Jak pewny siebie jesteś? Im większe masz zaufanie do siebie i własne siły tym większy sukces możesz osiągnąć. Pewność siebie jest umiejętnością podejmowania właściwych i efektywnych działań w każdej sytuacji, bez względu na to, jak trudna może się ona wydawać. Kate Burton uznana międzynarodowa trenerka w zakresie efektywnej komunikacji i Brinley N. Platss jeden z autorytetów w dziecinie rozwoju wyższej kadry menedżerskiej określili 10 głównych wskaźników pewności siebie. Piszą o nich w swojej książce „Budowanie pewności siebie dla bystrzaków„. Jeśli w działaniu wykazujesz się pewnością siebie, to prawdopodobnie posiadasz tych dziesięć wartości. Możesz posłużyć się tymi wskaźnikami do tego, by sprawdzić, na których obszarach jesteś zablokowany i gdzie brakuje Ci pewności siebie, by ruszyć do przodu.

„Pewność siebie to wspieranie i docenianie tego, kim jesteś”.

Czy jesteś pewny siebie? 10 głównych wskaźników pewności siebie

#01 Cel i wartości

Wiesz, czego chcesz, dokąd zmierzasz i co jest dla Ciebie ważne.

#02 Motywacja

Jesteś zmotywowany do pracy i to, co robisz, sprawia ci przyjemność. Potrafisz wejść w stan „flow” zanurzyć się w swojej pracy tak bardzo, że nic nie jest w stanie cię rozproszyć.

#03  Stabilność emocjonalna

Zachowujesz się spokojnie i jesteś skupiony, takie samo podejście reprezentujesz w stosunku do innych osób, kiedy stawiasz czoła kolejnym wyzwaniom. Zauważasz negatywne emocje, takie jak złość czy zniecierpliwienie, ale potrafisz sobie z nimi poradzić i nie pozwalasz, by Cię zdominowały.

#04 Pozytywne nastawienie umysłu

Potrafisz spojrzeć na różne kwestie z optymizmem i dostrzec ich jasną stronę, nawet jeśli doświadczasz chwilowych trudności. Jesteś nastawiony pozytywnie w stosunku do siebie, jak również do innych osób.

#05 Samoświadomość

Wiesz, w czym jesteś dobry, jakie masz zdolności i jak odbierają Cię inni ludzie. Zdajesz sobie sprawę z faktu, że jesteś tylko człowiekiem, i dajesz sobie prawo do popełniania błędów.

#06 Elastyczność w zachowaniu

Dostosowujesz swoje zachowanie do okoliczności. Potrafisz spojrzeć na daną sprawę z dystansu, jak również zwrócić uwagę na szczegóły. Podejmując decyzje, bierzesz pod uwagę punkt widzenia innych osób.

#07 Chęć rozwoju

Cieszysz się z możliwości zdobywania nowych umiejętności, traktujesz każdy dzień jako szansę na nauczenie się czegoś nowego i nie zachowujesz się tak, jakbyś był ekspertem, który wie już wszystko. Twoje odkrycia są Twoimi kolejnymi doświadczeniami.

#08 Zdrowie i energia

Kontaktujesz się ze swoim ciałem, szanujesz je i masz poczucie, że energia przepływa swobodnie po całym Twoim ciele. Potrafisz poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami, nie wpadając przy tym w choroby.

#09 Chęć podejmowania ryzyka

Potrafisz działać w warunkach niepewności — i zaryzykować, nawet jeśli nie znasz odpowiedzi lub nie posiadasz umiejętności, by wykonać dane zadanie prawidłowo.

#10 Poczucie celowości

Towarzyszy Ci coraz większe przekonanie, że między wieloma aspektami Twojego życia istnieje koherencja. Masz swoją przewodnią myśl lub cel w życiu.

Uwagi końcowe

Zadaniem, jakie stoi przed Tobą, jest zbudowanie poczucia pewności siebie, tak abyś miał większą siłę oddziaływania, był bardziej zaangażowany i lepiej radził sobie ze wszystkimi aspektami swojego życia. Te aspekty obejmują przestrzeń zawodową oraz życie prywatne (przyjaciele i rodzina, związki uczuciowe, funkcjonowanie w społeczności itd.).

Aby Twoja pewność siebie umacniała się i rosła, musisz skoncentrować swoją uwagę na tym, w czym jesteś dobry, zamiast angażować się w robienie rzeczy, w których wykazujesz mniejsze uzdolnienia.

Zaufaj sobie! Bądź pewny siebie!

Jeśli chcesz wzmocnić swoją pewność siebie sięgnij po książkę Kate Burton i Brinley N. Platts  Budowanie pewności siebie dla bystrzaków. Dzięki wydawnictwu Septem książka ze słynnej serii poradników „Dla bystrzaków” dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Moniki Szczęsny. W przystępny i praktyczny sposób wyjaśni ci ona co i jak robić, aby zwiększyć pewność siebie.

Dowiesz się z niej dokładnie, czym jest poczucie pewności, a w szczególności co kryje się pod terminem poczucia pewności siebie. Nauczysz się rozwijać i budować poczucie pewności siebie; być może nawet do takiego stopnia, który wydaje Ci się teraz niemożliwy.

Każdy rozdział jest ułożony tak, aby pomóc Ci zrozumieć, skąd bierze się Twoja pewność siebie, w jaki sposób możesz uzyskać niezwykle silne poczucie pewności wtedy, kiedy tego potrzebujesz, i jak zrobić to sprawnie i bez stresu. Dokonasz najszybszego postępu, wcielając w życie to, czego się dowiedziałeś, stosując przedstawione tu porady i ćwiczenia oraz zdobywając głębokie i niewzruszone poczucie pewności siebie, którym zostałeś obdarzony.

Postanów, że zamierzasz dokonać osobistej zmiany, która umożliwi Ci osiągnięcie tego,
czego pragniesz w życiu, i zabierz się do działania!

„Siły i pewności siebie szukałam zawsze na zewnątrz. Ale ona pochodzi ze środka. Zawsze tam była”. – Anna Freud

Sprawdź: Sposoby na budowanie pewności siebie