Co robić z czasem wolnym? Obojętnie, czy masz wolne od pracy, od szkoły, czy od codziennych obowiązków, które musisz wykonać, na przykład od gotowania, sprzątania, prania, robienia zakupów czy prasowania, warto czas, który ci pozostał poświęcić na coś pożytecznego. Nie trać godzin na przeglądanie popularnych portali społecznościowych, ani plotkarskich artykułów dotyczących ploteczek na temat gwiazd. Pamiętaj, że masz swoje życie i powinnaś go przeżyć tak jak ty chcesz. Czas wolny dobrze, by było, gdyby przeznaczony był na coś wartościowego. Skończ więc z niepotrzebnym przeglądaniem Internetu. Zacznij robić i działać coś w efektywnym kierunku. Jak spędzić czas wolny? Na co go przeznaczyć? Jak zarządzać odpowiednio swoim czasem wolnym? Oto dla ciebie kilka praktycznych wskazówek

„Czas wolnym zwany, tym oto się cechuje…że wolno nie upływa, a już go brakuje”.

Jak spędzić czas wolny? Na co go przeznaczyć? Czas wolny – dzieci, rodzina i Ty

Jeśli posiadasz trójkę uroczych, małych urwisów możesz czas wolny, jaki ci pozostał, przeznaczyć na zabawę z nimi. Możecie pograć w różne edukacyjne planszówki. Albo poczytać im bajki, wspólnie pomalować coś farbami, albo razem upichcić ciasteczka z kolorowym lukrem na wierzchu czy w końcu wybrać się na wspólny spacer kiedy dopisuje ładna pogoda, albo poukładać puzzle. Dzieciaki będą na pewno bardzo zadowolone i odwdzięczą ci się uśmiechem na twarzy.

Kiedy zostanie ci jeszcze odrobina wolnego, możesz śmiało ten czas zagospodarować, organizując sobie domowe SPA. Kiedy dzieciaki pójdą spać, ty zorganizuj sobie kąpiel z ulubionymi kosmetykami. Nałóż na twarz maseczkę z węglem aktywnym. Użyj na włosy maski i odżywki. A na koniec wsmaruj w siebie odżywczy balsam o przepięknym waniliowym zapachu. Zrób sobie pedicure i profesjonalny manicure. Po prostu poświęć te kilkadziesiąt minut, które ci zostały tylko i wyłącznie dla siebie.

Na wieczór z mężem, zaopatrz się w ogromną paczkę popcornu i razem oglądajcie filmy.

Przeczytaj w chwili wolnego, przed snem jakąś mądrą książkę, z motto. Zanotuj na kolejny dzień w kalendarzu albo plenerze co zamierzasz robić. Znajdź pośród tysięcy obowiązków, czas wolny, który możesz poświęcić na co tylko będziesz chciała.

Wypróbuj przepis na smaczny deser z nowej książki kucharskiej i spraw tym samym niespodziankę całej swojej rodzinie, kiedy zjawią się po zajęciach czy pracy w domu i którzy z chęcią zjedzą coś pysznego.

Zorganizuj w domu rano, kiedy twoje dzieci jeszcze smacznie chrapią, jogę na macie do otwartego okna. Jeśli wolisz korzystać z bardziej profesjonalnych treningów, znajdź czas między pracą, a odbieraniem dzieci ze szkoły na siłownie. Możesz, wykupując jeden karnet chodzić na wszystkie zajęcia jakie tylko chcesz. Może to być zumba do latynoskich rytmów, proste, aerobowe kroki, czy w końcu porządny wycisk z hantlami.

Wybierz się koniecznie na aqua aerobik w wodzie, na basenie, który idealnie cię odpręży. Po takim treningu wybierz się do cukierni, by uzupełnić węglowodany w organizmie na jakieś zdrowe, mało kaloryczne ciastko, albo na przepyszne cappuccino z bitą śmietaną na wierzchu.

Zaopatrz się w wolnym czasie w kilka najnowszych gazet modowych dla kobiet. W wolnej chwili poczytaj artkuły, w domu podczas robienia naleśników.

Spotkaj się z dawno nie widzianą koleżanką z liceum albo ze studiów przy rozgrzewającej herbacie z pomarańczą w jednej z kawiarni.

Idźcie z mężem do kina, albo do teatru, zostawiając dzieci pod opieką babci. Możesz też zabrać dzieciaki do kina na film animowany.

Zaplanuj na mobilnej aplikacji w Internecie dietę na jutrzejszy dzień, a najlepiej na cały tydzień a przy tym i stwórz listę zakupów.

Wybierzcie się na wspólną wycieczkę do jakichś ciekawych, godnych zobaczenia miejsc. Nie żałuj pieniędzy na bilety na koncerty, zwłaszcza, gdy organizowane są w twojej bliskiej okolicy.

Śmiało wybierz się na potańcówkę ze swoim mężem.

W wolnej chwili słuchaj ulubionej playlisty, albo radia. Po prostu korzystaj z życia.

Sprawdź też: 100+ sposobów na stres. Strategie i metody jak radzić sobie ze stresem

O czym trzeba pamiętać, przy planowaniu czasu dla siebie?

Nie zapomnij o sobie i o swoich potrzebach. Ale też możesz połączyć jedno i drugie i zabrać gdzieś dzieci na przykład do kina, czy na basen. Wspólne spędzenie czasu jest bezcenne. Dla dzieci będzie to dodatkowa frajda, jeśli spędzisz z nimi wieczór na wspólnej zabawie, albo gdzieś razem wyjdziecie.

Pamiętaj, by zachować równowagę między życiem prywatnym, a życiem zawodowym. Nie przynoś do domu obowiązków z pracy i nie zarywaj nocy. Zagospodaruj czas wolny, mając zarówno chwilę dla siebie, ale też kilka godzin dla dzieci i męża.

Mimo wszystko, nie wiesz, co robić w wolnym czasie?

Wypróbuj różne warianty i różne opcje. Jeśli nie lubisz czytać książek i masz alergie na maseczki, zrezygnuj z tego. Chodzi w końcu o to, żeby w czasie wolnym odprężyć się, wyluzować, zrelaksować. A możliwość aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu czy to z dziećmi, czy z mężem, czy z całą rodziną, albo w samotności niech będzie wspaniałą odskocznią od obowiązków i przede wszystkim od pracy w firmie.

Jeśli jesteś zmęczona po całym dniu i nie masz na nic siły ani ochoty, po prostu się połóż i zaśnij. Ale gdy masz jeszcze trochę energii, warto wykorzystać ten czas jak najlepiej. Odnajdź swoją ulubioną pasję, próbując na początek wszystkiego. Od treningów, na przykład od porannego joggingu, przez zapisanie się na lekcje salsy, albo kurs szycia na maszynie. Nie marnuj swojego cennego czasu wolnego na głupoty, tylko wykorzystaj go.

Uwagi końcowe

Czas wolny to jedna z najcenniejszych chwil. Kiedy nie pracujesz, nie masz obowiązków domowych, nie warto zajmować się czymś bezużytecznym. Lepiej, od przeglądania Internetu, który pochłania wiele godzin, warto wybrać się na spacer, kiedy jest ładnie, poćwiczyć, przeczytać coś, obejrzeć wartościowy film, czy w końcu zorganizować dzieciom wspólną zabawę.

„Do nas należą tylko godziny. A godzina szczęścia znaczy wiele”. – Theodor Fontane

Sprawdź też: Co robić w weekend? 8 sekretów udanego weekendu ludzi sukcesu

A Ty co robisz w czasie wolnym?