Żyjemy w świecie, który nie wie, jak być naprawdę szczęśliwy. Szukamy radości w niewłaściwych miejscach i w niewłaściwy sposób. Jak odnaleźć szczęście i spełnienie w życiu? Fryderyk Karzełek – twórca Klubu 555, przedsiębiorca i trener w takich obszarach jak rozwój osobisty, sprzedaż naturalna, komunikacja, przywództwo, ma na to sposób. Okazuje się, że szczęście mieści się w sześciu obszarach. Razem tworzą Heksagon Szczęścia. Każdemu z nas towarzyszy właśnie taka figura geometryczna, która opisuje nasz świat. W niej znajduje się zbiór tego wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z naszym życiem. Poznaj więc tę magiczną szóstkę!

„Życie ludzkie jest wędrówką, której celem jest szczęście”. – Fryderyk Karzełek

Heksagon Szczęścia. 6 elementów szczęśliwego życia według Fryderyka Karzełka

#01 Zdrowie

Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi na jawie I sam to powie, Że nic nad Zdrowie…” pisał nasz wieszcz Jan Kochanowski. Prawdopodobnie każdy się zgodzi, że zdrowie jest najważniejsze.
Zdrowie to też jeden z sześciu elementów, z których składa się Heksagon Szczęścia. Dobre zdrowie wpływa na odczuwanie głębokiego szczęścia, a tym samym daje satysfakcję z życia. Warunkiem jego posiadania jest postępowanie według pewnych zasad i wypracowanie dobrych nawyków, aby cieszyć się zdrowiem przez długi czas.
Odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu, sen, ruch i aktywność fizyczna oraz profilaktyczna kontrola stanu zdrowia to podstawy, o które trzeba zadbać.

#02 Praca

Kolejny element Heksagonu Szczęścia to praca. Praca odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Praca nadaje sens życiu, pomaga wyznaczać cele, pozwala wspinać się po stopniach kariery, jest źródłem dochodu, często określa status, stwarza możliwości realizowania siebie samego, ułatwia spełnianie marzeń, sprawia radość oraz motywuje do działania.

Skoro praca wypełnia znaczną cześć naszego życia, warto na bieżąco się zastanawiać nad wewnętrzną satysfakcją i spełnieniem płynącym z wykonywanej pracy. Praca bowiem powinna spełniać dwa podstawowe warunki, dawać satysfakcję i oczywiście pieniądze.

#03 Finanse

A skoro o pieniądzach mowa, to następnym elementem Heksagonu Szczęścia są finanse. Co prawda mówi się często, że „pieniądze szczęścia nie dają”, jednak bez pieniędzy trudno być szczęśliwym.

Pieniądze i stabilność finansowa w istotny sposób decydują o bezpieczeństwie i komforcie naszego życia. Pieniądze dają też wolność i możliwość wyboru. Utrata kontroli nad tym, ile dokładnie zarabiamy i wydajemy, może poważnie skomplikować nam życie.

Aby godnie żyć, bez zamartwiana się o pieniądze na opłacenie rachunków i zakup potrzebnych artykułów, konieczna jest odpowiednia wiedza i mądre zarządzanie własnymi finansami. Dochodzenie do zamożności opiera się na trzech podstawowych filarach. Po pierwsze zarabianie, po drugie oszczędzanie, a po trzecie pomnażanie naszego majątku.

#04 Relacje

Człowiek nie jest samotną wyspą. Ważną rolę w naszym życiu odrywają ludzie, którzy są wokół nas i relacje jakie z nimi tworzymy. Relacje budowane z innymi ludźmi mogą nas wspierać lub przytłaczać.

Relacje w Heksagonie Szczęścia to obszar, któremu przypisujemy wszystkich, towarzyszących nam w mniejszym lub większym stopniu, ludzi. Wśród nich są członkowie naszej rodziny, przyjaciele, znajomi, współpracownicy, sąsiedzi i wielu innych.

Niezwykle ważną, niezbędną w naszym życiu umiejętnością jest budowanie i zachowanie relacji z ludźmi. Jakość naszych związków z innymi ludźmi wpływa na jakość naszego życia i poziom odczuwanego szczęścia. Każdy człowiek jest inny i komunikuje się nieco inaczej. Nie ma więc jednej słusznej metody dotarcia do każdego. Jednak uniwersalnym sposobem na dobre relacje jest życzliwość, empatia, chęć zrozumienia, dążenie do obopólnych zwycięstw – „win-win” i efektów synergii.

#05 Czas dla siebie

Nie ma możliwości dzielenia się szczęściem z drugim człowiekiem, jeśli samemu nie jest się szczęśliwym. Dlatego w heksagonie szczęścia nie mogło zabraknąć czasu dla siebie.

Dbanie o siebie to nie egoizm, to konieczność. W pierwszej kolejności trzeba zadać o siebie, bo inaczej nie będziemy mieli czego dać innym. Jeżeli przyjmiesz zdrową dawkę egoizmu wyrażającą się w dbałości o poczucie własnej wartości i swoją samoocenę, w asertywności oraz stawianiu siebie poniekąd na piedestale, to zaczniesz doświadczać pozytywnej wewnętrznej przemiany.

Planowanie czasu dla siebie wymaga konkretnych umiejętności. W czasie dla siebie powinniśmy robić coś ewidentnie z myślą o doznawaniu osobistej radości i czerpaniu satysfakcji, co w efekcie podniesie nasze poczucie wartości. Dzięki takim działaniom unikniemy frustracji, stresu i innych negatywnych emocji.

Koncentracja na działaniach, które przynoszą przyjemność, rozwijanie swoich pasji, dobre nastawienie do świata będą generować najlepszą energię niezbędną do tego, aby być efektywnym i szczęśliwym.

#06 Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to kolejnym obszar Heksagonu Szczęścia. Trzeba wejść w proces permanentnego rozwoju osobistego. Rozwój powinien być codziennym dobrym nawykiem.

Obecnie możliwości rozwoju są wręcz nieograniczone. Tylko od nas zależy czy z nich skorzystamy. Nabywanie nowych umiejętności, przyswajanie wiedzy, czytanie książek, udział szkoleniach czy ogólnie zaciekawienie światem sprawią, że nasz mózg będzie wciąż sprawny.

Dbałość o własny intelekt, emocje i duchowość są po prostu konieczne. Bez rozwoju nie ma życia, nie ma postępu. Trzeba stale się rozwijać pod każdym względem by stawać się coraz lepszym człowiekiem. Rozwój doprowadzi cię do mądrości, pomoże zrozumiesz, co jest ważne, czym jest szczęście i jak szczęśliwie żyć.

Uwagi końcowe

Oto sześć kluczowych elementów szczęśliwego życia: zdrowie, praca, finanse, relacje, czas dla siebie, permanentny rozwój osobisty. Wspólnie tworzą Heksagon Szczęścia. Każdy z tych obszarów jest równie ważny jak pozostałe pięć. Trzeba zadbać o każdy z nich i rozwijać się równolegle we wszystkich sześciu dziedzinach, aby żyć w harmonii. Zaniedbanie któregokolwiek z nich spowoduje obniżanie się ogólnego poziomu satysfakcji z życia. Bo problemy w jednym obszarze przeważnie powodują kłopoty w innym.

Równowaga w każdy z obszarów heksagonu szczęścia jest kluczem do spełnienia.
Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia. - Fryderyk Karzełek
Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia. – Fryderyk Karzełek

Aby czuć się w życiu szczęśliwym, czyli być zdrowym, inteligentnym i bogatym, wchodzić w relacje, mieć dobrą pracę i czas dla siebie — trzeba się stawać takim człowiekiem. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Koniecznie sięgnij po wydaną przez Sensus Onepress książkę Heksagon Szczęścia, której autorem jest Fryderyk Karzełek.

Heksagon Szczęścia to książka, która zaprasza do odbycia podróży do świata wiedzy, do wnętrza samego siebie, do miejsc spokoju i wyciszenia, w których znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania, zdefiniujesz marzenia i zaczniesz osiągać to, czego tak naprawdę pragniesz.

Bez twojej dobrej woli i chęci nic się nie zmieni. Nie uzyskasz oczekiwanego efektu ani nie osiągniesz sukcesu. Nie czekaj na to, że wszystko samo się jakoś w twoim życiu poukłada.

Jeżeli nie chcesz warunkować swojego szczęścia tym, co ci się w życiu przydarza, to Heksagon Szczęścia jest właśnie dla ciebie. Tylko życie na własnych zasadach, które będą zbudowane na solidnych fundamentach każdego z jego obszarów, może dać ci oczekiwaną satysfakcję, spełnianie i szczęśliwsze życie.

„Możesz nie mieć spektakularnych sukcesów, dobrego zdrowia, zadowalającej pracy, wielkich pieniędzy, pewności siebie, wsparcia ze strony rodziny ani poprawnych relacji z otoczeniem, czasu na własne przyjemności, bezstresowego życia, prostej drogi do przejścia, świadomości swoich pasji i możliwości. Ale nie możesz powiedzieć, że nie masz mocy. Ona przychodzi z Tobą na świat i pozostaje na zawsze”. – Fryderyk Karzełek

Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia Autor: Fryderyk Karzełek

Sprawdź: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

A jak wygląda Twój heksagon szczęścia? Czy panuje w nim równowaga?