Kiedy myślimy o marzeniach, nasze myśli automatycznie kierują się w stronę wycieczek, wakacji, pieniędzy oraz rzeczy, które wydają się być nieuchwytne i niemożliwe do zrealizowania. W najlepszym razie – bardzo trudne do zrealizowania. Każdy z nas ma jakieś marzenia. Dla jednych są to małe rzeczy, jak wolny od dzieci weekend, czy pomoc domowa, dla niektórych jest to kosztowna podróż, czy ogromny dom. Niezależnie od tego, jaką rangę przybierają nasze marzenia, musimy być świadomi tego, że nikt niczego za nas nie zrobi. Wszystko musimy wziąć w swoje ręce, a żeby to zrobić, potrzebujemy odpowiedniej motywacji i sposobów działania. Zobaczmy, co właściwie powinniśmy wykonać, aby realizować swoje cele i marzenia. Oto pięć warunków, które trzeba spełnić, jeśli chcesz mieć szanse zrealizować swoje marzenia. Zaczynamy!

„Ale marzenia nie spełniają się ot tak. W tym cała ich magia. Że są wyczekane”. – Martyna Wojciechowska

5 warunków, które musisz spełnić, jeśli chcesz zrealizować swoje marzenia

#01 Myśl i zachowuj się pozytywnie

Myślmy i wyrażajmy się pozytywnie. Przywołując na myśl coraz większe marzenia, niejednokrotnie przyciągamy także wszystkie rzeczy, które mogą sprawić, że się ono nie spełni. Dlaczego tak robimy? Bo nie jesteśmy pewni swoich sił i swojej wartości. A co za tym idzie tego, że jesteśmy w stanie je zrealizować.

Słowo mówione ma jeszcze większą moc niż to pomyślane. Dlatego dobrze, jeśli nauczymy się wymawiać swoje marzenia na głos. Możemy to robić kiedy jesteśmy sami w domu, przed lustrem w łazience, czy podczas spaceru. Wyobrażajmy sobie siebie spełniającego marzenie. Opowiadajmy sobie, co sprawiło, że w tym miejscu się właśnie znajdujemy. Kiedy usłyszymy tyle pozytywnych słów nawet od samego siebie, nasza motywacja zyska na sile, a my sami utwierdzimy się w tym, że naprawdę tego chcemy. A skoro o tym myślimy i mówimy- staje się to osiągalne.

Sprawdź: 7 skutecznych sposobów jak być bardziej pozytywną osobą

#02 Przebywaj z właściwymi ludźmi

Otaczajmy się pozytywnie myślącymi ludźmi. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wpływają na nas ludzie, którymi się otaczamy. Jeśli przebywamy w towarzystwie wampirów energetycznych, wiecznych malkontentów oraz nerwusów, ta energia automatycznie przechodzi na nas. Dlaczego mamy wierzyć w siebie, skoro słyszymy co chwilę, że nic nie ma sensu, że kolejne działania nie przynoszą efektów, że wszyscy działają na naszą niekorzyść, a cały świat nastawiony jest przeciwko nam?

Samo słuchanie opowieści tego typu znacznie obniża naszą motywację i chęć do działania. Dlaczego nam ma się udać, skoro inni gwarantują, że pracują równie ciężko i nic z tego nie mają? Istnieją ludzie, którzy zupełnie nieświadomie sprawiają tak negatywne wrażenie. Powinniśmy się od nich odseparować, a przynajmniej ograniczyć kontakt z nimi. Przebywając w otoczeniu osób, które czerpią przyjemność i motywację z każdego małego sukcesu, sami motywujemy siebie do sięgania nawet po niewielkie rzeczy, które z czasem zbliżają nas do spełnienia marzeń.

Sprawdź: Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 12 typów ludzi toksycznych

#03 Porzuć wymówki i usprawiedliwienia

Musimy przestać się usprawiedliwiać i szukać wymówek. Ludzie uwielbiają się tłumaczyć ze swojego lenistwa, a już w największym stopniu uwielbiają tłumaczyć się przed samym sobą. Brak czasu, ogrom obowiązków, zmęczenie – to tylko niektóre z najczęściej występujących wymówek.

Nie zawsze wystarczy uświadomienie sobie, że nikt za nas niczego nie zrobi. Bardzo często odkładamy coś na jutro tylko dlatego, że „jutro też jest dzień”, a to, czy zrobimy to dziś, czy przesuniemy to o jeden dzień, niczego nie zmieni. Następnego dnia natomiast nasze myśli wyglądają tak samo i z kolejnego dnia robi się tydzień, miesiąc, a nawet rok.

Motywacją do działania mogą być zdjęcia, sytuacje, książki, a nawet własnoręcznie zrobione plakaty motywacyjne z rzeczami, do których dążymy. Patrzenie na nie codziennie uświadamia nam, że wciąż tego nie mamy i może czas wziąć się do pracy. Jedynie systematyczność i wzięcie sprawy w swoje ręce może gwarantować sukces. Dlatego mając cel przed oczami, nie będziemy tłumaczyli się brakiem czasu czy zmęczeniem. Pamiętajmy, że każdy człowiek, który osiągnął sukces, miał dokładnie tyle samo godzin w ciągu doby, co my.

Sprawdź: 10 wymówek, które wstrzymują działanie i obniżają motywację

#04 Podejmij działanie

Zamiast koncentrować się na tym, co by było gdyby, zacznijmy działać. Gdybanie jest jedynie dobrym zajęciem, kiedy mamy zbyt dużo czasu i chcemy go czymś zająć, a przy okazji nieco zdołować się, że nie mamy jeszcze tego, do czego dążymy. Wizualizacja marzenia to jedno, natomiast rozważanie na temat tego, jak dobrze byłoby je spełnić to zupełnie inny problem.

Myślenie o przeszłości również nie ma większego sensu. Nie rozpamiętujmy tego, co zrobiliśmy i tego, co by było, gdybyśmy postąpili inaczej. Liczy się jedynie to, co robimy teraz i jakie decyzje podejmiemy, żeby nasza przyszłość wyglądała dokładnie tak, jak tego chcemy. Jeśli mamy marzenie, cel który chcemy osiągnać, trzeba od myślenia przejść do czynów i zacząć działać.

Sprawdź: 5 sposobów, by przezwyciężyć lenistwo i zacząć działać

#05 Nie zniechęcaj się – bądź wytrwały

Aby zrealizować swoje marzenia, musimy uświadomić sobie, że nasza droga do nich nie będzie usłana jedynie różami. Na każdej drodze spotka nas szereg niepowodzeń i porażek. Sztuką jest jednak wyciąganie z nich lekcji i nauczki na przyszłość. Po to aby nie popełniać ciągle tych samych błędów i wykorzystywać ich pozytywne aspekty w dalszym postępowaniu.

Nie jest to umiejętność łatwa, bowiem porażki obniżają poczucie własnej wartości i sens dążenia do celu. Natomiast możemy wyciągnąć z nich ogrom mądrości. Zawsze może okazać się, że oszczędności, które miały być przeznaczone na wymarzone wakacje, muszą zostać ulokowane w dużo ważniejszą sprawę, a urlop, który mieliśmy wykorzystać dla przyjemności, musimy wykorzystać inaczej. Sytuacje losowe się zdarzają i zdarzać będą. Dlatego należy zachować margines zrozumienia dla niepowodzeń i przekształcać je w napęd do dalszej walki o marzenia.

Sprawdź: Ultranastawienie. 8 zasad ultranastawienia aby osiągnąć sukces w życiu

Uwagi końcowe

Realizacja marzeń tylko z pozoru wydaje się być łatwą i przyjemną rzeczą. Niejednokrotnie jest to droga, która nie jest ani prosta, ani szybka. Zarówno konkretne cechy naszego charakteru, jak i sytuacje życiowe mogą skutecznie nam tę drogę utrudnić, dlatego warto przyjrzeć się powyższym radom, aby dążyć do ustalonych celów z nieustającą motywacją i chęciami.

„Ludzie sukcesu są marzycielami, którzy uznali marzenie za coś zbyt ważnego, by zostawić je w świecie fantazji”. – Earl Nightingale

A Ty jakie masz marzenie? Co zrobisz, aby je spełnić?