Strona główna Sukces Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć
Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Jest kilka powodów, że bardzo udane związki rozpadają się i popadają w konflikty. Obok tych najbardziej oczywistych, jak zdrada, zupełnie inne podejście do wychowania dzieci czy problemy z pożyciem seksualnym to niestety pieniądze. Taki banał, a potrafi skłócić najbardziej zakochanych i zniszczyć życie partnerów. Miłość i pieniądze nie zawsze idą z sobą w parze. Pieniądze w związku mogą sporo namieszać. Jak sprawdzić, czy pasujecie do siebie pod względem finansowym? Poznaj siedem rzeczy, które musisz wiedzieć o swojej drugiej połówce, aby pieniądze was nie poróżniły. Zaczynamy!

Pieniądze w związku. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim partnerze, żeby nie kłócić się o pieniądze w związku

#01 Poznaj teściów

To takie banalne, ale naprawdę trzeba wiedzieć, z jakiej rodziny pochodzi partner. Tak w życiu jest, że powielamy te schematy i wzorce, które obserwowaliśmy w życiu. Jeśli twoi teściowie żyją z dnia na dzień, nie myślą o przyszłości, nie inwestują i nie interesuje ich, co będzie się dziać z ich emeryturą, nie spodziewaj się, że twój partner będzie miał racjonalne podejście do pieniędzy. Najprawdopodobniej podzieli schemat beztroskiego podejścia do pieniędzy.

#02 Zastanów się, z jakiej rodziny jesteś

Bardzo często dostrzegamy cudze wady czy cechy charakterystyczne, a mało znamy siebie i swoich bliskich. Nie zastanawiamy się nad tym, jakie nawyki my wynieśliśmy z domu, czego pragniemy i jakie mamy oczekiwania wobec partnera. Zacznij od poznania samego siebie, bo to jedyna szansa na przeżycie życia w pełni.

#03 Pomyśl, czy znasz nawyki partnera

Starasz się oszczędzać i odkładać na wymarzone wakacje, a twój partner beztrosko wydaje pieniądze, szalejąc w klubach czy w galeriach handlowych? Po prostu porozmawiaj o jego nawykach i zrób to wcześnie, bo nie ma sensu się męczyć. Być może partner w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że jego stosunek do pieniędzy ci przeszkadza, a pewne nawyki trzeba zwalczyć.

#04 Porozmawiajcie o planach na przyszłość

Każdy z nas jest odrębna jednostka i każdy ma swoje plany i marzenia. Tylko warto o nich rozmawiać, bo jeśli będziecie razem, będą one miały wpływ na życie partnera. Proste, marzysz o gromadce dzieci i prowadzeniu domu? Zapytaj partnera, czy to także jego marzenie, bo to przecież również na jego barkach spocznie odpowiedzialność za utrzymanie domu i to nawet przez kilka lat.

#05 Pomyśl, czy potraficie rozmawiać o pieniądzach

Spójrz czasami na was jako parę, z boku, z pewnym dystansem i zastanów się, jak często rozmawiacie o pieniądzach. To bardzo ważne, bo w dojrzałym związku powinna być to sprawa oczywista. W końcu pieniądze są nieodłączną częścią życia i nie da się bagatelizować ich wpływu na nasze zachowania, nawyki, po prostu codzienne życie.

#06 Zastanów się, jak zamierzacie zarządzać pieniędzmi

Kolejny temat do rozmowy, która lepiej mieć za sobą wcześniej niż później. Konto wspólne czy osobne? To takie banalne pytanie, a może wywołać lawinę dyskusji, choćby o tym, jak każde z was wyobraża sobie zachowanie wolności finansowej. Umawiacie się, że przelewacie określoną kwotę na wspólne wydatki, a resztę zostawiacie na indywidualnych kontach, na własne przyjemności? Czy może decydujecie się na tradycyjny model, w którym to żona odpowiada za wszystkie wydatki domowe? Czy może wręcz przeciwnie, za wydatki odpowiada małżonek i to on robi codzienne zakupy? Ustalcie, co wam pasuje, a unikniecie zadrażnień.

#07 Rozważ rozdzielność majątkową

Intercyza to takie słowo, którego unikamy, jak ognia. Boimy się, że nasz partner odbierze dyskusje na ten temat czy propozycję intercyzy, jako brak zaufania. Tylko rozdzielność majątkowa w wielu sytuacjach jest praktycznym rozwiązaniem. Bo jest to po prostu umowa pomiędzy małżonkami, która może bardzo różnie wyglądać i wcale nie oznacza, że któraś strona planuje skrzywdzić partnera lub tego, że mu nie ufamy.

Sprawdź też: 7 kroków do konstruktywnej rozmowy o pieniądzach w związku

„Nie licz na MIŁOŚĆ,
Tam gdzie liczą się pieniądze,
Nie ma prawdziwych uczuć,
Tam gdzie myśli chore są,
MIŁOŚĆ nie ma ceny,
Za darmo jest gdy uczucie szczere jest”.

Don`t copy text!