Często jest tak, że traktujemy pracę jako przymus, smutny obowiązek. Katarzyna Miller, ceniona polska psychoterapeutka, powiedziała kiedyś, że praca zawsze jest wyborem, ponieważ podejmując ją, decydujemy się na to, by nie mieszkać w kartonie pod mostem.

Tak więc, idąc tym tokiem myślenia, ostatecznie wybieramy posiadanie dachu nad głową. Jeżeli mieszkamy w domu, który jest nasz, to jeszcze pół biedy, ale kiedy mieszkamy w bloku lub wynajmujemy zamieszkiwaną przez nas nieruchomość, jednym z najważniejszych wydatków, jaki musimy ponieść, jest czynsz. Choć podobno pozbawienie się lokatora, nie zawsze jest proste ani oczywiste, to jednak lepiej nie dopuszczać do nerwowych sytuacji. Szkoda na nie i zdrowia, i czasu.

Człowiek i praca, czyli jakie korzyści czerpiemy z zatrudnienia?

Motywacja pracownicza

Po co chcesz pracować? Mimo, że w życiu nie ma głupich pytań a ciekawość to pierwszy stopień, może nie tyle do piekła, co do wiedzy, to jednak słysząc takie zagadnienie, odruchowo budzi się w nas zdziwienie i najchętniej popukalibyśmy się palcem wskazującym w czoło. To tak, w ramach odpowiedzi…

Dużo się słyszy o tym, że w niektórych firmach, stosuje się systemy motywacyjne, z których korzystają zatrudnieni w niej pracownicy. Jednak, żeby w ogóle zacząć pracować zawodowo, trzeba wzniecić w sobie własną, wewnętrzną motywację. Najczęściej stanowią ją pieniądze!
Pracujemy dla pieniędzy. Nie jest prawdą, że tylko i wyłącznie, ale pieniądze, które możemy zarobić dzięki etatowi, stanowią dla nas priorytet w samodzielnym motywowaniu się.

Po co nam pieniądze?

Żyjemy w ciągłym pędzie, który nie pozwala nam się ani na moment zatrzymać, po to, by zadać sobie konkretne pytania, na które odpowiedzi, wcale nie muszą być tak oczywiste, jak nam się wydaje. Pieniądze są nam potrzebne do życia. Innymi słowy, potrzebujemy pieniędzy na jedzenie, rachunki, ubrania, przyjemności. Wielu z nas nie żyje samotnie, bo pozakładaliśmy rodziny. Więc automatycznie potrzebujemy więcej pieniędzy po to, byśmy my sami lub nasza rodzina, nie przymierali głodem.

Jedzenie, picie, ubranie, ogrzewanie, schronienie, odpoczynek, brak napięć, potrzeby wynikające z ludzkiej seksualności, to najbardziej podstawowe konieczności, których niezaspokojenie, wpływa na przebieg naszych późniejszych poczynań. Na to wszystko potrzebne są nam pieniądze i to w pierwszej kolejności. Gdy nie mamy pieniędzy, bo nie pracujemy i nie zarabiamy, wówczas czujemy się puści, wyobcowani, bezradni.

Więcej niż kasa

Praca zawodowa, którą prędzej czy później podejmujemy, zaspokaja też nasze inne, nie materialne potrzeby. Ponieważ człowiek jest zwierzęciem stadnym, potrzebuje kontaktu z resztą stada. Podjęcie zatrudnienia daje nam taką możliwość. Dzięki niemu możemy utrzymywać relacje koleżeńskie a nawet zawierać i pielęgnować przyjaźnie. Praca zarobkowa sprawia, że czujemy się podobni do innych oraz potrzebni innym. Poprzez pracę stajemy się częścią pewnej, konkretnej gałęzi społeczeństwa.

Praca dodaje nam pewności siebie. Dzięki niej stajemy się odważniejsi. Organizujemy sobie codzienne życie, nadajemy rytm kolejnym dniom. Zaczynamy doceniać odpoczynek, możliwość załapania się na urlop, atrakcyjniejsze stają się dla nas weekendy czy święta. Wypełniamy czas w sposób aktywny i sensowny. Po prostu go nie marnujemy. Praca to także możliwość rozwoju, awansu społecznego czy materialnego. Stajemy się niezależni, możemy decydować o sobie, dokonywać wyborów, wspierać rodzinę i bliskich.

Piramida Maslowa

Do momentu, kiedy nie zaczniemy pracować, wydaje nam się, że stwierdzenie takie, iż praca zaspokaja wiele ludzkich potrzeb, to mit. Jeżeli podejmujemy pracę zarobkową, zawodową, zapewniamy sobie wygodę, spokój a także wolność, choć w to może nam być trudno uwierzyć. Wygodę, ponieważ możemy wykonywać pracę zgodną z naszymi pasjami czy nabytymi umiejętnościami. Spokój, gdyż mając umowę o pracę, mamy gwarancję uzyskania wynagrodzenia. Ponadto wiemy, że mamy z czego opłacić czynsz, jedzenie, ubranie, rachunki, że w przyszłości, możemy liczyć na emeryturę, że w razie niezdolności do pracy, jesteśmy objęci bezpłatną opieką zdrowotną. Wolność, bo zawsze możemy poszukać sobie innej pracy lub założyć własną firmę. Zatrudnienie opiera się bowiem na tym, co pewne i niezmienne.

W pracy przynależymy, chcąc nie chcąc, do grupy. Realizujemy potrzebę uznania i szacunku, także we własnych oczach. Budujemy zaufanie do samych siebie, poczucie własnej wartości, które często nam szwankuje. Dzięki pracy zarobkowej, rozwijamy się, posiadamy cele, spełniamy nasz własny potencjał. Warto więc zwrócić uwagę na słynną piramidę Maslowa i przeanalizować poszczególne jej poziomy. Dobrze jest odnieść się w tej analizie do naszej aktualnej sytuacji zawodowej.

Praca to nie kara

Trudno jest znaleźć pracę swoich marzeń. Taką, która nie męczy, nie frustruje, nie odbija się na naszym zdrowiu, zarówno tym fizycznym, jak i tym emocjonalnym. Praca nigdy nie powinna być karą ani zaspokajaniem tylko i wyłącznie cudzych potrzeb. Rynek daje nam aktualnie wiele możliwości – możemy się przekwalifikowywać, niemal bez ograniczeń.

Przy szukaniu pracy warto wziąć pod uwagę nasze zainteresowania, nie tylko zdobyte wykształcenie. Weźmy pod uwagę także nasze społeczne kompetencje, jak np. łatwość w nawiązywaniu kontaktu, budowania relacji z otoczeniem, umiejętność uważnego słuchania, analitycznego myślenia i tym podobne. Warto też czasem zasięgnąć konsultacji z doradcą zawodowym lub wypełnić sobie test zawodowych predyspozycji. W każdym z nas bowiem drzemie potencjał, który można wykorzystać w wielu obszarach naszego życia, także przy szukaniu pierwszej lub kolejnej w życiu pracy.

Pracownik idealny

Czasami dobrze jest uświadomić sobie, jakich cech pracodawcy szukają u potencjalnych pracowników. Oto lista pięciu kompetencji, na których najbardziej zależy każdemu pracodawcy:

1. Komunikatywność
2. Chęć do nauki
3. Elastyczność
4. Umiejętność radzenia sobie ze stresem
5. Samodzielność, własna inicjatywa.

Pierwsza na liście znalazła się komunikatywność. Praktycznie każda branża potrzebuje pracowników, których cechuje umiejętność jasnego, klarownego komunikowania się z otoczeniem. Osoba komunikatywna potrafi też wyrazić własne zdanie, własną opinię i słuchać innych ludzi ze zrozumieniem.

Druga na liście jest chęć do nauki. Człowiek podobno uczy się przez całe życie. Dlatego chęci do nauki, są istotne podczas całego naszego zawodowego życia, nie tylko na samym jego początku, gdy nie mamy za dużego doświadczenia. Dzięki systematycznej nauce, nie tylko w okresie
wzmożonej edukacji, łatwiej nam jest wdrażać się w różne projekty, rozwijać się a w końcu –
awansować.

Trzeci punkt na liście to elastyczność. Co to takiego jest? Zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków. Pomaga ona w wielu sytuacjach, których często nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dostosowywanie się do zmian, czyli bycie elastycznym, jest wręcz kluczowe w czasach, kiedy współczesny rynek dość szybko się zmienia. Chodzi tu przede wszystkim o dynamicznie rozwijające się, nowe technologie.

Na czwartym miejscu ulokowano umiejętność radzenia sobie ze stresem. Stresujące momenty przytrafiają się przedstawicielom wszystkich możliwych branży. Nawał obowiązków, zbliżające się terminy – i stres przejmuje nad nami kontrolę. Umiejętność radzenia sobie z nim, pomaga zachować trzeźwy umysł a dzięki temu, działać efektywnie.

Listę pięciu najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy, zamyka samodzielność i własna inicjatywa. Samodzielne wykonywanie przez pracownika powierzonych mu zadań, jest dla każdej firmy, prawdziwym błogosławieństwem. Jeżeli jednak czegoś nie wiemy, coś przekracza nasze kompetencje, nie bójmy się pytać. Dużo obserwujmy, następnie wyciągajmy wnioski z naszych obserwacji. Upewniajmy się, jeżeli jakieś zadanie nie jest dla nas do końca jasne. Starajmy się przy tym, samodzielnie szukać źródeł potrzebnej nam wiedzy i w miarę naszych możliwości, wykazujmy się inicjatywą w działaniu. Mądry szef to doceni!

Praca nadaje życiu sens

Na koniec wniosek, który może nie stanowi niczego na kształt odkrycia Ameryki, ale praca ubogaca ludzkie życie, nie tylko w zasoby mile widzianych kwot na koncie. Praca, sama w sobie jest wartością. Jeżeli masz czas, stać Cię na coś więcej, rozważ wolontariat. Za ten rodzaj pracy ktoś może zapłacić Ci jedynie uśmiechem, dobrym słowem, wyrazem wdzięczności. Taka forma zapłaty, ma o wiele większą wartość niż ta wyrażona w gotówce przelewanej na konto.

Autor: Michał Szewczyk – od 2016 roku związany z serwisem Giełda Tekstów. Copywriter piszący artykuły z zakresu psychologii, prawa, finansów oraz każdego innego tematu, który go zainspiruje. Lubi słuchać podcastów zarówno psychologicznych jak i kryminalnych, przedstawiających autentyczne zbrodnie lub niewyjaśnione zaginięcia. Pisanie stanowi nieodłączny element jego codzienności

“Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.” – Steve Jobs

Sprawdź też: Co zrobić aby praca była frajdą? Korporacyjni Rebelianci mają na to sposób