Czy zastanawiałeś się nad tym, jak odnieść sukces w swoim życiu osobistym i zawodowym? Czy wiesz, że kluczem do osiągnięcia prawdziwego spełnienia i satysfakcji jest ciągłe dążenie do rozwoju osobistego? Bob Proctor, uznany na całym świecie mentor i nauczyciel rozwoju osobistego, stworzył ABC – alfabet rozwoju osobistego i sukcesu, który może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów i spełnieniu marzeń. W tym artykule przedstawimy Ci kluczowe elementy tego alfabetu, które pozwolą Ci odkryć nowe możliwości i potencjał w swoim życiu. Przygotuj się na inspirującą podróż, która zmieni Twoje podejście do życia i otworzy przed Tobą drogę do sukcesu i spełnienia! Oto ABC rozwoju osobistego i sukcesu Boba Proctora. Zaczynamy!

„Zrozum jedno — prawo wibracji daje człowiekowi świadomość, jakiej mu potrzeba, by mógł dokonać takich zmian w swojej osobowości, jakich pragnie”. – Bob Proctor

Sztuka rozwoju osobistego. ABC – alfabet rozwoju osobistego i sukcesu Boba Proctora

AMBICJA

Wielkie rezultaty wymagają wielkich ambicji.

CELE

Wyznaczanie celów jest istotą życia. Czyń to nie dla zewnętrznej pochwały, lecz dla wewnętrznej nagrody.

CZAS

Wszyscy dostajemy tyle samo czasu każdego dnia. Człowiek, który odważy się zmarnować jedną godzinę czasu, nie odkrył wartości życia.

DECYZJA

Podejmowanie decyzji jest pierwszą zasadą w rozwoju osobistej mocy. Twoja osobista moc jest przekuwana na działanie na skutek podjęcia decyzji.

DOSKONAŁOŚĆ

Rozsądnie jest pamiętać o doskonałości, abyśmy mogli zawsze podążać w jej kierunku, choć wiemy, że nigdy nie można jej osiągnąć.

DOŚWIADCZENIE

Wszyscy ludzie sukcesu nieustannie próbują poszerzać swoje horyzonty, wzbogacać swoje umysły. Kiedy rozszerzyłeś swój horyzont myślenia, rozwinąłeś większą świadomość, a świadomość nie jest czymś, co możesz stracić.

DZIAŁANIE

Działania wiążą się z ryzykiem i kosztami. Są one jednak znacznie mniejsze niż długofalowe zagrożenia wynikające z wygodnej bezczynności

EFEKTYWNOŚĆ

Świat nagradza i pamięta nie to, ile wiesz, ale to, co zrobiłeś. Nie musisz pracować ciężej, musisz pracować bardziej efektywnie. Musisz nauczyć się, by Twoja praca miała znaczenie.

INDYWIDUALIZM

Czy poświęciłeś czas na zastanowienie się, co Cię wyróżnia? Jeśli nie, to powinieneś.  Rozwiń tę różnicę za wszelką cenę.

INNOWACJA

Myśl inaczej. Postęp i rozpowszechnianie wiedzy stoją na straży prawdziwej wolności.

KIERUNEK

Dwa najważniejsze składniki udanego życia to cel i wytrwałość. Ludzie sukcesu mają poczucie kierunku — wiedzą, dokąd zmierzają, i wiedzą, że tam dotrą.

KOMUNIKACJA

Rozwiń intuicję. Każdy człowiek posiada czynnik intuicyjny i każdy może jak najbardziej rozwinąć tę zdolność w drodze ćwiczeń. Intuicja jest tym wrażliwym narzędziem umysłowym, które zapewnia nam zdolność do odbierania nastrojów, myśli, wibracji i uczuć innego człowieka.

KREATYWNOŚĆ

Jeśli nie rozwijasz swojego potencjału twórczego, to zacznij.  Ten  kto podąża ścieżką kreatywności, prawdopodobnie znajdzie się w miejscach, w których nikt wcześniej nie był.

MARZENIA

Potrzebujemy więcej ludzi, którzy specjalizują się w tym, co niemożliwe. Aby dokonać wielkich rzeczy, musimy nie tylko działać, ale i marzyć; nie tylko planować, ale i wierzyć.

MENTORZY

Podziwiaj tych, którzy próbują wielkich rzeczy, nawet jeśli im się nie udaje. Spróbuj i zobacz, co się stanie!

MOTYWACJA

Pragnienie jest kluczem do motywacji. Chociaż prawdą jest, że nie potrzebujemy certyfikatów i trofeów, aby potwierdzić, jak dobrze możemy coś robić lub robimy, mogą one służyć  naszemu celowi. Pozytywne wzmocnienie działa na naszą korzyść. W czasie między pierwszą a ostatnią nagrodą, w toczy się gra o życie. Spraw, aby twój kolejny występ był kolejnym nagrodzonym.

MYŚLENIE

Rzadko spotykamy ludzi, którzy chętnie angażują się w twarde, solidne myślenie. Istnieje niemal powszechne dążenie do łatwych odpowiedzi i połowicznych rozwiązań. Nic nie boli niektórych ludzi bardziej niż konieczność myślenia. Pomyśl. Snuj głębokie, przenikliwe myśli, a Twoja zdolność rozumowania się zwiększy.

NASTAWIENIE

Twój byt zależy nie tyle od tego, co przynosi Ci życie, ile od postawy, jaką w życiu prezentujesz; nie tyle od tego, co Ci się przydarza, ile od sposobu, w jaki Twój umysł patrzy na to, co się dzieje.

NAUKA

Aby zdobyć to, czego pragniesz, musisz nauczyć się, jak to zrobić. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, musisz się uczyć.

NAWYK

Powtarzanie tej samej myśli lub czynności przeradza się w nawyk, który powtarzany wystarczająco często, staje się automatycznym odruchem. Kształtowanie nawyku robienia zwykłych rzeczy w życiu w niecodzienny sposób nie tylko przykuje uwagę świata. Zagwarantuje Ci również ciekawe życie — życie, które każdego dnia będzie źródłem satysfakcji.

OBRAZ SAMEGO SIEBIE

Obraz siebie wyznacza granice indywidualnych osiągnięć. Nic tak nie buduje poczucia własnej wartości i pewności siebie jak osiągnięcia.

ODWAGA

Odwaga to strach utrzymujący się minutę dłużej. Bezczynność rodzi wątpliwości i strach. Działanie rodzi
pewność siebie i odwagę. Jeśli chcesz pokonać strach, nie siedź w domu i nie myśl o nim. Wyjdź i zacznij działać

OKAZJA

Człowiek nie jest wytworem okoliczności, to okoliczności są wytworem ludzi. Jesteśmy wolnymi, działającymi istotami, potężniejszymi od materii.  Małe okazje są często początkiem wielkich przedsięwzięć. Ludzie osiągający wysokie wyniki sprawiają, że rzeczy się dzieją, ponieważ nie pozwalają oni, aby okoliczności je zatrzymały.

OKOLICZNOŚCI

Nasze przeszłe doświadczenia i obecne okoliczności nie mają absolutnie żadnej mocy poza tą, którą zdecydujemy się im nadać. Zawsze możesz zmienić zdanie i wybrać inną przyszłość. Lub inną przeszłość.

OSIĄGNIĘCIA

Nic nie jest w stanie powstrzymać człowieka, który pragnie osiągnąć swój cel. Każda przeszkoda jest po prostu kursem, który ma wytrenować jego „mięsień” osiągnięć. To wzmocnienie jego siły sprawczej.

PARADYGMATY

Paradygmaty można porównać do programu, który został zainstalowany w Twoim mózgu. Ale można zmienić to oprogramowanie! Nie będzie trwałej zmiany w Twoim życiu, dopóki nie ulegnie zmianie
paradygmat.

PERSPEKTYWA

Każdy człowiek przyjmuje granice własnego pola widzenia za granice świata.

PEWNOŚĆ SIEBIE

Pewność siebie jest warunkiem koniecznym dla spełnionego życia. Jeśli masz boską pewność siebie, wiesz, jakie masz szczęście. Jeśli nie, zacznij się jej uczyć.

PIENIĄDZE

Pieniądze są lepsze od biedy, choćby ze względów finansowych. Podejmij zdecydowaną decyzję o wprowadzeniu ważnych zmian w swoim życiu i pamiętaj: pieniądze zdecydowanie poprawiają komfort życia.

POMYSŁY

Wizja to sztuka dostrzegania tego, co dla innych jest niewidoczne. Pozytywne pomysły pobudzą Twój umysł do wymyślania lepszych pomysłów.

POSTĘP

„Status quo” oznacza po łacinie „bałagan, w którym jesteśmy”. Niezadowolenie jest pierwszym wymogiem postępu.

POTENCJAŁ

Zawsze marz i sięgaj wyżej niż zdołasz. Nie przejmuj się, czy będziesz lepszy od ludzi żyjących współcześnie bądź dawniej. Staraj się być lepszy od siebie. Bądź wszystkim, czym jesteś w stanie być.

POZYTYWNE MYŚLENIE

Nic nie jest ani dobre, ani złe, to myślenie sprawia, że takie jest. Podejmij decyzję już teraz, że niezależnie od tego, co się dzisiaj wydarzy, będziesz szukać pozytywnego aspektu tego, co się dzieje. Pamiętaj, że po każdej burzy wychodzi słońce.

PRACA

Praca nie jest karą dla człowieka. To jest jego nagroda, jego siła i jego przyjemność. Masz potencjał, by robić wszystko, co wybierzesz, i robić to dobrze.

PRAWO PRZYCIĄGANIA

Kontrolujesz umysł poprzez myśli, które wybierasz. Nikt nie może spowodować, że pomyślisz coś, czego nie chcesz myśleć. Tu właśnie pojawia się wolność. Człowiek sam ma moc przekształcenia swoich myśli w fizyczną rzeczywistość — może marzyć i spełniać swoje marzenia.

PROFESJONALIZM

Przyjemnie patrzeć na profesjonalistów. Jak to się dzieje, że stają się tak dobrzy czy wręcz świetni? Codziennie robią małe rzeczy w wielkim stylu. Pracują nad tym, by być w najlepszej formie, niezależnie od tego, co się dzieje. Wiedzą, że amatorzy rywalizują z innymi ludźmi, ale profesjonaliści rywalizują z samymi sobą. Samodoskonalenie to gra, w której Twoim głównym celem jest wzmocnienie siebie, a nie zniszczenie przeciwnika.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Apatię można przezwyciężyć entuzjazmem, a entuzjazm mogą wzbudzić tylko dwie rzeczy: idea poruszająca wyobraźnię oraz konkretny, jasny plan urzeczywistnienia tej idei. Doświadczenie — zdobędziesz je. Pieniądze — przyciągniesz je. Podejmij decyzję, znajdź potrzebę i ją spełnij. Twój wiek nie ma żadnego znaczenia.

PRZESZKODY

Przeszkody to coś, co każdy z nas napotyka w życiu. Sekret udanego życia polega na pokonywaniu przeszkód w miarę ich pojawiania się.

PRZYGOTOWANIE

Każdy zwycięzca od razu Ci powie, że przygotowanie jest kluczem do sukcesu w każdym przedsięwzięciu. Powinieneś stać się tak dobry i kompetentny w tym, co robisz, że zmusisz możliwości, aby pojawiły się na Twojej drodze

PRZYWÓDZTWO

Na świecie istnieją dwa typy ludzi: lider i naśladowca. Różnica w ich korzyściach jest ogromna. Tylko Ty możesz zdecydować, którym typem osoby będziesz.

RELACJE

Ludzie zapomną, co powiedziałeś, zapomną, co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną, jak się za Twoją sprawą czuli.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Nie możemy rozwiązywać problemów za pomocą tego samego sposobu myślenia, którego używaliśmy, gdy je tworzyliśmy.

ROZWÓJ

Życie to rozwój. Jeśli przestaniemy się rozwijać, technicznie i duchowo, popadniemy w marazm. Musimy wciąż dążyć, wciąż działać i wciąż szukać nowych, lepszych sposobów na rozwój prowadzący poza miejsce, w którym się znaleźliśmy.

RYZYKO

Tylko ludzie, którzy odważą się ponieść wielką porażkę, mogą odnieść wielkie sukcesy.

SAMOPOZNANIE

Myślenie to rozmowa duszy z samą sobą. Rozmowa wzbogaca zrozumienie, ale samotność jest szkołą geniuszu.

SIŁA OSOBISTA

To, co określamy mianem życia, jest tak naprawdę niewidzialną siłą, która płynie do nas i przez nas. Nasze życie może przejawiać się w bardzo płytki, nijaki sposób lub może być żywe i pełne entuzjazmu. Jesteś instrumentem, przez który przepływa moc życia. Opór będzie ograniczał przepływ. Masz wiele nazw dla oporu — „zwątpienie”, „zaprzeczenie”, „strach”, „zmartwienie” — które drastycznie ograniczą przepływ życia przez Ciebie. Wyeliminuj opór, a ta moc sprawi, że będziesz zupełnie nową osobą. Ta siła życiowa w jakiś dziwny sposób reaguje na Twoje przekonania, nastawienia i oczekiwania.

SKUPIENIE

Promienie słoneczne nie palą, dopóki nie dojdzie do ich skupienia. Pamiętaj: koncentracja — intensywna koncentracja — daje prawdziwą moc twoim pomysłom. Kiedy opanujesz umiejętność koncentracji na jednej rzeczy, będziesz w stanie skupić się praktycznie na wszystkim — to bezcenna umiejętność, którą trzeba posiadać

SPRZEDAŻ

Każdy żyje ze sprzedaży czegoś. Sprzedaż zależy od postawy sprzedawcy — nie od postawy potencjalnego klienta.

STRACH

Bariera strachu pojawia się przed nami za każdym razem, gdy próbujemy wykonać duży ruch w życiu, dostać się w obszar, którego nigdy wcześniej nie eksplorowaliśmy. Nasze wątpliwości są zdrajcami i sprawiają, że bojąc się podjąć próbę, tracimy korzyści, które moglibyśmy zyskać. Nie pozwól, by strach przed wybiciem się powstrzymał Cię przed tym.

SUKCES

Jaka jest twoja definicja sukcesu? Uzyskanie określonego poziomu dochodów? Nauczenie się jakiejś umiejętności? Cieszenie się pewnym stylem życia? Osiągnięcie określonej pozycji w firmie? Wszyscy mamy różne umysłowe obrazy sukcesu, ale niewiele osób kiedykolwiek całkowicie go osiąga. Dlaczego? Dlatego, że umysłowy obraz naszego „ja” nie jest taki, jaki być powinien. Czy ten obraz można zmienić?
Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

SZCZĘŚCIE

Szczęście i sukces to prezenty, które sobie dajesz. W czasach niepokoju i niestabilnej gospodarki bardzo łatwo jest pozwolić sobie na słabość i użalanie nad sobą. Właśnie wtedy należy praktykować zdrowe zasady postępowania, aby pozostać czujnym, żywotnym i pełnym entuzjazmu człowiekiem. Nie trać nigdy zapału do życia, a życie nie straci zapału do Ciebie.

ŚWIADOMOŚĆ

Bycie świadomym nie znaczy po prostu istnieć, lecz rozumieć samego siebie, mieć świadomość swojego „bycia” w tym istnieniu.

UMYSŁ

Umysł jest najpotężniejszą istniejącą siłą. Umysł nie jest naczyniem, które należy wypełnić, lecz ogniem, który należy rozpalić.

WDZIĘCZNOŚĆ

Wdzięczność jest najpiękniejszym kwiatem wyrastającym z duszy. Wdzięczność obdarza nas czcią, pozwalając nam natrafić na codzienne epifanie, te transcendentne momenty zachwytu, które na zawsze zmieniają sposób, w jaki doświadczamy życia i świata.

WIARA

Wiara jest poznaniem płynącym z serca, poza zasięgiem dowodów. Ktoś kiedyś zdefiniował wiarę jako wierzenie w coś pomimo ewidentnych dowodów porażki. Można z łatwością policzyć ludzi, którzy kiedyś stanęli przed nieprawdopodobnymi przeciwnościami i odnieśli sukces dzięki wierze. Odnieśliby sukces, choćby nie wiem jak wielkie przeszkody napotykali. Niewzruszona wiara. Nikt i nic nie mogło podkopać ich wiary.

WIZJA

Zbuduj mentalny obraz tego, jak dokładnie chciałbyś żyć. Trzymaj się tej wizji, a pozytywne sposoby na poprawę wszystkiego zaczną napływać do Twojego umysłu. Twoja wizja stanie się jasna tylko wtedy, gdy zajrzysz do własnego serca. Kto zagląda do środka, budzi się.

WOLNOŚĆ

Jeśli jesteś w niewoli, przygnieciony problemami, posiadasz w sobie moc, aby się uwolnić. Tylko ty możesz się uwolnić. Możesz być wolny. Wolność tkwi w byciu odważnym. Masz w sobie moc, aby zrzucić kajdany, które cię pętają.

WYBÓR

Historia wolnych ludzi nigdy tak naprawdę nie jest pisana przez przypadek, lecz przez wybór — ich wybór. Wybierz coś z błogosławieństw, które są przed Tobą, i bądź zadowolony.

WYGRANA

Zwycięzca nigdy nie przestaje próbować. Istnieje wiele sposobów na wygraną. Myśl, a je znajdziesz. Może
nie odkryjesz wszystkich, ale znajdziesz wystarczająco dużo odpowiedzi, aby wejść do grona zwycięzców.

WYNAGRODZENIE

Czy obecnie robisz więcej, niż Ci płacą? Twoja odpowiedź na to pytanie będzie najpewniej brzmiała:„zdecydowanie tak” lub „absolutnie nie”. Przeanalizuj swoje postępowanie. Daj z siebie trochę
więcej. Będziesz zdumiony i zachwycony nagrodami.

WYOBRAŹNIA

Twoja wyobraźnia jest jedną z najwspanialszych zdolności umysłu. Zrób to, co robią wszyscy ludzie osiągający cele, i właściwie skorzystaj z tej umiejętności. Otwórz swój cudowny umysł i rozmarz się. Osoby osiągające cele nie ograniczają się.

WYSIŁEK

Cokolwiek chcesz osiągnąć ma swoją cenę. Trzeba z czegoś zrezygnować, żeby coś dostać. Im większa
wartość, tym większe potrzebne jest poświęcenie. Za sukces trzeba zapłacić wysoką cenę, ale trzeba zdać sobie sprawę, że nagrody za prawdziwy sukces są warte wysiłku.

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

Czy kiedykolwiek siedziałeś na widowni, gdy ktoś wygłaszał mowę? Przemówienie, które zostało wygłoszone bez skryptu, prawie zawsze przykuwało uwagę i utrzymywało zainteresowanie znacznie bardziej niż to, które mówca czytał. Kiedy wyjdziesz przed publiczność, aby wygłosić swoją mowę, zrelaksuj się. Nie przejmuj się tym, co myśli o tobie publiczność. Nie jest twoją sprawą, co oni o tobie myślą — wystarczy, że pomyślisz o nich. Jeśli jesteś zrozumiany, zawsze mówisz dobrze.

WYTRWAŁOŚĆ

Pomyśl przez chwilę o jakimś swoim osiągnięciu z przeszłości, a zdasz sobie sprawę, że wytrwałość odegrała ważną rolę w twoim sukcesie. O czym marzysz, żeby zrobić ze swoim życiem? Zrób to. Zacznij już teraz i nigdy nie rezygnuj. Jest w tobie coś wielkiego. Wypuść to z siebie. Bądź wytrwały.

ZARZĄDZANIE

Wszyscy jesteśmy dwiema osobami. Po pierwsze, jesteśmy osobą, którą przedstawiamy otaczającym nas ludziom. Po drugie, posiadamy swoje prawdziwe „ja”, które trzymamy w bezpiecznym ukryciu przed innymi, a często także przed samymi sobą. W idealnej sytuacji u osoby, która osiąga całkowitą dojrzałość i spełnienie, ta dychotomia znika. Skuteczny menedżer rozumie, jak scalić te dwie osoby w jedną produktywną istotę.

ZMARTWIENIA

Absolutnie nie jest możliwe żadne prawdziwie produktywne działanie, jeśli umysł pełen jest zmartwień. Nie należy mylić zmartwienia ze świadomą troską. Jest między nimi różnica. Każde jutro ma dwa kierunki: możemy iść w stronę lęku lub w stronę wiary. Aż 92 procent tego, o co się martwisz, nigdy się nie wydarzy. Nie przejmuj się, bądź szczęśliwy!

ZMIANA

Zmiana zaczyna się od zmiany wewnętrznych aspektów naszego myślenia. Co w swoim życiu najbardziej chciałbyś zmienić? Pamiętaj, że punktem wyjścia wszystkich zmian jest sytuacja, gdy zmieniamy dominujące przekonania, które ograniczały naszą świadomość. Nie da się uzyskać w życiu lepszych wyników, bazując na tym samym, starym zachowaniu. Święta prawda o zmianie w odniesieniu do efektów jest taka, że jedna mała zmiana w działaniach często powoduje ogromną zmianę w wynikach. Masz potencjał, by się zmienić, by przejąć odpowiedzialność za swoje życie i by naprawdę żyć. Zrób to teraz!

Sztuka rozwoju osobistego. Poznaj zasady najlepszego nauczyciela dobrobytu w Ameryce

Mówca, autor, konsultant, trener i mentor, Bob Proctor był już legendarną postacią w świecie rozwoju osobistego na długo przed pojawieniem się w znanym filmie o prawie przyciągania – Sekret. Od ponad czterdziestu lat Proctor jest jednym z największych nazwisk w dziedzinie rozwoju i sukcesu osobistego. Dzięki swojej pracy, wystąpieniom i książkom odmienił na lepsze życie niezliczonej liczby osób.

Sztuka rozwoju osobistego. - Bob Proctor
Sztuka rozwoju osobistego. – Bob Proctor

Książka Sztuka rozwoju osobistego powstała na podstawie audycji radiowych, które przez lata prowadził Bob Proctor. Składa się z krótkich, luźno powiązanych ze sobą esejów na temat najważniejszych aspektów osiągania sukcesów w różnych wymiarach i dziedzinach ludzkiego życia.

Proctor wykracza poza proste prawa sukcesu i prawo przyciągania, poruszając 67 różnych tematów niezbędnych dla wszystkich, którzy chcą urzeczywistnić swoje marzenia. To nie tylko ABC rozwoju osobistego i sukcesu, ale cały alfabet. Świetnie przedstawiają one dorobek Boba. Czytając je, będziesz świadkiem jego zdumiewającej zdolności do przekładania najbardziej złożonych pytań i trudnych koncepcji na proste, jasne i w pełni zrozumiałe treści; jego niezwykłego daru dostrzegania i wyrażania głębi w zwykłych zdarzeniach i magii w zwykłej codzienności, a także jego niebywałego talentu do wypowiedzi „w punkt”, we właściwym momencie i we właściwy sposób, dzięki czemu wszystko układa się w spójny obraz.

Potraktuj Sztukę rozwoju osobistego jako instrukcję, jako mapę drogową, która zawiera wskazówki pomocne w dążeniu do sukcesu. Do praktycznych i wartościowych porad możesz sięgać w każdej chwili, by znaleźć inspirację, motywację i przydatną wiedzę. Przekonasz się, że zawarta tu nauka stanowi niezastąpioną i uniwersalną pomoc na twojej drodze do sukcesu i spełnienia.

Znajdziesz tu inspirację, motywację i konkretne wskazówki, które pomogą Ci rozwijać się i odnosić sukcesy w każdej dziedzinie życia.

Rozwój osobisty to sztuka, poznaj i opanuj jej zasady!

„Jesteś jedynym problemem, jaki kiedykolwiek będziesz miał i jesteś jedynym rozwiązaniem. Zmiana jest nieunikniona, rozwój osobisty jest zawsze osobistą decyzją”. – Bob Proctor

Źródło: Sztuka rozwoju osobistego. Poznaj zasady najlepszego nauczyciela dobrobytu w Ameryce. – Bob Proctor, wydawnictwo Onepress 2023, Tłumaczenie Tadeusz Zawiła

Sprawdź też: 10 wskazówek dotyczących rozwoju osobistego

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!