Wszyscy popełniamy błędy, ale to ludzie, którzy uczą się na błędach, są tymi, którzy odnoszą sukcesy. Wyciąganie wniosków z niepowodzeń zarówno własnych, jak też cudzych to klucz do bardziej skutecznego działania i większych osiągnięć. Tym co wyróżnia ludzi sukcesu jest to, że nigdy nie wracają do tego, co nie zadziałało. Pewne rzeczy robią tylko raz i kiedy widzą, że to nie przynosi zamierzonych efektów, zmieniają swój sposób działania. Doznają pewnego rodzaju “olśnienia”, po którym nie już tacy sami, dlatego że zrozumieli swój błąd i zaczynają od tej pory postępować inaczej. Jakie są kluczowe momenty zwrotne, przez które ludzie sukcesu przechodzą, a które na zawsze zmieniają sposób, w jaki postępują? Co napędza ich do mądrzejszego działania oraz sukcesu w życiu zawodowym i osobistym? Oto 10 rzeczy, które ludzie sukcesu robią co najwyżej tylko raz i nigdy więcej.

“Nigdy nie możesz popełnić tego samego błędu dwa razy, ponieważ za drugim razem to nie będzie błąd, a Twój wybór…”

Ucz się na błędach. 10 rzeczy, które ludzie sukcesu robią co najwyżej tylko raz i nigdy więcej. Ludzie sukcesu nigdy…

#01 Nie wracają do tego, co nie zadziałało

Bez względu na to z czym masz do czynienia, czy chodzi o pracę, czy nieudaną relację, nigdy nie wracaj do tego samego, oczekując osiągnięcia innych rezultatów, jeśli nie wprowadzisz w życie jakiś zmian. Jak określił to Albert Einstein: “Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów“. 

#02 Nie robią czegoś, co wymaga, aby byli kimś, kim nie są

Jeśli coś robisz powinieneś zadać sobie klika pytań. Po pierwsze – po co i dlaczego to robię? Czy to do mnie pasuje? Czy to mi odpowiada? Czy to jest w zgodzie ze mną, moimi zasadami i wartościami? Czy to wnosi jaką wartość? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi “nie”, to trzeba się dobrze zastanowić, czy faktycznie powinieneś  to robić.

#03 Nie próbują zmienić drugiej osoby

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że nie możesz kogoś zmusić do zrobienia czegoś, dajesz mu “wolną rękę” i pozwalasz mu doświadczyć konsekwencji. Pozwól drugiej osobie wziąć sprawy w swoje ręce. Czyniąc to, odnajdujesz również swoją własną wolność.

#04 Nie wierzą, że mogą zadowolić każdego

Każdy z nas jest inny, wyznaje inne wartości, ma inne przekonania, myśli czy emocje. Nie powinieneś chcieć zadowolić każdego. Kiedy zrozumiesz, że naprawdę nie można zadowolić wszystkich, zaczynasz żyć bardziej celowo bez niepotrzebnego rozproszenia uwagi i tracenia czasu. Staraj się zadowolić tylko właściwych ludzi.

#05 Nie wybierają krótkoterminowy wygód, lecz długoterminowe korzyści

Gdy ludzie sukcesu, wiedzą, że chcą czegoś, co wymaga od nich wysiłku, bólu i pewnych wyrzeczeń są gotowi ponieść te koszty. Robią to co trzeba, podejmują trud w tej chwili, ponieważ pozwala im to osiągnąć długoterminowe korzyści.

Odraczanie gratyfikacji to kluczowa umiejętność. Odroczona gratyfikacja to nic innego jak zdolność do powstrzymania się od natychmiastowego sięgnięcia po małą nagrodę, z zamiarem otrzymania większej nagrody w późniejszym terminie.

Życie według tej zasady jest jedną z najbardziej fundamentalnych różnic pomiędzy osobami, które odniosły sukces, a tymi, które go nie odniosły, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

#06 Nie ufają komuś lub czemuś, co wydaje się pozbawione wad

Ludzi ciągnie do tego co wydaje się “niesamowicie” i “wyjątkowe”. Kochamy doskonałość i staramy się jej poszukiwać. Fascynują nas ludzie, którzy są świetni w tym, co robią. Chcemy pracowników, którzy osiągają najlepsze wyniki. Partnerów, którzy są pięknymi i wyjątkowymi ludźmi. Przyjaciół, którzy mają wspaniały charakter i na których zawsze można liczyć. Lubimy marki i biznesy, które się wyróżniają. Jednak gdy ktoś lub coś wygląda zbyt dobrze by było to prawdziwe, to powinno Ci się zapalić “czerwone światło”. Bo prawdopodobnie coś tu nie gra. Świat jest niedoskonały. Nikt i nic nie jest bez wad, a jeśli tak się wydaje, to “wciśnij pauzę”, pomyśl racjonalnie i przeanalizuj dobrze sytuację.

#07 Nie tracą z oczu szerszej perspektywy 

Lepiej funkcjonujemy emocjonalnie i skuteczniej radzimy sobie w życiu, gdy widzimy pełen obraz sytuacji. Dla ludzi sukcesu, jedne wydarzenie nie jest nigdy całą historią. Nie skupiaj się na pojedynczych zdarzeniach, ale bierz pod uwagę cały kontekst sytuacji. Patrz na wszystko z szerszej perspektywy.

#08 Nie zaniedbują należytej staranności

Nieważne, jak dobrze coś wygląda na zewnątrz, jedynie przyglądając się temu dokładniej i wnikliwie coś analizując możemy powiedzieć, czy jest to faktycznie to na co wygląda. Zanim podejmiesz decyzję i zaangażujesz się w jakieś działania, czy inicjatywy dobrze rozpoznaj sytuację. Przecież chcesz, aby efekt końcowy był dokładnie taki jaki myślisz, że powinien być. Po co Ci przykre niespodzianki i negatywne konsekwencje błędnych decyzji. Jeżeli decydujesz się podjąć jakiegoś zadania, dochować staranności i zrób wszystko aby było to zrobione jak należy.

#09 Nigdy nie pytają, dlaczego są tam, gdzie się znajdują

Jedna z największych różnic pomiędzy ludźmi sukcesu i osobami bez większych sukcesów jest taka, że w każdych okolicznościach czy to zawodowych czy osobistych, ludzie sukcesu zadają sobie pytanie: jaką rolę w tej sytuacji pełnię? Nie przyjmują roli ofiary, nawet wówczas, gdy są ofiarą danej okoliczności. Wybierają postawę właścicielską i biorą odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Powinieneś wziąć swoje życie we własne ręce, bo nikt tego za Ciebie nie zrobi.

#10 Nie zapominają, że ich wewnętrzne życie determinuje ich zewnętrzny sukces 

Dobre życie ma czasem niewiele wspólnego z zewnętrznymi okolicznościami. Jesteśmy szczęśliwi i spełnieni przede wszystkim przez to, kim jesteśmy w środku. Badania to potwierdzają. Nasze życie wewnętrzne w dużej mierze przyczynia się do powstawania wielu z naszych zewnętrznych okoliczności.

Twoje myśli to pierwotne przyczyny warunków Twojego życia. To kim jesteś lub będziesz jest wynikiem Twojego myślenia. Zmieniając sposób myślenia i podejmując na postawie swoich myśli określone działania, zmieniasz swoje życie. Zmiana świata zewnętrznego jest skutkiem zmiany wewnętrznej.

Uwagi końcowe

Wszyscy popełniamy błędy nawet ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy. Jednak to, co ludzie sukcesu robią lepiej niż inni, to umiejętność rozpoznawania pewnych wzorców, które są przyczyną tych błędów. Ludzie sukcesu uczą się, czasem boleśnie, na błędach swoich i cudzych. Szybko zdają sobie sprawę z tego, że niektóre z ich działań nie prowadzą ich do rozwoju i osiągnięcia tego do czego dążą. Wyciągają wnioski i nie powielają popełnionych błędów w przyszłości. Dzięki czemu skuteczniej realizują cele, a ich życie jest bardziej spełnione.

Życie każdego dnia udziela nam wielu lekcji. Dobre jest to, że gdy przerobisz taką lekcję i się jej nauczysz to zyskujesz doświadczenie i mądrość. Możesz działać lepiej i skuteczniej. Porażki i niepowodzenia są nie do uniknięcia, ale popełnianie kolejny raz tego samego błędu już tak.

 “W życiu lekcja jest powtarzana, tak długo, aż nie zostanie opanowana”.

Sprawdź: Porażka może uczynić Cię silniejszym. Cytaty o porażce, błędach i klęsce

A Ty uczysz się na błędach?