Pragniesz sukcesu? Chcesz być bardziej produktywny? Starasz się pracować nad lepszym wykorzystaniem czasu, jaki masz w swoich rękach? Koniecznie musisz wiedzieć, na czym się skupić! Musisz określić swój MIT na dobry początek dnia. MIT czyli od ang. Most Important Task – Najważniejsze Zadanie, które musisz dziś wykonać!

“Zidentyfikuj swoje najważniejsze priorytety (MIT) i pracuj nad nimi codziennie, zanim zajmiesz się czymkolwiek innym!”

Siła priorytetów! Co jest dla Ciebie najważniejsze? MIT na dobry początek dnia

Zasady koncepcji MIT zdefiniował znany bloger i minimalista Leo Babauta przekonując, że przy organizowa­niu pracy powinniśmy ustalić zadania, które mają największy wpływ na osiągniecie naszych celów, życie prywatne i zawodowe.

Idea jest prosta: Twój MIT to zadanie, które najbardziej chcesz lub musisz dziś wykonać. Bez względu na to, co innego będziesz dzisiaj robił, to są rzeczy, co do których chcesz mieć pewność, że je zrobisz. 

MIT trzeba wykonywać w pierwszej kolejności i najlepiej z samego rana. Albo jeszcze w domu, albo zaraz po przyjściu do pracy. Jeśli odłożysz MIT na później, to istnieje ryzyko, że szybko stracisz koncentrację. Zajmiesz się czymś innym i zabraknie Ci czasu na ich wykonanie. W pierwszej kolejności zajmij się pracą twórczą. Pracę reaktywną zostaw na później. Zrób swój MIT od razu, a reszta dnia będzie łatwa jak ciastko z kremem!

“Często dajemy się ponieść drobnym sprawom, pracujemy nieefektywnie, co tylko wyzwala w nas uczucie produktywności, podczas gdy najważniejsze zadania są odkładane na później, a potem na jeszcze później, aż w końcu brakuje nam już na nie czasu, ponieważ ciągle wyskakują nowe „pilne” sprawy. To rodzaj prokrastynacji, a w każdym razie błędnego wyznaczenia”.  – Leo Babauta

Jak wdrożyć zasadę MIT w życie?

To bardzo proste. Twój MIT, zależy od wykonywanej pracy i celów osobistych. Określ od 1 do 3 najważniejszych zadań, które absolutnie muszą być zrealizowane do końca dnia.

Dobrze się sprawdza wskazanie trzech zadań MIT na dany dzień. Jedno może dotyczyć bieżącej pracy zawodowej, drugie życia osobistego, a trzecie może być elementem twojego celu długoterminowego.

Gdy określisz swój MIT, zablokuj wszystko, co cię rozprasza i skup się na tym, by pierwszym z nich zająć się najpierw, zanim zaczniesz cokolwiek innego.

“Zaplanuj wykonanie MIT możliwie najwcześniej rano. Wyłącz telefony, nie zaglądaj na pocztę, nie sprawdzaj powiadomień z serwisów społecznościowych. Skup się na swoim MIT!”

Wejście w nawyk MIT jest zaskakująco łatwe. Wystarczy:

  1. Zakończ każdy dzień zdefiniowaniem do trzech MIT na następny dzień.
  2. Przeprowadź priorytetyzację zadań z tej minilisty poprzez umieszczenie najważniejszego zadania na najwyższym miejscu listy.
  3. Rozpocznij pracę od zadania nr 1 zaraz po przebudzeniu i doprowadź ją do końca.
  4. Kontynuuj pracę nad zadaniami nr 2 i 3. 
  5. Poświęć resztę dnia na zadania mniej wymagające, ale równie ważne.
  6. Kiedy skończysz swoje MIT, świętuj!

Uwagi końcowe

Rozpoczęcie każdego dnia od skupienia się od razu na ważnych zadaniach jest wspa­niałym środkiem eliminującym prokrastynację. Zamiast „szukać czasu” na najważniejsze sprawy, zajmujesz się nimi od razu, jeszcze zanim przej­dziesz do tych, które nie mają tak ważnego wpływu na twoje życie.

Decyzja o wyborze MIT sprawia, że zadania dotyczące planowania stają się znacznie łatwiejsze. Jeśli zdefiniujesz to, co jest dla ciebie najważniejsze, będziesz musiał mieć naprawdę bardzo dobry powód, aby zwlekać, odkładać decyzję i nie poświęcić czasu na realizację zadań, które zbliżają cię do celu.

Idea MIT to mała rzecz prosta do wdrożenia w życie, a jednak działa rewelacyjnie. Zasada MIT stosowana konsekwentnie daje wielkie efekty. Ale tak właśnie jest. Czasami małe rzeczy mogą zrobić wielką różnice. Wypróbuj MIT koniecznie i zobacz jak działa u ciebie!

“To, co najważniejsze, nie może być na łasce tego, co mniej ważne”. – Johann Wolfgang von Goethe.

Sprawdź też: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach i zapanuj nad swoim czasem

Jaki jest twój MIT? Jakie zadanie najbardziej zbliży cię do twojego celu?