Wszyscy przynajmniej raz przeżyliśmy dzień, w którym nie mogliśmy się skupić na zaplanowanych zadaniach. Każdy kto pracuje, doświadcza momentów, w których koncentracja po prostu się nie pojawia. Dobra wiadomość jest taka, że brak skupienia od czasu do czasu jest zupełnie normalny. 

Co więcej, te “przerwy” jakie mózg sobie robi uciekając myślami gdzieś indziej, są w rzeczywistości częścią jego normalnego funkcjonowania. Całkowite skupienie się na jednej rzeczy przez dłuższy czas jest dużym wyzwaniem. Jednak częsty i powtarzający się brak koncentracji może być spowodowany przez różne czynniki. Mogą to być braku snu, niewłaściwe odżywianie, przyjmowane leki, a czasem nawet poważniejsze choroby. Dlatego najlepiej jest udać się do lekarza, gdy poczujesz, że być może to, co kryje się za Twoim brakiem skupienia, to coś więcej niż tylko stres, osobiste problemy, kilka nieprzespanych nocy, czy złe nawyki żywieniowe. Dzięki temu uzyskasz profesjonalną diagnozę i w razie potrzeby poddasz się odpowiedniemu leczeniu. 

Jeśli natomiast to, co doświadczasz, to zwykły i dość powszechny obecnie brak koncentracji, z pewnością nie chcesz, aby miał on wpływ na Twoją skuteczność i produktywność w pracy. Możesz zrobić kilka rzeczy, aby odzyskać skupienie i skierować je na osiąganie satysfakcjonujących wyników i sukcesów. Oto sposoby jak zwiększyć efektywność w pracy i utrzymać koncentrację. Zaczynamy!

“Rozproszenia muszą umrzeć tak, aby Twoje najważniejsze cele mogły żyć”. – Aaron Dignan

Tracisz koncentrację w pracy? Oto jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

#01 Planuj z wyprzedzeniem

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy? Planuj z wyprzedzeniem

Łatwo jest poczuć się przytłoczonym i zdekoncentrowanym, gdy to, co masz przed sobą, jest mnóstwem zadań, które musisz wykonać. Oczywiście z sukcesem i na czas. Długa lista rzeczy do zrobienia i napięte terminy, ale tylko kilka godzin, aby zająć się wszystkim. Jest to doskonały przepis na przykre konsekwencje, jeśli zabraknie Ci koncentracji i umiejętności zarządzania czasem

Dlatego najlepiej jest zaplanować swój dzień z wyprzedzeniem. Powinieneś określić, co ma wysoki priorytet, a co jest mniej istotne i może poczekać. Dzięki dzisiejszej technologii, istnieją różnego rodzaju elektroniczne plannery, które pomogą Ci w zaplanowaniu dnia. Umożliwią Ci utrzymanie kontroli nad Twoimi zadaniami i postępem. Jeśli wolisz bardziej tradycje metody skorzystaj z plannera w wersji papierowej. W zależności od rodzaju pracy, możesz podzielić większe projekty na mniejsze, a tym samym na łatwiejsze do wykonania zadania. 

Określenie tzw. “kamieni milowych” pozwoli Ci zrobić jeden krok na raz i cieszyć się małymi zwycięstwami w drodze do ukończenia całego zadania. Śledząc swoje postępy i widząc, że ukończyłeś już cześć zadań, będziesz jeszcze bardziej zmotywowany do dalszego kontynuowania pracy nad swoim projektem. 

Sprawdź: LifeBalance. Dlaczego warto korzystać z plannera?

#02 Przygotuj potrzebne narzędzia przed rozpoczęciem pracy

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy? Przygotuj narzędzia

Jeśli masz problemy z koncentracją i w pewnym momencie stwierdzisz, że nie masz czegoś, co jest Ci potrzebne do wykonania zadania, będziesz jeszcze bardziej rozkojarzony. Aby zminimalizować i uniknąć takich problemów, warto zorganizować swoje miejsce pracy przed rozpoczęciem jej wykonywania. Upewnij się, że masz wszystko co niezbędne do realizacji swojego zadania. 

Miej sprawnego laptopa czy oprogramowanie, którego używasz. Mogą Ci się też przydać różne materiały biurowe jak np. długopis, ołówek czy notatnik. W pracy biurowej podobnie jak przy majsterkowaniu, trzeba mieć właściwe narzędzia, bez tego niewiele zdziałasz. Przygotuj swój warsztat pracy z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych przerw na szukanie różnych niezbędnych do pracy rzeczy. Miej wszystko dostępne pod ręką.

Sprawdź: 5 kroków do czystości i dobrej organizacji miejsca pracy

#03 Trzymaj rozpraszacze uwagi pod kontrolą 

Bez względu na to, czy pracujesz w domu czy w biurze, różnego rodzaju zakłócenia w Twojej pracy są niemal nieuniknione. Kiedy wystąpią, tracisz koncentrację i możesz mieć trudności z jej odzyskaniem. Można jednak zminimalizować ryzyko rozproszenia uwagi i w ten sposób uniknąć sytuacji, które mogą zaburzyć Twoje skupienie.

Jeśli pracujesz w domu, najlepiej poinformuj wszystkich o swoich godzinach pracy. Poproś, aby nie przeszkadzać Ci w tym czasie, chyba że jest to coś naprawdę pilnego. Najlepiej dodatkowo określ co oznacza sytuacja pilna, aby “pilne” nie stało się “wszystko”.

Czy gdy pracujesz Twój smartfon leży na biurku albo masz otwarte strony swoich ulubionych blogów czy mediów społecznościowych? Może to nie być dobry pomysł. Łatwo jest się rozproszyć, gdy zobaczysz nowe powiadomienie na telefonie czy interesujący nowy post, który ktoś opublikował. Telefon jeśli możesz przełącz w tryb samolotowy lub go wyłącz i schowaj, żeby go nie widzieć. Jeśli nie potrzebujesz do pracy Internetu odłącz się od niego. Takie rozrywki zostaw sobie na później, kiedy skończysz pracę lub gdy będziesz miał przerwę. 

Stwórz wokół siebie “izolującą bańkę”, która będzie zapobiegać rozpraszaniu Twojej uwagi. Będzie działać niczym pole siłowe jak w “Gwiezdnych Wojnach”. Nie oznacza to, że nie powinieneś komunikować się ze współpracownikami. Krótka wymiana zdań nie zaszkodzi. Czasem może nawet pomóc w zmianie perspektywy albo posłużyć jako bodziec do dalszej pracy. Jednak czas na dłuższe pogawędki zostaw sobie na czas przerwy.

#04 Wykonuj tylko jedną rzecz naraz

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy? Wykonuj jedno zadanie na raz

Koncentracja często sprowadza się do pracy tylko nad jednym zadaniem w danej chwili. Może się wydawać, że robiąc naraz kilka zadań, szybciej dotrzemy do mety i je ukończymy. Zaskakująco lub nie, takie podejście w rzeczywistości wydłuży czas, który spędzisz w pracy. 

Kiedy pracujesz nad kilkoma zadaniami jednocześnie, są duże szanse, że nie wykonasz ich prawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że uwaga, którą poświęcasz każdemu z nich jest mniejsza i możesz łatwo przeoczyć istotne szczegóły. 

Praktyka czyni mistrza, dlatego staraj się zajmować tylko jednym zadaniem w danym momencie. Wkrótce stanie się to Twoim dobrym nawykiem, który pozytywnie wpłynie na wydajność i efekty Twojej pracy. 

#05 Regularnie rób sobie przerwy 

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy? Rób sobie przerwy

Regularne przerwy są niezbędne, gdy starasz się poprawić swoją wydajność pracy. Ciągła praca w końcu Cię zmęczy i możesz sobie tylko wyobrazić jej końcowy efekt. Każdy ma swoje granice i kiedy poczujesz, że dotarłeś do swoich, najlepiej zatrzymaj się i rozkoszuj się przerwą. Próba osiągnięcia szczytowej wydajności “non-stop” może łatwo doprowadzić do wypalenia i wysokiego poziomu stresu

Przemęczenie i zbyt dużo stresu, a Twój mózg nie będzie chciał z Tobą dobrze współpracować. Umiejętność wyczucia, kiedy można się zatrzymać i zrobić sobie przerwę, a kiedy pracować, nabiera ogromnego znaczenia. Im bardziej jesteś zestresowany i zmęczony, tym mniejsze są szanse, że będziesz się doskonale spisywał w pracy. Regularnie rób przerwy, kiedy tylko czujesz, że jest Ci to potrzebne. 

Możesz mieć pokusę by pracować bez wytchnienia, by odhaczyć na liście kolejne zadanie jako “zrobione”. Być może uda Ci się ukończyć zadanie trochę szybciej, jednak może to nie przynieść pożądanych rezultatów, jeśli chodzi o jakość Twojej pracy. 

Poza tym, nie zapomnij o dłuższych przerwach. Wykorzystaj dni wolne, aby zrobić coś zupełnie innego, niezwiązanego z Twoją pracą. Odkrywaj świat, spędzaj czas na świeżym powietrzu, ucz się czegoś nowego. Po prostu daj swojemu umysłowi i ciału odpocząć od codziennych obowiązków. 

Gdy masz wolne staraj się nie myśleć o pracy. Spędzanie wolnego czasu, rozmyślając o nadchodzących wyzwaniach, może łatwo sprawić, że gdy zaczniesz swój tydzień pracy będziesz już zmęczony. Dobrze jest planować z wyprzedzeniem, ale nie poświęcaj zbyt wiele wolnego czasu na zajmowanie się sprawami związanymi z pracą. Jest czas odpoczynku i czas pracy. Nie mieszaj jednego z drugim.

 “Im więcej pracy i koncentracji w coś włożysz, tym większą i trwalszą będziesz miał z tego radość”. – Witold Wójtowicz

A Ty jakie znasz sposoby na koncentrację? Co robisz, aby być bardziej wydajnym w pracy?