Prawa psychologiczne podobnie do praw fizycznych jak prawo grawitacji działają stale, mimo że nie tak łatwo zobaczyć ich skutki fizyczne. Prawa fizyczne można wprost udowodnić przeprowadzając praktyczne doświadczenia np. gdy rzucimy jakiś przedmiot z wysokości możemy zaobserwować efekt działania grawitacji. Jeśli chodzi o prawa psychiczne można je udowodnić tylko poprzez długotrwałe doświadczenie, obserwację i intuicję.

Kiedy Twoje życie układa się dobrze, oznacza to że Twoje myśli i działania prawdopodobnie są w zgodzie i harmonii z niedostrzegalnymi na pierwszy rzut oka prawami psychiki. Kiedy w Twoim życiu pojawiają się trudności i problemy, mogą one wynikać z naruszenia tych praw. Prawa psychologiczne są jednym z czynników, który ma wpływ na Twoje poczucie szczęścia w życiu. Prawa psychologiczne są neutralne, mogą działać na Twoją korzyść lub nieszczęście. Warto je znać i starać się ich używać z korzyścią dla siebie.

Każdy trwały sukces jest wynikiem zorganizowania życia w harmonii z prawami psychicznymi.

Oto 7 praw psychologicznych których przestrzeganie prowadzi do sukcesu i szczęścia

#1 Prawo panowania

Prawo panowania polega na tym, że możesz mieć na tyle pozytywne odczucia wobec samego siebie, na ile czujesz, że sam kontrolujesz swoje życie.  Im więcej masz negatywnych uczuć wobec siebie tym większe będzie Twoje poczucie braku kontroli lub bycia pod kontrolą jakieś siły zewnętrznej czy osoby.

Znaczna część lęków, stresu i napięć jest następstwem poczucia braku kontroli nad jakimś ważnym aspektem Twojego życia. W życiu możesz czuć się panem swojego losu i życia, mieć poczucie szczęścia, być pozytywnie nastawionym i pewnym siebie człowiekiem. Z drugiej strony możesz czuć się sterowanym przez innych, mieć poczucie bycia ofiarą życia, narzekać i czuć się bezradnym.

W każdej sytuacji poczucie kontroli zaczyna się od naszych myśli, nad którymi mamy rzeczywistą kontrolę. Nasze myśli o danej sytuacji, określają uczucia, które są z nią związane, a uczucia i emocje sterują naszym działaniem.

Człowiek, który ma poczucie kontroli nad własnym życiem, posiadający jasny cel i plan jak go osiągnąć ma przewagę nad osobą niepewną i niezdecydowaną. Umiejętność podejmowania decyzji i wiedza czego się chce jest niezwykle cenna.

Jednym z głównych naszych zadań jest przejęcie i utrzymanie panowania na swoim życiem. Poczucie kontroli jest podstawą, na której można budować szczęście i sukces.

„Nikt nie może sprawić byś poczuł się gorszy bez twojego przyzwolenia”. – Eleanor Roosevelt

#2 Prawo przyczyny i skutku

Prawo przyczyny i skutku dotyczy tego, że każdy skutek w Twoim życiu ma swoją przyczynę. Wszystko ma swoją przyczynę bez względu na to czy ją znamy czy nie. Według prawa przyczyny i skutku istnieją określone przyczyny sukcesu i konkretne przyczyny klęski.

Prawo to jest tak proste, że wiele osób w ogóle go nie zauważa. Ludzie podejmują działania, które powodują ich nieszczęście i frustracje, zamiast usiąść i przeanalizować przyczyny swojej sytuacji i określić co można zrobić, aby było lepiej. Narzekają i obwiniają  innych ludzi za aktualny stan, w którym się znajdują.

Twoje myśli to pierwotne przyczyny warunków Twojego życia. To czym jesteś lub będziesz jest wynikiem Twojego myślenia. Zmieniając sposób myślenia i podejmując na postawie naszych myśli określone działania, zmieniamy nasze życie. Zmiana świata zewnętrznego jest skutkiem zmiany wewnętrznej. Jeśli robisz coś po raz kolejny w ten sam sposób, nie spodziewaj się innych efektów.

Pamiętaj o starej maksymie „Co człowiek zasieje to zbierze”. To co zbierasz dziś jest wynikiem tego co robiłeś w przeszłości. Jeśli w jakieś dziedzinie życia chcesz uzyskiwać inne efekty w przyszłości, musisz już dziś „zasiać” inne ziarno.  Jeśli zasiejesz właściwe przyczyny, zbierzesz pożądane skutki.

„Myśli są przyczynami, a warunku skutkami”.

#3 Prawo wiary

Według prawa wiary wszystko w co wierzysz z autentycznym uczuciem staje się rzeczywistością.

Im bardziej intensywnie wierzysz w prawdziwość czegoś, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ta wiara zamieni się w rzeczywistość. Jeśli w coś naprawdę wierzysz to nie wyobrażasz sobie, aby było inaczej.

Jeśli wierzysz, że osiągniesz sukces będziesz podążać na przód mimo pojawiających się przeciwności. Natomiast jeśli wierzysz, że sukces jest tylko dla wybranych, że to kwestia wrodzonego talentu i fartu, łatwo się zniechęcisz. Jeśli brak Ci wiary w powodzenie Twoich działań kiedy próbujesz coś osiągnąć i nagle natrafisz na jakiś opór, gdy sprawy nie będą się toczyć po Twojej myśli, szybciej się poddasz i zrezygnujesz.

Zadaj sobie pytanie jak patrzę na świat? Czy jestem optymistą, czy pesymistą? 

Optymiści są pozytywni i pełni energii, a świat traktują jako miejsce pełne możliwości. Pesymiści mają ogólnie negatywną opinię o sobie i życiu. Czują się ofiarami i wszędzie widzą niesprawiedliwość, problemy i pecha.

Kluczowym elementem drogi do sukcesu jest wypracowanie i utrzymanie optymistycznej i pozytywnej postawy. Największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu często są nasze samoograniczające przekonania. Często nas powstrzymują i przez nie nawet nie próbujemy czegoś zrobić.

Prawo wiary ma silne oddziaływanie. Możesz wierzyć, że brakuje Ci inteligencji, kreatywności, że jesteś jeszcze za młody albo za stary, żeby coś zrobić itp. W cokolwiek wierzysz jeżeli wiara ta jest mocna staje się Twoją rzeczywistością. Działamy i zachowujemy się w zgodzie z naszymi przekonaniami, nawet jeśli są one pozbawione logiki, błędne. Jeśli w nie wierzymy traktujemy je jak prawdę.

Nie spiesz się z zaniżaniem swojej wartości, bo tak naprawdę nie znasz do końca swojego prawdziwego potencjału i tego do czego jesteś zdolny. Większość samoograniczających Cię przekonać jest fałszywych.

Pozbądź się samoograniczających Cię przekonań, buduj w sobie siłę i przekonania, które Cię wzmocnią i pomogą Ci w osiągnięciu tego  czego chcesz od życia. Wierz w powodzenie swoich działań i miej przekonanie o tym, że osiągniesz to do czego dążysz.

„Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić lub jeśli wierzysz, że nie możesz, to w obu wypadkach masz rację”. – Henry Ford

#4 Prawo oczekiwania

Prawo oczekiwania zakłada, że wszystko to czego oczekujesz z pełnym zaufaniem, staje się samospełniającą się przepowiednią. Życie daje Ci nie to czego chcesz lecz to czego oczekujesz. Oczekiwania wywierają duży wpływ zmuszając nas poniekąd do takiego zachowania jakie oczekujesz.

Ludzi, który odnoszą sukcesy cechują pozytywne oczekiwania. Oczekują, że będą osiągać swoje cele, oczekują, że będą lubiani, oczekują powodzenia i szczęśliwego życia.

Ludzie, którym w życiu się nie udaje są pełni negatywnych oczekiwań i pesymizmu. Ich negatywne uczucia sprawiają, że często wydarzenia w ich życiu toczą się zgodnie z ich przewidywaniami i negatywnymi oczekiwaniami.

Co może być źródłem oczekiwań? 5 podstawowych źródeł to:

#1 Rodzice

Podświadomie jesteśmy zaprogramowani, by spełniać oczekiwania naszych rodziców.

#2 Nauczyciele

Wychowawcy i nauczyciele mają wobec uczniów określone oczekiwania. To w jaki sposób nauczyciel podchodzi do swoich uczniów ma na spory wpływ. Może np. uważać, że jego uczniowie są zdolni i oczekiwać od nic więcej lub traktować ich jak nieuków i leni i ciągle im to powtarzać.

#2 Pracodawcy

Jeśli pracujesz dla kogoś wpływ na Twoje zachowanie mają oczekiwania jakie stawia przed Toba Twój pracodawca czy szef.

#3 Twoje własne oczekiwania wobec innych

Sam również masz oczekiwania wobec innych partnera życiowego, dzieci, szefa, współpracowników itp.

#4 Twoje własne oczekiwania wobec siebie

Oczekiwania wobec siebie mają tę zaletę, że można je dowolnie stwarzać. Możesz opracować własny sposób podejścia do świata, oczekiwać od siebie najlepszego w każdej sytuacji.

Możesz stworzyć oczekiwania, które będą źródłem Twojej siły i pozytywnej energii, ufnie oczekując uzyskania z każdej sytuacji czegoś pozytywnego.

Wyobraź sobie, że przez cały czas wierzysz, że czeka Cię coś fantastycznego. Pomyśl ile więcej optymizmu miałbyś w sobie i odwagi do działania, gdybyś uważał, że cały świat działa dla Twojego dobra i na Twoją korzyść.

Pamiętaj nie możesz osiągnąć więcej niż sam od siebie oczekujesz. Oczekiwania znajdują się pod Twoją kontrolą spraw więc, by były w zgodzie z tym co chcesz osiągnąć. Niezależnie od oczekiwań innych powinniśmy zawsze być sobą i pozostać sobie wiernym. Stwórz swój osobisty zestaw oczekiwań dopasowanych do Twojego celu. Zawsze oczekuj od siebie tego co najlepsze.

„Nasze oczekiwania stają się samospełniającą się przepowiednią”.

#5 Prawo przyciągania

Prawo przyciągania zakłada, że każdy z nas jest jak „żywy magnes”. Inaczej mówiąc przyciągasz do siebie ludzi, sytuacje i okoliczności, które odpowiadają Twoim głównym myślom. Podobne przyciąga podobne, swój ciągnie do swego.

Przyjaciele, rodzina, praca, problemy, możliwości, porażki i sukcesy zostały przyciągnięte do Twojego życia w wyniku myśli jakie Ci towarzyszą w każdej dziedzinie.

Twój cały świat został zbudowany przez Ciebie samego. Im więcej uczucia włożysz w swoje myśli, tym większa będzie wibracja i tym szybciej przyciągniesz do swojego życia ludzi i sytuacje rezonujące w tym samym rytmie, co Twoje myśli.

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, że myślisz o kimś i nagle ta osoba do Ciebie dzwoni? Decydujesz się coś zrobić i nagle pojawia się nieoczekiwana pomoc. To przykłady działania prawa przyciągania.

Wielu z nas powstrzymuje się od działania, bo nie wie jak przejść od miejsca, w którym są do miejsca, w którym chcą być. Prawo przyciągania sprawia jednak, że nie musisz znać wszystkich odpowiedzi na starcie. Jeśli wiesz co chcesz osiągnąć i z jakimi ludźmi, to jesteś wstanie przyciągnąć ich do swojego życia. Twoje myśli są jak energia, promieniują z Ciebie przyciągając odpowiednie osoby i sytuacje.

Masz władzę i możesz zmienić swoje dominujące myśli. Możesz zmusić się do myślenia o tym czego chcesz i nie myślenia o tym czego nie chcesz. Zasiej w swoim umyśle i rozwijaj przed sobą wyraźnie określone cele i mej niezmąconą wiarę w powodzenie.

„To, czego szukasz przyciąga Cię do siebie. To co przyciągasz, na pewno Ciebie szuka”.

#6 Prawo zgodności

Prawo zgodności głosi mówi, że „Co w środku, to na zewnątrz”. Twój świat zewnętrzny jest odzwierciedleniem świata wewnętrznego. Wszystko w życiu przemieszcza się od wewnątrz na zewnątrz.

Twój zewnętrzny świat stosunków z ludźmi jest odzwierciedleniem osoby, którą w rzeczywistości jesteś. Twój zewnętrzny świat zdrowia jest odbiciem wewnętrznego stanu ducha. Twój zewnętrzny stan portfela i bogactwa odpowiada wewnętrznemu stanowi myśli i gotowości do działania.

Efekty działania prawa zgodności widać w wielu miejscach. Kiedy jesteś pełen optymizmu, pewności siebie i poczucia kontroli na swoim życiem Twój dom, samochód czy stanowisko pracy będą dobrze poukładane, dobrze zorganizowane i efektywne. Jeśli praca Cię przerasta, jesteś sfrustrowany czy nieszczęśliwy Twój dom, samochód, stanowisko pracy będą odbiciem chaosu i zagubienia, które dzieje się w Twoim wnętrzu.

Zanim zobaczysz jakiekolwiek zmiany na zewnątrz musisz stać się innym człowiekiem. Jedynym sposobem zmiany rzeczywistości jest zmiana tego co znajduje się naszym ludzkim wnętrzu.

„Trzeba być czymś by móc coś zrobić”. – Goete

#7 Prawo umysłu

Prawo umysłu inaczej nazywane prawem ekspresji, to w pewnym stopniu podsumowanie powyżej opisanych praw. Według tego prawa „myśli się materializują”. Twoje myśli w żywy sposób wyobrażone i powtarzane, naładowane emocjami stają się rzeczywistością.

Niemal wszystko, z czego składa się Twoje życie to efekt Twoich własnych myśli – dobrych i złych.

Świadome myślenie jest podstawową cechą ludzi sukcesu. Stanie się skutecznym myślicielem oznacza takie wykorzystanie siły swojego umysłu, aby nieustannie działały one na Twoja korzyść.

„Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los!” – Joseph Murphy

Podsumowanie

Oto poznałeś 7 praw psychologicznych, których przestrzeganie i życie w zgodzie z nimi mogą zaprowadzić Cię do sukcesu i bardziej spełnionego życia. Kiedy zaczniesz w pozytywny i ufny sposób myśleć o najważniejszych aspektach Twojego życia, przejmiesz panowanie i kontrolę nad tym co Cię w nim spotyka. Zharmonizujesz życie z zasadą przyczyny i skutku i zbierzesz pozytywne skutki. Zaczniesz mocniej wierzyć w siebie i swoje możliwości. Będziesz oczekiwać lepszych wyników. Przyciągniesz do siebie pozytywnych ludzi i sytuacje i wkrótce Twoje zewnętrzne życie będzie w zgodzie z wewnętrznym światem pozytywnego i konstruktywnego myślenia. Wszystko co osiągamy w życiu zależy od nas. Zmień swój sposób myślenia o Twoje życie się nieuchronnie odmieni.

„Myśl za myślą, czyn za czynem zmienisz swoje życie w dzieło sztuki”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawach psychologicznych, osiągać więcej w swoim życiu, poznać praktyczne sposoby jak przełamać własne ograniczenia sięgnij po książkę Briana Tracy Maksimum osiągnięć. To solidna dawka wiedzy i inspiracji z  zakresu psychologii, filozofii, etyki, marketingu i zarządzania, podana w bardzo przystępnej dla czytelnika formie. Na pewno warto zainwestować swój czas i ją przeczytać, bo może wnieść wiele dobrego do naszego życia.

A Ty co myślisz o prawach psychologicznych? Czy obserwujesz ich działanie we własnym życiu? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.