Jest kilka powodów, że bardzo udane związki rozpadają się i popadają w konflikty. Obok tych najbardziej oczywistych, jak zdrada, zupełnie inne podejście do wychowania dzieci czy problemy z pożyciem seksualnym to niestety pieniądze. Taki banał, a potrafi skłócić najbardziej zakochanych i zniszczyć życie partnerów. Miłość i pieniądze nie zawsze idą z sobą w parze. Pieniądze w związku mogą sporo namieszać. Jak sprawdzić, czy pasujecie do siebie pod względem finansowym? Poznaj siedem rzeczy, które musisz wiedzieć o swojej drugiej połówce, aby pieniądze was nie poróżniły. Zaczynamy!

Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim partnerze, żeby nie kłócić się o pieniądze w związku

#01 Poznaj teściów

To takie banalne, ale naprawdę trzeba wiedzieć, z jakiej rodziny pochodzi partner. Tak w życiu jest, że powielamy te schematy i wzorce, które obserwowaliśmy w życiu. Jeśli twoi teściowie żyją z dnia na dzień, nie myślą o przyszłości, nie inwestują i nie interesuje ich, co będzie się dziać z ich emeryturą, nie spodziewaj się, że twój partner będzie miał racjonalne podejście do pieniędzy. Najprawdopodobniej podzieli schemat beztroskiego podejścia do pieniędzy.

#02 Zastanów się, z jakiej rodziny jesteś

Bardzo często dostrzegamy cudze wady czy cechy charakterystyczne, a mało znamy siebie i swoich bliskich. Nie zastanawiamy się nad tym, jakie nawyki my wynieśliśmy z domu, czego pragniemy i jakie mamy oczekiwania wobec partnera. Zacznij od poznania samego siebie, bo to jedyna szansa na przeżycie życia w pełni.

#03 Pomyśl, czy znasz nawyki partnera

Starasz się oszczędzać i odkładać na wymarzone wakacje, a twój partner beztrosko wydaje pieniądze, szalejąc w klubach czy w galeriach handlowych? Po prostu porozmawiaj o jego nawykach i zrób to wcześnie, bo nie ma sensu się męczyć. Być może partner w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że jego stosunek do pieniędzy ci przeszkadza, a pewne nawyki trzeba zwalczyć.

#04 Porozmawiajcie o planach na przyszłość

Każdy z nas jest odrębna jednostka i każdy ma swoje plany i marzenia. Tylko warto o nich rozmawiać, bo jeśli będziecie razem, będą one miały wpływ na życie partnera. Proste, marzysz o gromadce dzieci i prowadzeniu domu? Zapytaj partnera, czy to także jego marzenie, bo to przecież również na jego barkach spocznie odpowiedzialność za utrzymanie domu i to nawet przez kilka lat.

#05 Pomyśl, czy potraficie rozmawiać o pieniądzach

Spójrz czasami na was jako parę, z boku, z pewnym dystansem i zastanów się, jak często rozmawiacie o pieniądzach. To bardzo ważne, bo w dojrzałym związku powinna być to sprawa oczywista. W końcu pieniądze są nieodłączną częścią życia i nie da się bagatelizować ich wpływu na nasze zachowania, nawyki, po prostu codzienne życie.

#06 Zastanów się, jak zamierzacie zarządzać pieniędzmi

Kolejny temat do rozmowy, która lepiej mieć za sobą wcześniej niż później. Konto wspólne czy osobne? To takie banalne pytanie, a może wywołać lawinę dyskusji, choćby o tym, jak każde z was wyobraża sobie zachowanie wolności finansowej. Umawiacie się, że przelewacie określoną kwotę na wspólne wydatki, a resztę zostawiacie na indywidualnych kontach, na własne przyjemności? Czy może decydujecie się na tradycyjny model, w którym to żona odpowiada za wszystkie wydatki domowe? Czy może wręcz przeciwnie, za wydatki odpowiada małżonek i to on robi codzienne zakupy? Ustalcie, co wam pasuje, a unikniecie zadrażnień.

#07 Rozważ rozdzielność majątkową

Intercyza to takie słowo, którego unikamy, jak ognia. Boimy się, że nasz partner odbierze dyskusje na ten temat czy propozycję intercyzy, jako brak zaufania. Tylko rozdzielność majątkowa w wielu sytuacjach jest praktycznym rozwiązaniem. Bo jest to po prostu umowa pomiędzy małżonkami, która może bardzo różnie wyglądać i wcale nie oznacza, że któraś strona planuje skrzywdzić partnera lub tego, że mu nie ufamy.

Sprawdź też: 7 kroków do konstruktywnej rozmowy o pieniądzach w związku

„Nie licz na MIŁOŚĆ,
Tam gdzie liczą się pieniądze,
Nie ma prawdziwych uczuć,
Tam gdzie myśli chore są,
MIŁOŚĆ nie ma ceny,
Za darmo jest gdy uczucie szczere jest”.