Relacje są istotnym punktem naszego życia. Kluczowa jest więc umiejętność tworzenia i utrzymania pełnych miłości związków. Bo wybór partnera oraz jakość życia rodzinnego decydują o sukcesie i zadowoleniu z życia w równie ważnym stopniu jak inne czynniki. Co i jak robić, aby stworzyć i mieć udany związek? Brian Tracy uznany i powszechnie szanowany ekspert od rozwoju osobistego i psychologii sukcesu wskazuje na sześć reguł sukcesu w szczęśliwych związkach. Jeśli będziesz kierował się tymi zasadami, masz większe szansę zawrzeć i utrzymać pozytywny, zdrowy i konstruktywny, oparty na miłości związek.

“Miłość jest jak pieniądze: jeśli masz duże dochody, nie martwisz się o nie. Jeśli jednak choć na chwilę ich zabraknie, nie możesz myśleć o niczym innym”. – Brian Tracy

Jak mieć udany związek? 6 reguł sukcesu w miłości i szczęśliwych związkach

#01 Podobieństwa się przyciągają.

Według tzw. prawa przyciągania, przyciągać cię będą ludzie, których postawy i przekonania harmonizują z twoimi. Będziesz najszczęśliwszy i najlepiej dopasowany do osoby, której zainteresowania, upodobania i wartości będą podobne do twoich.

Pierwszym obszarem, w którym w małżeństwie lub innym związku niezbędne jest podobieństwo, jest postawa wobec pieniędzy – zarabiania, oszczędzania i wydawania. Drugim takim obszarem jest stosunek do dzieci – czy chcecie je mieć, ile i jak je wychowywać. Trzecim obszarem jest stosunek do seksu. Czwarty to religia, a piąty – przekonania polityczne i społeczne. Ważnym czynnikiem zgodności są także postawy wobec ludzi, zachowań społecznych i spędzania wolnego czasu.

W każdym wypadku będziesz najszczęśliwszy i najbardziej zgodny z osobą, której podstawowe przekonania i wartości w tych obszarach są najbardziej zbliżone do twoich. Większość nieszczęść i konfliktów w związkach ma swoje przyczyny w niezgodnościach w tych kluczowych kwestiach.

#02 Przeciwieństwa się przyciągają

Natura dąży do równowagi i harmonii. Przeciwieństwa się przyciągają, jednak w przypadku związków dotyczy to tylko temperamentu. Najbardziej potrzebne dwojgu ludziom, którzy łączą swoje losy, jest zrównoważenie temperamentów.

Brian Tracy proponuje prosty test zgodności, który możesz zastosować w swoim związku. Nazywa się on “testem konwersacji”. W związku, w którym partnerzy są zgodni co do temperamentów, ich rozmowa toczy się równym rytmem, bez zacięć. Każdy z partnerów może powiedzieć tyle, ile potrzebuje, i wysłuchać tyle, ile potrzebuje.

Jeśli ludzie mają zrównoważone temperamenty, to ok. 90% spędzanego wspólnie czasu będzie wypełnione spokojną, rytmiczną rozmową. Pozostałe 10% zajmie niekrępująca cisza.

Ta równowaga jest bardzo ważna. Dlatego, że aby dobrze się czuć, musimy mieć możliwość uzewnętrznić się w określonym stopniu w rozmowie.  W związku opartym na całkowitym zaufaniu możesz opowiedzieć partnerowi wszystko, co robiłeś w przeszłości oraz myśli i uczucia dnia dzisiejszego. Jeśli brak okazji, by wygadać się przed osobą, z którą się jest zaangażowanym uczuciowo, pojawi się potrzeba komunikacji z kimś innym.

Test konwersacji można zastosować do związków z przyjaciółmi, na każdym poziomie i niezależnie od płci. Najlepsi przyjaciele to ci, z którymi rozmawiasz i milczysz bez skrępowania. Z nimi jesteś najbardziej zgodny. Jeśli pragniesz szczęścia w związku z drugim człowiekiem, najważniejsze jest to, by właśnie między wami istniała zgodność potrzeb dotyczących rozmowy.

#03 Całkowite zaangażowanie obu stron

Całkowite zaangażowanie wymaga silnej determinacji w kierunku uczynienia związku szczęśliwym. Jeśli partnerzy są zgodni co do podstawowych wartości i postaw, a ich temperamenty są zrównoważone, łatwo im zaangażować się na całe życie. Całkowite zaangażowanie oznacza, że żadna ze stron nigdy nie rozważa możliwości separacji, rozstania lub rozwodu. Wymaga “spalenia mostów” i odstąpienia od zajmowania się kwestiami innymi niż ta, jak uczynić związek udanym.

Niektórzy unikają całkowitego zaangażowania w związek i chcą sobie zostawić jaką alternatywę. Ale kiedy naprawdę kochasz drugiego człowieka, chcesz, by spełnił on swój potencjał i osiągnął to, co może osiągnąć. Jeśli jedno lub drugie przejawia niechęć lub wahanie w stosunku do wspierania wszelkich możliwości rozwoju partnera, to mamy do czynienia ze związkiem, ale raczej nie z miłością.

Uwalniamy się uczuciowo wtedy, kiedy porzucimy wszystkie furtki i całkowicie zaangażujemy się w związek z drugą osobą. Wtedy mamy szanse stworzyć znakomity związek.

#04 Lubienie się

Prawdziwie lubić partnera może być nawet ważniejsze, niż być w nim zakochanym. W trwałych związkach ludzie mogą się w sobie zakochiwać i odkochiwać. Rodzaj i intensywność uczucia między partnerami zmieniają się. Jeśli jednak lubią się oni i szanują, związek może trwać cały czas.

Kiedy jedna osoba z jakiegoś powodu przestanie lubić lub szanować drugą, relacja zwykle się kończy. Wiele par zakochuje się w sobie, a następnie zrywa i już nigdy ze sobą nie rozmawia. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nie polubili się, nie nauczyli się prawdziwie lubić. Szanować partnera jako człowieka, a nie tylko jako romantycznego kochanka.

Małżeństwa i inne związki mogą się nie powieść, jeśli jednak były oparte na sympatii i szacunku, obie strony mogą się wciąż komunikować na poziomie ludzi dorosłych bez złych uczuć, które zwykle towarzyszą związkom nie opartym na takich podstawach.

Brian Tracy podpowiada dobrą metodą oceny, czy żyjesz we właściwym związku. Jest to tzw. “test najlepszego przyjaciela”. Punktem wyjścia trwałego, romantycznego związku jest uczucie, że spotkałeś najlepszego przyjaciela. W idealnym związku to partner jest twoim najlepszym przyjacielem. .

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie uważasz, że partner jest twoim najlepszym przyjacielem, jeśli nie czujesz, że wolisz być z nim niż z kimkolwiek innym, oznacza to, że coś w waszym związku jest nie w porządku.

#05 Podobne samokoncepty się przyciągają i są najbardziej zgodne

Zawsze będziesz najsilniej przyciągany do osoby równie szczęśliwej i pozytywnej jak ty i najlepiej będziesz się z nią zgadzał.

Nastrój w małżeństwie i związku, ogólny poziom optymizmu i pesymizmu jest dobrym wskaźnikiem zgodności samokonceptów. Ludzie o negatywnym samokoncepcie przyciągają się nawzajem równie silnie, jak ci o samokoncepcie pozytywnym. Pobierają się, zakładają rodziny i żyją w zgodzie przez wiele lat, a czasem i przez całe życie. Ich związki opierają się na tym, że oboje partnerzy są osobowościami w dużym stopniu negatywnymi. Podobne samokoncepty przyciągają się niezależnie od swej natury.

Oceń swego partnera w skali od 1 do 100. Określ, przez jaką część czasu prezentuje on pozytywną i optymistyczną postawę, a przez jaką część czasu negatywną i pesymistyczną. Potem poddaj temu samemu testowi siebie.

Zauważysz, że najlepiej się czujesz z osobą, która jest w równym jak ty stopniu szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Dlatego mówi się, że “swój do swego ciągnie”.

Jeśli dwoje ludzi wstępuje w związek i jedno z nich jest znacznie szczęśliwsze od drugiego, to pojawią się wszelkiego rodzaju konflikty i nieszczęścia. Większość rozpadów związków i małżeństw zdaniem Briana Tracy wynika z zachwiania równowagi samokonceptów.

#06 Dobra komunikacja

Podstawową przyczyną sukcesu związku i małżeństw jest to, że partnerzy swobodnie się ze sobą komunikują. Działają tak jakby na tej samej długości fali. Każde z nich wyczuwa, co myśli i czuje drugie. Niezależnie od siebie dochodzą do takich samych wniosków.

Główną przyczyną porażek w związkach są zaburzenia tej komunikacji. Partnerzy nie rozumieją się nawzajem i kłócą się o dobne jak i większe sprawy. Każde uważa, że ma rację, a to drugie się myli. Nie mogą się pogodzić z tym, że oba punkty widzenia są słuszne, jeśli właściwie do nich podejść.

Aby zbudować i utrzymać w związku sprawną komunikację, konieczne jest spędzanie ze sobą nieprzerwanych okresów – chodzi tu o ilość i jakość tego czasu. Pary powinny przebywać we własnym towarzystwie. Aby utrzymać otwartość kanałów komunikacji, partnerzy powinni dużo ze sobą rozmawiać i słuchać się nawzajem. Kiedy stają się tak zajęci, że nie mają już czasu na rozmowy, na horyzoncie pojawiają się problemy.

Dobra komunikacja wymaga pewnych umiejętności mówienia i słuchania, których można się nauczyć. Jednak doskonała komunikacja związkach wymaga także rozumienia dzielących partnerów różnic.

Uwagi końcowe

Najpiękniejsze słowa, jakie można komuś powiedzieć, to: “Kocham Cię i ufam Ci” i usłyszeć to samo w odpowiedzi. Jeśli chcesz stworzyć idealny i pełny miłości związek to te sześć reguł sukcesu szczęśliwych związków z pewnością w tym pomogą.

Jeśli chcesz, aby twój związek był bardziej udany stosuj złotą zasadę związków. Regularnie pytaj sam siebie: “Jakby to było, żyć ze mną w związku?” albo “Jakby to było, gdyby mój partner traktował mnie tak, jak ja traktuję jego?”.

Najważniejszym pytaniem, które warto sobie stale zadawać i odpowiadać na nie, by utrzymać udany związek, jest: “Co jest ważne?”. Kiedy ciągle pytasz sam siebie “co jest ważne?”, widzisz rzeczy wyraźniej, robisz i mówisz to, co należy.

Pamiętaj otrzymujesz ze związku dokładnie tyle, ile w niego włożysz. Im więcej zainwestujesz w swój związek, tym więcej miłości, satysfakcji i przyjemności z niego uzyskasz.

“Miłość to całkowite zaangażowanie w rozwój potencjału drugiej osoby”. – W. Scott Peck

Maksimum Osiągnieć

Maksimum osiągnięć. - Brian Tracy
Maksimum osiągnięć. – Brian Tracy

Jeśli chcesz osiągnąć więcej sukcesów w życiu osobistym i zawodowym; lepiej wykorzystywać swój potencjał i osiągnąć, to czego chcesz i co jest dla ciebie najlepsze. To koniecznie przeczytaj książkę Briana Tracy – Maksimum osiągnieć.

Maksimum Osiągnięć pokarze ci, jak ruszyć w kierunku najlepszej wersji siebie, stać się “kowalem własnego losu”, co robić, aby podnieść jakość swojego życia i cieszyć się życiem jeszcze bardziej.

Znajdziesz w niej wiele bardzo praktycznych wskazówek, jak czuć się szczęśliwym i wolnym, jak odnaleźć spokój duch, wyzbyć się niszczących negatywnych uczuć, zyskać pewność siebie i odnieść sukces – czymkolwiek on dla ciebie jest.

Jeśli jest jakaś książka Briana Tracy, którą zdecydowanie warto przeczytać to jest nią Maksimum Osiągnięć. Więc jeśli jeszcze jej nie czytałeś czas nadrobić zaległości i dać sobie szanse na maksymalny sukces!

“Twoje życie staje się lepsze tylko kiedy Ty stajesz się lepszym”. – Brian Tracy

Sprawdź też: Kochać i być kochanym. 10 zasad miłości i budowania trwałych związków