębszych źródeł radości w naszym życiu. Warto o nie walczyć. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Relacje, które łączą cię z rodziną i przyjaciółmi, będą najważniejszymi źródłami szczęścia w twoim życiu. Musisz jednak zachować ostrożność. Gdy będzie ci się wydawać, że wszystko w domu idzie dobrze, twoja czujność może zostać uśpiona – niektórzy zaczynają wówczas wierzyć, że można nieco ograniczyć inwestowanie w tego rodzaju związki. Byłaby to jednak olbrzymia pomyłka. Gdy w takich relacjach pojawią się już poważne problemy, często jest za późno, by je naprawić. oznacza to, że choć wydaje się to prawie paradoksalne – najważniejszym czasem na inwestowanie w budowanie trwałych więzów rodzinnych i bliskich przyjaźni jest okres, w którym pozornie nie jest to konieczne. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Mimo, że wielu z nas posiada celową strategiem stworzenia głębokich, przepełnionych miłością relacji z członkami rodziny i przyjaciółmi, w rzeczywistości inwestujemy w strategię życiową, której nigdy nie planowaliśmy: płytkie przyjaźnie z wieloma osobami i żadnych bliskich przyjaciół, rozwody niekiedy wielokrotne i dzieci, które we własnym domu traktują nas jak obce osoby lub są wychowywane przez ojczyma albo macochę kilka tysięcy km od naszego domu. A czasu nie da się cofnąć. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Pod koniec życia ludzie często lamentują nad tym, że nie utrzymywali bliższych kontaktów z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy kiedyś mieli dla nich duże znaczenie. Po prostu tak się złożyło. Konsekwencje dopuszczenia do takiej sytuacji mogą jednak być bardzo poważne. Znam zbyt wiele osób, którzy musieli samotnie zmagać się z chorobą lub rozwodem, bez szansy na jakąkolwiek pomoc ze strony bliskich. Tak właśnie może wyglądać najbardziej samotne miejsce na świecie. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Ponad 93 % wszystkich spółek, które osiągają sukces, musi porzucić pierwotną strategię, ponieważ pierwsze plany okazują się nierealne. Dobrze prosperujące firmy nie osiągają sukcesów nie dlatego, że od samego początku mają właściwą strategie, a raczej dlatego, że po porażce pierwotnego podejścia mają jeszcze pieniądze na zmianę kursu i wypróbowanie innego. Większość firm ponoszących porażki wydaje natomiast wszystkie pieniądze na strategię pierwotną, która najczęściej okazuje się błędna. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jednym z najczęstszych wariantów błędu, charakterystycznym dla młodych profesjonalistów o wysokim potencjale, jest przekonanie o tym, że możliwe jest ustalenie kolejności życiowych inwestycji. Rozumowanie może wyglądać na przykład tak mogę zainwestować w karierę wcześnie, kiedy dzieci są małe, a ich wychowanie nie ma krytycznego znaczenia. Kiedy trochę podrosną i zaczną się interesować sprawami dorosłych, będę mógł zdjąć nogę z gazu w pracy. Wtedy skupiają się na rodzinie. Zgadnij, co się stanie. Do tego czasu gra będzie skończona. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Kiedy przedsiębiorstwo zrozumie, jakie zadania mają do wykonania jej potencjalni klienci, a następnie stworzy produkty i doświadczenia wymagane w związku z ich kupowaniem i użytkowaniem, aby wykonywać swoje zadanie perfekcyjnie, sprawi że nabywcy będą instynktownie “wciągać” ten produkt do swojego życia, gdy tylko pojawi się w nim konieczność wykonania właściwego zadania. Kiedy firma po prostu wytwarza produkt, który mogą zaoferować również inne przedsiębiorstwa – produkt który może wykonywać wiele zadań, ale żadnego z nich dobrze – znajdzie klientów, którzy rzadko pozostają lojalni wobec jednego produktu, preferując go w stosunku do innych. Kiedy konkurencja zacznie sprzedawać rozwiązanie alternatywne, serce zabiją im szybciej. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jeżeli dołożysz starań, aby zrozumieć do wykonywania jakiego zadania jesteś zatrudniony – zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym – zwrot z inwestycji będzie olbrzymi. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jednym z najważniejszych zadań, do którego zostaniesz kiedykolwiek najęty, jest bycie małżonkiem. Uświadomienie sobie tego ma krytyczne znaczenie dla osiągnięcia trwałego szczęścia w małżeństwie. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Przyczyną nieszczęść wielu małżeństw jest altruizm. Altruizm ów jest jednak oparty na oferowaniu sobie przez partnerów pomocy w postaci określonej przez partnera, oferującego na podstawie jego opinii na temat tego, czego powinna chcieć druga strona. Każdy z nas może łatwo przyjmować założenia dotyczące tego, czego mógłby chcieć małżonek, zamiast dołożyć starań, aby zrozumieć, jakie zadanie ma on do zlecenia. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Mężowie i żony, którzy są wobec siebie najbardziej lojalni, to ci, którzy uświadomili sobie, jakiego rodzaju zadania mają do zlecenia ich partnerzy – a następnie zaczęli wykonywać takie zadania w sposób niezawodny. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Droga do szczęścia w związku nie wiąże się po prostu ze znalezieniem kogoś, kto naszym zdaniem nas uszczęśliwi. Prawdą okazuje się często coś dokładnie przeciwnego. Droga do szczęścia wiąże się ze znalezieniem kogoś, kogo chcemy uczynić szczęśliwym, kogoś, czyje szczęście jest warte poświęcenia się. Jeżeli tym, co sprawia, że bardzo się zakochujemy jest wzajemne zrozumienie, a następnie wykonywanie zadań, które ma nam do powiedzenia partner, to zakres mojej gotowości do poświęcenia siebie w celu udzielenia drugiej stronie pomocy w osiągnięciu sukcesu i szczęścia jest tym, co cementuje takie zaangażowanie. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Dzieci uczą się, kiedy są gotowe do nauki, a nie wtedy, kiedy my jesteśmy gotowi i uczyć. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jeżeli twoje dzieci nauczą się priorytetów i wartości od innych ludzi, to czyimi będą dziećmi? Gdy zaczniesz coraz bardziej zlecać swoją rolę rodzica na zewnątrz, zaczniesz też tracić coraz więcej cennych okazji do udzielenia swoim dzieciom pomocy w rozwijaniu ich wartości, które ostatecznie może okazać się najważniejszą z kompetencji. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Zachęcaj dzieci do przekraczania granic i ustalania dla siebie ambitnych celów. Jeżeli mu się nie powiedzie, upewnij się, że będziesz przy nim, aby pomóc mu wyciągnąć właściwy wniosek: jeżeli zamierza się osiągnąć wspaniałe cele, porażki są niekiedy nieuchronne. Nakłoń dziecko, aby się pozbierało, otrząsnęło i spróbowało ponownie. Powiedz mu, że całkowity brak porażek oznacza zwykle, że nie mierzy się wystarczająco wysoko. Każdy wie jak celebrować sukces, jednak powinniśmy również umieć celebrować porażkę, jeżeli będzie ona rezultatem dążenia do bardzo ambitnego celu.- Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Samoocena – poczucie, że “nie boję się stawić czoła temu problemowi i myślę, że potrafię go rozwiązać” – nie jest rezultatem obfitości zasobów. Samoocena jest raczej rezultatem osiągnięcia czegoś istotnego, gdy jest to trudne. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Wyzwania, jakim stawiają czoła twoje dzieci, służą ważnemu celowi: pomogą im szlifować i rozwijać umiejętności niezbędne do osiągania sukcesów w przyszłym życiu. Radzenie sobie z trudnym nauczycielem, ponoszenie porażek w sporcie, nauka poruszania się po złożonej strukturze społecznej szkolnych klik – wszystko to staje się “kursami” w szkole doświadczenia. Wiemy, że osoby które ponoszą porażki zawodowe, często nie radzą sobie nie dlatego, że nie posiadają wrodzonych uwarunkowań niezbędnych do osiągania sukcesów, ale dlatego, że ich doświadczenia nie przygotowały ich do występujących w ich pracy wyzwań – innymi słowy, brały udział w niewłaściwych “kursach”. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Dzieci mogą mieć wrażenie krótkoterminowego “sukcesu”, gdy dostaną to, czego chcą, bijąc brata lub siostrę bądź odnosząc się niegrzecznie do rodzica, który ostatecznie ulegnie nierozsądnemu żądaniu. Rodzice, którzy “przymykają” oczy na tego rodzaju zachowanie, zasadniczo również budują kulturę rodziny – uczą dziecko, że tak działa świat, jak również że za każdym razem mogą one osiągnąć swoje cele w ten sam sposób. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Większość z nas sądzi, że przed ważnymi etycznie decyzjami w naszym życiu pojawiać się będzie migający czerwony neon z napisem: “UWAGA: PRZED TOBĄ WAŻNA DECYZJA”. Niezależnie od tego jak będziesz zajęty i jakie mogą być konsekwencje podjętej decyzji, zawsze jesteś pewien, że w “chwili prawdy” dokonasz właściwego wyboru. Poza tym, czy znasz kogoś, kto sądziłby, że nie jest człowiekiem z gruntu uczciwym? – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Większość z nas staje przed koniecznością podejmowania wielu małych, codziennych decyzji, które rzadko wyglądają tak, jakby wywiązała się z nimi jakaś wysoka stawka. Z czasem jednak ich skutki mogą zacząć okazać się znacznie bardziej dramatyczne.

Tak samo jest w firmach. Żadne przedsiębiorstwo nie wpisuje do swojego zbioru celów przejęcia przez konkurencję. Zamiast tego podejmuje się ciąg pozornie nieszkodliwych decyzji, które z biegiem lat prowadzą do pogorszenia się sytuacji. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Jakiś głos w twojej głowie mówi ci: “Spójrz. Wiem, że zasadniczo większość ludzi nie powinna tego robić. Ale w tych konkretnych okolicznościach łagodzących – tylko ten jeden raz – będzie okej”. I wydaje ci się, że ten głos ma rację – cena zrobienia czegoś źle tylko ten jeden raz zwykle wydaje się kusząco niska. Dajesz się wciągnąć i nie dostrzegasz, do czego ostatecznie prowadzi dana droga lub z jakim pełnym kosztem ostatecznie wiąże się dany wybór. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z mnóstwem przykładów osób cieszących się niezwykle wysokim szacunkiem swoich współpracowników, które straciły reputację, gdy popełniły wspomniany błąd. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Szybkie kariery, obowiązki rodzinne i materialne oznaki sukcesu często prowadzą do marnowania czasu i utraty perspektywy. Jeśli poświęcisz czas na wypracowanie swojego życiowego celu, gdy spojrzysz nań z perspektywy, uznasz go za najważniejszą rzecz, jakiej się kiedykolwiek nauczyłeś. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

Łatwiej jest stosować się do swoich zasad w 100 procent przypadków niż w 98 procent sytuacji. Granica twojej moralności jest potężna, ponieważ jej nie przekraczasz – gdybyś usprawiedliwił chociaż jedno wykroczenie, nic nie powstrzymałoby cię przed kolejnymi. Zdecyduj, za czym się opowiadasz, a następnie opowiadaj się za tym za każdym razem. – Clayton M. Christensen, Co będzie miarą Twojego życia?

A co będzie miarą Twojego życia?