Co psychologia może mieć wspólnego z finansami? Wbrew pozorom bardzo dużo. W końcu zarządzanie pieniędzmi zaczyna się w naszej głowie, a dopiero kończy na rachunku bankowym. Nasze nawyki i psychika mają ogromne znaczenie i bardzo często wpędzają nas w ogromne kłopoty. Zastanów się, czy czasami nie działasz zgodnie z zakodowanym schematem. Chcesz uniknąć finansowych kłopotów? Uniknij tych siedmiu częsty błędów!

“Droga do bogactwa zależy głównie od dwóch słów: praca i oszczędność”.

Jak uniknąć problemów z pieniędzmi? 7 błędów psychologicznych, które wpędzają cię w finansowe kłopoty

#01 Nadmiar optymizmu

W życiu warto myśleć, że szklanka jest do połowy pełna. W finansach nadmiar optymizmu bywa po prostu niebezpieczny. To on prowokuje nas do kosztownych i nie do końca przemyślanych wydatków, bo przecież “nie będzie tak źle”. Niestety, bywa jeszcze gorzej, gdy zabraknie nam pieniędzy i nie uda nam się zapełnić dziury w budżecie, która powstanie po tym spontanicznym zakupie. Podobnie z wycofaniem się z nieudanej inwestycji. Myślenie, że na pewno jutro będzie lepiej, może prowadzić do jeszcze większych strat.

#02 Strach przed porażką

Obawy i myślenie, że na pewno się nie uda, to także nie jest przepis na finansowy sukces. W spirali strachu boimy się podjąć jakiekolwiek ryzyko i niepotrzebnie unikamy nawet bardzo atrakcyjnych interesów. Taki strach potrafi paraliżować i często uniemożliwia podejmowanie decyzji. Musisz nauczyć się definiować granice strachu i zastanowić się, jaki próg straty jesteś w stanie znieść. Masz 50 tysięcy i chcesz zainwestować? Ustal, sam ze sobą, że nic wielkiego się nie stanie, jeśli stracisz dwa tysiące.

#03 Już i teraz

To problem, z którym borykają się zwykle młodzi ludzie, ale niektórym takie myślenie o dniu dzisiejszym, towarzyszy przez cale życie. To nic innego, jak życie tu, teraz, natychmiast. Jednak często opóźnienie gratyfikacji w dłuższym terminie przeniesie więcej korzyści.

#04 Wszystko albo nic

W życiu nie wszystko jest czarne albo białe, bywają też odcienie szarości. Stawianie wszystkiego na jedną kartę to ogromny błąd. Tak bywa na przykład z celami finansowymi. Zakładasz, że odłożysz do końca roku piec tysięcy, a udaje ci się odłożyć tylko trzy? Myślisz, to bez sensu i w ogóle rezygnujesz z oszczędzania, bo przecież i tak nie udało się osiągnąć celu. Naucz się, że półśrodki także są dobre i doceń sam siebie. Przecież coś się udało.

#05 Myślenie o innych, a nie o sobie

Bywa, że to bardzo ładne myślenie: zastanawiasz się nad tym, czy twoje działania nie wpłyną na kogoś, czy przez nie, nie zrobisz komuś krzywdy. To powód, dla którego rezygnujesz z atrakcyjnego zakupu na licytacji komorniczej, bo nie chcesz przykładać ręki do cudzego nieszczęścia. To także powód, aby kupić nowe auto, choć wcale cię na to nie stać, bo sąsiedzi mają jeszcze lepsze. Oducz się tego, w życiu ważne są twoje cele i to, co myślisz o sobie ty, a nie robienie wszystkiego, aby zaspokoić cudze oczekiwania.

#06 Nadmierna samodzielność

Każdy ma swój własny rozum i każdy z nas musi samodzielnie podejmować decyzje, także te finansowe. Tylko naprawdę nikt z nas nie jest fachowcem w każdej dziedzinie i nie zawsze warto być „Zosią samosią”. Czasami skorzystanie z cudzej rady czy doświadczenia jest naprawdę przydatne.

#07 Grzeczność

Niestety, zbyt często wynosimy tę cechę z domu. Rodzice tak często powtarzają nam, bądź grzeczny, ustępuj starszym, nie odmawiaj, że potem nie potrafimy powiedzieć nie, nawet gdy wiemy, że to słuszne. To, dlatego decydujemy się poręczyć pożyczkę koledze, choć wcale nie mamy pewności, czy jest wypłacalny. Nie odmawiamy też koleżance, gdy poprosi nas o pożyczenie kilku złotych, a potem głupio nam upomnieć się o zwrot. Grzeczność potrafi być uciążliwa.

“Pieniądze nie dadzą Ci szczęścia jeśli jesteś nieszczęśliwą osobą”. – Robert Kiyosaki

Sprawdź też: Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy ponadczasowe lekcje o bogactwie