Autor: Bartosz Nyga

Zasady prowadzące do szczęśliwego, spełnionego i bogatego życia są proste. Tak właściwie to jest tylko jedna zasada – jeśli chcesz coś osiągnąć, zobacz, co takiego robiły osoby, które już tego dokonały. Identycznie jest w każdej dziedzinie naszego życia. Jeśli ktoś chce nauczyć się gotować, pójdzie na kurs pod okiem kucharza lub nauczy się od niego z nagrania internetowego. Jeśli ktoś chce zostać tenisistą, idzie do profesjonalnego trenera, który całościowo przygotuje zawodnika na karierę sportową. Z tego również powodu, jeśli chcesz nauczyć się osiągania szczytów, słuchaj osób, które już tam są.

Trump Tower w Nowym Jorku ma wysokość 202 metrów, ale tytułowy bohater wieżowca sięgnął zdecydowanie wyżej. Zaczynał od biznesu deweloperskiego, a skończył jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie każdy musi zgadzać się z poglądami politycznymi Donalda Trumpa, ale każdy zgodzi się, że osiągnął wielki życiowy sukces. Co prawda, jest bardzo kontrowersyjną osobowością o niezwykle stanowczym nastawieniu do życia. W jednej ze swojej audycji radiowej, Trump podzielił się dziesięcioma zasadami, które są powinnością w drodze do sukcesu.

MYŚL NA WIELKĄ SKALĘ! – mentalność Donalda Trumpa

#01 Bądź dokładny

Przy procesie budowy każdego budynku są niezmiernie ważne najdrobniejsze szczegóły. W przypadku niedopatrzeń, budowla może legnąć w gruzach. Biznes deweloperski nauczył Trumpa zarabiania ogromnej ilości gotówki, ale również bycia precyzyjnym. Prawdą jest, że trzeba skupiać się na największych, najważniejszych rzeczach. Natomiast przy zignorowaniu detalów, główne priorytety i wartości zostaną zakłócone lub co gorsza, zatracone. Z chirurgiczną precyzją, dbaj o każdy istniejący szczegół. Według Trumpa świadome zwracanie swojej uwagi na istotność detali, przyczynia się do rozwoju.

#02 Szybkość

Nie, nie chodzi o to, aby swoim wytrenowaniem dorównywać Usainowi Boltowi. Nie chodzi również o maratony czy dogonienie odjeżdżającego autobusu. Musisz działać szybko, gdyż konkurencja wcale nie zwalnia. Dlatego kiedy się obijasz, pomyśl o tym, że ktoś na świecie, podobny do Ciebie, mający takie same cele, teraz ciężko pracuje na swój sukces. Momentalnie z trybu lenia wejdziesz w hustling. W osiąganiu wielkich rzeczy musisz mieć wielkie pokłady energii. Dobrym rozwiązaniem będzie mikroszybkość i makrocierpliwość, czyli energiczne działanie, ale w długoterminowej perspektywie, wykazywanie się cierpliwością i pokorą.

#03 Skup się

Czy Usain Bolt byłby tak szybki, gdyby nie był skoncentrowany w chwili startu biegu? Zapewne nie. Trump również nie zarobiłby miliardów dolarów na nieruchomościach, polach golfowych, gdyby nie w pełni skupienie się na priorytetach. Koncentracja jest ściśle związana z poprzednim punktem – szybkością. W przypadku utraty koncentracji, tracimy szybkość w działaniu. Tak jak napisałem wcześniej – musisz być precyzyjny. Kropka. W ciągu dnia napotykamy się na trudności, które zbaczają naszą uwagę z kursu. Co wtedy należy zrobić? Donald radzi, aby zadać sobie pytanie: “O czym powinien myśleć w chwili obecnej?”. Nie martw się dokonywaniem działań. Gdy zmienisz swój sposób myślenia, zmienisz swoje działania, a ostatecznie, swoje życie.

#04 Patrz na rozwiązania, nie na problemy

Wzloty i upadki są nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Problemy i porażki są dobre, ponieważ są idealną okazją na wyciągnięcie wniosków i ponowne powstanie na nowo z potężną dawką motywacji. W momencie, w którym świat postawi przed tobą wyzwanie zmierzenia się z jakimś problemem, nie skupiaj się na nim. Zamiast tego, skup się na potencjalnych rozwiązaniach problemu. Przemyśl daną sprawę bardzo dokładnie i wybierz rozwiązanie, które rzeczywiście przyczyni się do jego rozwiązania. Jeśli masz problem, znajdź rozwiązanie, ale jeśli nie możesz go rozwiązać, nie rób z tego problemu. W tym punkcie niezmierne ważne jest rozróżnienie tzw. błahostek od prawdziwych problemów. Dlaczego? Wyobraź sobie, że poświęcasz całą swoją energię na rozwiązanie “problemu”, który w gruncie rzeczy jest nieistotną błahostką. Takie rozwiązanie jest niemądre, ponieważ stracisz czas i energię, które mógłbyś spożytkować na bardziej ambitne zadania.

#05 Bądź mądry

Wiedza, który nigdy nie zostanie przeistoczona w czyn, zawsze pozostanie bezwartościowa. Posiadanie wiedzy na dany temat jest niczym innym jak posiadaniem złożonej ilości informacji, przechowywanych w mózgu. Mądrość jest zastosowaniem wiedzy w życie, ale również umiejętnością dostosowania się do zachodzących zmian. W jaki sposób możesz stać się mądrzejszym? Jest to kwestia, poszerzenia swojej perspektywy, a taka jest osiągalna dzięki nauce. W przypadku mądrości idealnym sposobem będzie czytanie książek biograficznych, ale również tych z konkretnych dziedzin życia.

#06 Patrz na możliwości jak na szansę

Doświadczając życia, świat będzie podsuwał ci przed nos coraz to nowsze możliwości. Mogą one dotyczyć relacji z innymi ludźmi, zdrowia czy prowadzenia biznesu. Wstając rano z łóżka, dostrzegaj je, a w następnej kolejności wyciśnij z nich 100%.

#07 Bądź ekspertem

Twój produkt lub usługa nie mogą być byle jakie, jednocześnie źle świadcząc o przedsiębiorcy i twórcy produktu. Zapewne sam chciałbyś otrzymywać pomoc od ekspertów, leczyć się u specjalistów i czerpać wiedzę od mistrzów w swojej dziedzinie. Osoby posiadające wiedzę ekspercką, zawsze będą zbierały ogromne żniwa. Przede wszystkim jest to wyznacznik wiarygodności i skuteczności, który jest zaletą dla klienta (korzysta z zaufanego źródła o 100% pewności efektów), ale zarówno dla ciebie (zarabiasz pieniądze). Donald Trump jest idealnym przykładem – jest ekspertem w branży budowlanej i deweloperskiej. Jednak wszystko wymaga czasu i poświęcenia ze strony osoby, głodnej sukcesu.

#08 Miej szczęście

Znane powiedzenie mówi, że im więcej się pracuje, tym więcej ma się szczęścia. Donald Trump jest zgodny z tym powiedzeniem, wychodząc z założenia, że skupiając się na pracy – odnotowujesz lepsze wyniki finansowe i dostrzegasz nowe możliwości. Nie będziesz w stanie pracować dużo, jeśli będziesz robił rzeczy, których w głębi duszy nienawidzisz. Pasja w pracy jest konieczna do osiągania najwyższych szczytów. Kochając to co robisz, będziesz w stanie pracować dużo, a to z kolei jest fundamentem sukcesu.

#09 Myśl zwycięsko

Jeśli myślisz, że jesteś zwycięzcą, zapewne masz rację. W przypadku odwrotnej sytuacji, czyli myślenia, że jesteś przegranym, również będziesz miał rację. Jesteś tym, o czym myślisz, bo ludzkie myśli kształtują naszą rzeczywistość. Za każdym razem jak podejmujesz działanie, myśl, że zwyciężysz. Bez takiego podejścia Donald Trump nigdy nie zostałby prezydentem Stanów Zjednoczonych. Myśl jak zwycięzca, tak jak Donald, a sięgniesz Mount Everest.

I na koniec, najważniejsze…

#10 Nigdy, ale to przenigdy nie poddawaj się!

“Chcąc nie chcąc, trzeba myśleć. Dlaczego więc nie myśleć z rozmachem?” – Donald Trump

Autor: Bartosz Nyga nastoletni dziennikarz i rozwojowiec. Jego misją jest działanie na rzecz drugiego człowieka poprzez wnoszenie wartości w ludzkie życie.