Każdy chciałby więcej zarabiać i to naprawdę oczywiste. Tylko to nie tak, że każdy może więcej zarabiać, bo nasze wynagrodzenie zależy od bardzo wielu czynników. Praktycznie każda firma, branża i praca, rządzi się własnymi prawami. Ale jakby nie było, jedno jest pewne: jeśli nie poprosisz o podwyżkę, to jej nie dostaniesz. Jak skutecznie negocjować podwyżkę pensji? Co robić, aby więcej zarabiać? Poznaj kilka kluczowych zasad negocjacji wynagrodzenia. Idź porozmawiać ze swoim szefem i zarabiaj więcej. Zaczynamy!

“Zawsze rób więcej, niż od ciebie oczekują”. – Larry Page

Jak skutecznie negocjować podwyżkę pensji i więcej zarabiać?

#01 Przygotowanie mentalne

To bodaj najtrudniejsza cześć podjęcia inicjatywy rozmowy. Musimy zacząć od tego, że do takiej rozmowy trzeba się przygotować i to przede wszystkim mentalnie. Nie ma się co czarować, potrzebna jest odwaga i gotowość do ewentualnej zmiany. Zbyt często myślimy, że sytuacja nie jest dobra, ale nie jest też zła, mamy po prostu poczucie stabilności i nie chcemy narażać się na stres, choć wiemy, że zmiana jest potrzebna. To, dlatego, pierwsze co musisz zrobić to zadbać o swoją pewność siebie i odważyć się wykonać pierwszy krok.

#02 Pomyśl, czego się boisz

Odwaga, to tak łatwo powiedzieć. Tymczasem, jakoś boimy się i trudno przełamać ten strach. Tylko pomyślmy, co tak naprawę może się stać. Szef nas wyśmieje? Powie, że nie zasłużyliśmy na podwyżkę? Może stwierdzi, że to zły moment? A może od tej chwili, zacznie bacznie patrzeć nam na ręce? W sumie nic, co mogłoby w jakimkolwiek stopniu nas niepokoić. Może też uznać, że jesteśmy zbyt drogim pracownikiem i spróbować wymienić nas na „tańszy” model. Przemyślmy, czy zmiana pracy, faktycznie byłaby dramatem? Jeśli jesteśmy fachowcem w swojej dziedzinie, na pewno nie ma problemu.

#03 Wyceń się

Musisz wiedzieć, ile jesteś wart na rynku pracy. To słabo brzmi, ale musisz dokonać wyceny. Sprawdź ogłoszenia, ustal, jaka jest konkurencja na rynku i jaka jest średnia zarobków. Może się przecież okazać, że zarabiasz wystarczająco dużo. Istnieją miejsca w Internecie, w których wypełniasz tylko krótką ankietę i w zamian za to otrzymujesz raport o zarobkach na twoim stanowisku. Druga metoda to własny research i zwykłe rozpytanie znajomych o ich zarobki. To wcale niełatwe, bo ludzie niechętnie opowiadają o swoich zarobkach. Wreszcie trzecia, chyba najboleśniejsza, ale perspektywiczna. To po prostu podejście do rozmów kwalifikacyjnych u konkurencji.

#04 Strategia, czyli ustalenie, co boli szefa

Teraz pora na przygotowanie właściwej strategii, a to wymaga czasu. Musisz ustalić, co tak naprawdę liczy się dla twojego szefa i co go stresuje, bo wie, że musi być zrobione dobrze. Może statystyki wysyłane do centrali? A może szkolenie nowych pracowników? Może rozmowy z klientami? Naucz się, zastępować go w rzeczach, których nie cierpi robić i wspinaj się na szczebel bycia pracownikiem niezastąpionym.

#05 Wybierz dobry moment i negocjuj

Podstawa to wybór właściwego momentu, a najlepszy jest wtedy, gdy zbliżą się termin wykonania zadnia, w które jesteś mocno zaangażowany i które trudno będzie zrealizować bez twojego udziału. To ta chwila, gdy twoje możliwości negocjacyjne są największe i możesz sporo ugrać, jeśli tylko szef nie poczuje się szantażowany. Dlatego dobrze przygotuj strategię i negocjuj. Nie zapominaj, że nie liczą się wyłącznie pieniądze, choć być może w nowej pracy dostałbyś większe. Ważna jest atmosfera, ludzie i bonusy: samochód służbowy, telefon, prywatna opieka medyczna. O to także warto walczyć.

Sprawdź też: Sekrety negocjacji. 4 zasady negocjacji w stylu “wygrana-wygrana”

“Prawdziwe bogactwo to nie to, ile twoja praca pozwoli ci zarobić, ale to, kim cię uczyni”. – Pino Pellegrin