Ludzka psychika jest niezwykle złożonym mechanizmem. Jednak pomimo tej złożoności, gdy uda nam się poznać zasadę jego działania, możemy próbować na siebie wpływać w odpowiedni sposób. Czy chcesz się dowiedzieć, od czego zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Budowanie pewności siebie będzie ściśle uzależnione z naszymi potrzebami, jak i samymi lękami. Od tego, jakiego fortelu użyjemy, aby przechytrzyć samych siebie, zależy skuteczność i szybkość pojawienia się pierwszych efektów.

Zrozum samego siebie

O zdolnościach do samoleczenia się człowieka z pewnością już słyszałeś, dotyczy to szczególnie o umiejętności do leczenia swojej duszy, psychiki. Brak pewności siebie można prawdopodobnie podciągnąć pod szczególnego rodzaju zaburzenie, które można prawdopodobnie naprawić. Nieustanna walka Superego z naszym ID potrafi sprawić, że zbyt dużo myślimy, zastanawiamy się nad opinią innych, co może redukować prędkość naszej reakcji oraz chęci do spontanicznego działania.

Znajdź swoją dumę i ją manifestuj! Jesteś w czymś dobry? W dobie kipiących od treści social mediów nie może i Ciebie tam zabraknąć. Próbuj, małymi kroczkami. Nie zwracaj uwagi na nieistotne polubienia – niech to będzie medium do wyrażenia samego siebie, do cyklicznego prezentowania swoich treści związanych z malarstwem, rzeźbą, czy krótkimi formami literackimi.

Gdy już zyskasz pewność związaną ze swoją twórczością, przełoży to się także na resztę Twojego życia. Nie będzie to proces natychmiastowy, ale poprzez świadome i konsekwentne działanie zbudujesz w sobie nową siłę.

Trening czyni mistrza – trenuj swoje umiejętności przed kamerą

Pewność siebie to także umiejętność publicznego wygłaszania swoich poglądów, jak również walka o nie. Jak osiągnąć tego typu umiejętność? Ponownie z pomocą wychodzą nowe formy mediów oraz wszelkiego rodzaju platformy do zamieszczania treści. Spróbuj swoich sił przed kamerą. Nie musi być to od razu nagranie, które trafi prosto do internetu.

Nagraj się, pamiętając o zachowaniu wszelkich zasad czytelności przekazu, oraz jakości merytorycznej. Z pewnością początki nie będą proste, ale dzięki takiemu ćwiczeniu zobaczysz, w jaki sposób stać się lepszym mówcą. Lepsze przemowy do kamery to większa swoboda podczas prowadzenia zebrań, czy wykładów.

Wielu osobom może początkowo się to wydać powierzchowne, jednak sam ubiór ma ogromne znaczenie dla naszego poczucia wartości, oraz pewności siebie. Bardzo popularnym przykładem mogą być kobiety w pełnym makijażu i na szpilkach. Ich sposób bycia oraz rozmowy z drugą osobą potrafią być w skrajnych przypadkach zgoła inne niż te same osoby, prowadzące rozmowę w wygodnych dżinsach.

Elegancki wygląd dodaje nam sił

Oczywiście elegancki ubiór nie każdego odmieni, ale wielu osobom z pewnością potrafi pomóc. Działa to oczywiście w dwie strony, ponieważ osoby, z którymi rozmawiamy, także odbierają nas w inny sposób. Załóżmy do tego modny tytanowy zegarek, który idealnie skomponuje się z elegancką grafitową koszulą, a sukces podczas spotkania biznesowego przyjdzie łatwiej niż kiedykolwiek.

Świadoma praca nad samym sobą jest jednak najważniejsza. Poznanie problemów oraz wykorzystywanie właściwych narzędzi treningowych, które pozwolą nam uzyskać oczekiwany efekt. Rozmowa, ta zdecydowanie szczera potrafi nam naprawdę dużo pomóc. Możesz ją przeprowadzić z Coachem, psychologiem, albo z najbliższą Ci osobą. Najważniejsze jest poznanie siebie i stopniowe odkrywanie blokującego nas problemu.

Zmiana stylu życia lub nawet otoczenia bardzo często pomaga w takich sytuacjach. Zastanów się, co faktycznie Cię ogranicza. Możliwe, że toksyczne środowisko to trucizna, która podcina Ci skrzydła do działania. Takie otoczenie z pewnością Cię nie wzmocni. Tylko chwilowe trudne przeżycia mogą budować i dawać nowe doświadczenia do działania. Unikaj tych długotrwale negatywnych.

Powyższy artykuł to tylko kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w budowie większej pewności siebie. Nie są to uniwersalne metody, chociaż wszystko w dużej mierze zależy od systematyczności działania i pracy nad samym sobą.